ID.nl logo
Premium smartphones getest: wat zijn de beste modellen?
© Samsung
Huis

Premium smartphones getest: wat zijn de beste modellen?

Als je bereid bent om flink te investeren in je volgende smartphone, is er een ruim aanbod aan topmodellen van meerdere fabrikanten. Maar welk toestel is voor jou de beste keuze? Een Apple iPhone? De populaire Samsung Galaxy? Of toch een andere telefoon? We leggen negen topsmartphones op de pijnbank.

In dit artikel bespreken we negen smartphones in de duurste prijsklasse. Welke komt als beste uit de bus?

  • OnePlus 12
  • Apple iPhone 15
  • Samsung Galaxy S24 Ultra
  • Nothing Phone (2)
  • Google Pixel 8 Pro
  • Samsung Galaxy 24
  • Apple iPhone 15 Pro Max
  • OnePlus Open
  • ASUS Zenfone 10

In deze vergelijkende test vind je toestellen van Apple, Samsung, OnePlus, ASUS, Google en Nothing. Alle telefoons zijn uitvoerig in de praktijk gebruikt en van veel modellen vind je uitgebreidere reviews met testfoto’s op onze website. Verderop in dit artikel lees je in een kader waarom sommige bekende merken ontbreken in deze uitgebreide test.

Hoe we testen

Voor dit artikel hebben we negen premium smartphones uitgebreid getest. Bij het testen van een telefoon letten we onder andere op de bouw- en schermkwaliteit, aanvullende technische functies als draadloos opladen en de mate van stof- en waterdichtheid. Tijdens het gebruik kijken we onder andere naar de technische prestaties, de accuduur, oplaadsnelheid en mogelijkheden en kwaliteit van de camera’s. Vanzelfsprekend gaat er ook aandacht uit naar de softwareschil en zijn we extra kritisch op het updatebeleid. Een dure telefoon hoort namelijk vele jaren updates te krijgen, zodat je er lang mee kunt doen.

©PixieMe - stock.adobe.com

De kwaliteit van de camera’s is een belangrijke eigenschap bij een premium smartphone.

OnePlus 12

OnePlus startte tien jaar geleden als prijsvechter, maar het nieuwste topmodel, de OnePlus 12, valt met zijn adviesprijs vanaf 949 euro in een geheel andere categorie. Daar zet het toestel wel veel tegenover. Letterlijk, want met een gewicht van 220 gram en een 6,82inch-scherm is de OnePlus 12 best zwaar en fors. Het scherm kan zich meten met dat van de concurrentie, al is de maximale helderheid iets lager. Houd er rekening mee dat het toestel weliswaar tegen een regenbui kan, maar niet volledig waterdicht is. De gebruikte Qualcomm Snapdragon 8 gen3-processor vinden we vaker terug in dit prijssegment en is razendsnel. Fijn is dat OnePlus er minimaal 12 GB werkgeheugen en 256 GB opslagcapaciteit bij stopt.

De OnePlus 12 maakt eveneens indruk met zijn lange accuduur; je kunt probleemloos een lange dag vooruit. Een 100W-oplader zit in de doos en heeft slechts dertig minuten nodig om de grote 5400mAh-accu volledig op te laden. Draadloos opladen kan ook. De drievoudige camera (primair, groothoek en zoom) van de smartphone bevalt prima. De zoomcamera biedt via een periscooplens drie keer echte zoom.

OnePlus garandeert dat de smartphone, nu voorzien van Android 14, vier versie-updates en vijf jaar beveiligingsupdates krijgt. Netjes, maar korter dan sommige concurrenten.

Pluspunten

  • Krachtige hardware

  • Goede, veelzijdige camera’s

  • Razendsnel opladen

Minpunten

  • Niet volledig waterdicht

  • Updatebeleid kan beter 

Apple iPhone 15

De iPhone 15 is Apples laagst geprijsde topsmartphone van dit moment. Met een startprijs boven de achthonderd euro is hij echter niet goedkoop, en daarom vinden we het karig dat het instapmodel slechts 128 GB opslagcapaciteit heeft. Nog storender vinden we Apples keuze om vast te houden aan een scherm met 60Hz-verversingssnelheid. Er zijn vrijwel geen smartphones met een 60Hz-scherm meer, zelfs niet in het goedkopere segment. Het display van de iPhone oogt wat stroperig, wat zonde is omdat het 6,1inch-oledscherm qua kleuren, scherpte en piekhelderheid wél indruk maakt.

