iOS kent al sinds jaar en dag meldingen (of notificaties, net hoe je ze wilt noemen). In iOS 12 krijg je meer controle over de berichtgeving. Altijd handig!
Meldingen in iOS kunnen door heel wat apps worden gegenereerd. Denk aan bijvoorbeeld Facebook dat een melding kan tonen zodra iemand op een post reageert. Of een nieuwsapp die bij binnenkomend nieuws een melding laat zien. In iOS 12 is ten eerste de weergave van meldingen aangepast. In tegenstelling tot eerdere versies van Apple's mobiele besturingssysteem worden meldingen nu per 'afzender' (ofwel de genererende app) gegroepeerd en niet meer in een eindeloos lange rij op het meldingenscherm gedumpt. Om alle meldingen in een groep te zien, tik je simpelweg op de laatste melding van die app. Als er meer meldingen klaar staan, dan is dat te zien aan het stapeleffect. Heb je zo'n stapel eenmaal geopend, dan vouw je alles weer samen via een tik op Toon minder. Of tik op het afsluitkruisje en dan Wis, waarna alle meldingen van de betreffende app gewist worden en het spel - voor deze app - weer opnieuw begint.
Beheren
We zijn er echter nog niet wat nieuwe meldingsfuncties betreft in iOS 12. Roep bijvoorbeeld de meldingen eens op, door helemaal vanaf de bovenrand van je scherm naar beneden te vegen. Veeg vervolgens een melding (of groep meldingen) naar links. Je ziet nu een drietal 'knoppen': Beheer, Bekijk en Wis alles. Tik op Beheer en je ziet een ballon openen. Ten eerste kan je daarin kiezen voor Lever stil af. De functie spreekt voor zich: voortaan worden berichten van deze app zonder bliepjes geplaatst. Schakel uit spreekt ook voor zich: doei meldingen van deze app. Tot slot is er nog de knop (link) Instellingen. De app Instellingen opent nu, met de berichteninstellingen voor de app waarvan het 'geveegde' bericht afkomstig is. De opties zijn overigens per app vergelijkbaar. Nieuw in iOS 12 is in ieder geval de optie Meldingen groeperen. Standaard staat dit op Automatisch ingesteld. Tik je hierop, dan verschijnen drie opties: Automatisch, Op app of Uit. Kies je voor de laatste mogelijkheid, dan worden de berichten weer op de oude pre-iOS 12 manier getoond. Alles kan dus helemaal naar wens ingesteld worden.
Review Sony WF-1000XM6 – Dit is je volgende set oordopjes
Wanneer Sony met een nieuwe set premium oordoppen op de proppen komt, dan moet je opletten. Dit Japanse merk is namelijk al jaren marktleider als het gaat om geluidskwaliteit en actieve ruisonderdrukking. Met zijn prijs van 300 euro mikt de fabrikant wederom op het hogere segment, al is dit wel minder dan de adviesprijs van zijn voorganger.
9,5
Fantastisch
Conclusie
Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!
Plus- en minpunten
Audiokwaliteit van hoog niveau
Bediening met gevoel van contact
Actieve ruisonderdrukking verbeterd
Gave en unieke functies
Goede batterijduur
Genoeg oortips met memory foam
App wat gebruiksonvriendelijk
Oortips zitten na verloop van tijd minder comfortabel
Prijs: € 299,- Driverunit: 8,4 mm Bluetooth: Versie 5.3 Batterijduur (muziek): Max. 8 uur (NC AAN) / max. 12 uur (NC UIT) Oplaadtijd: Ca. 1,5 uur (oordopjes), ca. 2 uur via usb (case) Draadloos opladen: Ja (met oplaadcase) Waterbestendigheid: IPX4 Codecs: SBC, AAC, LDAC, LC3 Multipoint-functie: Ja Frequentierespons: 20 Hz - 40.000 Hz (LDAC 96 kHz sampling 990 kbps) Gewicht: Ca. 6,5 g per oordopje / ca. 47 g voor de oplaadcase Afmetingen case: Ca. 61,6 x 41,1 x 26,5 mm Inhoud verpakking: Oplaadcase, geluidsisolerende eartips, usb-kabel
De Sony WF-1000XM6 volgen de XM5 op die het Japanse bedrijf zo’n 2,5 jaar geleden uitbracht. Dat is een flinke periode in het land der oordoppen (of technologie in het algemeen). Daar waar veel fabrikanten inzetten op jaarlijkse releases en complete productgroepen beperkte stappen voorwaarts maken, is het fijn om te zien dat een elektronicaproducent het nog aandurft langer te wachten tussen verschillende uitgaven. Dan heb je tenminste wat te melden of te vertellen.
