ID.nl logo
'Apple moet voorbeeld nemen aan Microsoft'
© Reshift Digital
Huis

'Apple moet voorbeeld nemen aan Microsoft'

Hoewel het aantal geïnfecteerde Macs afneemt, is de storm rondom de Flashback trojan nog altijd niet gaan liggen. Ondertussen groeit de kritiek op het handelen van Apple.

Het marktaandeel van Apple is ook in 2012 weer groter geworden, maar de problemen met security lijken mee te groeien. Apple houdt haar klanten te allen tijde voor dat ze een veilig virusvrij apparaat hebben gekocht, maar de laatste berichten vertellen een heel ander verhaal.

In september 2011 dook 'Flashback' voor het eerst op als trojan in een Adobe Flash Player-jasje. Beveiligingsbedrijf F-Secure ontdekte dat Flashback ervoor zorgde dat de automatische update-functie van Apple's anti-malwareprogramma Xprotect werd uitgeschakeld. De malware was even actief, maar verdween alweer snel van de radar.

Totdat hij vorige maand weer opdook. Dit keer via een opening in Java en daardoor ook vele malen gevaarlijker omdat het simpelweg bezoeken van een webpagina daardoor al voldoende kan zijn om de kwaadaardige code uit te voeren. Op het hoogtepunt was het aantal van 640.000 Macs wereldwijd besmet geraakt. Deze getallen werden door meerdere securitybedrijven bevestigd.

Noodklokken geluid

De beveiligingsbedrijven lieten de noodklokken luiden, terwijl Apple zich in eerste instantie in stilzwijgen hulde. Pas 7 weken na het ontdekken van de Java-ingang van Flashback kwam het bedrijf zelf met een eerste patch. Te laat, vindt malware-analist Roel Schouwenberg van Kaspersky.

“Het kan gewoon niet zo zijn dat daar zo'n lange tijd tussen zit. Sommige mensen zullen misschien beweren dat het een incident is, maar de impact is groot met 640.000 geïnfecteerde Macs. Het wordt hoog tijd dat Apple security serieus gaat nemen", aldus Schouwenberg.

De analist ziet in Flashback de bevestiging dat het besef groeit dat er geld is te verdienen met Mac-malware. Iets wat natuurlijk niet los te zien is van het alsmaar groeiende aantal gebruikers van Apple-hardware op zowel de particuliere als zakelijke markt. Lees: steeds meer potentiële slachtoffers.

Onkwetsbaarheid is non-disussie

Daarmee is de discussie rondom de Apple-security weer aangewakkerd. Om te beginnen die van die zogenaamde onkwetsbaarheid van je Mac. Een non-discussie, stelt analist David Johnson van onderzoeksbureau Forrester in zijn blogpost, want “elk apparaat met internetverbinding is kwetsbaar", dus ook je Mac. Waar het volgens hem om draait is adequaat handelen.

Johnson stelt daarbij dat de traditionele anti-virus aanpak niet overtuigend is. Deze zou volgens hem omslachtig, onpeilbaar en enkel reactief zijn. Terwijl het volgens hem draait om preventief handelen. Oftwel: malware- en virusproblemen bij de kiem aanpakken.

Maar is dat wat Apple nu doet? Daar zijn de meningen over verdeeld. Peter James van Intego, het beveiligingsbedrijf dat zich speciaal richt op Macs, wil tegenover Webwereld niets zeggen over de reactiesnelheid van Apple bij de hele Flashback-zaak.

Weinig openheid van zaken

Toch ontkent ook Intego, duidelijk gelieerd aan Apple, niet dat het concern zich in dergelijke gevallen wel heel erg op de vlakte houdt en weinig openheid van zaken geeft. Communicatie is momenteel blijkbaar niet Apples sterkste kant. Niets nieuws, dezelfde problemen speelden ook al in 2008, volgens Mozilla security-chef Window Snyder.

"Laten we dat eens vergelijken met de andere grote spelers zoals Microsoft en Adobe." Schouwenberg hakt er direct in met een stevige stelling. “In mijn ogen zou Apple een voorbeeld moeten nemen aan Microsoft en Adobe. Het bedrijf moet meer gaan communiceren en met een lange termijnvisie op het gebied van security komen."

'Vergelijken is moeilijk'

James haakt in op deze kritiek door ook deze genoemde concurrenten onder een vergrootglas te leggen. “We zien dat Microsoft bij Windows nu maandelijks met een beveiligingsupdate komt. Maar is dat dan genoeg? Ik weet dat niet. Wat gebeurt er in het geval van een zero-day aanval? Adobe doet wel veel in mijn ogen. Alhoewel ik geen specialist ben lijkt het mij een moeilijke vergelijking."

