ID.nl logo
Huis

Mozart - De Samenzweerders van Praag

Wie Mozart niet kent, heeft heel zijn leven onder een steen gewoond. Maar wat maar weinig mensen weten, is dat Mozart behalve muzikaal ook avontuurlijk was ingesteld. Althans, als we Easy Computing mogen geloven.

Point and Click

De game is een traditioneel point and click adventure met bovenin een inventory lijst wat pop het eerste aanzicht weinig uitleg behoeft. Daarom zit er waarschijnlijk ook geen papieren handleiding bij de game. De liefhebber kan een Nederlandstalige handleiding in pdf-formaat vinden op de dvd. Toch zijn een aantal zaken niet vanzelfsprekend, zoals bijvoorbeeld het 'scheiden' icoon dat rechts van de inventory lijst staat. Een ervaren avonturier kan dit icoon verkeerd intepreteren. Zo dachten wij dat het icoon een knop was om van inventory rij te wisselen, met als resultaat dat we een half uur rondgedoold hebben zonder enig idee wat we moesten doen. Toch de handleiding kan dus zeker geen kwaad.

Gelokaliseerd

Easy Computing heeft de Mozart game gelokaliseerd voor de Nederlandse markt. Gelukkig hebben ze de voice-overs intact gelaten maar de schermteksten inclusief ondertitels zijn Nederlandstalig. Daar is op zich niets mis mee maar een Engelse taal optie ontbreekt. Nu is de game van oorsprong Franstalig dus zwaar aanrekenen doe we dit Easy Computing niet. Wel is het jammer dat de ondertiteling niet altijd synchroon loopt met de gesproken tekst.

Technisch matig

Grafisch gezien stelt Mozart weinig voor. De graphics zijn duidelijk gedateerd en van het kaliber 13 in een dozijn en de grafische instellingsmogelijkheden zijn karig. Zo is de resolutie niet aan te passen en kan er ook niet gekozen worden voor een breedbeeldweergave. We vinden het jammer dat adventure-games vaak grafisch matig zijn. Het lijkt inherent aan het genre. Helaas is ook de technische uitvoering matig. Zo verandert de muis-cursor wanneer je iets kan doen in het spel. Dit kan oppakken zijn, gebruiken of naar een ander gedeelte lopen. Een dubbelklik zorgt ervoor dat Mozart het op een hollen zet. Echter werkt dit systeem niet altijd even goed. Mozart is erg lui en heeft vaak geen zin om te rennen. Ook het verplaatsen van het ene gedeelte naar het andere werkt niet altijd. Het komt regelmatig voor dat je bijvoorbeeld even terug moet lopen en voor de tweede keer op de deur moet klikken voordat Mozart er doorheen wilt. Deze kleine bugs zijn niet onoverkomelijk maar wel zeer irritant. Ook is Mozart in het spel een zeer onsympathieke persoon. Hij is lui, altijd blut, snel op zijn tenen getrapt en arrogant. We kennen Mozart niet persoonlijk en we zijn geen Mozart experts, dus we weten niet of hij als zodanig bekend stond. Het blijft in het spel in ieder geval een hork om mee te spelen.

Originele puzzels

Helaas zien we tegenwoordig veel in adventure games dat er een hoop saaie huishoudelijke klusjes gedaan moeten worden voordat je met het spel verder kan. Ook Mozart heeft huishoudelijke klusjes gebruikt als puzzelexcuus. Denk bijvoorbeeld aan een kop koffie zetten of een duif uit je kamer jagen. Toch zijn er ook leuke puzzels in de game aanwezig. Zo zijn er puzzels waarbij woorden geraden moet worden. Deze woorden raad je door overbodige letters te verwijderen. Er zijn een heleboel letters, dus het is handig eerst een groot overbodig deel aan letters te verwijderen. Dit doe je door Mozarts eigen muziek te 'dirigeren'. Dit is een soort van minigame waarbij je met een dirigeerstokje een lichtgevende bol moet volgen. Doe je dit goed, dan klinkt de symfonie van Mozart mooi, maar zit je er naast, dan wordt de muziek vals. Hoe beter je dit doet, hoe meer overbodige letters er wegvallen zodat er maar een handjevol letters overblijven.PluspuntenMinpuntenConclusie

