ID.nl logo
Review Samsung Galaxy Z Fold 6: dunner, lichter, sneller… beter?
© Wesley Akkerman
Huis

Review Samsung Galaxy Z Fold 6: dunner, lichter, sneller… beter?

Ondanks dat vouwtelefoons voor veel mensen nog als 'nieuw' aanvoelen, bestaat deze categorie in zijn huidige vorm alweer minimaal vijf jaar. Met de zesde generatie van de Samsung Galaxy Z Fold merk je dat de rek er een beetje uit is – maar is dat erg?

Uitstekend
Conclusie

Samsung levert met de Galaxy Z Fold 6 zonder meer zijn beste Fold-smartphone af. Op bijna alle vlakken is het toestel verbeterd ten opzichte van zijn voorganger, maar de beperkingen van de vouwtelefoon in het algemeen neemt het bedrijf niet weg. Met ruim zeven jaar aan updates kun je gelukkig wel lang doen met dit toestel, en dat geeft hem een dikke voorsprong op de concurrentie. Maar het wordt tijd dat Samsung iets aan die vouw, de accuduur en de camera's gaat doen. Op andere vlakken hebben we echter weinig tot niets te klagen.

Plus- en minpunten
  • Dunner
  • Lichter
  • Sneller
  • Volwassen ontwerp
  • Verfijning van de ervaring
  • Camera's ondermaats
  • Laden gaat langzaam
  • Vouw nog steeds goed zichtbaar
  • Accuduur stelt teleur
  • Duurder

We kunnen het er lang en breed over hebben, maar de Samsung Galaxy Z Fold 6 maakt geen grote stap voorwaarts. Daar openen we bewust mee in deze review, zodat we het toestel verder zonder pretenties kunnen bespreken. In vergelijking met het voorgaande toestel zien we qua ontwerp vooral een verfijning plaatsvinden, net zoals het geval is bij de Z Flip 6 en de Motorola Razr 50 Ultra. Het toestel is dunner, lichter en volwassener dan voorheen en heeft nu geen ronde hoeken, maar juist een vierkante afwerking. Het speelse karakter is er daardoor vanaf.

Dat vinden we niet erg. Gecombineerd met het aluminium omhulsel levert dat een smartphone op dat er zowel stoer als robuust uitziet. Vergis je echter niet. Ondanks dat Samsung wel iets aan de duurzaam- en stevigheid gedaan heeft, kun je hem het beste niet meenemen naar het strand. Niet alleen vanwege de beperkte waterdichtheid, maar ook omdat er nog altijd een opening bij het scharnier zit. De schermen rusten, eenmaal dichtgeklapt, nog niet op elkaar, waardoor daar vuil en zand kan ophopen. Dat kan ten koste gaan van het scherm.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

Marginale verschillen

De twee amoled-schermen zijn net iets groter dan bij het voorgaande model. Maar net als met de afmetingen en het gewicht het geval is, zal dat niemand opvallen – tenzij je beide toestellen naast elkaar legt. En dan nog moet je goed opletten. Het belangrijkste verschil met de Z Fold 5 is dan ook de maximale helderheid. Die staat nu op 2600 nits. Dat is hoog. In de praktijk houdt dit in dat je zelfs op dagen met felle zon ziet wat er gebeurt op het scherm. Verder zijn de displays wat breder, maar ook nu geldt dat je weinig van de winst zult merken.

De veranderingen die Samsung doorvoerde zorgen er niet ineens voor dat de Samsung Galaxy Z Fold 6 dichtgevouwen aanvoelt als een volwaardige, 'normale' smartphone. Daarvoor is het display nog te smal en voor het oog te lang (ook al is een Pixel 8 Pro langwerpiger). Na zes generaties moet je inmiddels wel weten waar je aan begint. Deze schermopstelling is en blijft handig. Maar de conclusie is vaak dat je net geen tablet en net geen normale smartphone tot je beschikking hebt. In beide gevallen moet je dus in feite een soort concessie doen.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

Die vouwlijn hè…

Die concessie, daar willen we nog wat over zeggen. Want dat voelt vooral aanvankelijk zo. Het is ook niet zozeer kritiek specifiek op dit toestel, maar meer op de verticale vouwtelefoon in het algemeen, zoals we hem tegenkomen bij niet alleen Samsung, maar ook bij OnePlus, Huawei en Xiaomi. Ben je er eenmaal aan gewend, dan is het juist fijn dat je altijd een net-niet-tablet bij je draagt. Niet alleen kun je veel beter wat foto's laten zien aan de mensen om je heen, ook kun je heel toegankelijk bestanden en mails beheren, omdat je het scherm kunt opdelen in twee delen. Foto's bewerken gaat dankzij de extra ruimte ook gewoon hartstikke lekker, laten we daar duidelijk over zijn.

