ID.nl logo
Huis

Mozart - De Samenzweerders van Praag

Wie Mozart niet kent, heeft heel zijn leven onder een steen gewoond. Maar wat maar weinig mensen weten, is dat Mozart behalve muzikaal ook avontuurlijk was ingesteld. Althans, als we Easy Computing mogen geloven.

Point and Click

De game is een traditioneel point and click adventure met bovenin een inventory lijst wat pop het eerste aanzicht weinig uitleg behoeft. Daarom zit er waarschijnlijk ook geen papieren handleiding bij de game. De liefhebber kan een Nederlandstalige handleiding in pdf-formaat vinden op de dvd. Toch zijn een aantal zaken niet vanzelfsprekend, zoals bijvoorbeeld het 'scheiden' icoon dat rechts van de inventory lijst staat. Een ervaren avonturier kan dit icoon verkeerd intepreteren. Zo dachten wij dat het icoon een knop was om van inventory rij te wisselen, met als resultaat dat we een half uur rondgedoold hebben zonder enig idee wat we moesten doen. Toch de handleiding kan dus zeker geen kwaad.

Gelokaliseerd

Easy Computing heeft de Mozart game gelokaliseerd voor de Nederlandse markt. Gelukkig hebben ze de voice-overs intact gelaten maar de schermteksten inclusief ondertitels zijn Nederlandstalig. Daar is op zich niets mis mee maar een Engelse taal optie ontbreekt. Nu is de game van oorsprong Franstalig dus zwaar aanrekenen doe we dit Easy Computing niet. Wel is het jammer dat de ondertiteling niet altijd synchroon loopt met de gesproken tekst.

Technisch matig

Grafisch gezien stelt Mozart weinig voor. De graphics zijn duidelijk gedateerd en van het kaliber 13 in een dozijn en de grafische instellingsmogelijkheden zijn karig. Zo is de resolutie niet aan te passen en kan er ook niet gekozen worden voor een breedbeeldweergave. We vinden het jammer dat adventure-games vaak grafisch matig zijn. Het lijkt inherent aan het genre. Helaas is ook de technische uitvoering matig. Zo verandert de muis-cursor wanneer je iets kan doen in het spel. Dit kan oppakken zijn, gebruiken of naar een ander gedeelte lopen. Een dubbelklik zorgt ervoor dat Mozart het op een hollen zet. Echter werkt dit systeem niet altijd even goed. Mozart is erg lui en heeft vaak geen zin om te rennen. Ook het verplaatsen van het ene gedeelte naar het andere werkt niet altijd. Het komt regelmatig voor dat je bijvoorbeeld even terug moet lopen en voor de tweede keer op de deur moet klikken voordat Mozart er doorheen wilt. Deze kleine bugs zijn niet onoverkomelijk maar wel zeer irritant. Ook is Mozart in het spel een zeer onsympathieke persoon. Hij is lui, altijd blut, snel op zijn tenen getrapt en arrogant. We kennen Mozart niet persoonlijk en we zijn geen Mozart experts, dus we weten niet of hij als zodanig bekend stond. Het blijft in het spel in ieder geval een hork om mee te spelen.

Originele puzzels

Helaas zien we tegenwoordig veel in adventure games dat er een hoop saaie huishoudelijke klusjes gedaan moeten worden voordat je met het spel verder kan. Ook Mozart heeft huishoudelijke klusjes gebruikt als puzzelexcuus. Denk bijvoorbeeld aan een kop koffie zetten of een duif uit je kamer jagen. Toch zijn er ook leuke puzzels in de game aanwezig. Zo zijn er puzzels waarbij woorden geraden moet worden. Deze woorden raad je door overbodige letters te verwijderen. Er zijn een heleboel letters, dus het is handig eerst een groot overbodig deel aan letters te verwijderen. Dit doe je door Mozarts eigen muziek te 'dirigeren'. Dit is een soort van minigame waarbij je met een dirigeerstokje een lichtgevende bol moet volgen. Doe je dit goed, dan klinkt de symfonie van Mozart mooi, maar zit je er naast, dan wordt de muziek vals. Hoe beter je dit doet, hoe meer overbodige letters er wegvallen zodat er maar een handjevol letters overblijven.PluspuntenMinpuntenConclusie