  • Nederlandse ondertitels

  • goede puzzel elementen

  • gunstig geprijsd

  • bugs

  • soms onduidelijk

  • onsympathieke Mozart

  • grafisch matig

Mozart - De Samenzweerders van Praag heeft leuke elementen die we nog niet eerder gezien hebben in een adventure game, maar het blijft jammer dat de game geteisterd wordt door bugs en dat het grafisch aan de matige kant is. Vooral leuk voor Mozart én adventure liefhebbers dus. De rest kan beter eerst de (binnenkort verkrijgbare) demo proberen.

Oké
▼ Volgende artikel
God of War: Sons of Sparta nu uit, God of War Trilogy Remake in ontwikkeling
Huis

God of War: Sons of Sparta nu uit, God of War Trilogy Remake in ontwikkeling

Tijdens de State of Play vannacht kondigde Sony twee nieuwe God of War-projecten aan: een remake van de eerste drie God of War-games, en de 2D-actiegame God of War: Sons of Sparta. Die laatste game wordt vandaag meteen uitgebracht.

Om met God of War: Sons of Sparta te beginnen: dit betreft een tweedimensionale actie-platformer die zich in de jeugd van Kratos - het hoofdpersonage uit de God of War-reeks - afspeelt. Het gaat om de tijd voordat Kratos de 'God of War' werd, waarbij hij trainde bij de Spartan Agoge met zijn broer Deimos.

Het duo moet vele obstakels en bedreigingen overwinnen en hun volledige training ten volste benutten. Daarbij heeft het spel een retro-achtig, pixelig uiterlijk. God of War: Sons of Sparta is ontwikkeld door Mega Cat Studios in samenwerking met Santa Monica Studio. De game is nu uit voor PlayStation 5.

Er werd ook een remake van de God of War-trilogie aangekondigd. God of War Trilogy Remake zal de eerste drie God of War-games in een nieuw jasje steken. Er werden nog geen beelden getoond, en de ontwikkeling bevindt zich nog in een vroeg stadium.

Over beide projecten gingen al geruime tijd geruchten, en het blijkt nu dat die geruchten klopten. God of War staat sowieso in de spotlight de komende tijd: Amazon werkt aan een televisieserie gebaseerd op God of War (2018) en vervolg God of War Rangarök.

Watch on YouTube
Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie
© MG | ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 betaalbare all-in-one-printers met scanfunctie

Heb je een kantoorbaan en werk je ook veel thuis? Dan loop je vast wel eens tegen het probleem aan dat je een document wil afdrukken of iets belangrijks moet inscannen of kopiëren, maar dat je dan weer moet wachten tot je op kantoor bent. Waarom niet gewoon thuis alles doen? Met een betaalbare all-in-one-printer met scanfunctie doe je alles vanuit je eigen werkkamer. Handig voor iedereen in huis.

Canon PIXMA TS3750i

Met de Canon PIXMA TS3750i haal je een inkjet all-in-one-printer in huis die printen, kopiëren en scannen combineert in één apparaat. Het is een kleureninkjet met een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi en A4 als grootste papierformaat. Je legt papier in één papierlade met een capaciteit van 90 vellen, waarbij de invoer handmatig gebeurt. De printer ondersteunt standaard A4-papier en print zwart tot ongeveer 7 ipm en kleur tot 4 ipm. De scanner is een flatbed-type zonder automatische documentinvoer; je legt dus losse pagina’s op de glasplaat en scant enkelzijdig.

De verbinding met je netwerk verloopt via wifi, waardoor je via een laptop maar ook een tablet of telefoon kunt printen. De printer werkt uiteraard goed met Windows- en macOS-systemen en hij is compatibel met mobiele besturingssystemen als iOS en Android.

