ID.nl logo
Zo maak je je camera goed schoon in drie stappen
© stockpics
Huis

Zo maak je je camera goed schoon in drie stappen

Gebruik je jouw fotocamera weleens in de miezerregen, op het strand of neem je hem mee tijdens een wandeling? Grote kans dat hij stoffig of zelfs zanderig wordt. We geven je een stappenplan om hem makkelijk weer schoon te maken. Zo gaat hij een stuk langer mee!

We leggen je stap voor stap uit hoe je je camera goed kunt schoonmaken en welke producten je daarbij nodig hebt en juist níet moet gebruiken.

Veiligheid voorop

Voordat je start, is het belangrijk om enkele veiligheidsmaatregelen te nemen om je apparatuur te beschermen:
1. Zorg ervoor dat je camera is uitgeschakeld voordat je begint met schoonmaken. Dit voorkomt mogelijke schade aan de elektronische componenten.
2. Vermijd het gebruik van te veel vloeistof, vooral in de buurt van de lens en de sensor. Deze onderdelen zijn bijzonder gevoelig en kunnen gemakkelijk worden beschadigd.
3. Werk in een zo stofvrij mogelijke omgeving tijdens het schoonmaken, en wees altijd voorzichtig, zeker met de binnenkant van de camera.

Misschien ook interessant: 10 veelgestelde vragen over woonverzekeringen

Je camera schoonmaken: aan de slag

Het aanhouden van de juiste volgorde van schoonmaken en het gebruiken van de juiste producten is belangrijk bij het onderhouden van je camera. We geven je hier een stappenplan.

Stap 1: Wegblazen met een blaasbalg

We beginnen het schoonmaken van een camera het liefst met een blaasbalg. Dit handige hulpmiddel blaast los vuil van je camera, zonder hierbij het oppervlak aan te raken. Zo voorkom je krassen en beschadigingen. Blaas hiermee al het stof van de buitenzijde van de camera, en probeer ook de moeilijk bereikbare plekken uit te blazen, zoals de ruimtes tussen de knoppen. Als je ook de sensor en het spiegelhuis ermee wilt schoonmaken, zog dan dat je de blaasbalg nooit in de camera steekt! Je kunt daarmee namelijk de sensor of het sluitermechanisme beschadigen. Een blaasbalg met een eenwegventiel voorkomt dat er stof in de blaasbalg komt. Zo blaas je geen vuil vanuit de omgeving op je camera. Een must-have voor elke fotograaf!

©Korn V.

Stap 2: Wegvegen met een lenskwast

Na de blaasbalg ga je aan de slag met een lenskwast. Met deze zachte kwast veeg je voorzichtig alle niet al te vastzittende deeltjes van je camera en lenzen. Maar let op: oefen er geen druk mee uit en raak de haren nooit met je vingers aan, om te voorkomen dat je juistvet op de lens krijgt. Na gebruik blaas je de kwast uit met de blaasbalg (natuurlijk niet in de buurt van je camera). Met dit kwastje kun je trouwens ook even je flitser en andere accessoires schoonmaken. Gebruik een gewone lenskwast niet voor de sensor!

©PheelingsMedia

Stap 3: De finishing touch: lensdoekjes

Is al het losse stof weg? Dan kunnen we nu aan de gang met een lensdoekje. Zo’n zacht, niet-pluizend doekje is perfect voor het verwijderen van vette vingers of opgedroogde regendruppels. Gebruik het liefst verschillende doekjes voor het glaswerk en voor de camerabehuizing, zodat je het vuil niet per ongeluk verspreid. Je mag een doekje best een beetje vochtig maken (voor je objectieven het liefst met gedemineraliseerd water), maar maak het zeker niet te nat. Je kunt ook speciale reinigingsvloeistof gebruiken; breng dat dan aan op het doekje en niet direct op de lens. Er bestaan trouwens ook setjes met diverse schoonmaakproducten in één kit.

©Rawpixel Ltd.

Wat je beter níet kunt gebruiken

❌ Hoewel het verleidelijk kan zijn om een bus perslucht te gebruiken, doe je dit beter niet, zéker niet om de sensor schoon te blazen. Dit beschadigt je apparatuur.

❌ Gebruik ook zeker geen keukenrol, want hierin zitten houtdeeltjes die krassen kunnen veroorzaken.

❌ Kies niet voor huishoudelijke reinigingsmiddelen, hiermee kun je je camera ernstig beschadigen.