Wanneer je het marktaandeel van de bijvoorbeeld Microsoft en Apple naast elkaar legt, lijkt die vergelijking inderdaad moeilijk. Maar Apple groeit. Het zorgt volgens sommigen in 2012 voor een dramatische ommekeer in de zakelijke markt.

Wat kunnen we in de nabije toekomst verwachten? Schouwenberg: “Flashback geeft wederom aan dat er geld is te verdienen met Mac-malware. Dat is het gevaar dat Apple nu loopt. Ook James erkent dat gevaar. “Ik verwacht dat de Mac-aanvallen geraffineerder en gerichter worden. Een belangrijke reden is ook dat er steeds meer individuele Apple-gebruikers bijkomen."

Apple erkent problemen

Terwijl de discussie over het handelen van Apple en zijn concurrenten vooral door anderen gevoerd wordt, erkent het bedrijf zelf inmiddels de problemen. Het bood een reeks van software-updates, voordat het deze vrijdag met een eigen removaltool kwam.

▼ Volgende artikel
Productiever met de muis: zo werk je een stuk efficiënter
© tippapatt | stock.adobe.com
Huis

Productiever met de muis: zo werk je een stuk efficiënter

Efficiënt werken draait niet alleen om software. Soms zit de grootste winst in iets eenvoudigs, zoals hoe je de muis gebruikt. De Windows-muis zit vol slimme functies die de meeste gebruikers nooit opmerken: automatisch scrollen, vensters in lay-outs plaatsen, snel bestanden selecteren, acties aan muisknoppen koppelen…

 De middelste muisklik (scrollwieltje-klik) is een onderschatte snelkoppeling. Klik met het scrollwieltje op een app die vastgemaakt is aan de taakbalk en er wordt meteen een nieuw venster van die app geopend. Handig als bijvoorbeeld Word al actief is en je snel een tweede leeg document wilt openen. Ook in Windows Verkenner werkt dit trucje. Klik met het scrollwieltje op een map en hij opent in een nieuw tabblad. Een tabblad sluiten gaat al even eenvoudig. Klik met het scrollwieltje op het tabblad van Verkenner of de webbrowser en het verdwijnt meteen. Kortom, de scrollwieltje-klik is de snelste manier om tabbladen te openen en te sluiten.

Je kunt met rechtsklikken een map in een nieuw tabblad openen, maar nog sneller gaat het met de scrollwieltje-klik.

Automatisch scrollen

Wist je dat je helemaal niet hoeft te blijven draaien aan het scrollwieltje om door lange webpagina’s of documenten te gaan? Klik ergens op de pagina met het scrollwieltje (middelste muisknop). Er verschijnt een rond pictogram bij de cursor: automatisch scrollen is actief . Beweeg nu de muis lichtjes omhoog of omlaag. De pagina begint automatisch te scrollen. Hoe verder je de cursor van het pictogram af beweegt, hoe sneller de pagina scrollt. Breng je de cursor terug naar het midden, dan vertraagt het scrollen of stopt het helemaal. Ideaal voor lange artikelen, pdf’s of Word-documenten. Als je klaar bent, klik je nogmaals op het scrollwieltje om automatisch scrollen uit te schakelen.

De nieuwe cursor geeft aan dat je automatisch horizontaal en verticaal kunt scrollen.
Muisknoppen aanpassen met XMBC

Heb je jezelf een high-end muis cadeau gedaan, dan krijg je daar meestal bijbehorende software bij waarmee je knoppen en snelkoppelingen kunt configureren. Daarmee kun je de productiviteit van de muis enorm verhogen. Maar ook met een gewone muis kun je verrassend veel aanpassen dankzij X-Mouse Button Control (XMBC, www.kwikr.nl/xmbc). De freewaretool werkt met profielen per programma, zodat je de standaard muisbediening niet verandert. X-Mouse Button Control is een klein maar bijzonder krachtig Windows-programma waarmee je muisknoppen kunt herprogrammeren. Vooral handig voor wie veel aan de pc werkt, games speelt of specifieke software gebruikt met terugkerende handelingen. Enkele voorbeelden van wat je met XMBC kunt doen: een muisklik instellen om met één handeling tekst te kopiëren of plakken; extra muisknoppen simuleren (ideaal voor gamers die geen duimknoppen hebben); een schermafdruk maken via een muisknop; of meteen een screenshot-tool zoals het Knipprogramma starten. De tool is gratis en reclamevrij. Enig minpunt: de interface oogt wat technisch en kan beginners even afschrikken.

