ID.nl logo
Huis

4 verrassingen van iOS 9

Ondanks lekken en geruchten vóór de aankondiging heeft iOS 9 toch nog wat verrassingen in petto. Apple heeft ze niet scherp belicht als ‘one more thing’ maar iPhones en iPads krijgen straks flinke veranderingen.

Apple is niet meer het hermetisch gesloten bolwerk dat altijd met flinke verrassingen komt bij aankondigingen. Toch weet de firma nog wel te verrassen. Ditmaal ook met wat kleinere dingen. Klein, maar fijn!

1. Batterijverbetering

De trend naar dun, dunner, dunst heerst in de mobile wereld. De toevoeging van slechts enkele millimeters smartphonedikte kan een flink verschil in batterijduur betekenen. Toch vereist dat nog altijd de aanschaf van een nieuw toestel. Een andere manier om langer op een volle batterij te werken, is optimalisatie van het energieverbruik. Apple voert dat nu door in iOS 9.

iOS 9 krijgt een flinke efficiencyslag voor het mobiele besturingssysteem zelf, de apps van Apple en ook bepaalde kerntechnologieën (waar dan andere apps van kunnen profiteren). Verder zet iOS 9 de iPhone-sensors voor licht en nabijheid in om bijvoorbeeld te detecteren dat het toestel ondersteboven op tafel ligt waarbij het dan het scherm uitgeschakeld houdt. Ook als er een notificatie binnenkomt. Daarnaast kan iOS 9 voor de laatste percentages batterijlading terugschakelen naar een Low Power-modus. In totaal levert dit alles volgens Apple een uur extra iPhone-gebruik op. Zonder dat je een nieuwe hoeft te kopen.

2. Apps op dieet

Over nieuwe iPhones gesproken: veel telco’s en winkels stunten met instapmodellen die nogal karig zijn bedeeld qua opslagruimte. Eigenlijk is het schandalig dat er anno 2015 nog toestellen met maar 8 GB worden aangeboden. Verder kan 16 GB voor mensen met veel apps ook wat krap zijn. In iOS 9 neemt Apple maatregelen: apps worden met App Thinning op dieet gezet.

Een app installeeert zichzelf dan alleen met datgene wat het nodig heeft voor het specifieke toestel waar het op draait. Weg met megabytes aan ongebruikt high-res beeld voor de grotere schermen van de iPad en de iPhone 6 Plus. Een app op een iPhone 5 komt alleen met het benodigde voor dát model. Idem dito voor de 6. En de 6 Plus kan dan zonder de grafische app-elementen met lágere resolutie.

Verder kunnen app-makers er ook voor kiezen om bepaalde functies pas te laten downloaden als een gebruiker die echt gebruikt. Als de opslagruimte op raakt, worden die optionele elementen automatisch door iOS 9 opgeruimd. Oh, en het mobiele besturingssysteem zelf gaat ook op dieet. In plaats van een download van bijna 4,6 GB (voor versie 8) wordt iOS straks gestreamed met maar 1,3 GB (voor versie 9 dus). Alleen de vernieuwde delen worden gedownload en niet het hele besturingssysteem.

©PXimport

3. DirectX à la Apple

Steve Jobs zei het lang geleden al: goede artiesten kopiëren, fantastische artiesten stelen. Een goed idee van je concurrent kun je dus best jaren later zelf implementeren. Microsoft heeft ooit pc-gaming en video een flinke boost gegeven door developers te helpen met zijn Windows-technologie DirectX. Apple voert voor iOS en OS X iets soortgelijks in met zijn technologie Metal, die de ES-variant van OpenGL vervangt.

De ingebouwde apps in iOS 9 maken al gebruik van Metal waardoor ze efficiënter omgaan met het vermogen van de processor en de grafische chip. Dit brengt volgens Apple snellere scrolling, soepelere animaties en een algeheel hoger prestatieniveau. Niet alleen voor games en video, maar ook voor gewoon gebruik van e-mail, berichten, webpagina’s, PDF-doucumenten en meer. De voordelen hiervan zullen duidelijk zijn bij multitasking en split-screengebruik op de nieuwste iOS-devices, maar ook merkbaar zijn op juist oudere iPhones en iPads die relatief langzaam zijn.

4. Betere PIN-code verplicht

Beveiliging is en blijft belangrijk, vooral voor mobiele apparaten die makkelijk verloren kunnen raken. Met ingang van iOS 9 verplicht Apple een iets langere PIN-code in voor het ontgrendelen van iPhones en iPads met Touch ID. Gebruikers die al met hun vingerafdruk inloggen, zullen niet veel merken van deze verandering. Vinders (of dieven) van verloren iOS-toestellen hebben er des te meer mee te maken.

De overgang van viercijferige PIN-codes naar zescijferig betekenen namelijk een enorme versterking van de beveiliging. In plaats van 10.000 mogelijke cijfercombinaties hebben nieuwere iOS-apparaten dan 1 miljoen mogelijke combinaties. Het kraken van de PIN-code wordt dus flink moeilijker. Na invoer van 10 foute codes zal het apparaat zichzelf wissen. Deze verplicht betere beveiliging in iOS 9 is van toepassing voor de iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air 2 en iPad Mini 3.