Imponerend is de snelheid van de iPhone 15 en de lange accuduur van probleemloos een dag. Opladen gaat – eindelijk – via usb-c en kan ook draadloos, maar jammer is dat de bekabelde oplaadsnelheid met 25 watt nog steeds relatief traag is. Het duurt een uur en drie kwartier om de 3349mAh-accu volledig op te laden, waar sommige geteste telefoons met grotere accu’s in een half uur vol zijn.

Apple scoort beter met zijn camera. De 48megapixel-hoofdcamera van de iPhone 15 maakt erg scherpe en realistische foto’s die goed mee kunnen komen met de concurrentie. De groothoekcamera is wat minder indrukwekkend; echt zoomen kan de telefoon niet. Een telelens bewaart Apple voor zijn Pro-smartphones.

Gelukkig is het updatebeleid wél identiek aan dat van de Pro-smartphones: je kunt zeker zes jaar iOS-updates verwachten.

Pluspunten

  • Erg snel

  • Lange accuduur

  • Lang updatebeleid

Minpunten

  • Slechts een 60Hz-scherm

  • Opladen duurt lang

Opladers worden zelden nog meegeleverd

Je wilt je nieuwe smartphone natuurlijk wel kunnen gebruiken!

Samsung Galaxy S24 Ultra

De Galaxy S24 Ultra is Samsungs paradepaardje. De telefoon heeft een titanium frame, is stof- en waterdicht en voorzien van een uitneembare, draadloze styluspen waar je (aan)tekeningen mee maakt op het scherm. Met 233 gram is de telefoon wel relatief zwaar. Het 6,8inch-scherm is imponerend, met een prachtige kleurweergave en een zeer hoge maximale helderheid. Tekenen, omcirkelen en schrijven op het grote scherm bevalt ons erg goed, en we begrijpen dat de S Pen voor sommige mensen een koopargument is. Wie weinig met de S Pen heeft, kan ook zonder – ook fijn. De S24 Ultra heeft een razendsnelle processor, 12 GB werkgeheugen en minimaal 256 GB opslagcapaciteit. Het lukt ons niet om de accu voor het slapengaan leeg te trekken en opladen gaat op hoog vermogen, namelijk maximaal met 45 watt. Draadloos opladen kan ook, maar gaat langzamer. De camera’s op de achterkant horen bij de absolute top, ook qua zoom.

Waar vorige Samsung-topsmartphones vijf jaar updates kregen, ontvangt de S24 Ultra zeven jaar updates. En daar heb je meer aan dan aan al die AI-functies die Samsung aanprijst. Veel van die functies gaan ‘later dit jaar’ namelijk pas in het Nederlands werken.

Pluspunten

  • Handige S Pen

  • Zeer compleet

  • Zeven jaar updates

Minpunten

  • Erg duur

  • AI-functies nog vooral marketing

Nothing Phone (2)

Nothing is een Engelse startup onder leiding van Carl Pei, die jarenlang aan het roer stond van OnePlus. Met de Phone (2) levert het bedrijf een high-end smartphone af, die sinds zijn release afgelopen zomer al aardig in prijs gedaald is. Je sluit wel wat compromissen ten opzichte van duurdere modellen.

Zo heeft de Phone (2) prima camera’s, maar moet hij toestellen als de Samsung Galaxy S24 (Ultra), Google Pixel 8 Pro en OnePlus 12 voor zich dulden. Nothing biedt ook een minder goed updatebeleid. Je kunt rekenen op drie versie-updates (inmiddels nog twee) en vier jaar beveiligingsupdates, waarvan het eerste jaar al bijna om is. Als je met deze aandachtspunten kunt leven, haal je met de Nothing Phone (2) een toestel met een flitsend ontwerp en soepele gebruikservaring in huis. De glazen transparante achterkant oogt uniek en heeft led-strips die oplichten bij notificaties, wat in de praktijk best handig is.

