ID.nl logo
Hier moet je op letten bij het kopen van een fatbike (voor je kind)
© Glaserfotografie.de
Mobiliteit

Hier moet je op letten bij het kopen van een fatbike (voor je kind)

Fatbikes zijn tegenwoordig niet meer weg te denken uit het straatbeeld; vooral bij jongeren zijn ze immens populair. Tegelijkertijd hebben deze stoere elektrische fietsen nu niet bepaald een goed imago. Overweeg je een fatbike te kopen voor jezelf of voor je kind? Wij leggen je uit waar je allemaal rekening mee kunt houden.

In dit artikel vertellen we je: • Waarom fatbikes een slecht imago hebben. • Waar je op moet letten bij de aanschaf van een fatbike (voor jezelf of voor je kind). • Wat je moet weten over een mogelijke helmplicht.

Lees ook: Wat zijn de verschillen tussen e-bikes en fatbikes?

Slecht imago

De fatbike heeft in rap tempo een slecht imago verkregen. Dat komt voornamelijk doordat een steeds grotere groep bestuurders hun fatbike opvoert of een opgevoerd model koopt via bijvoorbeeld AliExpress. Daardoor kan de fiets harder rijden dan de wettelijk toegestane maximumsnelheid van 25 kilometer per uur (die voor alle e-bikes geldt). Dat zorgt met name voor gevaarlijke situaties in het verkeer, soms met ongelukken tot gelukken. Ook verzekeraars willen hun handen er niet meer aan branden.

Pas op: dit zijn de gevolgen als je jouw fatbike laat opvoeren!

Een fatbike kopen? Let hier op!

Wie ondanks het slechte imago een fatbike wil aanschaffen, kan met de volgende punten rekening houden. Allereerst is het belangrijk dat je kiest voor een fiets van goede kwaliteit. Voor een kwalitatieve fatbike ben je al snel minstens 2.000 euro kwijt. Goedkopere fatbikes (vaak van Chinese makelij) zijn regelmatig gemaakt van slechtere materialen en hebben een goedkopere accu en motor. Dat kost je op termijn niet alleen geld aan reparaties, maar is ook nog eens erg gevaarlijk. Op niet-werkende remmen of een accubrand zit je immers niet te wachten. Zorg er daarom voor dat de onderdelen en met name de accu gemaakt zijn door gerenommeerde merken. Kies bij voorkeur voor een fatbike met hydraulische schijfremmen in plaats van mechanische schijfremmen.

Een goede fatbike (net als iedere andere e-bike) is dus duidelijk niet goedkoop. Door de populariteit en de hoge prijs ligt diefstal dan ook op de loer. Een aantal verzekeraars is daarom gestopt met het verzekeren van fatbikes, waaronder de ANWB. Dit geldt overigens ook voor bepaalde andere e-bikemodellen die in trek zijn bij dieven. Dat betekent dat je extra voorzichtig moet zijn op de weg en je fatbike goed moet beveiligen. Gebruik bijvoorbeeld een gps-tracker, zet de fiets dubbel op slot en plaats de fiets bij voorkeur niet in het zicht van voorbijgangers. Houd er daarnaast rekening mee dat je ook mét verzekering niets uitgekeerd krijgt als je op een illegale fatbike rijdt, bijvoorbeeld omdat de fiets is opgevoerd. 

©Politie

Koop je een fatbike voor je kind of geef je je kind toestemming om er een te kopen? Zorg er dan voor dat je het gesprek met hem of haar aangaat over de potentiële risico's van het rijden met een fatbike en maak hier afspraken over. Help je kind daarnaast bij het kiezen van een veilig model, om ervoor te zorgen dat de onderdelen van goede kwaliteit zijn en de accu betrouwbaar is. Een schuurbrand kan zich immers makkelijk verspreiden naar het huis. Bovendien kun je als ouders aansprakelijk gesteld worden voor de schade die je minderjarige kinderen aanbrengen met een fatbike.

Nederlandse fatbike-makers zeggen nee tegen opvoeren De Nederlandse fatbike-fabrikanten Brekr, Phatfour, Doppio en Knaap zijn het Convenant Veilige Fatbikes Nederland gestart. Speerpunt is het tegengaan van onveilige fatbikes. Dit willen de fabrikanten onder meer doen door het boycotten van fietsdealers die zich niet aan de wettelijke regels houden. Niels Willems van Brekr: “De import door andere partijen van fatbikes die niet voldoen aan de bestaande wet- en regelgeving, moet stoppen. De illegale fatbikes worden opgevoerd en dit brengt veiligheids- en financiële risico's met zich mee voor consumenten.” Fabrikanten die zich aansluiten Veilige Fatbikes Nederland verklaren zich wél aan alle regels en wetten te houden.

Download nu de E-bike Duurtest-resultaten

Door het invullen van jouw naam en e-mailadres meld je je aan voor ontvangst van de Kieskeurig.nl E-bike Duurtest resultaten. Tevens ben je ingeschreven voor de Kieskeurig.nl E-bike nieuwsbrief.

Komt er nu wel of geen helmplicht?

Op dit moment kent Nederland geen helmplicht voor bestuurders van (elektrische) fietsen, dus ook niet voor fatbikerijders. Toch is het mogelijk dat dit in de toekomst gaat veranderen. VVD-Kamerlid Hester Veltman-Kamp heeft bijvoorbeeld een voorstel ingediend om een helm en rijbewijs verplicht te stellen om op een fatbike te mogen fietsen. Veltman wil dan ook dat het nieuwe kabinet de fatbike als een bromfiets gaat beschouwen en dat alleen mensen van 16 jaar en ouder een fatbike mogen besturen. 

Of die helmplicht er daadwerkelijk komt, is nog maar de vraag. Niet alle partijen zijn het namelijk eens met een minimumleeftijd of helmplicht voor fatbikebestuurders. Bovendien is de fatbike in beginsel gewoon een stoerder ogende e-bike met brede banden. Dat roept de vraag op in hoeverre je een goed onderscheid kunt maken tussen fatbikes en e-bikes. Ook laatstgenoemde categorie kan worden opgevoerd, maar bij de fatbike gebeurt dit in de praktijk echter veel vaker. 

Als er een helmplicht komt, is het dan ook logischer dat deze voor alle elektrische fietsen geldt. Ook daar is de afgelopen jaren al de nodige discussie over. Door de hogere snelheid van e-bikes is er namelijk een grotere kans op ernstig hoofdletsel. Het dragen van een helm kan dit voorkomen of beperken. Tot dusver liggen er nog geen concrete plannen om een helmplicht voor e-bikes in te voeren, maar het is mogelijk dat dit over enkele jaren verandert. Dan zul je er ook met een fatbike aan moeten geloven.

Lees ook: Hoe gevaarlijk is de fatbike-hype?

Op zoek naar een goede fietshelm?

Kijk en vergelijk
▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.