ID.nl logo
In de schijnwerpers: in 4 stappen een lichtplan voor je tuin
© geraldasgal@gmail.com
Huis

In de schijnwerpers: in 4 stappen een lichtplan voor je tuin

Tuinverlichting is niet alleen handig, het geeft de tuin ook een gezellige sfeer 's avonds. Zet je tuin in de spotlights met mooie wandlampen, lichtslangen en handige terrasverlichting. Plaats niet zomaar overal maar wat lampjes, maar denk er goed over na en maak een lichtplan voor de tuin.

In dit artikel ontdek je deze vier stappen en meer:

  • Stap 1: Een plattegrond van de tuin maken.
  • Stap 2: Bepalen wat je in de spotlights wilt zetten.
  • Stap 3: Het type tuinverlichting kiezen.
  • Stap 4: De soort verlichting uitkiezen die past bij jouw wensen.
  • Extra tips voor het aanschaffen van tuinverlichting.
  • Onderhoud van de tuinlampen.

Ook interessant om te lezen over dit onderwerp: Wat zijn de voordelen van slimme buitenverlichting.

Stap 1: Maak een plattegrond

Het maken van een lichtplan voor je tuin begint met het maken van een plattegrond van de tuin. Deze plattegrond teken je op schaal en je zet er alles in wat je in de tuin hebt staan. Denk hierbij aan het gazon, een looppad, de buitenkeuken, een trappetjes, speeltoestellen, het terras met tuinset, de carport en bijzondere bomen en struiken.

Droom je van een buitenkeuken?

Lekker koken en bakken en samen uitgebreid tafelen!

Stap 2: Bepaal wat je gaat verlichten in de tuin

Nu je een overzicht hebt van de tuin, is het tijd om te bepalen welke elementen je extra onder de aandacht wilt brengen met lampen. Bedenk wat het doel is van de verlichting: wil je sfeer aanbrengen of moet het licht functioneel zijn? Net als in huis ga je uit van de drie soorten verlichting, namelijk:

  • Basisverlichting; die gebruik je voor het verlichten van de looppaden, de oprit en de voor- en achterdeur.

  • Accentverlichting; hiermee licht je bepaalde elementen uit, zoals bepaalde bomen, planten, de vijver of een beeld dat je in de tuin hebt staan. Je zet deze elementen in de schijnwerpers met accentverlichting.

  • Sfeerverlichting; breng sfeer aan met indirect licht in de tuin, waardoor die een warme uitstraling krijgt.

©Ryhor Bruyeu (Grisha Bruev)

Stap 3: Kies het type buitenverlichting

Voor het verlichten van een oprit, trappen of looppaden heb je een lage lichtintensiteit nodig met een bereik tot 1,5 meter. Voor een standbeeld, kleine bomen, je schutting of struiken heb je een bereik van 1,5 meter tot 3 meter nodig. En voor lange elementen, zoals een hoge boom, een hoog beeld, de gevel of een hoge struik moet het lichtbereik 3 meter of meer zijn.

Hierbij is het aantal lumen ook belangrijk. Lees daarom ook: Hoeveel lumen heb je nodig voor buitenverlichting.

©Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Stap 4: Kies de verlichting die past bij jouw lichtplan

Vanuit welke richting je het licht laat schijnen, heeft invloed op je lichtplan. Zo kun je licht vanuit grondspots laten schijnen, sokkellampen gebruiken om het terras vanaf een hoger punt te verlichten en sfeerverlichting aanbrengen met wandlampen tegen de muren en lampenslingers in een boom. Met een sokkellamp zet je bepaalde elementen, zoals een beeld, in de schijnwerpers. Wanneer je hebt vastgesteld waar je welk soort lamp wilt plaatsen, ga je op zoek naar tuinlampen die aansluiten bij jouw stijl en wensen.

Let bij de aanschaf van tuinverlichting ook nog op:

  • Of je lampen met of zonder bewegingssensoren wilt. Dit is vooral handig langs tuinpaden.
  • Schemersensoren gaan vanzelf aan als het donker wordt, je kunt ze instellen dat ze op een bepaalde tijd ook weer uitgaan.
  • Waar je de lampen aansluit. Maak je een buitenstopcontact in de tuin?

