ID.nl logo
Review Samsung Tizen Smart Hub 2023 - slimme smarthome-functies toegevoegd
Huis

Review Samsung Tizen Smart Hub 2023 - slimme smarthome-functies toegevoegd

Vorig jaar gooide Samsung de Tizen tv-interface helemaal om, maar in 2023 lijkt het bedrijf zich vooral te focussen op kleine verbeteringen in gebruiksgemak. Daarnaast is er een aantal belangrijke nieuwe features voor een slim huis bij gekomen. Welke nieuwigheden er allemaal zijn, lees je hier.

De manier waarop de interface er nu uitziet en het gebruik ervan is onveranderd gebleven. Als je wilt weten welke functies er allemaal in de Smart Hub zitten, lees dan ons artikel over de 2022 Smart Hub; hier bekijken we de verbeteringen ten opzichte van die versie.

Ontwerp onveranderd

Verwacht met de 2023-versie geen compleet opnieuw ontworpen interface, want deze is onveranderd gebleven. Wat wel direct opvalt, is dat de bediening vlotter is. Waar we eerder nog regelmatig haperingen zagen of zelfs even moesten wachten nadat de televisie is opgestart, is dat nu geen probleem meer. Hiermee is in elk geval alvast een van de ergernissen van de vorige versie uit de weg geruimd

Startscherm

Zoals gezegd: visueel is er niets veranderd, maar op het Home-scherm zien we nu wel twee pictogrammen op de plek waar voorheen alleen een menu-pictogram te vinden was. Die nieuwe pictogrammen bieden toegang tot de instellingen en verbonden apparaten. Deze toevoeging bespaart je wat extra handelingen ten opzichte van de vorige versie.

Instellingen

Om nog sneller bij de gewenste instelling te komen, is het nu mogelijk om deze balk te personaliseren. Zo kun je de meest gebruikte functies vooraan in de lijst zetten. Er zijn ook aardig wat functies beschikbaar in deze lijst, zodat je niet voor alle aanpassingen of extra informatie in het instellingenscherm hoeft te zijn. Ook MultiView – waarmee je twee bronnen tegelijk kunt bekijken – is aan het nieuwe menu toegevoegd.

Verbonden apparaten

Kijken we naar het nieuw-toegevoegde menu 'Verbonden apparaten', dan vind je hier niet alleen de aangesloten HDMI-bronnen, maar ook DLNA-servers en aangesloten USB-opslag, en functies zoals Workspace, waarmee je onder meer je computer kunt bedienen. Ook kun je al je HDMI-bronnen nu aan je startscherm toevoegen. Vooraan in de lijst staat Smart Things; dat kreeg ook een flinke upgrade.

Ingebouwde Smart Hub

We hebben steeds meer slimme apparaten in huis, en daar speelt Samsung met Smart Things handig op in. De 2023-modellen hebben allemaal een ingebouwde Zigbee-hub (vanaf de Q60C en hoger, de CU8000 en CU7000 vereisen een aparte dongle) en ondersteunen Matter en Thread. Matter is een open en universeel smarthome-communicatieprotocol, Thread is een mesh-netwerkprotocol. Door integratie van Matter, Zigbee en Thread kun je niet alleen meer apparaten in je omgeving opnemen, het zal ook eenvoudiger worden om ze te beheren via de Smart Things-interface.

Zo kun je nu alle apparaten die verbonden zijn weergeven in een schematische kaart van je huis. Die kaart is eventueel ook aan te passen Smart Things-app op je smartphone. Natuurlijk kun je ook routines of scènes instellen, zodat je je smarthome-apparaten kunt programmeren. Verder zijn nu ook de licht- en geluidssensor op de televisie bruikbaar voor IoT-toepassingen. Daarvoor moet je wel expliciet toestemming geven. Zo kun je de tv gebruiken om bijvoorbeeld activiteit in huis waar te nemen, ook wanneer de tv uit staat.

Conclusie

Samsung heeft in deze versie niet erg veel veranderd aan zijn Tizen Smart Hub. We hebben nog steeds de indruk dat veel ruimte op het Home-scherm is voorbehouden aan partnercontent, en die is zeker niet voor iedereen even zinvol. Het goede nieuws is wel dat de interface een stuk sneller reageert dan de vorige versie, waarmee onze belangrijkste klacht is aangepakt. Ook de kleine tweak aan de instellingen en verbonden apparaten is goed, al blijft het een omslachtige manier om bepaalde functies te vinden. Er is dus nog steeds ruimte voor verbetering.

Tizen heeft met zijn enorm uitgebreide app-aanbod en vele extra functies in het algemeen wel een ijzersterke troef in handen. Daar voegt het nu, dankzij een ingebouwde Zigbee-hub en Matter- en Thread-ondersteuning, nog wat extra functionaliteit aan toe. Daardoor is de Smart Things-omgeving zeker een kijkje waard als je je slimme apparaten in huis ook echt slim wilt gebruiken.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube