ID.nl logo
Zekerheid & gemak

Hoe is het kijken van sport veranderd door technologie?

Kijk je een voetbalwedstrijd op tv, dan zie je logo’s op het veld “geprojecteerd” worden en dankzij duizenden LED-lampjes kunnen bedrijven hun producten aanprijzen op de borden aan de zijkant van het veld. Er zijn nog veel meer manieren waarop technologie heeft veranderd hoe wij kijken naar sport.

Livestreaming

Het is een voor de hand liggende technologische ontwikkeling, maar wel eentje die genoemd moet worden: livestreaming en smartphones zorgen ervoor dat je je uit werk niet naar je televisie thuis hoeft te snellen om niks van de wedstrijd te missen.

Je kunt nu overal op je telefoon kijken naar de wedstrijd. Zo kun je zelfs stiekem onder werktijd genieten van wie er nu weer voorloopt in de Tour de France, zonder dat je daarvoor een enorme televisie naast je hoeft te hebben. Je kunt het gewoon aan hebben staan op je telefoon.

Sociale media

Sociale media maakt je sportbeleving ook anders. Dat kan heel positief zijn, bijvoorbeeld als een team achter-de-schermen beelden deelt van voor de wedstrijd of je tijdens de wedstrijd update over waarom bepaalde keuzes worden gemaakt.

Het kan echter ook negatief zijn. Zo is Neymar regelmatig in het nieuws omdat hij zich op Instagram zeer ongenuanceerd en negatief uitte over de arbitrage en de VAR in de wedstrijd van Paris Saint-Germain tegen Manchester United. Over het algemeen geldt social media gelukkig vooral als een positief middel om fans te binden met een sportclub en ze extra informatie te geven over het wel en wee van de club, de spelers en specifieke wedstrijden.

Instant replays

Vroeger kon er met een foto worden gekeken wie er het eerste over de finish was, maar tegenwoordig kan er veel meer dankzij camera’s die in 360 graden kunnen filmen. De scheidsrechter op het veld kan via een oortje snel schakelen met de videoscheidsrechter, die dankzij al die camera’s perfect kan terugkijken of een speler bijvoorbeeld een hands heeft gemaakt.

Sommige puristen zijn hier niet voor en vinden dat technologie hier teveel bemoeienis heeft met iets dat mensenwerk zou moeten zijn. Maar door al die camera’s kunnen ook sportcommentatoren de wedstrijd van alle hoeken en gaten bekijken en word je wel van het snelste en beste commentaar voorzien. Dankzij ball-tracking-technologie houden camera’s bovendien altijd hun ogen op de bal.

Het is bovendien mogelijk om in 3D een soort model te zien van een bepaalde goal, zoals bijvoorbeeld veel wordt gebruikt in de basketball. Dat zie je in bovenstaande video.

Sabermetrics

Eerst was het iets wat we zagen in het boek en de film Moneyball: een Yale-economystudent zette spelerdata in om zo een topteam neer te zetten, maar inmiddels wordt het veel meer gebruikt. Via Sabermetrics krijg je als kijker inzicht in de statistieken achter een speler of team. Het wordt veel gebruikt in de American Football, maar ook in groeiende mate in voetbal.

AZ heeft zelfs Billy Beane (de man achter Moneyball) bereid gevonden om ze te adviseren op het gebied van spelersstatistieken. Je ziet als kijker door big data bijvoorbeeld hoeveel kilometer een speler heeft gelopen voor hij werd gewisseld. En spelers gebruiken deze data, maar ook dat van de camera’s om hun speelwijze te verbeteren.

De toekomst

In de toekomst wordt verwacht dat bijvoorbeeld virtual reality een grotere rol kan spelen in het bekijken van een sport. Je kunt daarmee praktisch naast de speler lopen in het veld, of virtueel naast Koning Willem-Alexander zitten op een perfecte plek om een Olympische wedstrijd te kijken.