De telefoon is met zijn iets oudere Qualcomm Snapdragon 8+ gen1-processor erg snel, geholpen door 12 GB werkgeheugen en 256 GB opslagcapaciteit. Over de accuduur hoef je je geen zorgen te maken en opladen kan via usb-c met maximaal 45 watt of langzamer als je draadloos oplaadt. Prettig is dat de Android-software nauwelijks aangepast is.

Pluspunten

  • Fraai ontwerp met handige led-strips

  • Lange accuduur

  • Opgeruimde Android-software

Minpunten

  • Korter updatebeleid

  • Niet de beste camera’s

Google Pixel 8 Pro

De Pixel 8 Pro is Googles beste smartphone van dit moment en dat is terug te zien in de prijs. Voor dit geld mag je dan ook een toptelefoon verwachten, maar die belofte maakt de Pixel 8 Pro niet op alle fronten waar.

Om positief te beginnen: het glazen toestel ligt prettig in de hand en heeft een uitstekend 6,7inch-oledscherm dat erg fel kan. We zijn ook enthousiast over de schone Android 14-software en Googles snelle en langdurige updatebeleid. De telefoon kan zeven jaar updates verwachten, waar nog 6 jaar van over is.

Google imponeert eveneens met de camerakwaliteit van de Pixel 8 Pro. Foto’s ogen heel realistisch en scherp, en de camera’s zijn zeer veelzijdig. Zo maak je goede macrofoto’s, kun je lekker ver én goed inzoomen en schiet je duidelijke foto’s in het donker. Op cameravlak heeft de Pixel 8 Pro de Apple iPhone 15 Pro Max en Samsung Galaxy S24 Ultra als voornaamste concurrenten, maar die zijn honderden euro’s duurder.

Toch … genoemde en andere toestellen bieden wel een betere accuduur dan de Pixel 8 Pro en hebben doorgaans ook meer opslagcapaciteit dan de 128 GB in Googles instapmodel. Opladen doet de Pixel 8 Pro overigens ook vrij langzaam (30 watt) en ronduit traag als je draadloos laden kiest.

Pluspunten

  • Opgeruimde Android-software

  • Uitstekende camera’s

  • Zeven jaar updates

Minpunten

  • Minder goede accuduur

  • Instapmodel slechts 128 GB opslag

Samsung Galaxy S24

De relatief scherpe verkoopprijs van de Galaxy S24 en de merkbekendheid van Samsung maken het toestel interessant voor een groot publiek. En terecht, want wij zijn erg enthousiast over deze smartphone.

Met zijn 6,2inch-scherm is de S24 relatief compact en de glazen behuizing ligt prettig in de hand. Het toestel is stof- en waterdicht, kan draadloos opladen en heeft een uitstekend oledscherm dat ook lekker fel kan. De gebruikte Samsung Exynos-processor is iets minder snel en verbruikt meer stroom dan concurrerende chips, maar in de praktijk merk je dat niet. De S24 is namelijk bijzonder rap, heeft veel werkgeheugen (8 GB) en lijkt klaar voor jaren gebruik.

We zijn wel kritisch op Samsungs keuze om het instapmodel slechts 128 GB opslagcapaciteit te geven. Wij raden daarom het 256GB-model aan, want je kunt de interne opslagcapaciteit niet vergroten. Prettig aan de S24 zijn de betrouwbare accuduur van een lange dag en de solide camerakwaliteit. Met de hoofdcamera, groothoeklens en zoomlens maak je in vrijwel alle omstandigheden mooie foto’s en video’s. De Samsung-softwareschil over Android 14 vinden wij erg druk, zowel visueel als qua extra functies en meegeleverde apps van derden.

Belangrijker is het uitstekende updatebeleid van liefst zeven jaar. En wie de S24 in een groter jasje wenst, kan de – wat duurdere – Galaxy S24+ met 6,7inch-scherm overwegen.

Pluspunten

  • Relatief compact

  • Zeven jaar updates

  • Erg compleet

Minpunten

  • Instapmodel slechts 128 GB opslag

  • Drukke Samsung-softwareschil

Apple iPhone 15 Pro Max

Wil je de beste iPhone van dit moment, dan kom je uit bij de iPhone 15 Pro Max. In vergelijking met de meeste Android-telefoons uit het topsegment is deze iPhone wel bijzonder prijzig. De Samsung Galaxy S24 Ultra is de meest relevante concurrent. Al beseffen we dat een deel van de iPhone-liefhebbers een Android-telefoons niet eens in overweging neemt. Voor die groep – en andere geïnteresseerden – is het goed om te weten dat de iPhone 15 Pro Max een uitstekende smartphone is.