  • Nederlandse ondertitels

  • goede puzzel elementen

  • gunstig geprijsd

  • bugs

  • soms onduidelijk

  • onsympathieke Mozart

  • grafisch matig

Mozart - De Samenzweerders van Praag heeft leuke elementen die we nog niet eerder gezien hebben in een adventure game, maar het blijft jammer dat de game geteisterd wordt door bugs en dat het grafisch aan de matige kant is. Vooral leuk voor Mozart én adventure liefhebbers dus. De rest kan beter eerst de (binnenkort verkrijgbare) demo proberen.

Oké
▼ Volgende artikel
The Division-maker ruilt Ubisoft in voor Battlefield Studios
Huis

The Division-maker ruilt Ubisoft in voor Battlefield Studios

Julian Gerighty, de regisseur van de The Division-games bij de Franse ontwikkelaar en uitgever Ubisoft, is vertrokken bij het bedrijf en gaat aan de slag bij concurrent Electronic Arts, om precies te zijn bij Battlefield Studios.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Gerighty heeft jarenlang gewerkt bij Ubisoft-studio Massive Entertainment. Hij was een van de regisseurs van The Division en vervolg The Division 2, en nam de regie voor Star Wars Outlaws helemaal op zich. In 2023 werd hij uitgeroepen tot de producent van de gehele The Disivion-reeks.

Gerighty gaat aan de slag bij Battlefield Studios, de ontwikkelaar van Electronic Arts die - de naam zegt het al - verantwoordelijk is voor de Battlefield-reeks. Afgelopen jaar is er nog een nieuw deel in die populaire shooterserie uitgekomen. Battlefield 6. Het is niet bekend wat zijn rol daarin precies wordt.

The Division

Ubisoft en Massive Entertainment werken ondertussen aan The Division 3. In de The Division-games werken spelers samen in teamverband om het tegen vijandelijke, computergestuurde facties op te nemen in Amerikaanse steden die uiteen zijn gevallen nadat een dodelijke pandemie om zich heen heeft geslagen. De eerste The Division speelde zich in New York City af, het vervolg in Washington D.C.

Over de derde The Division-game is nog weinig bekend. Ubisoft heeft echter geprobeerd fans gerust te spellen. "We gaan (Gerighty) missen en we blijven de wereld die hij mede heeft gecreëerd nog jaren naar spelers brengen. Onze spelers hoeven zich geen zorgen te maken: onze teams die deze wereld samen met Julian hebben opgebouwd zijn er nog steeds, en zullen deze vooruit dragen met onveranderde ambitie in de vorm van The Division 2, The Division 2: Survivors, The Division Resurgence The Division 3."

Ubisoft heeft ook laten weten dat Yannick Banchereau en Mathias Karlson aan The Division blijven werken. Massive-oudgediende Magnus Jansen gaat werken aan de Survivors-update voor The Division 2 die eerder is aangekondigd en later dit jaar moet verschijnen.

Ontslagen

Overigens werd eerder deze week een herstructurering van Massive Entertainment aangekondigd, waarbij mogelijk tientallen werknemers hun baan kunnen verliezen. Het is niet bekend of het vertrek van Gerighty daar direct aan is gekoppeld, maar dat lijkt onwaarschijnlijk.

View post on X
▼ Volgende artikel
Nintendo 2026 voorspeld - Bonuslevel
Huis

Nintendo 2026 voorspeld - Bonuslevel

Het is een gekke aflevering. We voorspellen Nintendo's complete jaar en gaan volledig van de rails, maar hebben het ook over het afscheid van Power Unlimited. Dank voor alle begripvolle reacties, en veel plezier met de aflevering.

Kom bij onze Discord. Via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠deze link⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠kan je met ons en andere luisteraars kletsen over games, deals, nieuws en meer.

Wil je zelf ook een vraag insturen of heb je iets leuks om te melden? Dat kan! Stuur een mailtje naar bonuslevelcast@gmail.com (of bonuslevelkast@gmail.com of bonuslevelqast@gmail.com) en wellicht hoor je jezelf terug in de volgende aflevering!