©PXimport

▼ Volgende artikel
It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game
Huis

It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game

Hazelight Studios, de ontwikkelaar van de succesvolle coöperatieve games It Takes Two en Split Fiction, heeft een nieuwe game in ontwikkeling en is op dit moment bezig met de opnames ervoor.

Enige tijd geleden gaf regisseur Josef Fares al aan dat er een nieuwe game in ontwikkeling was bij de studio, maar nu heeft hij op social media een foto geplaatst waarop Fares te zien is met drie acteurs in motion capturing-pakken. Daarmee wordt dus duidelijk gemaakt dat de opnames voor de game in ieder geval al in volle gang zijn.

Overigens is de identiteit van de acteurs niet bekend. Fares houdt zijn arm voor de gezichten van de acteurs. Mogelijk zijn het dus bekende acteurs en wil hij dat nog verhullen, al is dat speculatie. Over speculatie gesproken: het feit dat er drie acteurs te zien zijn, doet sommige fans vermoeden dat de nieuwe game van Hazelight mogelijk met drie spelers tegelijk te spelen valt in plaats van twee, maar ook dat is nog alles behalve bevestigd.

View post on X

Over de games van Hazelight Studios

Hazelight Studios is gespecialiseerd in het creëren van games die coöperatief doorlopen moeten worden. No Way Out, It Takes Two en Split Fiction vergen allen twee spelers. Daarbij draait het om samenwerken, wat hun games een populaire bezigheid maakt voor gamende koppels en vrienden.

It Takes Two bleek een grote hit voor de studio. In het spel spreekt een dochter van een ruziënd stel een vloek over het tweetal uit, waardoor ze minuscuul worden. Ze zullen moeten leren communiceren en samenwerken om zich uit deze hachelijke situatie te redden, terwijl ze als kleine poppen door een uitvergrote versie van hun huis en tuin reizen.

Na het succes van It Takes Two bracht Hazelight het conceptueel vergelijkbare Split Fiction uit. Die game draait om twee schrijvers, Mio en Zoe, die worden ingehuurd om verhalen te creëren voor een technologie die deze verhalen levensecht kan simuleren. De vrouwen worden door het bedrijf achter de technologie echter gevangen in een simulatie, en in de game wordt er constant tussen de twee verhalen van Mio en Zoe geschakeld. Dat levert zowel fantasievolle als futuristische settings op.

Zowel It Takes Two als Split Fiction komen met een Friend Pass. Dat houdt in dat maar één speler de game hoeft te kopen, en de tweede speler gratis online mee kan spelen. De games zijn ook via splitscreen samen op de bank speelbaar.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance
Huis

Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance

Apple heeft de volledige rechten op de Apple TV-serie Severance overgenomen, en gaat de serie voortaan binnenshuis produceren.

De eerste twee seizoenen van Severance staan al op Apple TV, maar de serie werd geproduceerd door Fifth Season. Apple Studios was alleen de distributeur. Daar is nu verandering gekomen: Apple heeft iets minder dan 70 miljoen dollar betaald voor de volledige rechten op de serie.

Dat betekent dat het bedrijf de productie van de serie voortaan ook zelf gaat doen, al zal Fifth Season wel als executive producer aangesteld blijven. Ook showrunner Dan Erickson en uitvoerden producent Ben Stiller (die we natuurlijk ook kunnen van vele comedyfilms) blijven hun rollen bekleden, dus aan de kwaliteit van de serie verandert als het goed is niets.

Watch on YouTube

Financiële stabiliteit

Volgens Deadline zou de overname mogelijk gedaan zijn om de productie van de show financieel stabiel te houden. In het tweede seizoen waren de productiekosten naar het schijnt zo'n 20 miljoen dollar per aflevering, en Apple kan door zijn formaat dit beter dragen.

Het plan is dat Severance in totaal vier seizoenen krijgt - al worden een vijfde seizoen en een spin-off ook niet uitgesloten. De opnames van het langverwachte derde seizoen moet aankomende zomer starten. De makers van de serie willen eerst de scripts zover mogelijk afkrijgen, zodat ze bij schrijfwerk van de laatste afleveringen van het seizoen nog relatief goedkoop terug kunnen gaan naar scripts van eerdere afleveringen om wijzigingen aan te brengen waar nodig.

Watch on YouTube

Over Severance

De Apple TV-serie Severance draait om Mark S., die een opmerkelijke kantoorbaan bij het bedrijf Lumon Industries heeft: zodra hij op kantoor komt, weet hij niets van zijn leven buiten kantoor. Wanneer hij klaar is en weer naar huis gaat, weet hij niets van zijn werk. Dat komt door een speciale procedure waardoor de herinneringen van de werkplek in het privéleven gescheiden worden.

Dit concept is de voedingsbodem voor een ingewikkelde en verrassende serie waarin Mark samen met zijn collega's langzaam maar zeker probeert te achterhalen hoe de vork precies in de steel steekt bij Lumon. Zoals gezegd zijn er inmiddels twee seizoenen uitgekomen, die beiden op streamingdienst Apple TV te zien zijn.