Het toestel heeft een degelijk ontwerp, een werkelijk fantastisch 6,7inch-oledscherm met 120Hz-verversingssnelheid en vernieuwingen als een handige actieknop op de zijkant. De gebruikte processor is razendsnel, de opslagcapaciteit is met minimaal 256 GB groot genoeg en de drie camera’s achterop behoren tot de top. Zo maakt de iPhone overdag zeer fraaie foto’s, staat de vernieuwde zoomcamera zijn mannetje en kun je ook in het donker zeer fraaie plaatjes schieten. Aan de accustatus hoef je nooit te denken, want de iPhone 15 Pro Max trek je eigenlijk nooit voor het slapengaan leeg. Opladen kan draadloos of via usb-c, waarbij het wel jammer is dat de oplaadsnelheid beperkt is tot 27 watt.

Wie aan een iPhone denkt, denkt aan het iOS-besturingssysteem. Prettig hieraan is Apples updatebeleid van zeker zes jaar.

Pluspunten

  • Uitstekende specificaties

  • Zeer lange accuduur

  • Prima updatebeleid

Minpunten

  • Erg prijzig

  • Opladen duurt lang

OnePlus Open

De OnePlus Open is een bijzondere smartphone, want hij heeft twee schermen. Voorop zit een 6,31inch-oledscherm met hoge resolutie, dat vanwege de 20:09-verhouding bijna gelijk is aan een regulier smartphonescherm. Vouw je de telefoon open als een boek, dan zie je een 7,82inch-oledscherm. Qua ontwerp doet de Open op die manier denken aan de Samsung Galaxy Z Fold 5, al heeft laatstgenoemde een onhandiger, smaller scherm voorop. De bouwkwaliteit van de OnePlus Open is uitstekend en het gewicht valt ons met 245 gram alles mee. Houd er wel rekening mee dat de telefoon niet van water houdt en er na een maand gebruik onvermijdelijk krasjes op de permanente screenprotectors voorop en aan de binnenkant zullen komen.

De OnePlus Open biedt gelukkig meer dan een bijzonder ontwerp. De specificaties zijn indrukwekkend. Denk aan een Qualcomm Snapdragon 8 gen2-processor, 16 GB werkgeheugen en 512 GB opslagcapaciteit. We zijn positief verrast door de accuduur: de smartphone gaat bij gebruik met afwisselend het voorste en het binnenscherm een dag mee. Opladen gebeurt met 67 watt lekker snel – draadloos opladen kan niet. De drievoudige camera achterop maakt goede foto’s en biedt drie keer optische zoom. OnePlus’ software gaat goed om met het wisselen tussen twee schermen en andere schermformaten, en apps van derden doen dat ook. Weinig apps maken echter slim gebruik van de extra schermruimte.

OnePlus belooft vier Android-updates en vijf jaar beveiligingsupdates.

Pluspunten

  • Goed bruikbaar als smartphone ...

  • ... en als minitablet!

  • Uitstekende specificaties

Minpunten

  • Heel erg duur

  • Relatief kwetsbaar ontwerp

Er zijn meer smartphones met een vouwbaar scherm

Inklappen maar!

ASUS Zenfone 10

Wie alle tot dusver besproken telefoons te groot vindt: ASUS biedt met de 5,9inch-Zenfone 10 een handzame premium smartphone aan. Het 172 gram wegende toestel is goed met één hand te bedienen, maar levert niet in op functies. Zo is hij stof- en waterdicht (IP68), voorzien van een relatief grote 4300mAh-accu én een 3,5mm-audioaansluiting voor oordopjes. Het oledscherm met Full-HD-resolutie en 144Hz-verversingssnelheid is in absolute zin niet het beste scherm, maar voldoet prima.