Onderhoud van tuinverlichting

Hoewel tuinverlichting van sterke materialen wordt gemaakt om tegen water, wind en vervuiling te kunnen, is het wel aan te raden om tuinverlichting goed te onderhouden. Zo kan zoute zeewind, waar je meer last van hebt als je aan de kust woont, schadelijk zijn voor de tuinverlichting.

Zet voordat je de lampen schoonmaakt altijd de stroom uit om ongelukken te voorkomen. Kunststof buitenlampen maak je het best ieder jaar schoon met een sopje dat je bijvoorbeeld ook voor je ramen gebruikt. Tuinlampen van rvs moet je vier keer per jaar schoonmaken. Eerst maak je de lampen met een sopje schoon en daarna behandel je de lamp. Dit doe je met een speciale rvs-reiniger die je op de lamp wrijft. En een gelakte buitenlamp maak je twee keer per jaar schoon met een sopje.

Professionele hulp nodig in jouw tuin?


Vraag een offerte aan voor hovenier:

▼ Volgende artikel
Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis
© Philips
Huis

Review Philips Café Aromis 8000-serie - Horecakoffie gewoon bij je thuis

Thuis koffie van restaurantkwaliteit? De Philips Café Aromis 8000-serie belooft het. In deze review lees je of deze volautomaat de hype waarmaakt. Van perfect melkschuim tot minimaal onderhoud: ontdek waarom dit apparaat je lokale barista overbodig maakt, zelfs met gewone supermarktbonen!

Fantastisch
Conclusie

Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Plus- en minpunten
  • Barista-melkschuim zonder slangetjes
  • Haalt goud uit supermarktbonen
  • Stil in gebruik
  • Einde aan discussies dankzij gebruikersprofielen
  • Foolproof bediening: iedereen kan nu topkoffie zetten
  • Vakje voor gemalen koffie is wat knullig
  • Geen actieve kopjeswarmer
  • Plastic lekbak voelt goedkoop aan

Je kent het vast: je zit in je favoriete koffietentje, neemt een eerste slok van de cappuccino die je hebt besteld en valt even stil. De temperatuur, het mondgevoel, die volle smaak… alles lijkt te kloppen. En dan denk je aan de koffie thuis. Die is prima, of in elk geval best oké. Maar daar blijft het dan ook bij.

Dat dacht ik tenminste. Tot ik de Philips Café Aromis 8000-serie op mijn aanrecht installeerde en mijn keuken stante pede in een soort hippe koffiebar veranderde. De installatie van deze fraaie machine behelst niet meer dan een stekker in het stopcontact, water in het reservoir en een dosis verse koffiebonen bovenin. That’s it. Daarna kan het feest beginnen.

Hoewel de term 'restaurantkwaliteit' vaak niet meer dan een loze marketingkreet is, maakt dit apparaat dat woord opeens bizar concreet. Dat zit 'm in heel basale dingen: de koffie is direct op de juiste temperatuur (niet dat lauwe net-niet) en de smaak is vol en romig, zonder die nare bittere nasmaak. Dit apparaat lijkt bovendien precies te snappen wat jij wil; zonder dat je zelf als een bezetene aan de knoppen hoeft te draaien, staat er binnen de kortste keren een meer dan fatsoenlijke kop koffie voor je neus. Wat een topding!

©Philips

Bonen vs cups: fight!

Voor wie nog twijfelt om de overstap te maken van cups naar bonen: doe het. Het verschil is niet subtiel, het is een aardverschuiving. Waar capsules vaak toch een beetje vlak smaken, proef je hier ineens nuances die je eerder miste. Het apparaat oogt misschien intimiderend professioneel, maar de bediening is uiteindelijk net zo simpel als je gewend bent van je good old Nespresso.