Het enige wat ons echt tegenvalt is de vouwlijn. We snappen dat die er moet zijn. Maar OnePlus heeft laten zien dat die lijn veel subtieler kan. En ja, Samsung maakt ieder jaar stappen in het verbergen ervan, maar dit jaar is hij gewoon weer zichtbaar. Dat dat gebeurt na enkele maanden gebruik is nog tot daaraan toe. Maar wij hebben het toestel twee weken getest en hebben eigenlijk nooit om die lijn heen kunnen werken. Je vóelt hem niet alleen, je zíet hem ook gewoon duidelijk zitten.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

En wederom de camera's

Wat bij de Samsung Galaxy Z Fold 6 ook niet is verbeterd, is de cameramodule. Dit is hetzelfde systeem als op de Galaxy S24, een toestel dat voor veel minder euro's aangeboden wordt. Het systeem an sich is niet verkeerd en bestaat uit een hoofdlens van 50 megapixel, ultragroothoeklens van twaalf megapixel (met een kijkveld van 123 graden) en een telelens van tien megapixel (en drie keer optische zoom). Over het algemeen kán de Fold 6 prima foto's maken, zeker met voldoende natuurlijk licht, maar dat laatste is wel een belangrijke voorwaarde.

De kleuren ogen vol en rijk, maar ook wat onnatuurlijk, zoals we vaker bij Samsung tegenkomen. Prima voor sociale media. Foto's in het donker zijn al van wat mindere kwaliteit, maar nog steeds acceptabel. Portretfotografie gaat dan weer voortreffelijk, maar macrofotografie is onmogelijk. De details die het systeem tussen 0,6 en 3x zoomen vastlegt zijn goed. Maar zodra je daar voorbij gaat, verschijnen er allerlei verlepte kleuren en artefacten.

Maar zo'n beoordeling vinden we niet echt passen bij een smartphone waar we gewoon minimaal 2000 euro voor moeten neerleggen. We snappen dat je ergens op moet bezuinigen om de prijs niet nog hoger te laten uitvallen, maar de resultaten zijn voor deze laag van de markt ondermaats. Het is gelukkig niet zo dat je helemaal niets met de foto's kunt, maar je mag simpelweg meer verwachten. In de praktijk is het camerasysteem prima bruikbaar, dus slecht is het niet – maar op dit niveau is 'prima bruikbaar' niet goed genoeg.

30x digitaal.

10x digitaal.

3x optisch.

1x

Kunstmatige intelligentie in het kwadraat

Net zoals bij heel veel andere premium smartphones van dit moment (en zelfs in de lagere segmenten) zien we dat de vooruitgang vooral geboekt is op het gebied van kunstmatige intelligentie. Zo krijg je toegang tot een aantal Google Gemini-functies, maar alleen de mogelijkheden die Google in Nederland uitgerold heeft. Waar Samsung vooral op inzet is een tekening omzetten tot kunstwerk en aanvulling op een foto. Zo kun je een simpele tekening van een auto maken, waarna het systeem een realistische auto voor je genereert.

Dat is heel cool gedaan. Hetzelfde geldt voor de afbeeldingen die je van jezelf kunt maken. Na het maken van een selfie, of het invoeren van een bestaande foto, kun je kiezen uit een aantal stijlen. Vervolgens zorgt de AI dat jouw foto die stijl heeft, en kun je die op je sociale media gebruiken. Het gaat om allemaal om expressie en creativiteit. Op het grotere scherm is hier gelukkig meer dan genoeg ruimte voor. En dankzij de processor, de Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, is er meer dan genoeg rekenkracht (al vinden veel berekeningen in de cloud plaats…).