De Zenfone 10 is met zijn Qualcomm Snapdragon 8 gen2-processor ook erg snel, geholpen door 8 GB werkgeheugen en 128 GB of 256 GB (meerprijs: veertig euro) opslagcapaciteit. Een topmodel met 16 GB werkgeheugen en maar liefst 512 GB opslagcapaciteit is met 799 euro scherp geprijsd in vergelijking met de concurrentie. De camera’s voldoen prima, maar verliezen het wel van veel concurrenten. De accuduur daarentegen is weer uitstekend: de ASUS-smartphone is eigenlijk niet in één dag leeg te krijgen. Opladen gaat bekabeld met 24 watt en kan ook draadloos, op de helft van de snelheid.

Jammer is dat ASUS de Zenfone 10 vanaf Android 13 alleen updates geeft naar versies 14 en 15. Beveiligingsupdates stoppen al na vier jaar.

Pluspunten

  • Scherpe verkoopprijs

  • Compact én compleet

Minpunten

  • Te kort updatebeleid

  • Niet de beste camera’s

Ontbrekende namen In deze test vind je geen topsmartphones van Motorola, Xiaomi, Oppo en Realme. We leggen je graag uit waarom.

Motorola heeft dit jaar nog geen vlaggenschip uitgebracht, al komt die vermoedelijk snel. Het huidige topmodel, de Edge 40 Pro, is op moment van schrijven al elf maanden oud en daarom geen eerlijke vergelijking voor de nieuwere toestellen in dit overzicht. Xiaomi presenteerde zijn nieuwste luxe smartphones, de 14 en 14 Ultra, tijdens de afronding van deze test. Te laat om de toestellen nog mee te nemen in deze vergelijking. Oppo verkoopt op dit moment helemaal geen topsmartphones in Europa, maar de fabrikant zegt daar eind dit jaar verandering in te brengen. Realme, een zusterbedrijf van Oppo, bracht in de coronajaren verschillende premium smartphones uit in Nederland, maar is inmiddels uit ons land vertrokken. Dit merk laten we daarom buiten beschouwing.

Als je naar aanleiding van dit artikel een nieuwe high-end smartphone wilt kopen, raden we je aan om online ook reviews van de Xiaomi 14 (Ultra) door te nemen als vergelijking. En wellicht is er, als je dit leest, ook al een nieuwe luxe Motorola-telefoon beschikbaar.

Niet alle merken lanceren hun smartphones tegelijkertijd.

Resultaten

In onderstaande afbeelding vind je de testresultaten van de geteste smartphones.

Klik op de afbeelding voor een grotere weergave.

Conclusie

De negen premium telefoons in deze test verschillen veel van elkaar, zowel in uiterlijk als specificaties als periode van software-ondersteuning. Dat is fijn, want die variatie maakt dat er voor iedereen wel een relevante smartphone te kiezen is.

Modellen als de Nothing Phone (2) en ASUS Zenfone 10 zijn relatief betaalbaar, waar de Apple iPhone 15 Pro Max en Samsung Galaxy S24 Ultra het dubbele kosten. Die twee laatste merken bieden ook middenwegen aan in de vorm van de populaire iPhone 15 en Galaxy S24. De S24 krijgt vanwege zijn prijs-kwaliteitsverhouding het predicaat Redactietip.

Echt duur is de OnePlus Open, die daar wel een opvallend én goed vouwbaar ontwerp tegenover zet. Fotografieliefhebbers die bereid zijn om duizend euro neer te tellen, worden na het lezen van de test vast vrolijk van de Google Pixel 8 Pro. Die krijgt – samen met de Samsung-telefoons – ook het langst updates, wat we eveneens een compliment waard vinden. De OnePlus 12 tot slot is vooral interessant voor wie een grote smartphone met goede specificaties zoekt.

De iPhone 15 Pro Max is de beste smartphone die wij getest hebben, al weten we dat niet iedereen een iPhone wil. Voor die laatste groep komt de Samsung Galaxy S24 Ultra er als beste uit.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes
© Wesley Akkerman
Huis

Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes

Wanneer Sony met een nieuwe set premium oordoppen op de proppen komt, dan moet je opletten. Dit Japanse merk is namelijk al jaren marktleider als het gaat om geluidskwaliteit en actieve ruisonderdrukking. Met zijn prijs van 300 euro mikt de fabrikant wederom op het hogere segment, al is dit wel minder dan de adviesprijs van zijn voorganger.

