ID.nl logo
Norton 360 v6
© Reshift Digital
Huis

Norton 360 v6

Norton 360 is een totaaloplossing voor beveiliging en verbetering van de computer. Het bevat de bekende functies van internetsecurity-pakketten, maar voegt daar enkele andere functies aan toe. Heel veel nieuws is er in versie 6 echter niet.

Norton 360 biedt voor de beveiliging van de pc alle bekende functies zoals antivirus, antimalware, antispam, identiteitsbescherming, ouderlijk toezicht en een firewall. E-mail wordt automatisch gescand, Norton 360 werkt samen met nagenoeg ieder mailprogramma. De beveiliging tegen malware is met Norton 360 van hetzelfde goede niveau als bij Norton AntiVirus en Norton Internet Security. Logisch ook, de producten gebruiken dezelfde scantechniek. Norton 360 is daarbij niet (merkbaar) trager dan de minder uitgebreide Norton-producten.

©PXimport

Het home-scherm van Norton 360 maakt direct duidelijk dat het systeem veilig is.

Andere onderdelen zijn onder meer Norton Safe Web dat bij zoekresultaten aangeeft of zoekresultaten veilig zijn. Norton Insight geeft aan van bestanden of die veilig zijn, hoeveel rekenkracht ze vergen en nu ook of ze stabiel zijn. En Norton Identity Safe is een wachtwoordkluis die gebruikersnamen en wachtwoorden veilig bewaart en invult wanneer op een website een loginscherm verschijnt.

Installatie

De installatie verloopt vlekkeloos en snel, zoals we dat de laatste jaren van Norton-producten gewend zijn. Wat opvalt, is dat de software niet direct een malwarescan uitvoert: een melding dat het systeem wel of niet schoon is, wordt namelijk niet gegeven. Een andere vernieuwing in het product is de verbeterde back-up. Deze is erg gebruiksvriendelijk. De vraag is echter of u het product vertrouwt, want het programma maakt namelijk niet duidelijk welke bestanden precies worden geback-upt, wanneer en waarheen. Norton 360 verstopt deze essentiële informatie meer dan noodzakelijk en verantwoord is. Behalve opslaan naar cd, dvd of externe harde schijf is er ook 2 GB online opslagruimte beschikbaar. Voor drie pc's erg weinig. Wilt u meer opslagruimte, dan is de Premier Edition van Norton 360 het overwegen waard. Voor een meerprijs van tien euro krijgt u dan 25 GB opslagruimte voor maximaal drie pc's.

©PXimport

De back-upfunctie geeft niet duidelijk aan welke bestanden precies worden geback-upt.

Niet-Windows-producten

Norton 360 wordt verkocht als een totaalproduct, maar het werkt uitsluitend op Windows-pc's. Hedendaagse huishoudens hebben vaak ook al apparaten als een tablet, smartphone of Mac-systeem in huis. Die producten worden door Norton 360 niet beveiligd (terwijl Symantec daar wel al separate producten voor had). Bovendien kunnen wachtwoorden die via Norton Identity Safe in 'de cloud' worden opgeslagen, niet via een niet-Windows-pc worden opgeroepen. Norton heeft een echt totaalproduct in voorbereiding, dat later dit voorjaar gelanceerd zal worden als Norton 360 Everywhere. Over de functionaliteit is al wel het een en ander bekend, evenals dat het tot vijf apparaten ondersteunt.

Conclusie

Norton 360 is een zeer compleet beveiligingsproduct. Het scoort hoog op gebruiksvriendelijkheid, maar vooral voor beginnende gebruikers. Wie meer uit het product wil halen dan de standaardopties zal zich al snel ergeren aan de versnippering van onderdelen en opties. Met een licentie voor drie pc's is 2 GB online opslag bovendien wel erg mager.

Norton 360 v6

Prijs € 79,99 (3 pc's met 1 jaar updates); € 159,99 (3 pc's met 2 jaar updates)

Taal Nederlands

Medium 1 cd of download

Proefversie30 dagen (download 79 MB)

OS Windows XP (32 bit)/Vista/7 (32 en 64 bit)

Systeemeisen 256 MB RAM (1 GB RAM aanbevolen), 300 MB harde-schijfruimte

Maker Symantec

Oordeel 7/10

Pluspunten

Goede beveiliging

Veel opties

Uitgebreide online helpfunctie

Minpunten

Online back-up maar 2 GB voor drie pc's

Alleen pc-beveiliging

Vereist voor gevorderden veel muisklikken

▼ Volgende artikel
Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen
Huis

Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen

Epic Games, de ontwikkelaar en uitgever van Fortnite, moet in Nederland twee boetes van in totaal 1,125 miljoen euro betalen. Dit omdat het bedrijf kinderen op een oneerlijke manier aanzet om aankopen te doen in het populaire battle royale-spel.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde Epic Games in 2024 al de boetes op. Epic Games ging in hoger beroep, maar de rechtbank in Rotterdam heeft eerder deze week besloten dat de boetes blijven staan en de aanklacht van de ACM dus correct is.

Redenen voor de boetes

Epic heeft met Fortnite volgens de rechtszaak op drie punten de wet overtreden. Zo bevat het spel de Item Shop, waarbij items elke 24 uur worden vervangen. Hiermee wordt volgens het oordeel kunstmatig schaarste gecreëerd en worden kinderen onder tijdsdruk gemotiveerd om snelle en dus mogelijk ondoordachte aankopen te doen. Dit is overigens een vrij vaak voorkomende verkoopstrategie in diverse multiplayergames.

