ID.nl logo
Review Audio-Technica ATH-CKS30TW+ – Respect voor de muziek
© Wesley Akkerman
Huis

Review Audio-Technica ATH-CKS30TW+ – Respect voor de muziek

De Audio-Technica ATH-CKS30TW+ is een setje oordoppen met een adviesprijs van 99 euro. Dat is niet duur voor een merk dat vaak veel duurdere producten op de markt brengt, en ook niet voor oordoppen in het algemeen. Hoe bevallen deze oortjes in de praktijk?

Uitstekend
Conclusie

De audio kan soms wat opgesloten of benauwd klinken door de combinatie van diepe bassen en actieve ruisonderdrukking. Deze ruisonderdrukking werkt overigens goed genoeg om lage tonen te filteren, en met luide muziek kun je de meeste omgevingsgeluiden blokkeren. De presets en de algemene audiokwaliteit laten zien dat het merk de muziekbeleving met respect wil behandelen, maar voor een prijs van 99 euro ontkom je niet aan beperkingen. Toch is dit een veelzijdige set en een van de betere keuzes in deze prijsklasse.

Plus- en minpunten
  • Simpel, strak ontwerp
  • Meerdere presets beschikbaar
  • Nadruk op warme baslaag
  • Hoge tonen krijgen de ruimte
  • Accuduur
  • Waterdicht
  • Geschikt voor meerdere genres
  • Actieve ruisonderdrukking
  • Middensegment valt soms een beetje weg
  • Lange luistersessies niet altijd optimaal
  • Geen eigen equalizer instellen
  • Soms wat vervorming

We hebben het vaker benoemd en zeggen het nogmaals: je hoeft niet altijd diep in de buidel te tasten voor een goede audiobeleving. Natuurlijk kun je met meer geld betere koptelefoons en oordoppen kopen. Maar ook als je een beperkt budget hebt, zijn er genoeg opties beschikbaar zijn waarmee je toch heel prettig naar je muziek kunt luisteren. Dat hebben we eerder ervaren met merken als Fresh 'n Rebel, Teufel en OnePlus. Dat Audio-Technica dat kan, weten we ook al – dus de verwachtingen voor de ATH-CKS30TW+ zijn hooggespannen.

Tussen de Audio-Technica ATH-CKS30TW+ en de niet-plusvariant hebben we weinig verschil kunnen opmerken. Op papier is – voor zover we weten – alleen de actieve geluidsonderdrukking toegevoegd. Het geluid en de accuduur zijn nog steeds vergelijkbaar. Met ruisonderdrukking actief gaat de ATH-CKS30TW+ zo'n 6,5 uur mee (of 17,5 uur met het doosje erbij), terwijl dat zonder op 7,5 en 20 uur uitkomt – net als z'n voorganger. Mocht je het vorige setje dus al hebben, dan zien we weinig redenen tot upgraden. Maar wat als dat nou niet het geval is?

©Wesley Akkerman

Compact en niet ingewikkeld

Voor die 99 euro haal je oordopjes in huis die het simpel houden. Zo zijn zowel het doosje als de oordoppen zelf heel compact, waardoor ze weinig ruimte in beslag nemen in een tas of broekzak. Het ontwerp van de dopjes is daarnaast minimalistisch, maar dat vinden we niet erg. Het logo is nog steeds duidelijk zichtbaar (wat niet het geval is bij de eveneens geteste Audio-Technica ATH-S300BT koptelefoon). De kleuroptie die wij testen valt daarnaast op en is gelukkig gevrijwaard gebleven van de gespikkelde laag die we de laatste tijd vaker tegenkomen. Simpel, effectief en heel clean.

Je kunt de Audio-Technica ATH-CKS30TW+ koppelen aan een (gratis) app, die alle opties direct vol in beeld brengt. Je ziet de accustatus, past de equalizer aan, beheert het omgevingsgeluid (en de ruisonderdrukking) en kunt zelfs je muziek bedienen. Ook is er nog een game-optie met een lage vertraging tussen audio en beeld en zien we Soundscape staan. Als je daarop tikt, krijg je toegang tot een reeks typische achtergrondgeluiden of ruis, wat een kalmerend effect kan hebben. Dit helpt je om je af te sluiten van je omgeving zonder dat je daarvoor naar drukke muziek hoeft te luisteren.

