ID.nl logo
Apple Watch Series 6 (2020) - De beste allround smartwatch
© Reshift Digital
Gezond leven

Apple Watch Series 6 (2020) - De beste allround smartwatch

De Apple Watch van vorig jaar (Series 5) was tot nu toe de beste allround smartwatch. Dit jaar heeft de 6e generatie van de Apple Watch dat stokje overgenomen. Veel is hetzelfde gebleven maar met een snellere processor, een helderder scherm en een extra sensor die het zuurstofgehalte in je bloed meet is de Apple Watch Series 6 toch weer flink beter geworden.

Het is bizar hoe snel de smartwatch-lijn van Apple is gegroeid. De eerste Apple Watch werd eind 2014 geïntroduceerd en volgens onderzoeksbureau Asymco was Apple in 2017 al de grootste horlogefabrikant ter wereld. IDC becijferde zelfs dat Apple in het laatste kwartaal van 2017 meer horloges had verkocht dan de hele Zwitserse horloge-industrie in dat kwartaal. Vorig jaar deed Apple het voor het eerst het hele jaar beter dan die Zwitserse horlogebedrijven. En dan hebben we het maar niet over Fitbit, Samsung en andere smartwatch-fabrikanten: Apple is voorlopig de smartwatch-koning. Dus wat doe je als Apple bij je jaarlijkse modelupdate? Niet te veel veranderen!

Vertrouwde vorm, nieuwe kleuren

Qua afmetingen en vorm is er niets gewijzigd ten opzichte van de Series 4 en 5. Groot voordeel: oude bandjes blijven nog steeds passen. Wel zo verstandig want zo houdt Apple bestaande gebruikers tevreden want losse bandjes zijn best prijzig. Qua kleuren is er naast de bekende grijze, zilveren en gouden variant nu ook de keuze voor een blauwe en rode. Je moet goed opletten welke variant je kiest want niet elk bandje past overal bij. Op Apple’s website vind je een uitgebreide selector waarmee je kunt zien hoe een bandje bij het klokje staat. Overigens zijn er nog (veel duurdere) versies beschikbaar in titanium en roestvrij staal, alleen worden die niet in Nederland geleverd. Dat komt doordat het versies met 4G zijn dat in ons land nog niet wordt ondersteund. Snellere processor en helderder scherm

©PXimport

Snellere processor en helderder scherm

De Watch Series 6 heeft een nieuwe processor gekregen, de S6. Deze is gebaseerd op de A13 Bionic-processor uit de iPhone 11 en volgens Apple is de S6 20 procent sneller dan de S5 uit de Apple Watch Series 5 en de Apple Watch SE. In de praktijk merk ik er amper wat van in vergelijking met de Series 5. Wat ik wel duidelijk merk is dat het opladen weer een stuk sneller gaat en het verbeterde scherm. Deze is als hij ‘aan’ staat net zo helder en duidelijk als het scherm uit de Series 5 maar de verbetering zit vooral in de ruststand. Dan dimt het scherm (dat kun je uitzetten) en deze stand is bij de Series 6 een stuk helderder en bruikbaarder dan bij de Series 5.

©PXimport

Extra sensor meet zuurstofgehalte

Een nieuwe sensor is de saturatiemeter, je kunt het aan de achterkant goed zien door de rode lampjes naast de groene. Daarmee wordt het zuurstofgehalte in je bloed gemeten. Dat wordt ook wel bloedzuurstof of SpO2 genoemd. In deze corona-tijden is het wel een gewilde functie omdat je ongemerkt een te lage saturatiewaarde kunt hebben terwijl er misschien wel wat aan de hand is. Het is overigens geen medisch goedgekeurde sensor zoals de ECG-functie, je moet het gewoon gebruiken om je eigen nieuwsgierigheid te bevredigen. Of de sensor goed meet kan ik dus niet zeggen, bij mij schommelden de waarden tussen 86% en 100% waarbij duidelijk te merken was dat ‘in rust’ en dus bij rustig ademhalen de saturatie lager was dan bij actievere momenten. Ook bewust wat sneller en dieper ademen vlak voor een meting deed wonderen voor de score. Ik verklaar mezelf dan ook voorlopig nog ‘corona-vrij’ op dat gebied.