Daarnaast zijn er simpelweg nog steeds veel te veel functies niet in het Nederlands beschikbaar. Sinds de introductie van AI-opties horen we al dat de missende onderdelen “snel in het Nederlands beschikbaar komen”. Soms horen we ook nog “voor het einde van het jaar”, maar inmiddels hebben we er een hard hoofd in. Dit is dan weer niet specifiek kritiek op Samsung, maar op de industrie in het algemeen. Jammer is het wel, aangezien we ook als Nederlandse consument betalen voor het ontwikkelen of licenciëren van de kunstmatige intelligentie.

0,6x

1x

1x

Portretmodus.

Samsung Galaxy Z Fold 6 kopen?

Werpen we nog even snel een blik onder de motorkap, dan zien we dat Samsung minimaal 256 GB aan opslagruimte en 12 GB aan werkgeheugen aanbiedt. Maar minder dan dit hadden we ook niet verwacht voor de prijs. De accu heeft een vermogen van 4400 mAh. Daarmee lost Samsung het probleem van tegenvallende accuduur van foldables nog niet op, maar wellicht is dat iets voor een volgende generatie. Na een dag vol gebruik is het wel nodig de Fold 6 aan de lader te leggen, en anders ben je aangewezen op een powerbank. Opladen duurt ongeveer anderhalf uur.

Samsung levert met de Galaxy Z Fold 6 zonder meer zijn beste Fold-smartphone af. Op bijna alle vlakken is het toestel verbeterd ten opzichte van zijn voorganger, maar de beperkingen van de vouwtelefoon in het algemeen neemt het bedrijf niet weg. Met ruim zeven jaar aan updates kun je gelukkig wel lang doen met dit toestel, en dat geeft hem een dikke voorsprong op de concurrentie. Maar het wordt tijd dat Samsung iets aan die vouw, de accuduur en de camera's gaat doen. Op andere vlakken hebben we echter weinig tot niets te klagen.

▼ Volgende artikel
Audio-Technica introduceert vernieuwde AT33x-cartridges
Huis

Audio-Technica introduceert vernieuwde AT33x-cartridges

Audio-Technica heeft voor het eerst sinds 2014 een grote update van zijn phono-cartridgelijn uitgebracht. De nieuwe AT33x-serie bestaat uit vijf verschillende modellen, waaronder drie zogeheten stereo moving coil-cartridges en twee mono moving coil-cartridges.

De nieuwe serie introduceert verschillende technische vernieuwingen die de geluidskwaliteit moeten verbeteren. Een belangrijke innovatie is bijvoorbeeld het eerste gebruik van gegoten zink door Audio-Technica in cartridges. Dit materiaal heeft een hoge dichtheid en stijfheid, waardoor ongewenste trillingen worden geminimaliseerd en een rijkere en meer gearticuleerde weergave wordt bereikt, vooral in het midden- en lage frequentiebereik.

Audio-Technica heeft ook een nieuw ophangingsmechanisme ontwikkeld met een iets lagere dynamische compliantie dan conventionele cartridges. Deze aanpassing zorgt voor meer flexibiliteit bij het instellen en betere compatibiliteit met verschillende toonarmen, wat gebruikers meer vrijheid geeft bij het aanpassen van het geluid.

Alle cartridges uit de AT33x-serie worden volgens Audio-Technica in Japan vervaardigd en met de hand afgewerkt door ervaren vakmensen. De nauwkeurige bewerking en zorgvuldige afstelling zijn het resultaat van tientallen jaren ervaring, wat resulteert in een kwaliteits- en betrouwbaarheidsniveau dat volgens Audio-Technica niet mogelijk zou zijn met enkel geautomatiseerde processen. Dit weerspiegelt de Japanse ambachtelijke traditie waar Audio-Technica veel waarde aan hecht.

De verschillende modellen

De stereo-modellen in de serie hebben elk hun eigen kenmerken. De AT33xEN is uitgerust met een elliptische naald die een rijk geluidsveld combineert met stabiele controle, terwijl de AT33xMLD en AT33xMLB microlineaire naaldmodellen zijn die zorgen voor verfijnde expressiviteit en uitzonderlijke controle over een brede bandbreedte bieden.