©Wesley Akkerman

Je kunt de oordoppen voor een deel bedienen met de aanraakgevoelige knoppen die erop zitten. Maar als je dat doet, dan druk je ze iedere keer net even wat verder je oor in. En dat kan voor irritatie zorgen. Sowieso merken we dat ze na een aantal uur luisteren een lichte pijn kunnen veroorzaken. Dat is dus niet optimaal. Zelf hebben we dat opgelost door af en toe even pauze te nemen van het dragen en eigenlijk alle instellingen via de app te regelen. Dan heb je er minimaal last van. Gelukkig zijn de oordoppen wel minder omvangrijk dan hun voorgangers.

Kan alles wel hebben

Je sluit de Audio-Technica ATH-CKS30TW+ aan via bluetooth 5.1 – niet de meest moderne standaard, maar hij voldoet. Helaas zijn er maar twee audiocodecs aanwezig, maar gezien het prijssegment vinden we dat geen groot probleem. Het gaat om de bekende SBC en AAC. Je luistert dus niet naar audio in hoge kwaliteit, en dat merk je op sommige momenten. Niet alleen kan het begin van een gitaarsolo soms opgaan in andere instrumenten, ook merken we hier en daar een vervorming van de wat hogere tonen. Gelukkig komt dat laatste niet vaak voor...

...Maar wel vaak genoeg om er melding van te maken. Niet iedereen hoort dit wellicht, moeten we erbij zeggen, maar soms klinkt een bepaalde noot ineens vals – terwijl je dat niet gewend bent. Omdat het hier en daar om een enkele noot gaat, en de muziek verder niet negatief aangetast wordt, rekenen we het de set niet te zwaar aan. Want anderzijds merken we dat – ondanks de nadruk op de lage tonen – de hogere regionen meer dan genoeg ruimte krijgen. Het moet dan niet te druk zijn op het muzikale spectrum, want dan kan het setje dus de fout ingaan.

Met vijf beschikbare presets (Bass Boost – Deep, Bass Boost – Beat, Dynamic, Vocal en Clear) kun je invloed op de muziek uitoefenen en een equalizeroptie vinden die het beste bij je past, of bij de muziek die je luistert. Helaas is het niet mogelijk zelf een preset aan te maken. We hebben tot slot verschillende muziekstijlen afgespeeld, waaronder metal, r&b en pop, en komen tot de conclusie dat de Audio-Technica ATH-CKS30TW+ alles wel kan hebben, maar dat elektronische nummers de voorkeur genieten.

Audio-Technica ATH-CKS30TW+ kopen?

De audio kan soms wat opgesloten of benauwd klinken door de combinatie van diepe bassen en actieve ruisonderdrukking. Deze ruisonderdrukking werkt overigens goed genoeg om lage tonen te filteren, en met luide muziek kun je de meeste omgevingsgeluiden blokkeren. De presets en de algemene audiokwaliteit laten zien dat het merk de muziekbeleving met respect wil behandelen, maar voor een prijs van 99 euro ontkom je niet aan beperkingen. Toch is dit een veelzijdige set en een van de betere keuzes in deze prijsklasse.

▼ Volgende artikel
Stortvloed aan nepkortingen in aanloop naar Black Friday
Huis

Stortvloed aan nepkortingen in aanloop naar Black Friday

Black Friday staat weer voor de deur en dat betekent dat je overspoeld wordt met aanbiedingen. Maar let goed op voordat je op de bestelknop drukt: uit onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) blijkt dat veel van deze 'megadeals' in werkelijkheid misleidend zijn. Driekwart van de onderzochte winkels houdt zich niet aan de regels.

De toezichthouder nam 24 grote webshops en fysieke winkels onder de loep. De conclusie is schokkend: maar liefst 18 van de 24 winkels gaan de fout in met hun kortingsacties.

Sjoemelen met de 'van-prijs'

De grootste valkuil voor consumenten zit hem in de zogenoemde 'van-prijs'. Wettelijk is vastgelegd dat de doorgestreepte prijs (waar de korting vanaf gaat) de laagste prijs moet zijn die de winkel in de afgelopen 30 dagen heeft gerekend.