Met deze versie zet Sony in op een betere noise cancelling, audioweergave, gesprekskwaliteit en ergonomie. Daarnaast brengt de fabrikant stabielere bluetooth-connectiviteit, Google Gemini-integratie en een hogere mate van milieuvriendelijkheid. Zo zijn de antennes langer gemaakt, waardoor de oortjes niet snel de verbinding verliezen, ook niet in drukkere omgevingen zoals een vliegtuig of trein. Dat hebben we aan den lijve ondervonden de afgelopen weken.
Net als bij het vorige model maakt Sony gebruik van memory foam als oortips (het deel dat in je gehoorgang zit). Die hebben als grote voordeel dat ze zich aanpassen aan de vorm van de opening en dus altijd strak en goed zitten. In de doos zitten verschillende opties. Bij ons zit de een net te los, terwijl het formaat daarna juist net wat strak zit. Daardoor kan langer dan twee uur luisteren wat oncomfortabel worden. Maar ze vallen in elk geval niet zomaar uit je oren.
Deze keer kijkt Sony ook naar het ontwerp. De Sony WF-1000XM6-oortjes zijn wat langwerpiger en steken iets verder uit je oren dan z'n voorganger, waardoor je moet oppassen wanneer je een T-shirt of trui uittrekt. Het oppervlak is wat ruwer en dat helpt daadwerkelijk bij de fysieke bediening; het voelt alsof je wat meer in contact bent met de bediening. Muziek pauzeren, actieve ruisonderdrukking activeren – het gaat allemaal erg soepel. Je hoeft ze niet hard in te drukken.
Grammy-winnende engineers
Daarnaast is het fijn dat deze dopjes nog steeds acht uur meegaan op een volle accu. Dat is met actieve ruisonderdrukking aan. Zet je die uit, dan mag je daar nog een paar uur bij optellen. Met de oplaadcase erbij kun je rekenen op 24 tot 30 uur. Dat is misschien niet superveel in vergelijking met sommige concurrenten, maar die zitten dan ook niet boordevol allerlei extra microfoons (vier stuks in dit model) en speciaal ontwikkelde drivers.
De drivers zijn natuurlijk medeverantwoordelijk voor het geluid, maar de samenwerking met allerlei gerenommeerde studio's en muziekproducenten helpt daar vanzelfsprekend ook bij. Sony heeft zich laten leiden door een team van Grammy-winnende en Grammy-genomineerde engineers, waaronder Randy Merrill (die werkte met Ed Sheeran), Chris Gehringer (Lady Gaga) en Michael Romanowski (Alicia Keys). Dat zijn niet de minste namen, maar wat merk je daarvan?
Naast je in de kamer
Nou, het grootste compliment dat we een set oordoppen kunnen geven: je hebt de equalizer niet nodig om goed en wel – en in de hoogste kwaliteit! – van je digitale muziek te genieten. De audio klinkt warm, vol en persoonlijk. Dat gaat niet ten koste van de hogere regionen of het middenveld, waardoor die helderheid en nuance bewaakt blijft. Soms lijkt het net alsof iemand op een drumstel naast je in de kamer speelt, zo dichtbij klinken de nummers.
Als je wilt, dan kun je wel een equalizer op de soundstage loslaten. Je kunt dan kiezen uit verschillende profielen, zelf een instelling beheren of Sony het werk uit handen laten nemen. Dan stelt de (helaas soms wat onoverzichtelijke) app de equalizer in op basis van jouw eigen gehoor. Hier kan dat nog weleens ten koste gaan van het basgeluid, waardoor we dat maar achterwege laten, maar het is fijn dat het kan. Het maakt de Sony WF-1000XM6 breed inzetbaar.