De mono-cartridges in de serie zijn speciaal ontworpen voor liefhebbers van mono-vinyl. De AT33xMONO/I brengt volgens Audio-Technica de volledige aantrekkingskracht van mono vinyl over, terwijl de AT33xMONO/II zich onderscheidt met een warm, meeslepend geluid. Dit laatste model is het enige in de AT33x-serie dat gebruikmaakt van een samarium-kobaltmagneet en een zuiver ijzeren juk voor een soepele, stabiele en rijk gestructureerde weergave.

Technische innovaties

De AT33x-serie bevat technische innovaties, waaronder dubbele bewegende spoelen voor uitstekende kanaalscheiding en brede frequentierespons, een duraluminium cantilever die harder is dan standaard aluminium, en een hybride behuizing die drie materialen combineert om resonantie over de hele cartridge te verspreiden voor een gebalanceerd, natuurlijk geluid.

De cartridges zijn verder voorzien van PCOCC-spoelleiders zonder kristalkorrelgrenzen voor verminderde signaalverstoring, goudgeplateerde geluidsterminalpennen met een dikkere goudlaag dan conventionele producten, en schroefdraadgaten voor eenvoudigere directe montage op geïntegreerde toonarmen en de meeste standaard headshells.

Beschikbaarheid en prijzen

De Audio-Technica AT33x-serie is vanaf 23 oktober 2025 verkrijgbaar. De stereo-modellen hebben een adviesprijs vanaf 599 euro, terwijl de mono-modellen een adviesprijs hebben vanaf 399 euro.

Platenspelers van Audio-Technica op Kieskeurig.nl:

▼ Volgende artikel
Review Dreame Matrix 10 Ultra – Veel meer opties, veel minder werk
© Wesley Akkerman
Huis

Review Dreame Matrix 10 Ultra – Veel meer opties, veel minder werk

Dreame timmert hard aan de weg met verschillende robotstofzuigers en presenteert met de Dreame Matrix 10 Ultra een nieuw model. In de basis is dit een soort opgevoerde X50, maar dan met een veel uitgebreider station én meerdere dweilpads.

Fantastisch
Conclusie

De Dreame Matrix 10 Ultra neemt flink wat werk uit handen en presenteert allerlei extra mogelijkheden. De zuig- en dweilprestaties zijn beter dan ooit en het is erg prettig dat je nu drie soorten schoonmaakmiddelen in de zeepbak kunt gebruiken. Het enige wat jij nog hoeft te doen, is af en toe het water bijvullen en het vieze water weggooien. Voor de rest heb je hier eigenlijk geen omkijken meer naar.

Plus- en minpunten
  • Klimt over drempels
  • Inschuifbare sensortoren
  • 30.000 Pa aan zuigkracht
  • Stiller dan ooit
  • Uitschuifbare dweilpad en zijborstel
  • Drie soorten dweilpads
  • Drie verschillende soorten zeep
  • Min of meer vol-automatisch
  • Ontzettend duur
  • Zuigprestaties op vloerkleed

Dreame blijft stevig aan de weg timmeren, en dat zie je terug in de nieuwe Matrix 10 Ultra. Zoals we van het merk gewend zijn, bouwt het voort op eerdere modellen met slimme verbeteringen in plaats van een compleet nieuw ontwerp. Denk aan de H15 Pro en de H15 Mix of de H15 FoamWash – allemaal varianten die het topmodel van hun tijd nét iets praktischer of completer maakten. De Matrix 10 Ultra zet die lijn voort waar de X50 Ultra destijds ophield.

Met een adviesprijs van 1599 euro(!) is de Matrix 10 Ultra fors duurder dan de X50 Ultra, die nu rond de 1200 euro kost. Maar daar krijg je ook heel wat voor terug. Alles wat de X50 kon, kan deze robot ook, én meer. Zo heeft hij een uitschuifbare dweil en borstel, wielen die moeiteloos drempels trotseren en een intrekbare cameramodule, zodat de robot ook onder meubels kan schoonmaken.

©Wesley Akkerman

Dreame Matrix 10 Ultra

Om niet te veel in herhaling te vallen, concentreren we ons vanaf hier op de belangrijkste verschillen en toevoegingen. Zo beschikt de Dreame Matrix 10 Ultra nu over 30.000 Pa aan zuigkracht (tegenover 20.000 Pa op de X50) en gaat hij langer mee op een volle batterij (die overigens even groot is), waardoor je er 60 minuten meer uit perst. Verder vallen de iets grotere waterbakken en de kleinere stofbak in de stofzuiger op, maar daar blijft het bij.

