ID.nl logo
In de schijnwerpers: in 4 stappen een lichtplan voor je tuin
© geraldasgal@gmail.com
Huis

In de schijnwerpers: in 4 stappen een lichtplan voor je tuin

Tuinverlichting is niet alleen handig, het geeft de tuin ook een gezellige sfeer 's avonds. Zet je tuin in de spotlights met mooie wandlampen, lichtslangen en handige terrasverlichting. Plaats niet zomaar overal maar wat lampjes, maar denk er goed over na en maak een lichtplan voor de tuin.

In dit artikel ontdek je deze vier stappen en meer:

  • Stap 1: Een plattegrond van de tuin maken.
  • Stap 2: Bepalen wat je in de spotlights wilt zetten.
  • Stap 3: Het type tuinverlichting kiezen.
  • Stap 4: De soort verlichting uitkiezen die past bij jouw wensen.
  • Extra tips voor het aanschaffen van tuinverlichting.
  • Onderhoud van de tuinlampen.

Ook interessant om te lezen over dit onderwerp: Wat zijn de voordelen van slimme buitenverlichting.

Stap 1: Maak een plattegrond

Het maken van een lichtplan voor je tuin begint met het maken van een plattegrond van de tuin. Deze plattegrond teken je op schaal en je zet er alles in wat je in de tuin hebt staan. Denk hierbij aan het gazon, een looppad, de buitenkeuken, een trappetjes, speeltoestellen, het terras met tuinset, de carport en bijzondere bomen en struiken.

Droom je van een buitenkeuken?

Lekker koken en bakken en samen uitgebreid tafelen!

Stap 2: Bepaal wat je gaat verlichten in de tuin

Nu je een overzicht hebt van de tuin, is het tijd om te bepalen welke elementen je extra onder de aandacht wilt brengen met lampen. Bedenk wat het doel is van de verlichting: wil je sfeer aanbrengen of moet het licht functioneel zijn? Net als in huis ga je uit van de drie soorten verlichting, namelijk:

  • Basisverlichting; die gebruik je voor het verlichten van de looppaden, de oprit en de voor- en achterdeur.

  • Accentverlichting; hiermee licht je bepaalde elementen uit, zoals bepaalde bomen, planten, de vijver of een beeld dat je in de tuin hebt staan. Je zet deze elementen in de schijnwerpers met accentverlichting.

  • Sfeerverlichting; breng sfeer aan met indirect licht in de tuin, waardoor die een warme uitstraling krijgt.

©Ryhor Bruyeu (Grisha Bruev)

Stap 3: Kies het type buitenverlichting

Voor het verlichten van een oprit, trappen of looppaden heb je een lage lichtintensiteit nodig met een bereik tot 1,5 meter. Voor een standbeeld, kleine bomen, je schutting of struiken heb je een bereik van 1,5 meter tot 3 meter nodig. En voor lange elementen, zoals een hoge boom, een hoog beeld, de gevel of een hoge struik moet het lichtbereik 3 meter of meer zijn.

Hierbij is het aantal lumen ook belangrijk. Lees daarom ook: Hoeveel lumen heb je nodig voor buitenverlichting.

©Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Stap 4: Kies de verlichting die past bij jouw lichtplan

Vanuit welke richting je het licht laat schijnen, heeft invloed op je lichtplan. Zo kun je licht vanuit grondspots laten schijnen, sokkellampen gebruiken om het terras vanaf een hoger punt te verlichten en sfeerverlichting aanbrengen met wandlampen tegen de muren en lampenslingers in een boom. Met een sokkellamp zet je bepaalde elementen, zoals een beeld, in de schijnwerpers. Wanneer je hebt vastgesteld waar je welk soort lamp wilt plaatsen, ga je op zoek naar tuinlampen die aansluiten bij jouw stijl en wensen.

Let bij de aanschaf van tuinverlichting ook nog op:

  • Of je lampen met of zonder bewegingssensoren wilt. Dit is vooral handig langs tuinpaden.
  • Schemersensoren gaan vanzelf aan als het donker wordt, je kunt ze instellen dat ze op een bepaalde tijd ook weer uitgaan.
  • Waar je de lampen aansluit. Maak je een buitenstopcontact in de tuin?

Onderhoud van tuinverlichting

Hoewel tuinverlichting van sterke materialen wordt gemaakt om tegen water, wind en vervuiling te kunnen, is het wel aan te raden om tuinverlichting goed te onderhouden. Zo kan zoute zeewind, waar je meer last van hebt als je aan de kust woont, schadelijk zijn voor de tuinverlichting.

Zet voordat je de lampen schoonmaakt altijd de stroom uit om ongelukken te voorkomen. Kunststof buitenlampen maak je het best ieder jaar schoon met een sopje dat je bijvoorbeeld ook voor je ramen gebruikt. Tuinlampen van rvs moet je vier keer per jaar schoonmaken. Eerst maak je de lampen met een sopje schoon en daarna behandel je de lamp. Dit doe je met een speciale rvs-reiniger die je op de lamp wrijft. En een gelakte buitenlamp maak je twee keer per jaar schoon met een sopje.

Professionele hulp nodig in jouw tuin?


Vraag een offerte aan voor hovenier:

▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.