Daarnaast worden Fortnite-spelers - en dus ook kinderen - gebombardeerd met verschillende beelden, video's en berichten die tot aankoop aanzetten. Op die manier wordt het voor hen verleidelijker gemaakt om items en zogeheten Battle Passes te kopen. Volgens Epic Games zetten deze advertenties niet rechtstreeks aan tot aanschaf, omdat men na het klikken op zo'n bericht nog meer stappen moet zetten, maar de rechtbank wuift dat weg.

Tot slot staan er bij sommige items in de Item Shop timers die aflopen. Daarmee wordt gesuggereerd dat sommige items spoedig uit de verkoop gehaald worden, terwijl dat niet altijd het geval is. Ook dit probeerde Epic Games te weerleggen - zonder succes.

Naast de boete moet Epic Games Fortnite aanpassen om jongere spelers te beschermen. Dat zal het bedrijf mogelijk meer geld en moeite kosten dan de daadwerkelijke boetes betalen. Epic heeft de timer inmiddels al uit de Item Shop gehaald, en spelers onder de 16 jaar kunnen geen aankopen met echt geld meer doen zonder ouderlijke toestemming. Daarbij kan er ook ouderlijk toezicht worden ingesteld

Kritische kijk op games

Nederland is niet het enige land waar met een vergrootglas naar Fortnite wordt gekeken: in de Verenigde Staten werden ook al boetes uitgedeeld voor soortgelijke zaken. Sowieso wordt er wereldwijd steeds kritischer gekeken naar de manier waarop met name videogames met een online component met jeugdige spelers omgaan. Een ander bekend voorbeeld is Roblox, dat volgens critici door sommige spelers met kwade bedoelingen als platform wordt gebruikt om kinderen te lokken.

Fortnite is speelbaar op alle moderne platforms, waaronder PlayStation, Switch-consoles, Xbox, pc en smartphones. Het is een van de populairste games van deze tijd. In het spel landen honderd spelers op een eiland en vechten ze het uit tot er maar één speler overblijft. De game is in de loop der jaren echter uitgegroeid tot meer dan dat: er zijn festivals met echte artiesten die optreden, spelers kunnen het uiterlijk van uiteenlopende personages uit allerlei franchises ontgrendelen voor hun eigen personage - van Marvel tot South Park - en er zijn zelfs een racegame en een Lego-versie binnen het platform beschikbaar.

▼ Volgende artikel
Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films
Huis

Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films

Kathleen Kennedy, de voorzitter van Lucasfilm die eerder deze week aankondigde te vertrekken bij het bedrijf, heeft een update gegeven over verschillende Star Wars-films die er aan zitten te komen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Dat deed ze in een interview met Deadline, waarin ze ook terugblikt op haar tijd bij Lucasfilm. We wisten al van het bestaan van de aankomende films die ze vervolgens aanhaalde, maar op deze manier wordt er iets meer duidelijkheid gecreëerd over de status van deze projecten.

Mogelijke projecten

Zo werken James Mangold en Beau Willimon aan een script voor een film over het ontstaan van de Jedi - mogelijk genaamd Dawn of the Jedi. Volgens Kennedy heeft het duo een geweldig script geschreven, maar ligt de progressie rondom de film nu tijdelijk stil.

Daarnaast heeft ook Taika Waititi - bekend van de moderne Thor-films, What We Do in the Shadows en Jojo Rabbit - een script ingeleverd die blijkbaar "hilarisch" is. "Het is alleen niet mijn besluit (wat ermee gebeurt), zeker nu ik wegga." Steve Soderbergh en (acteur) Adam Driver willen daarnaast een script van Scott Burns verfilmen. Eerder werd er al een film rondom Drivers personage Ben Solo afgeschoten.

Tot slot is er nog de mogelijkheid dat Rian Johnson, de maker van The Last Jedi, terugkeert. Kennedy legt uit dat Johnson het erg druk heeft met de Knives Out-films, en dat hij ook bang is geworden van de kritiek die online werd geplaatst rondom zijn meest recente Star Wars-film. In eerste instantie zou Johnson een geheel nieuwe Star Wars-trilogie regisseren, maar dat lijkt nu dus onwaarschijnlijk. Kennedy kon dan ook geen uitsluitsel geven.

Aankomende bevestigde Star Wars-films

Er is in ieder geval veel onduidelijk over de staat van de toekomstige Star Wars-films, maar gelukkig weten we van enkele films dat ze sowieso uitkomen - mede omdat ze al zijn opgenomen.

Zo is daar de Mandalorian-film - The mandalorian and Grogu - geregisseerd door Jon Favreau - die in mei uitkomt - en volgend jaar Star Wars: Starfighter. In die film hebben onder andere Ryan Gosling, Flynn Gray en Matt Smith rollen. Fans kunnen zich de komende jaren dus nog opmaken voor meer dan genoeg Star Wars.

Het vertrek van Kathleen Kennedy

Zoals gezegd treedt Kathleen Kennedy dus af als voorzitter van Lucasfilm. Zij speelde zo'n veertien jaar lang een belangrijke rol binnen deze gigantische franchise. Ze zal wel deels betrokken blijven bij de reeks, onder andere als producent van The Mandalorian and Grogu en Starfighter.

Dave Filoni en Lynwen Brennan nemen het stokje van Kennedy over. Filoni gaat zich richten op de creatieve koers van Lucasfilm en Star Wars, terwijl Brennan de zakelijke kant op zich neemt. Beiden zullen onder leiding staan van Disney-voorzitter Alan Bergman.