ID.nl logo
Edge Chromium: de 10 beste functies
© Reshift Digital
Huis

Edge Chromium: de 10 beste functies

Windows 10 heeft sinds enkele weken een nieuwe browser. De browser wordt Edge Chromium genoemd, omdat die draait op dezelfde engine (basis) als Google Chrome. We hebben de browser nu een tijdje getest en hebben de tien beste Edge Chromium-features op een rij gezet.

1. User interface

Een product kan mooi of goed zijn, maar als de user interface ruk is, wat heb je er dan aan? Gelukkig heeft Microsoft hier goed over nagedacht. In de basis lijkt Edge Chromium op de oude Edge-browser, maar dan een stuk stijlvoller, simpeler en eleganter. Mocht je Google Chrome gewend zijn, dan kom je mogelijk designelementen tegen die je daaruit herkent (dat kan ook haast niet anders doordat beide browsers dezelfde basis hebben). De beste verandering is dat de pagina voor instellingen nu ook echt een pagina heeft en geen menu dat over een ander menu zweeft meer is.

2. Profielen

Het is nu mogelijk profielen aan te maken binnen de browser, zodat gebruikersgegevens door elkaar lopen. Daar kun je heel gemakkelijk één browser op één profiel op je computer gebruiker, zodat dat iedere gebruiker daar een aparte pc-omgeving voor nodig heeft. Via de instellingen kun je een profiel toevoegen.

©PXimport

3. Voorkomen dat je gevolgd wordt

Microsoft heeft extra maatregelen getroffen tegen het gevolgd worden online. Wanneer je een website bezoekt, dan word je in de gaten gehouden door verschillende trackers, zoals cookies. Die info wordt gebruikt voor doelgerichte advertenties. De optie staat standaard aan in Edge Chromium en via de privacy-instellingen bepaal je welke trackers wel en niet actief (mogen) zijn.

4. Google Chrome-extensies

We hebben het al een paar keer genoemd, maar Chrome en Edge Chromium delen nu dezelfde basis. In dit geval resulteert dat ook in het feit dat je extensies van Google Chrome kunt gebruiken in deze browser (ook al raadt Google dat niet aan). Je moet ze dan downloaden uit de Chrome Web Store.

5. Ondersteuning voor Progressive Web Apps

Progressive Web Apps zijn websites die als het ware als apps functioneren wanneer je ze op Windows 10 gebruikt. Het voordeel van deze sites is dat ze verschillende dingen kunnen doen, zoals notificaties sturen, offline beschikbaarheid en automatische updates.

©PXimport

6. Insluitende lezer

In de Edge-browser had je een modus waarmee je rustig artikelen kon lezen. Die modus zit ook in Edge Chromium. De browser haalt dan allerlei visuele elementen weg, zoals afbeeldingen en advertenties, zodat je je helemaal kunt focussen op de tekst. Ook komt er een warme achtergrondkleur tevoorschijn, waardoor lezen een stuk prettiger wordt.

7. PDF-lezer

Uiteraard kun je de Edge Chromium-browser wederom gebruiker als een programma waarmee je PDF-bestanden leest. Wanneer je voor het eerst zo’n bestand opent en je hebt nog geen standaardprogramma ingesteld, dan krijg je de vraag of je dit voortaan via de Edge-browser wil doen.Maar je kunt het bestand ook in Edge openen via de rechtermuisknop. Het mooie aan deze optie is dat er ondersteuning is voor Inking: een functie waarmee je zelf aantekeningen kunt maken op een bestand.

8. Donkere modus

We zouden geen techjournalisten zijn als we niet blij zijn met een donkere modus. Niet alleen is deze modus goed voor de accu (al geldt dat alleen voor amoled-schermen), ook is het fijn voor de ogen. Vooral in de avond.

©PXimport

9. Collecties maken

Binnen de browser maak je ook gemakkelijk en snel collecties van afbeeldingen, tekst, video’s en alles wat je maar wil opslaan. Aan de functie wordt nog ondertussen gesleuteld, maar je kunt hier dus wel alles mee opslaan wat je tijdens het serven (of werken!) tegenkomt.

10. Betere browserervaring

In vergelijking met de oude Edge-browser, biedt Edge Chronium wel degelijk een betere browser-ervaring. Het programma is sneller, mooier en kan veel meer dan zijn voorganger. Of Google Chrome-gebruikers ineens allemaal gaan overstappen, valt nog te bezien. Vooral mensen die zijn aangewezen op Microsoft-programma's, vaak vanwege hun werk, profiteren van de vernieuwde software.

▼ Volgende artikel
Terminaal zieke fan mocht mogelijk al Grand Theft Auto 6 spelen
© Rockstar Games
Huis

Terminaal zieke fan mocht mogelijk al Grand Theft Auto 6 spelen

Een terminaal zieke fan van de Grand Theft Auto-reeks heeft mogelijk de kans gekregen om Grand Theft Auto 6 al ruim voor release te spelen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Ubisoft Toronto-ontwikkelaar Anthony Armstrong plaatste in december een inmiddels verwijderd bericht op LinkedIn. Daarin viel te lezen dat een familielid van hem al jaren tegen kanker streed, en dat de persoon in kwestie nog maar een halfjaar tot jaar te leven had.

'Geweldig nieuws'

In het bericht verduidelijkte Armstrong dat het familielid in kwestie een enorme fan van de Grand Theft Auto-reeks is, en dat het er naar uitzag dat de persoon niet het nieuwste deel in de reeks zou kunnen spelen, dat pas op 19 november uitkomt. Armstrong sprak dan ook de wens uit dat GTA-ontwikkelaar Rockstar Games het op een of andere manier mogelijk zou kunnen maken om de zieke fan alvast GTA 6 te laten spelen.