In de praktijk lappen veel winkeliers deze regel aan hun laars. Ze baseren de korting bijvoorbeeld op de (vaak veel hogere) adviesprijs, of een oude prijs van maanden geleden. Hierdoor lijkt het alsof je een enorme korting pakt, terwijl je in werkelijkheid soms nauwelijks goedkoper – of zelfs duurder – uit bent.

Volgens Fleur Severijns van de ACM is dit niet alleen oneerlijk tegenover de consument, maar ook tegenover concurrenten die wél netjes de regels volgen. De toezichthouder heeft de overtredende winkels aangeschreven. Vorig jaar kregen ketens als Leen Bakker en Jysk al boetes van boven de een ton voor dit soort praktijken; dat risico lopen de huidige overtreders nu ook.

Ook Bol, Amazon en Wehkamp genoemd

De ACM maakt de namen van de 18 winkels nog niet bekend, omdat zij nog bezwaar mogen maken. De Consumentenbond deed echter eigen onderzoek en noemt man en paard. Volgens de bond gaan onder andere Amazon, Wehkamp en Bol de mist in:

  • Amazon: Adverteert vaak met doorgestreepte adviesprijzen die hoger liggen dan de gangbare verkoopprijs.

  • Wehkamp: De bond vond voorbeelden waarbij de prijs tijdens een 'aanbieding' zelfs hoger lag dan de prijs in de periode ervoor.

  • Bol: Het platform stelt dat de '30-dagen-regel' niet werkt omdat prijzen te snel schommelen. Zij hanteren een eigen 'meestal-prijs', wat volgens de wet ook gebruikt mag worden als vergelijkingsmateriaal voor een korting.

Waarom trappen we erin?

Winkeliers worden steeds creatiever in het verhullen van de werkelijke prijshistorie. Niels Holtrop, universitair docent Marketing, legt aan de NOS uit dat dit een bewust psychologisch spel is. Omdat aanbiedingen vaak tijdelijk zijn, ontstaat er bij consumenten de angst om de deal te missen (Fear Of Missing Out).

Doordat het voor de ACM onmogelijk is om elke (kleine) webshop te controleren, nemen veel winkeliers de gok. "Prijsconcurrentie is een krachtig wapen; klanten zijn er enorm gevoelig voor," aldus Holtrop.

Wat kun je doen?

Controleer zelf of de prijzen van producten niet stiekem zijn verhoord door gebruik te maken van de prijshistorie. Op vergelijkingssites kun je bijvoorbeeld zien wat het prijsverloop van een bepaald product is geweest gedurende een jaar.

▼ Volgende artikel
Review Teufel Boomster 4 – Krachtpatser die overal mee naartoe kan
© Wesley Akkerman
Huis

Review Teufel Boomster 4 – Krachtpatser die overal mee naartoe kan

De Teufel Boomster 4 is een draadloze, semigrote bluetoothspeaker die je thuis, onderweg of buiten kunt gebruiken. Het apparaat is groot genoeg om een kamer met muziek te vullen en compact genoeg om als een ouderwetse gettoblaster op je schouder mee te nemen.

Uitstekend
Conclusie

Hoewel de Teufel Boomster 4 niet voor iedereen de meest interessante optie is, is dit wel de beste Boomster die het Duitse bedrijf tot op heden heeft uitgebracht. We kunnen ons zelfs voorstellen dat de Boomster 4 boeiend is voor mensen die nog met een 3 rondlopen. De batterij van zijn voorganger zou inmiddels zo slecht kunnen zijn dat hij het nog geen picknick volhoudt, en dan heb je met de 4 een waardige opvolger.

Plus- en minpunten
  • Robuust ontwerp
  • Handzaam
  • Brede geluidsweergave
  • Spatwaterdicht
  • Lange accuduur
  • Best prijzig
  • Bas kan nog wat hulp gebruiken
  • Oplader niet meegeleverd

Met een adviesprijs van 349 euro is de Teufel Boomster 4 niet goedkoop (maar wel goedkoper dan zijn voorganger bij de introductie was). Het apparaat neemt het robuuste ontwerp van de Boomster 3 over en oogt zowel stoer als modern met zijn metalen grille en industriële aluminium handvat. Verder is het goed om te weten dat de behuizing spatwaterdicht is en een regenbui overleeft. Je kunt de Boomster 4 bestellen in de kleuren zwart, grijs of mintgroen.