Ook belooft de komst van 5G een heleboel voor sport. Amsterdam en de Johan Cruyff-arena testen momenteel het 5G-netwerk om bezoekers van de voetbalkampioenschappen binnenkort snel te kunnen melden dat ze beter een andere uitgang kunnen nemen, als er bij de ene uitgang drukte is.

Kortom, het kijken van een sport is door technologie in grote mate veranderd. Er kan nu zo precies worden bekeken waar de bal zich op elke seconde van de wedstrijd bevindt en waar welke speler precies stond, dat er steeds minder discussie kan zijn over bepaalde situaties op het veld.

Je hebt sowieso als fan aanzienlijk meer informatie tot je beschikking dankzij de data die wordt verzameld over elke speler. Vervolgens kun je ook nog op social media lezen wat de speler van de wedstrijd vond. Door technologie ben je dus niet alleen beter op de hoogte tijdens de wedstrijd, maar ook al ervoor en soms nog lang daarna.

▼ Volgende artikel
Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt
Huis

Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt

Het is ergens in 2025 als Fable voor het eerst, een soort van, getoond wordt. Beelden volgen elkaar in rap tempo op. We zien de dame die de hoofdrol lijkt te spelen, geen HUD en vooral heel veel mooie filmpjes. Daarna begint het wild speculeren, de klachten over het hoofdpersonage, de vraagtekens over de gameplay. Gelukkig was daar gister de Xbox Developer Direct, waar Microsoft eens te meer bewees de code gekraakt te hebben.

Vóór de pandemie, toen de Electronic Entertainment Expo (E3) nog bestond en online showcases, Directs en State of Plays nog niet echt een ding waren, wisten gameboeren hun spellen prima te verkopen. Ontwikkelaars verschenen op het podium tijdens liveshows, praatten over hun games, speelden live een demo (wat net zo vaak goed als faliekant misging) en dergelijke presentaties werden afgewisseld met teasers, hypetrailers en (nog verder terug) zelfs weleens grafieken en verkoopcijfers. Hoe anders is de wereld anno nu.

Watch on YouTube

Trailers vol trailers

Klaar zitten voor The Game Awards, een gemiddelde Direct, Showcase of Summer Game Fest is leuk, maar niet hetzelfde als ‘toen’. Want de formule is inmiddels bekend. Een half uur, een uurtje, een paar uur lang wordt er de ene na de andere trailer op je hersenen afgevuurd. Wat is ‘reclame’ en wat niet? Geen idee. Standaard zijn de animegames die elkaar zo rap opvolgen dat de gemiddelde kijker niet eens meer weet waar de ene game begint en de ander ophoudt. Meestal zit er een klapper aan het begin, waarna het grote wachten op de klapper aan het einde begint.

Vraag iemand een week later wat ie gezien heeft, en meer dan de helft van de getoonde games is waarschijnlijk uit het geheugen verdwenen.  En al die flarden van beelden zonder fatsoenlijke uitleg leiden vaker wel dan niet tot hetzelfde als die ene soort van trailer van Fable: speculaties, wild geroep en vraagtekens. Het komt de online discussie rondom games niet ten goede.

©Playground Games

Hoe anders was de inmiddels traditionele Xbox Developer Direct. Langer dan een uur, voor maar vier games. Die games kregen zodoende alle tijd, net als de ontwikkelaars. Gameplaybeelden zijn niet aan te slepen, verscheidene modi worden uitgebreid besproken en zelfs de kleinste details krijgen meer dan genoeg ademruimte. Zo horen we tijdens de Forza Horizon 6-presentatie dat het nummer van je eigen hangar (78) gekozen is omdat de game zich afspeelt in Japan, en die cijfers daar een positieve lading hebben. Fijn om te horen hoe scherp het oog voor detail van een ontwikkelaar is. Dat zegt iets over het project. En het is ook iets wat je never nooit in een hypetrailer van anderhalve minuut langs had zien komen.