Met XMBC kun je toepassingen koppelen aan muisknoppen.

Snap Layouts

In Windows 11 kun je vensters moeiteloos in een vaste indeling op het scherm plaatsen dankzij Snap Layouts. De officiële Nederlandstalige term is Uitgelijnde vensters, maar vrijwel iedereen spreekt van Snap Layouts. In plaats van zelf vensters te verslepen en te schalen, kies je een voorgedefinieerde lay-out: twee vensters naast elkaar, drie of vier vensters in een raster, een asymmetrische verdeling, zoals 1/3 + 2/3 van het scherm. Open een venster dat je wilt plaatsen. Beweeg de muisaanwijzer boven de knop Maximaliseren. Er verschijnt een menu met verschillende lay-outs. Je kunt ook de toetscombinatie Windows-toets+Z gebruiken. Klik op een lay-outzone en het venster wordt daar automatisch in geplaatst. Windows toont vervolgens de andere open vensters. Klik om de resterende zones te vullen. Extra handig is ook de volgende methode. Sleep een venster langzaam naar het midden bovenaan het scherm. Hierdoor verschijnt een raster met alle beschikbare lay-outs. Laat los om het venster vast te klikken. Het is mogelijk om de instellingen aan te passen via Instellingen / Systeem / Multitasking en dan kies je Uitgelijnde vensters. Hier kun je onder andere bepalen of Windows suggesties toont voor het vullen van de andere zones.

Selecteer hoe je de vensters wilt uitlijnen.

Horizontaal scrollen

Werk je in een grote spreadsheet, bewerk je een brede afbeelding of wil je in een video-editor door de tijdlijn bewegen? Dan hoef je niet te mikken op de kleine schuifbalk onderaan het scherm, je kunt ook horizontaal scrollen met het scrollwieltje. Om horizontaal te scrollen met een muis en het scrollwieltje, houd de Shift-toets ingedrukt en scrol daarna omhoog of omlaag met het scrollwieltje. In sommige programma’s, zoals Microsoft Excel, is de sneltoets Ctrl+Shift in combinatie met het scrollwieltje. Scrol je naar beneden, dan verschuift de inhoud van links naar rechts. Scrol je naar boven, dan gaat de inhoud van rechts naar links. Laat je de Shift-toets los, dan werkt het scrollwieltje weer gewoon verticaal.

Met Ctrl+Shift kun je in Excel horizontaal scrollen met het muiswieltje.

Slepen met de rechtermuisknop

We slepen bestanden en mappen bijna altijd met de linkermuisknop om ze te verplaatsen. Maar probeer het eens met de rechtermuisknop, dat geeft je veel meer controle. Klik met de rechtermuisknop op een bestand of map en sleep het naar de gewenste locatie. Wanneer je de muisknop loslaat, verschijnt een snelmenu waarin je kunt kiezen: Hierheen kopiëren, Hierheen verplaatsen, Hier snelkoppelingen maken. Heb je een compressietool geïnstalleerd, zoals 7-Zip of WinRAR, dan verschijnen die opties ook in het menu. Je kunt bovendien meerdere items selecteren en die tegelijk met de rechtermuisknop slepen. Ideaal om in één keer snelkoppelingen op het bureaublad te plaatsen.

Door met rechts te slepen, opent een snelmenu.

Meteen het volledige contextmenu

In Windows 11 is het contextmenu (het menu dat verschijnt bij een rechtermuisklik) vereenvoudigd. Pictogrammen voor Knippen, Kopiëren, Plakken, Naam wijzigen en Verwijderen staan bovenaan en het menu zelf is korter. Dat oogt overzichtelijker, maar soms heb je juist het klassieke volledige contextmenu nodig. Je kunt onderaan op Meer opties weergeven klikken, maar dat kost telkens een extra handeling. Ben je het beu om telkens die extra klik te moeten maken? Houd dan gewoon de Shift-toets ingedrukt en klik met de rechtermuisknop op de map of het bestand. Hierdoor opent direct het volledige klassieke contextmenu waar je toegang hebt tot alle rechtermuisknopopties van Windows.

Links het gewone contextuele menu van Windows 11, rechts het volledige menu.

Vensters maximaliseren en verkleinen

Dubbelklik op de titelbalk bovenaan een venster om een venster te maximaliseren. Staat het venster al gemaximaliseerd? Dubbelklik opnieuw op de titelbalk en het venster keert terug naar zijn vorige formaat. Dit werkt een stuk sneller dan mikken op de kleine maximaliseer-/herstelknop. Je kunt ook dubbelklikken op het pictogram van het venster in de linkerbovenhoek om dat venster meteen te sluiten. Bij sommige moderne Windows 11-apps staat er géén pictogram in de titelbalk en werkt deze truc dus niet. Voorbeelden waarbij het wel werkt: Kladblok, Taakbeheer, register-editor en veel traditionele desktopsoftware. 