Enkele weken later gaf Armstrong een update: de ceo van Take-Two Interactive - de uitgever van de GTA-spellen - had contact opgenomen en alleen ontwikkelaar Rockstar moest nog laten weten wat er mogelijk was. In een laatste update voordat het hele bericht werd verwijderd, liet Armstrong weten dat contact met Rockstar inmiddels was gelegd en dat er "geweldig nieuws" uit kwam.

Het lijkt er dus op dat Rockstar Games de terminaal zieke fan tegemoet kwam en hem alvast Grand Theft Auto 6 liet spelen. Het is niet voor het eerst dat de ontwikkelaar iets dergelijks mogelijk maakt: in 2018 mocht een terminaal zieke fan al aan de slag met Rockstars Red Dead Redemption 2, dat een paar weken later pas uit zou komen.

Over Grand Theft Auto 6

De rest van de wereld moet in ieder geval nog tot 19 november wachten tot men met Grand Theft Auto 6 aan de slag kan op PlayStation 5 en Xbox Series X en S. De game draait om twee hoofdpersonages: Lucia Caminos en Jason Duval. Het duo heeft een relatie, en duidelijk is in ieder geval dat Lucia vrijkomt uit de gevangenis en het tweetal vervolgens nog verder het criminele pad op gaat.

De game speelt zich af in Vice City, een fictieve versie van Miami, en omstreken. Dat betekent dat spelers glooiende stranden en met neon verlichte straten kunnen verwachten. Het was ook al de setting van de PlayStation 2-game Grand Theft Auto: Vice City, dat na GTA 3 uitkomt. Naar verwachting zal Grand Theft Auto 6 een ongekende hoeveelheid details vertonen. Lees hier alles over de game.

View post on Instagram
 
▼ Volgende artikel
Kijk hier naar de  Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6
© Xbox Game Studios
Huis

Kijk hier naar de Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6

Eens in de zoveel tijd geeft Microsoft ons een kijkje in de keuken van verschillende ontwikkelaars middels een Xbox Developer Direct. Deze week is het weer zover, en krijgen we meer te weten over aankomende games Fable, Gran Turismo 6 en Beast of Reincarnation. Hieronder vind je de stream, de tijden en onze verwachtingen.

De Xbox Developer Direct is een presentatie waarin de ontwikkelaars van verschillende games rechtstreeks aan spelers kunnen vertellen over hun aankomende titels. De eerste editie van 2026 wordt op donderdag 22 januari, om 19:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden. 

De presentatie is dan te bekijken op het YouTube- en Twitch-kanaal van Xbox, maar is ook hieronder live te zien. De lengte van deze Developer Direct is nog niet zeker, maar vorige edities namen zo’n vijftig minuten in beslag. 

Watch on YouTube

Programma van de Developer Direct

Daarbij is al bekend welke games er getoond gaan worden. Twee daarvan komen uit de stal van Playground Games, de ontwikkelaar van de Forza Horizon-games die dan ook het zesde deel in die racefranchise en de nieuwe spelwereld in Japan uitgebreid laat zien. Ook is het goed mogelijk dat de releasedatum van het spel tijdens de Developer Direct wordt onthuld, gezien die vorige week mogelijk gelekt is

Maar Playground werkt ook al jarenlang aan een ander, zeer geanticipeerd project: Fable. Dit gaat niet om een remake, maar een gloednieuwe game in de geliefde fantasyfranchise. De game werd in 2020 aangekondigd dus de hoop is dat het spel ergens dit jaar verschijnt. Gezien Playground blijkbaar klaar is om meer te gaan onthullen over het spel achten we dat ook wel mogelijk. Er is vooralsnog maar weinig bekend over deze nieuwe Fable-titel, dus we hopen vooral veel te zien over hoe het speelt en hoe diep we in de wereld van Albion kunnen duiken. De diepgang van de quests was immers wat Fable zo grijpend maakte.

Watch on YouTube

Een ietwat onverwachte verschijning in een Xbox-presentatie is ontwikkelaar Game Freak. Dit Japanse bedrijf staat immers bekend om de Pokémon-games die exclusief op Nintendo-consoles uitkomen, maar zoals vorig jaar duidelijk werd, wordt er ook gewerkt aan een geheel andere game. Beast of Reincarnation is een prachtig ogende rpg die zich afspeelt in een post-apocalyptische versie van Japan, en er is een hele grote hond van de partij. De interesse is dus wel gewekt, maar Game Freak moet wel even bewijzen dat er meer redenen zijn om geïnteresseerd te worden dan “de Pokémon-makers maken een Xbox-game”. 

Fallout-remasters?

Opvallend aan deze editie van de Xbox Developer Direct is dat er drie games uitgelicht worden. In eerdere edities waren dit er vier, waardoor fans speculeren dat er nog een geheime aankondiging komt. Insiders als Jez Corden, die in het verleden correcte informatie naar buiten heeft gebracht, zeggen dat er inderdaad een vierde aankondiging is. Er is een mogelijkheid dat dit remasters van Fallout 3, Fallout: New Vegas of beide betreft. Geruchten over opgepoetste versies van die spellen gaan al geruime tijd rond, en gezien het tweede seizoen van de Fallout-serie op Amazon Prime Video bijna ten einde komt, achten we het zeker mogelijk. 

©Obsidian Entertainment

Daarentegen gaan er andere geruchten rond vanuit onder andere de website VGC, dat deze vierde aankondiging een ‘kleinschalige, originele game van een first-party Xbox-ontwikkelaar’ is. Geen bestaand IP dus, wat speculatie over wat het zou kunnen zijn lastig maakt. Enfin, donderdag komt er ongetwijfeld duidelijkheid.