Wat zorgt dan voor dat grote prijsverschil? Om te beginnen is het station veel groter en uitgebreider. Dat komt door de ondersteuning voor drie soorten dweilpads: één voor reguliere vloeren en schoonmaak, één voor badkamervloeren en één voor de vettere vlekken in huis (zoals in de keuken). Alle drie de soorten bewaar je netjes in het deurtje van het oplaad- en schoonmaakstation en hoef je bovendien niet handmatig om te wisselen.

©Wesley Akkerman

De uitgebreidere basis

Voordat je een schoonmaaktaak start en je de Dreame Matrix 10 Ultra de opdracht geeft te dweilen, pakt het systeem zelf de pads die het nodig heeft. Dat gebeurt via een intern systeem in de vorm van een soort robotarm zoals je die ook in frisdrankautomaten kunt tegenkomen. Die beweegt op en neer en plaatst de dweilpads direct onder de stofzuiger, waar de dweilen dankzij krachtige magneten op hun plaats klikken. Dat proces kost wat meer tijd, maar dan heb je ook wat.

Het is bovendien zo dat je drie verschillende soorten schoonmaakmiddelen in dezelfde basis kunt inzetten. In de doos zitten drie flesjes met reguliere zeep, zeep voor houten vloeren en een middel waarmee je nare geurtjes verwijdert die huisdieren achterlaten. Zoals altijd raadt Dreame aan alléén de door het bedrijf verkochte middelen te gebruiken, maar in principe staat het je vrij om ook je eigen schoonmaakmiddel te gebruiken dat specifiek bij jouw vloer past.

©Wesley Akkerman

Meer dan genoeg

De Dreame Matrix 10 Ultra is waarschijnlijk te geavanceerd voor het gemiddelde huishouden, dat vaak ook prima uit de voeten kan met een Dreame L40 Ultra AE of Eufy Omni E25. Maar die laten nog weleens steken vallen of laten qua dweilprestaties iets te wensen. De Matrix 10 Ultra komt echter steeds dichter bij 'de ultieme dweilrobot', en dat is vooral te danken aan zijn veelzijdigheid. Niettemin moet je wel erg veeleisend zijn wil je dit systeem überhaupt overwegen.

Qua navigatie en schoonmaakprestaties doet de Dreame Matrix 10 Ultra het ook gewoon goed. De robot gaat secuur langs muren, plinten (die hij ook gewoon meeneemt) en kasten, waardoor er weinig plekjes overblijven die niet gestofzuigd of gedweild worden. Het enige waar je dan nog een beetje rekening mee moet houden, is dat het basisstation veel ruimte in de breedte inneemt en dat kan onhandig zijn. Ook de zuigprestaties op een kleed kunnen nog altijd beter.

©Wesley Akkerman

Via de app kun je instellen wat je van de Dreame Matrix 10 Ultra verlangt. Je beheert het watergebruik, de zuigkracht en de draaicirkels. Hoe kleiner die zijn, des te groter het oppervlak wordt dat hij schoonmaakt. De app biedt ook een onderhoudsscherm waarin je kunt zien wanneer een bepaald onderdeel aan vervanging of een stofdoek toe is. Ook krijg je daar allerlei tips en updates van de digitale schoonmaakhulp, net zoals bij andere Dreame-producten.

Dreame Matrix 10 Ultra kopen?

Laten we wel wezen: bijna 1600 euro (zonder kortingen) voor een robotstofzuiger is enorm veel geld. Maar de Dreame Matrix 10 Ultra neemt je dan ook flink wat werk uit handen en presenteert allerlei extra mogelijkheden, zonder de gebruiker daarbij op te zadelen met meer werk. De zuig- en dweilprestaties zijn beter dan ooit en het is erg prettig dat je nu drie soorten schoonmaakmiddelen in de zeepbak kunt gebruiken. Het enige wat jij nog hoeft te doen, is af en toe het water bijvullen en het vieze water weggooien. Voor de rest heb je hier eigenlijk geen omkijken meer naar.