Sneller zoomen

Een van de meest onderbenutte functies van de muis is de mogelijkheid om in en uit te zoomen met behulp van het scrollwieltje. Houd de Ctrl-toets ingedrukt en rol met het wieltje omhoog om in te zoomen, rol omlaag om uit te zoomen. Dit werkt bijna overal: op webpagina’s, Word-documenten, Excel-sheets, pdf-bestanden, fototoepassingen en grafische software, Windows Verkenner … Het voordeel is dat je hand op het toetsenbord én op de muis blijft, zonder de workflow te onderbreken. In sommige browsers kun je met Ctrl+0 (nul) altijd terugkeren naar 100 procent zoom. In Microsoft Word werkt Ctrl+muiswieltje zelfs terwijl je een selectie maakt in de statusbalk onderaan, waardoor je extra controle krijgt over de weergave.

Via Ctrl+muiswieltje kun je traploos inzoomen.

Slimmer selecteren

Meerdere bestanden selecteren hoeft geen gedoe te zijn. Windows biedt twee handige methoden. De eerste manier (Shift+klik) gebruik je om een aaneengesloten reeks items te selecteren. Klik op het eerste bestand in de reeks, houd de Shift-toets ingedrukt en klik op het laatste bestand. Alles daartussen wordt automatisch geselecteerd. De tweede manier (Ctrl+klik) dient om meerdere niet-aansluitende bestanden te selecteren. Houd de Ctrl-toets ingedrukt en klik op elk bestand dat je wilt toevoegen. Als je per ongeluk het verkeerde bestand hebt geselecteerd, klik je er nogmaals op terwijl je de Ctrl-toets nog steeds ingedrukt houdt. Vaak is het handig om deze twee methoden te combineren. Veronderstel dat je eerst met Shift-klik een aansluitende reeks bestanden hebt geselecteerd vanaf nummer 7 tot en met 63, maar je wilt bestand 52, 57 en 60 niet in de selectie. Dan kun je met Ctrl-klik deze drie items uit de selectie verwijderen.

Met Shift-klik selecteer je een aaneengesloten reeks bestanden.
▼ Volgende artikel
Pokémon FireRed en LeafGreen komen op 27 februari naar Switch eShop
Huis

Pokémon FireRed en LeafGreen komen op 27 februari naar Switch eShop

Er gingen onlangs al geruchten over, maar nu is het zo goed als zeker: vanaf 27 februari zijn Pokémon FireRed Version en Pokémon LeafGreen Version speelbaar op Nintendo Switch en Nintendo Switch 2 via de eShop.

Na eerdere geruchten zijn beide games nu inmiddels op de Nintendo eShop verschenen: hier en hier. Daarbij kost elk spel 20 euro.

Officieel zijn de Switch-releases van de klassieke games nog niet aangekondigd op moment van schrijven. Op 27 februari is het Pokémon Day, een jaarlijkse viering van alles rondom Pokémon. Het ligt dan ook in de lijn der verwachting dat de Switch-versies van de games op die dag worden aangekondigd en meteen worden uitgebracht.

Volgens de beschrijving op de eShop wordt lokale draadloze multiplayer ondersteund, en zal Pokémon Home op een later moment ook worden ondersteund. Overigens zullen diverse regio's unieke taalversies ontvangen, net als bij het origineel. Dat betekent bijvoorbeeld dat mensen die het spel in de Verenigde Staten kopen, alleen een Engelse taal kunnen selecteren in de games.

Er gingen eerder al geruchten dat de Pokémon-games opnieuw uitgebracht zouden worden om de franchise te vieren. De Pokémon-reeks bestaat dit jaar namelijk dertig jaar.

View post on Instagram
 

Over Pokémon FireRed en LeafGreen

Pokémon Red en Pokémon Blue waren de eerste Pokémon-games die in 1996 verschenen, terwijl FireRed Version en LeafGreen Version uit 2004 afkomstige Game Boy Advance-remakes zijn van de spellen.

In deze Pokémon-games verkennen spelers de originele Kanto-regio, waar men wilde pokémon tegenkomt die men kan vangen, om ze vervolgens in te zetten in gevechten tegen andere pokémon. Spelers nemen het namelijk op tegen ervaren Gym Leaders en proberen de beste pokémontrainer ooit te worden. De FireRed- en LeafGreen-versies van de game voegen ook de nieuwe regio Sevii Islands toe.