En daar blijft het niet bij qua audio. Want je kunt streamen in hoge resoluties dankzij de LDAC-audiocodec en anders leunen op DSEE Extreme (een algoritme van Sony dat de muziek in kwaliteit opschaalt). Verder is nieuw in deze set dat je audio wat verder weg kunt laten klinken, alsof je in een café of je eigen woonkamer zit. Dat is een vreemde maar oorstrelende ervaring die je moet beleven om het te begrijpen.
We snappen uiteindelijk wel waarom Sony deze functie introduceert. Het kan bijvoorbeeld helpen bij de concentratie. Wij hebben vooral gemerkt dat je er een huiselijk gevoel aan kunt overhouden wanneer je kilometers hoog in de lucht hangt in een vliegtuig, omdat het net lijkt alsof je naar je eigen audioset thuis op de achtergrond luistert. Het gaat hier niet om de beste geluidskwaliteit, maar om een gevoel, een emotie, een beleving. En die is helemaal oké.
Tot slot kijken we nog even naar de actieve ruisonderdrukking. Die is beter dan ooit. Zo hebben we bijna niets van de vliegtuigmotoren gehoord tijdens een recente reis naar Barcelona en komt er ook weinig tot geen geluid vanuit het OV je gehoorgang in. Bepaalde plotselinge hoge tonen komen nog weleens door, maar die blijven moeilijk filterbaar. Al met al is dit wederom een mooie stap voorwaarts, helemaal als je je écht even wilt afsluiten van je omgeving.
Sony WF-1000XM6 kopen?
Het zal ongetwijfeld niemand verbazen, maar dat maakt zo’n beoordeling niet minder waardevol: de Sony WF-1000XM6 is een regelrecht schot in de roos. Qua audiokwaliteit en -beleving hebben we nog niet beter gehoord. Soms klinkt het net alsof de muziek live naast je wordt gespeeld. Het comfort en de app kunnen nog wel beter, maar de grandioze actieve ruisonderdrukking en de fysieke bediening maken een hoop goed. Dit is je volgende set oordopjes!
13-02-2026 16:02
Door: Wesley AkkermanFreelance tech- en gamejournalist die schrijft in begrijpelijke taal waardoor technologische ontwikkelingen, trends en producten voor iedereen toegankelijk zijn. Meer van deze auteur >
De beste State of Play ooit! - Power-Up Podcast Special
Zo! Dat was niet alleen de langste, maar voor velen ook meteen de beste State of Play ooit! Met meer dan 25 titels op het menu stond deze showcase vooral bij Simon dik op z’n buik geschreven. Samen met Martin en Jacco blikt hij terug op (bijna) alles wat voorbij kwam, en duiken ze dieper in onder andere: God of War: Sons of Sparta, Kena: Scars of Kosmora, Castlevania: Belmont’s Curse, Project Windless en natuurlijk de aangekondigde John Wick-game! Benieuwd wat de jongens ervan vonden? Check dan als de wiedeweerga deze speciale extra aflevering, baklap!
00:00 Intro 02:20 Ons oordeel 09:20 Project Windless 11:35 Resident Evil Requiem 13:35 Kena: Scars of Kosmora 19:00 Legacy of Kain: Defiance Remastered / Ascendance 22:45 Yakoh Shinobi Ops 27:25 Dead or Alive 31:45 Control: Resonant 36:05 Beast of Reincarnation 37:15 Neva: Prologue 39:05 Star Wars: Galactic Racer 42:35 Metal Gear Solid Collection 2 45:15 Castlevania: Belmont’s Curse 49:15 Silent Hill: Townfall 52:10 John Wick 54:35 God of War Trilogy Remake 56:35 God of War: Sons of Sparta 01:03:00 Horizon Hunters: Gathering 01:04:45 Onze Reddit-aankondiging 01:06:45 Outro
Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!
13-02-2026 16:02
Door: Luuk HijneSinds 2019 video-allesdoener bij ID Games (Voormalig PU/GAMER.nl). Legt het liefst mensen in de grond in Cyberpunk, om vervolgens in diezelfde grond zaadjes te planten in Stardew Valley. Gaat ook regelmatig los over een nieuwe serie of de zoveelste rauwe hiphopplaat.Meer van deze auteur >