©PXimport

Dagelijks gebruik

In het dagelijks gebruik is de Apple Watch Series 6 geweldig, net als de voorgaande modellen. Het heldere always-on-scherm en de saturatiemeter zijn de grootste merkbare veranderingen. De rest van de verbeteringen komen voornamelijk op het conto van WatchOS 7, maar die gelden ook voor de Series 4 en 5. Zelfs Series 3 wordt nog door WatchOS 7 ondersteunt, maar niet alle nieuwe functies.

Qua duurzaamheid is er nog wel een kritische kanttekening te plaatsen. Een Apple Watch gaat best lang mee, mits je hem niet laat vallen op een harde ondergrond. Het scherm is gemaakt van Ion-X-glas en is bij normaal gebruik behoorlijk krasvast. Maar doordat de kast zwaarder is dan de bandjes valt hij altijd met het scherm of zijkant van het scherm naar beneden. En bij een barst in het scherm is het einde oefening. Repareren kan niet, je krijgt dan een vervangende unit. Die ‘schermreparatie’ kost voor het niet-4G-model ruim 325 euro. De accu vervangen kost net geen 100 euro. Houd dus een reserve-spaarvarken achter de hand.

©PXimport

Conclusie

De verregaande integratie met iOS en vooral de moeiteloze en logische werking maken de Apple Watch 6 veruit de beste allround smartwatch. Net als zijn voorgangers overigens. Want alleen als je geen iPhone hebt of specifieke sport-doeleinden hebt. Dan komen andere smartwatches in beeld. En dan nog ben je vaak het beste uit met een relatief eenvoudige en veel goedkopere fitnesstracker dan welke Android-compatible smartwatch ook.

Heb je al een Apple Watch Series 4 of 5, dan is upgraden naar de Series 6 niet erg nodig of je moet de vernieuwingen ten opzichte van de Series 5 de moeite waard vinden. Heb je een Series 3 of ouder, dan zou ik toch heel erg gaan twijfelen of het niet eens tijd is om te upgraden.

Fantastisch
Conclusie

**Prijs** € 429,- (40mm) / € 459,- (44mm) **Kleuren** Zilver, grijs, goud, blauw, rood **Display** 324 x 394 (40mm) of 386 x 448 (44mm) pixels LTPO OLED always-on Retina **Gewicht** 30,5 gram (40mm), 36,5 gram (44mm) **Processors en geheugen** 64 bit dual-core S6, W3 en U1, 32GB opslagcapaciteit **Accu** Tot 18 uur gebruiksduur **Afmetingen** 40 x 34 x 10,4mm (40mm), 44 x 38 x 10,4mm (44mm) **Overig** Zuurstofsaturatie- en hartslag + ECG-sensoren, GPS, kompas, always-on hoogtemeter, microfoon en speaker, waterdicht tot 50 meter **Website** [www.apple.com](https://www.apple.com/nl)

Plus- en minpunten
  • Supersnel
  • Prachtig scherm
  • Zeer compleet
  • Integratie met iOS
  • Prijzig
  • Speciale draadloze oplader
  • Kwetsbaar scherm bij val
▼ Volgende artikel
Europese Commissie: TikTok is te verslavend
Huis

Europese Commissie: TikTok is te verslavend

De Europese Commissie claimt dat het socialmediaplatform TikTok te verslavend is, en wil dan ook dat het oneindig kunnen scrollen in de app onmogelijk wordt.

Volgens de Europese Commissie verbreekt TikTok daarmee de Digital Services Act (DSA). Naast oneindig kunnen scrollen worden ook sommige pushnotificaties en autoplay als boosdoeners gezien.