Duurdoenerij niet nodig

Erg prettig is het feit dat de machine enorm vergevingsgezind is. Hippe koffiesnobs vertellen je doorgaans dat je zonder exclusieve bonen van 30 euro per kilo nergens bent. Onzin, blijkt nu. Zelfs met een zak supermarktbonen en een pak volle melk (lang houdbaar werkt het best!) tovert dit ding een resultaat tevoorschijn waar je u tegen zegt. Hij weet echt het maximale uit elke boon te persen. Luxe zonder dat je boodschappenlijstje ingewikkeld of overdreven duur wordt, ik hou ervan.

En dan de melk. Vaak is dat thuis niet meer dan een zielig laagje luchtbelletjes dat na tien seconden als sneeuw voor de zon verdwijnt. Hier niet. Dit schuim is stevig, rijk en blijft dapper overeind staan. M'n ochtendcappuccino heb ik dan ook spontaan heilig verklaard, maar de echte verrassing is wat mij betreft de optie 'Melange'. Die is gloeiend heet, heeft de ideale verhouding tussen melk en koffie (puristen verklaren me voor gek) en maakt me elke keer weer instant gelukkig. Ik was aanvankelijk wat sceptisch over dit soort voorgeprogrammeerde recepten, maar deze verhouding is zo perfect afgestemd dat het elke keer weer aanvoelt als een echte traktatie.

©Philips

'Wat willen jullie drinken?'

Bezoek over de vloer? Kom maar door met de bestellingen! Vroeger hoopte ik stiekem op de keuze voor zwart (want: geen gedoe met melk), nu draai ik mijn hand niet meer om voor een latte of espresso macchiato. Sterker nog, ik nodig mensen nu vol enthousiasme uit om een kopje koffie te komen doen, en de reacties zijn elke keer unaniem: "Wauw, lekkere koffie!" 

Het mooie is dat je specifieke voorkeuren van je bezoek niet elke keer opnieuw hoeft in te voeren. Dankzij de gebruikersprofielen heeft iedereen in huis zijn eigen 'knop'. De een wil de latte met extra melk, de ander wil 'm juist sterker: dat kun je allemaal opslaan. En de machine verrast ook in de breedte. Waar ik zelf inmiddels min of meer verslaafd ben aan de Red Eye (een pittige boost voor de korte nachten), scoor ik bij mijn dochter punten met de 'Babychino'-functie: alleen warm melkschuim. Lekker voor het slapen gaan. 

Voor de liefhebbers zitten er trouwens nog allerlei cold brew-opties in het assortiment. Niet helemaal mijn ding – koffie kan me niet heet genoeg – maar fijn dat het kan als de smaak (of het bezoek) daarom vraagt.

©Eelko Rol

Geen schoonmaak-nachtmerries

Dan het onderhoud. We kennen de horrorverhalen van schimmelende slangetjes in volautomaten en hopeloos verkalkte zetgroepen. De Café Aromis 8000 is wat dat betreft een verademing. Water bijvullen, bakje met koffiepucks legen en (belangrijk!) de melkhouder gewoon even omspoelen onder de kraan (schijnt zelfs in de vaatwasser te kunnen). Geen ingewikkeld gedoe; de machine spoelt zichzelf krachtig door bij het opstarten en afsluiten. Het ding staat er, hij werkt en zeurt verder niet om aandacht. Had ik al gezegd dat dit een topding is?

O, en er is een app. Is die noodzakelijk? Neuh. Is het lekker? Ja! Via de app kun je de machine alvast aan het werk zetten terwijl je zelf nog even je mail checkt in bed. Je weet: technologie is op zijn best als het je luiheid faciliteert, en dat heeft Philips hier goed begrepen.

©Philips

Conclusie? Dit is meer dan een keukenapparaat; het is een stukje levensgeluk. Je hoeft niet meer te kiezen tussen gemak (dag Senseo!) en smaak. De Philips Café Aromis 8000 bewijst dat je dat perfecte koffiemomentje gewoon thuis kunt creëren. Zonder barista-cursus, zonder gedoe, maar mét die gelukzalige stilte na de eerste slok.

Enige minpuntje is wellicht de prijs, want die is met 999 euro best fors. Maar reken maar uit: een cappuccino kost tegenwoordig al snel 4 euro, dus met 250 gloeiend hete geluksmomentjes thuis heb je deze machine er al uit. Dat moet je jezelf gewoon gunnen.

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.