Fantastisch
Conclusie

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

Plus- en minpunten
  • Audiokwaliteit van hoog niveau
  • Bediening met gevoel van contact
  • Actieve ruisonderdrukking verbeterd
  • Gave en unieke functies
  • Goede batterijduur
  • Genoeg oortips met memory foam
  • App wat gebruiksonvriendelijk
  • Oortips zitten na verloop van tijd minder comfortabel

Prijs: € 299,-
Driverunit:
8,4 mm
Bluetooth:
Versie 5.3
Batterijduur (muziek):
Max. 8 uur (NC AAN) / max. 12 uur (NC UIT)
Oplaadtijd:
Ca. 1,5 uur (oordopjes), ca. 2 uur via usb (case)
Draadloos opladen:
Ja (met oplaadcase)
Waterbestendigheid:
IPX4
Codecs:
SBC, AAC, LDAC, LC3
Multipoint-functie:
Ja
Frequentierespons:
20 Hz - 40.000 Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps)
Gewicht:
Ca. 6,5 g per oordopje / ca. 47 g voor de oplaadcase
Afmetingen case:
Ca. 61,6 x 41,1 x 26,5 mm
Inhoud verpakking:
Oplaadcase, geluidsisolerende eartips, usb-kabel

De Sony WF-1000XM6 volgen de XM5 op die het Japanse bedrijf zo’n 2,5 jaar geleden uitbracht. Dat is een flinke periode in het land der oordoppen (of technologie in het algemeen). Daar waar veel fabrikanten inzetten op jaarlijkse releases en complete productgroepen beperkte stappen voorwaarts maken, is het fijn om te zien dat een elektronicaproducent het nog aandurft langer te wachten tussen verschillende uitgaven. Dan heb je tenminste wat te melden of te vertellen.

Met deze versie zet Sony in op een betere noise cancelling, audioweergave, gesprekskwaliteit en ergonomie. Daarnaast brengt de fabrikant stabielere bluetooth-connectiviteit, Google Gemini-integratie en een hogere mate van milieuvriendelijkheid. Zo zijn de antennes langer gemaakt, waardoor de oortjes niet snel de verbinding verliezen, ook niet in drukkere omgevingen zoals een vliegtuig of trein. Dat hebben we aan den lijve ondervonden de afgelopen weken.

©Wesley Akkerman

Meer in contact

Net als bij het vorige model maakt Sony gebruik van memory foam als oortips (het deel dat in je gehoorgang zit). Die hebben als grote voordeel dat ze zich aanpassen aan de vorm van de opening en dus altijd strak en goed zitten. In de doos zitten verschillende opties. Bij ons zit de een net te los, terwijl het formaat daarna juist net wat strak zit. Daardoor kan langer dan twee uur luisteren wat oncomfortabel worden. Maar ze vallen in elk geval niet zomaar uit je oren.

Deze keer kijkt Sony ook naar het ontwerp. De Sony WF-1000XM6-oortjes zijn wat langwerpiger en steken iets verder uit je oren dan z'n voorganger, waardoor je moet oppassen wanneer je een T-shirt of trui uittrekt. Het oppervlak is wat ruwer en dat helpt daadwerkelijk bij de fysieke bediening; het voelt alsof je wat meer in contact bent met de bediening. Muziek pauzeren, actieve ruisonderdrukking activeren – het gaat allemaal erg soepel. Je hoeft ze niet hard in te drukken.

Grammy-winnende engineers

Daarnaast is het fijn dat deze dopjes nog steeds acht uur meegaan op een volle accu. Dat is met actieve ruisonderdrukking aan. Zet je die uit, dan mag je daar nog een paar uur bij optellen. Met de oplaadcase erbij kun je rekenen op 24 tot 30 uur. Dat is misschien niet superveel in vergelijking met sommige concurrenten, maar die zitten dan ook niet boordevol allerlei extra microfoons (vier stuks in dit model) en speciaal ontwikkelde drivers.

©Wesley Akkerman

De drivers zijn natuurlijk medeverantwoordelijk voor het geluid, maar de samenwerking met allerlei gerenommeerde studio's en muziekproducenten helpt daar vanzelfsprekend ook bij. Sony heeft zich laten leiden door een team van Grammy-winnende en Grammy-genomineerde engineers, waaronder Randy Merrill (die werkte met Ed Sheeran), Chris Gehringer (Lady Gaga) en Michael Romanowski (Alicia Keys). Dat zijn niet de minste namen, maar wat merk je daarvan?