Doomscrollen

De Commissie haalt specifiek oneindig scrollen aan als een gevaarlijk onderdeel van de app. De Commissie meent dat dit gebruikers in een soort trance brengt door dwangmatig gedrag - in feite waar de populaire term 'doomscrollen' op slaat.

De Commissie heeft echter nog geen bindend oordeel uitgebracht. Zo mag ByteDance, het bedrijf achter TikTok, zichzelf eerst verantwoorden. Ook gaat de Commissie eerst advies vragen aan de Europese Raad, om specifiek te zijn een adviesgroep hierbinnen die over digitale diensten gaat. Mocht de Europese Raad het eens zijn met de Commissie, dan moet TikTok in Europa mogelijk onderdelen van het socialmediaplatform aanpassen. Gebeurt dat niet, dan kan ByteDance forse boetes ontvangen.

Social media onder het vergrootglas

Social media - waaronder TikTok - ligt de laatste tijd toch steeds vaker onder een vergrootglas. In Australië bijvoorbeeld is social media sinds enige tijd verboden voor kinderen, en Spanje kondigde eerder deze week aan soortgelijke maatregelen te nemen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers
© Teufel
Huis

Review Teufel Cinebar 22 – Zeer vol tv-geluid voor middelgrote kamers

Tegenwoordig brengt zo'n beetje elk gerespecteerd audiomerk soundbars inclusief subwoofers op de markt. Toch slaagt het Duitse Teufel om zich van de massa te onderscheiden. De bijgesloten basspeaker van de nieuwe Cinebar 22 is namelijk verrassend slank. Hierdoor kun je hem makkelijk naast een televisiemeubel of onder een loungebank kwijt. In de soundbar zelf zitten nog eens acht actieve audiodrivers. Dat belooft wat!

Fantastisch
Conclusie

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Plus- en minpunten
  • Slanke draadloze subwoofer
  • Snelle configuratie
  • Nederlandstalig display
  • Veel ingangen
  • Simpele bediening
  • Audio-instellingen aanpassen
  • Stemmen versterken via spraakmodus
  • Uitstekende geluidskwaliteit
  • Duidelijke audio-effecten
  • Stevige bas
  • Behoorlijk prijzig
  • Maar vier antislipvoetjes bijgesloten
  • Geen HDMI-kabel inbegrepen
  • Geen hoogtekanalen voor Dolby Atmos-geluid
CategorieSpecificatie
Vermogen175 watt (soundbar), 60 watt (subwoofer)
Actieve audiodrivers2× fullrange, 3× tweeters, 2× midrange, 1× bas (woofer)
Connectiviteit2× HDMI, s/pdif (optisch), usb (alleen service), 3,5mm-audiojack, tulp, bluetooth 5.3
SurroundformatenDolby Atmos, Dolby Digital, DTS, DTS:X
Extra’sAfstandsbediening
Afmetingen100 × 7,8 × 14,7 cm (soundbar), 12 × 42 × 42× cm (subwoofer)

Teufel ontwikkelde zijn Cinebar 22 voor een brede doelgroep. Deze soundbar is namelijk een meter lang, zodat hij goed matcht met een middelgrote tot grote televisie. Je kunt de behuizing op een meubel neerzetten of hem aan de wand schroeven. Voor woonkamers met beperkte ruimte is de bijgesloten subwoofer van slechts twaalf centimeter breed ideaal. Heb je naast de televisiemeubel alsnog geen plek, dan schuif je de basspeaker gewoon onder de bank. Je kunt de subwoofer namelijk zowel staand als liggend positioneren. Denk vooraf goed na over de locatie, want je kunt de vier meegeleverde antislipvoetjes maar op één zijde plakken.

©Maikel Dijkhuizen

De inhoud van twee productdozen.