De TS3750i gebruikt twee cartridges (zwart en kleur) maar vier inkten, waarbij de kleuren in één gecombineerde kleurcartridge zitten.

HP DeskJet 2921

De HP DeskJet 2921 is een thermische inkjet-all-in-one die speciaal bedoeld is voor thuisgebruik. Je hebt één apparaat dat kan printen, kopiëren en scannen; de scanner is een flatbedscanner zonder automatische documentinvoer. De printtechniek gebruikt twee cartridges: een zwarte en een driekleurencartridge. De kleurfunctie is beschikbaar voor zowel printen als kopiëren. De papierlade biedt ruimte aan 60 vellen normaal papier en ondersteunt DL-enveloppen.

Als draadloze all-in-one-printer kan deze DeskJet via wifi op je netwerk worden aangesloten, maar het is ook mogelijk om de printer via een usb-kabel rechtstreeks met een computer aan te verbinden. De printsnelheid bij dit model is rond de 7 pagina's in zwart en 5,5 pagina's per minuut in kleur. Automatisch dubbelzijdig afdrukken wordt niet ondersteund.

Epson Expression Home XP-2200

Bij de Epson Expression Home XP-2200 draait het om een compacte kleureninkjet waarmee je zowel kunt printen als scannen en kopiëren. De printer werkt met vier afzonderlijke inkten en heeft een maximale printresolutie van 4800 x 1200 dpi. De maximale papiermaat is A4 en de papierlade kan 50 vellen bevatten. Printen gebeurt via een handmatige papierinvoer, zonder extra lade.

De XP-2200 heeft een flatbed-scanner zonder automatische documentinvoer; dubbelzijdig scannen wordt niet automatisch ondersteund. Op printsnelheid scoort dit model tot 27 pagina’s per minuut in zwart en tot 15 pagina’s per minuut in kleur in de snelste modus. Verbinden gaat via usb of draadloos via wifi. Via een fysieke WPS-knop maak je eenvoudig verbinding.

Epson Expression Home XP-3200

De Epson Expression Home XP-3200 is een all-in-one-printer met iets meer mogelijkheden aan de bedieningskant. De inkjet is voorzien van een 1,44-inch lcd-scherm en kan dubbelzijdig printen. De maximale afdrukresolutie is 5760 x 1440 dpi. Het apparaat ondersteunt diverse papierformaten tot en met A4 en ook verschillende envelop- en fotopapierformaten accepteert de printer.

De geïntegreerde flatbed-scanner haalt een optische scanresolutie van 1200 x 2400 dpi, met 48-bit kleurdiepte bij de invoer en 24-bit bij de uitvoer. De XP-3200 gebruikt vier losse cartridges en heeft een papierlade voor standaard papier; randloos printen behoort ook tot de mogelijkheden. De printsnelheid ligt rond de 10 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur. Voor verbinding met je netwerk is wifi aanwezig, plus usb voor directe koppeling. Apple AirPrint wordt ondersteund.

HP Smart Tank 5108 - Multifunctionele printer

De HP Smart Tank 5108 is een inkjet all-in-one met navulbare inkttanks in plaats van losse cartridges. De printer kan scannen en kopiëren. De papierlade heeft volgens de gegevens plaats voor 100 vellen en ondersteunt verschillende formaten, met een formaatbereik tot ongeveer 215,9 x 355,6 mm.

Bij de printspecificaties wordt een snelheid van ongeveer 12 pagina’s per minuut in zwart en 5 in kleur genoemd en automatisch dubbelzijdig afdrukken is eveneens mogelijk. De scanner is een flatbedscanner en ondersteunt enkelzijdige scans; automatische documentinvoer en automatisch dubbelzijdig scannen zijn niet aanwezig. De verbinding met netwerk gaat via wifi en je kunt de printer direct via usb aansluiten.