Trailers vol trailers

En dus zit ik gisteravond te genieten. Niet eens per se van de games, want ze vallen net niet in mijn straatje. Forza Horizon 6 vind ik héél indrukwekkend en de game zal ongetwijfeld miljoenen spelers perfect bedienen, maar ik ben niet zo van het racen. Game Freak - de makers van Pokémon die eindelijk hun vleugels uitslaan met graphics uit dit decennium - komen met Beast of Reincarnation. Het ziet er oké uit. Double Fine vindt in mij ook geen fan en een multiplayer-pottenbakgame (Kiln) is niet iets wat hoog op mijn lijstje stond. Zelfs afsluiter Fable wist me met z’n levenssimulaties ook niet te overtuigen. Maar, nogmaals, wat heb ik genoten. Van ontwikkelaars die ruim de tijd kregen. Van de games, die van alle kanten belicht werden. Van de antwoorden die we kregen.

©Playground Games

Want wat ik nou precies van die games vond, is niet eens zo heel belangrijk. Veel belangrijker is dat iedereen dit keer in ieder geval een uitgebreid beeld kreeg van wat deze games nu precies worden. Een Xbox Developer Direct creëert geen valse hype. Van die vier getoonde games, weten we nu eigenlijk alles wat we redelijkerwijs moeten weten. Zoals bijvoorbeeld dat Fable een character creation-modus heeft, om maar iets te noemen. En plots zie je de discussies rondom de games gaan om… de inhoud. En niet op wilde speculaties rondom hoofdpersonages die helemaal niet vast blijken te staan. Love it.

▼ Volgende artikel
Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln
Huis

Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln

Tijdens de Xbox Developer Direct gisteren werden er naast Fable en Forza Horizon 6 ook twee andere games getoond: Game Freaks actie-rpg Beast of Reincarnation en de nieuwe Double Fine-game Kiln.

De Xbox Developer Direct werd gisterenavond uitgezonden en richt zich zoals elk jaar op het aan het woord laten van diverse ontwikkelaars. Daarbij lag de focus vooral op de studio Playground Games, en toonden zij de aankomende spellen Fable en Forza Horizon 6. Maar er werd meer getoond.

Beast of Reincarnation

Eén van de games die de revue passeerden, was Beast of Reincarnation. Deze actie-rpg speelt zich af in een post-apocalyptische versie van Japan. Daar gaan spelers op avontuur met Emma en Koo. Laatstgenoemde is een wolf die Emma vergezelt.

Het Japan in deze game wordt geteisterd door de 'Blight', en Emma en Koo moeten dit tegengaan door het op te nemen tegen krachtige vijanden genaamd Nushi en vervolgens hun krachten absorberen. Daarbij delen Emma en Koo een speciale connectie: wanneer Emma bijvoorbeeld een vijandelijke aanval tegenhoudt, zullen Koo's krachten zich opbouwen tot ze zogeheten Blooming Arts kan inzetten als aanval.

Beast of Reincarnation komt in de loop van aankomende zomer uit voor Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5. Ook zal het spel meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Opvallend daarbij is dat de game ontwikkeld wordt door Game Freak, dat vooral bekend is van de Pokémon-games. Game Freak zelf is echter onafhankelijk van Nintendo.

Watch on YouTube

Kiln

De andere game die tijdens de Xbox Developer Direct gisteravond werd getoond, is Kiln. Deze nieuwe game van Double Fine Productions - een studio bekend om zijn unieke spellen zoals Psychonauts, Keeper en Broken Age - betreft een online multiplayergame waarin spelers aardewerk creëren met klei om een kleine geest uitrusting te geven.

Spelers bepalen daarbij zelf het uiterlijk van het harnas van dit wezen. De potten waarin hij plaats kan nemen kunnen vervolgens ook gedecoreerd worden naar smaak. Wanneer de uitrusting af is, vecht men het uit in 4v4-gevechten. Daarbij moet wel gelet worden op de vorm van het aardewerk, want een grotere creatie maakt de speler logischerwijs ook langzamer.

Kiln komt ergens aankomend voorjaar uit voor Xbox Series-consoles, PlayStation 5 en pc, en zal op release ook meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Geïnteresseerden kunnen zich alvast aanmelden voor een bètatest. Na de release van de game is het de bedoeling dat er nieuwe maps en modi aan het spel worden toegevoegd.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.