Naast je in de kamer

Nou, het grootste compliment dat we een set oordoppen kunnen geven: je hebt de equalizer niet nodig om goed en wel – en in de hoogste kwaliteit! – van je digitale muziek te genieten. De audio klinkt warm, vol en persoonlijk. Dat gaat niet ten koste van de hogere regionen of het middenveld, waardoor die helderheid en nuance bewaakt blijft. Soms lijkt het net alsof iemand op een drumstel naast je in de kamer speelt, zo dichtbij klinken de nummers.

Als je wilt, dan kun je wel een equalizer op de soundstage loslaten. Je kunt dan kiezen uit verschillende profielen, zelf een instelling beheren of Sony het werk uit handen laten nemen. Dan stelt de (helaas soms wat onoverzichtelijke) app de equalizer in op basis van jouw eigen gehoor. Hier kan dat nog weleens ten koste gaan van het basgeluid, waardoor we dat maar achterwege laten, maar het is fijn dat het kan. Het maakt de Sony WF-1000XM6 breed inzetbaar.

©Wesley Akkerman

Gevoel, beleving, emotie

En daar blijft het niet bij qua audio. Want je kunt streamen in hoge resoluties dankzij de LDAC-audiocodec en anders leunen op DSEE Extreme (een algoritme van Sony dat de muziek in kwaliteit opschaalt). Verder is nieuw in deze set dat je audio wat verder weg kunt laten klinken, alsof je in een café of je eigen woonkamer zit. Dat is een vreemde maar oorstrelende ervaring die je moet beleven om het te begrijpen.

We snappen uiteindelijk wel waarom Sony deze functie introduceert. Het kan bijvoorbeeld helpen bij de concentratie. Wij hebben vooral gemerkt dat je er een huiselijk gevoel aan kunt overhouden wanneer je kilometers hoog in de lucht hangt in een vliegtuig, omdat het net lijkt alsof je naar je eigen audioset thuis op de achtergrond luistert. Het gaat hier niet om de beste geluidskwaliteit, maar om een gevoel, een emotie, een beleving. En die is helemaal oké.

Tot slot kijken we nog even naar de actieve ruisonderdrukking. Die is beter dan ooit. Zo hebben we bijna niets van de vliegtuigmotoren gehoord tijdens een recente reis naar Barcelona en komt er ook weinig tot geen geluid vanuit het OV je gehoorgang in. Bepaalde plotselinge hoge tonen komen nog weleens door, maar die blijven moeilijk filterbaar. Al met al is dit wederom een mooie stap voorwaarts, helemaal als je je écht even wilt afsluiten van je omgeving.

Sony WF-1000XM6 kopen?

Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!

▼ Volgende artikel
De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special
Huis

De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special

Zo! Dat was niet alleen de langste, maar voor velen ook meteen de beste State of Play ooit! Met meer dan 25 titels op het menu stond deze showcase vooral bij Simon dik op z’n buik geschreven. Samen met Martin en Jacco blikt hij terug op (bijna) alles wat voorbij kwam, en duiken ze dieper in onder andere: God of War: Sons of Sparta, Kena: Scars of Kosmora, Castlevania: Belmont’s Curse, Project Windless en natuurlijk de aangekondigde John Wick-game! Benieuwd wat de jongens ervan vonden? Check dan als de wiedeweerga deze speciale extra aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:20 Ons oordeel
09:20 Project Windless
11:35 Resident Evil Requiem
13:35 Kena: Scars of Kosmora
19:00 Legacy of Kain: Defiance Remastered / Ascendance
22:45 Yakoh Shinobi Ops
27:25 Dead or Alive
31:45 Control: Resonant
36:05 Beast of Reincarnation
37:15 Neva: Prologue
39:05 Star Wars: Galactic Racer
42:35 Metal Gear Solid Collection 2
45:15 Castlevania: Belmont’s Curse
49:15 Silent Hill: Townfall
52:10 John Wick
54:35 God of War Trilogy Remake
56:35 God of War: Sons of Sparta
01:03:00 Horizon Hunters: Gathering
01:04:45 Onze Reddit-aankondiging
01:06:45 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!