Soundbar aansluiten

De soundbar heeft een stevige kunststof behuizing met aan de rechterkant een klein dimbaar display. Hierop bekijk je onder meer de actieve bron en het volumeniveau. Verder bevindt zich bovenop een compact bedieningspaneel met touchknoppen. De subwoofer bestaat uit een MDF-klankkast. Beide componenten communiceren draadloos met elkaar. Het aansluiten van de Cinebar 22 stelt weinig voor. Verbind de twee apparaten met netstroom en koppel de soundbar via HDMI aan een televisie. Een klein kritiekpuntje is dat Teufel geen HDMI-kabel meelevert. Gezien de adviesprijs van bijna zeshonderd euro hoort zo'n snoertje er naar onze mening gewoon bij.

Je geeft met een schuifknopje aan de achterkant van de subwoofer aan hoe de basspeaker is opgesteld, namelijk vrijstaand, in een hoek of liggend. Zodra je beide apparaten eenmaal hebt ingeschakeld, kies je op het display de Nederlandse taal. In de volgende stap koppel je de subwoofer aan de soundbar door op de pairing-knop te drukken. Dat gaat erg snel, want luttele seconden later hoor je tv-geluid.

Handig is dat je achterop ook nog verschillende audiovisuele bronnen kunt aansluiten, zoals een cd-speler, gameconsole of tv-ontvanger. Gebruik hiervoor bijvoorbeeld de tweede HDMI-poort, optische ingang of analoge tulpaansluitingen. De Cinebar 22 vervult daarmee min of meer de rol van klassieke receiver. Abonnees van Spotify of een andere online muziekdienst kunnen draadloos naar albums, afspeellijsten en podcasts luisteren. Verbind hiervoor een smartphone of tablet met bluetooth.

©Maikel Dijkhuizen

Volg voor de configuratie de aanwijzingen op het Nederlandstalige display.

©Maikel Dijkhuizen

Je selecteert op de achterzijde van de subwoofer de juiste basspeaker-opstelling.

Ruimtelijk geluid

In tegenstelling tot veel andere soundbars is er geen bijbehorende app. Geen punt, want de duidelijke afstandsbediening voldoet prima. De bediening werkt kinderlijk eenvoudig. Kies TV, HDMI, OPT, AUX of bluetooth als bron en leun lekker achterover. Audiopuristen passen met aparte knopjes de niveaus voor de lage en hoge tonen aan. Verder heeft de Cinebar 22 voorgeprogrammeerde modi voor muziek, spraak en nacht. Vanuit het menu zet je uiteenlopende (geavanceerde) audio-instellingen eventueel nog verder naar je hand.

Alles leuk en aardig, maar uiteindelijk draait het natuurlijk om de geluidskwaliteit. Die is kortweg uitstekend. Het is bewonderingswaardig wat een vol geluid deze soundbar/subwoofer-combinatie kan produceren. Dit audiosysteem heeft ook nog eens veel power, want het volume kan behoorlijk luid. Dankzij twee zijwaarts gerichte audiodrivers schieten surroundeffecten van links naar rechts en vice versa. Via een aparte toets op de afstandsbediening kun je deze effecten nog wat versterken.

De subwoofer doet zijn werk naar behoren, want bombastische scènes hoor (en voel) je heerlijk nadreunen. Teufel pronkt op de productdoos weliswaar met ondersteuning voor Dolby Atmos, maar daar merk je in de praktijk eigenlijk niks van. Er ontbreken simpelweg hoogtekanalen om zo'n audiospoor goed te verwerken. Desalniettemin is de Cinebar 22 voor liefhebbers van films, series en games een absolute aanrader.

©Maikel Dijkhuizen

Films en series met de nodige actiescènes komen dankzij de Cinebar 22 zeer goed tot hun recht.

Teufel Cinebar 22 kopen?

De Teufel Cinebar 22 is een aanwinst voor elke kleine tot middelgrote kamer. Je krijgt deze soundbar/subwoofer-combinatie in enkele minuten aan de praat, waarna je luistert naar een vol televisiegeluid met ruimtelijke effecten. Overige pluspunten zijn de duidelijke afstandsbediening en het Nederlandstalige display. Houd wel rekening met een behoorlijke adviesprijs van zo'n zeshonderd euro.

Meer van Teufel ⤵