De vertrouwde basis

De bediening is daarnaast hetzelfde gebleven. Dat betekent dat je toegang hebt tot fysieke knoppen onder een zacht rubber paneel met duidelijke feedback. Via de knoppen regel je volume, bas, afspelen en bronselectie. Net als bij het vorige model levert Teufel ook nu een infrarood afstandsbediening bij de speaker. Hiermee pas je alles op afstand aan. Dat is vooral handig voor gebruik in huis, zodat je niet steeds naar het apparaat hoeft te lopen.

©Wesley Akkerman

De Teufel Boomster 4 is bovendien meer dan een bluetoothspeaker alleen: er zit namelijk ook een radio-ontvanger in (net als bij de vorige modellen), voor zowel FM als DAB+. Dankzij multipoint bluetooth kun je bovendien twee smartphones tegelijkertijd koppelen en afwisselend de muziek regelen. Tot nu toe oogt en voelt de Teufel-speaker dus nog heel erg hetzelfde aan als je hem naast zijn voorganger zet. Wat is er dan precies nieuw aan dit model?

Vernieuwing in details

Het gaat vooral om kleinere, maar niet onbelangrijke eigenschappen. Zo kun je de Teufel Boomster 4 opladen met een usb-c-kabel. Een oplader krijg je er niet bij, maar met een beetje geluk heb je die thuis al liggen. Opladen kan voortaan met 45 watt, waardoor bijtanken lekker snel gaat. En hoewel de batterijcapaciteit er niet op vooruit is gegaan, gaat de accu toch langer mee: van 18 naar maar liefst 23 uur.

©Wesley Akkerman

Helaas is de bluetooth-versie hetzelfde gebleven als bij zijn voorganger. Voor de audio, waarover verderop meer, is dat niet zo'n probleem. Maar voor moderne bluetooth-eigenschappen, zoals Auracast, hoef je dus niet aan te kloppen bij de Teufel Boomster 4. Wel is het mogelijk om een tweede Boomster 4 te koppelen voor een betere stereoweergave. Dat kan geheel draadloos, waardoor je geen gedoe hebt met kabels. Soms zijn het de kleine dingen die het hem doen.

Teufel Boomster 4 in de praktijk

Naast bluetooth- en radiofunctionaliteit kun je ook muziek afspelen via de aux-ingang. Die poort zit, samen met de usb-c-aansluiting, achter een rubber flapje achterop, onder de uitschuifbare antenne. Voor het geluid zorgen vijf drivers (twee tweeters, twee midrange en een woofer) en twee passieve radiatoren voor een diepere bas. Dit alles wordt aangestuurd met 42 watt vermogen. Ook heb je de beschikking over de kenmerkende Teufel-technologie Dynamore.

©Wesley Akkerman

Akoestisch klinkt de Boomster 4 standaard helder, maar de bas heeft regelmatig een zetje nodig. Je kunt die eenvoudig met 6 dB verhogen (of verlagen), waardoor die dieper en voller klinkt zonder te overheersen. Stemmen en het middenbereik zijn aangenaam aanwezig en klinken natuurlijk. De hoge tonen zijn gedetailleerd, maar klinken soms wel wat kil. Misschien moet je binnen je eigen muziek-app met de equalizer spelen, maar in de basis komt hier mooi geluid uit.

Het ligt trouwens ook maar net aan de omgeving waarin je luistert. En daarmee is de grootste kracht van de Teufel Boomster 4 ook z'n achilleshiel: juist omdat je hem overal mee naartoe kunt nemen en hij op allerlei plekken goed moet kunnen klinken, blinkt het apparaat op geen enkele plek écht uit.

Het goede nieuws is dat hogere volumestanden het karakter van de muziek niet aantasten en dat de Boomster 4 overweg kan met veel verschillende (mainstream) genres, met genoeg ruimte voor detail en emotie.

©Wesley Akkerman

Teufel Boomster 4 kopen?

Hoewel de Teufel Boomster 4 niet voor iedereen de meest interessante optie is, is dit wel de beste Boomster die het Duitse bedrijf tot op heden heeft uitgebracht. We kunnen ons zelfs voorstellen dat de Boomster 4 boeiend is voor mensen die nog met een 3 rondlopen. De batterij van zijn voorganger zou inmiddels zo slecht kunnen zijn dat hij het nog geen picknick volhoudt, en dan heb je met de 4 een waardige opvolger.