Sensor schoonmaken Vlekken op de sensor zijn erg vervelend: die zie je in vrijwel elke foto terug. Voor het reinigen van de sensor zijn er twee opties; automatisch en handmatig. Kijk eerst eens of je camera een zelfreinigingsmodus voor de sensor heeft. Zoek dit op in het menu of in de handleiding. Deze modus zet de sensor in beweging waardoor het stof lostrilt. Is niet alles verdwenen? Dan kun je aan de slag met een sensorreinigingskit, als je dit zelf aandurft. Wees wel erg voorzichtig en lees de instructies die bij de kit horen. Je kunt je camera vaak ook bij de camerawinkel in de buurt laten reinigen.

Binnenkort op vakantie? Lees ook: 9 tips voor de mooiste vakantiefoto’s

Onderhoudstips

Naast het schoonmaken van je camera, zijn er enkele algemene onderhoudstips die je kunnen helpen om je camera in topconditie te houden.

  1. Bewaar je camera op een droge, stofvrije plaats wanneer je hem niet gebruikt. Dit kan helpen om de hoeveelheid stof en vuil die zich op je camera verzamelt te verminderen. Vervoer hem ook goed beschermd, bijvoorbeeld in een stevige cameratas.

  2. Maak je camera regelmatig schoon, zelfs als je denkt dat hij niet vies is. Dit kan helpen om de ophoping van vuil en stof te voorkomen, wat op de lange termijn schade aan je camera kan veroorzaken.

  3. Als je camera beschadigd raakt, probeer dan niet om hem zelf te repareren als je niet precies weet wat je doet. Breng hem liever naar een professionele reparatiedienst; zij hebben de kennis en de tools om je camera veilig en effectief te repareren.

▼ Volgende artikel
Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer
© Reshift Digital
Huis

Facebook-bedrijf Meta maakt volgens ceo geen verslavende apps meer

Tijdens een rechtszaak heeft Mark Zuckerberg, de ceo van Facebook- en Instagram-bedrijf Meta, geclaimd dat het bedrijf geen apps meer maakt die verslavend zijn.

In Californië is een civiele rechtszaak gaande tegen socialmediabedrijven. Deze rechtszaak is door een individu - een twintigjarige vrouw die claimt op jonge leeftijd verslaafd is geraakt aan social media - aangespannen. De aanklacht maakt echter onderdeel uit van een grotere zaak waarbij 1600 mensen claimen dat platforms als Meta's Instagram en Google's YouTube bewust verslavend zijn voor de gebruikers.

Daarbij werd ook Zuckerberg deze week aan de tand gevoeld. Hij ontkende tijdens de rechtszaak dat het bedrijf tegenwoordig nog apps maakt die erop gebrand zijn gebruikers zo lang mogelijk aan het scherm gekluisterd te houden.

NOS maakt melding van interne e-mails van Zuckerberg die volgens de aanklager in ieder geval aantonen dat het bedrijf voorheen wel platforms zo verslavend mogelijk maakte. Het doel was voorheen om de tijd dat mensen aan apps van het bedrijf besteedden, te verdubbelen. Zuckerberg heeft aangegeven dat dit inmiddels geen doel meer van het bedrijf is.

Over de rechtszaak

Naast Meta zijn ook de bedrijven achter YouTube, Snapchat en TikTok aangeklaagd. De laatste twee bedrijven hebben echter al een schikking met de betreffende aanklager getroffen. Ze ontkennen schuld, maar geven wel compensatie.

De rechtszaak richt zich naast mogelijke verslavingen aan socialmedia-apps vooral ook op de manier waarop minderjarige gebruikers van deze platforms worden vastgehouden. Meta zou zich volgens de aanklager niet genoeg inzetten om mensen onder de 13 jaar te weren.

De uitkomst van de rechtszaak kan verregaande gevolgen hebben rondom de regulering van social media, en de toon kunnen zetten voor toekomstige rechtszaken rondom hetzelfde onderwerp. Er wordt in steeds meer landen overwogen om social media niet meer voor jongeren beschikbaar te stellen. Eind vorig jaar werd dit in Australië al doorgevoerd, en TikTok gaf vorige maand aan strenger op te gaan treden om zo gebruikers van jonger dan 13 jaar te weren. Ook Zuckerberg gaf tijdens de rechtszaak aan stappen te ondernemen om de jongste leden van de samenleven te weren van zijn platforms.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.