ID.nl logo
Wat is een normale menstruatiecyclus?
© Atlas - stock.adobe.com
Gezond leven

Wat is een normale menstruatiecyclus?

Maandelijks komt het terug en je kunt er flink last van hebben. Je menstruatie. Wat is eigenlijk een normale cyclus? En hoe houd je je menstruatiecyclus makkelijk bij, zodat je niet voor verrassingen komt te staan?

Elke vrouw heeft een andere cyclus. De lengte ervan varieert per persoon en ook je leeftijd speelt daarbij een rol. In dit artikel leggen we uit: Hoe een normale menstruatiecyclus verloopt | Wat wel en niet normaal is | Met welke apps je je cyclus kunt bijhouden.

Lees ook: 5 apps die je kunnen helpen bij zwanger worden

Een normale menstruatiecyclus

Hoe een menstruatiecyclus verloopt, verschilt per vrouw. Een menstruatiecyclus duurt van de eerste dag van de bloeding tot de start van de volgende bloeding. Een normale cyclus duurt tussen de 21 en 35 dagen, gemiddeld 28 dagen. Je wordt dus maandelijks ongesteld. Je cyclus kan onregelmatig zijn en variëren in de lengte van de periode tussen twee menstruaties. Tijdens de hele cyclus schommelen je hormoonspiegels.

De menstruatie duurt meestal tussen de drie en zeven dagen. Tijdens de menstruatie heb je bloedverlies. Een normale hoeveelheid bloedverlies is tijdens de hevigste dagen ongeveer zeven á acht volle tampons of maandverbanden per dag. Soms een heftige ongesteldheid hebben, is ook normaal. De hevigheid kan maandelijks verschillen.

Tijdens de menstruatie kun je je niet lekker voelen. Sommige vrouwen hebben last van menstruatiepijn. Andere minder of helemaal niet. Heb je last van kramp, rugpijn of vermoeidheid tijdens de menstruatie? Bekijk dan onze tips tegen menstruatiepijn.

©inesbazdar - stock.adobe.com

Hoe herken je de eerste dag van je menstruatie? Als je ongesteld wordt dan kun je eerst wat donkerbruin bloed verliezen. De eerste dag dat je helderrood bloed verliest, dát is de eerste dag van je menstruatiecyclus.

De vier fases van je menstruatiecyclus

De eerste fase is de periode dat je ongesteld bent. De tweede fase is de folliculaire fase. Tijdens deze fase groeien een of meerdere follikels of eiblaasjes (waarin de eitjes zitten). Daarvoor zorgen twee hormonen: FSH (follikelstimulerend hormoon) en LH (luteïniserend hormoon). Over het algemeen rijpt één eiblaasje genoeg zodat de eicel kan worden bevrucht.

©Andrii Zastrozhnov - stock.adobe.com

De derde fase is de ovulatie of eisprong. De vruchtbare fase. Wordt een eicel niet bevrucht dan wordt deze door het lichaam opgeruimd. Ongeveer veertien dagen later wordt dan de bekleding van de baarmoederwand afgescheiden en dat betekent dat je weer ongesteld wordt. De laatste fase is de luteale fase. Deze begint meteen na de ovulatie en duurt ongeveer veertien dagen. Dit is de fase waarin het hormoon progesteron wordt geproduceerd.

Helemaal hot: slipjes voor als je ongesteld bent

Speciale broekjes in plaats van tampons of maandverband

Je cyclus goed bijhouden

Een menstruatie- of ovulatie-app is superfijn. Een app helpt om patronen te ontdekken in je cyclus en veranderingen in je lichaam. Je kunt bijhouden wanneer je weer last hebt van bepaalde klachten en of het misschien verband houdt met je cyclus. Als je zwanger wilt worden, geeft een app ook inzicht in je vruchtbare dagen. En dus ook wanneer je weer ongesteld moet worden.

Welke apps zijn het beste om te gebruiken? Er zijn er nogal wat, maar we kunnen Period Tracker (Android en Apple), Maya, Clover (Android en Apple), Flo, Cyclus (Android en Apple) en Clue aanbevelen. We tipten eerder vijf apps die kunnen helpen bij zwanger worden, en dus je cyclus in de gaten houden.

©VadimGuzhva - stock.adobe.com

Klachten tijdens de menstruatiecyclus

Bijna elke vrouw heeft wel last van klachten tijdens de menstruatie. Sommigen meer dan anderen. Bij extreme krampen waardoor je niet meer kunt functioneren, is het verstandig de huisarts te raadplegen. Ook als je naast lichamelijke klachten elke maand extreem veel last hebt van emotionele klachten vlak voor je mentruatie, is het aan te raden de huisarts om advies te vragen. Zeker als de fysieke pijn en emotionele stress je dagelijks leven beïnvloedt.

Zo heeft ongeveer 5 procent van de vrouwen tussen de 15 en 45 jaar last van PMS, het Premenstrueel Syndroom. Maar er zijn ook (buitenlandse) bronnen die aangeven dat het veel meer vrouwen zijn die er last van hebben. PMS is een verzamelnaam voor ernstige lichamelijke en emotionele klachten die je kunt ervaren in de periode voor je menstruatie. Vrouwen met PMS zijn gevoeliger voor het hormoon progesteron. Op Thuisarts.nl vind je tips voor de behandeling van PMS.

©Chalermphon - stock.adobe.com

Geen zin meer in veel gedoe? Kies dan voor een menstruatiecup👇🏻

▼ Volgende artikel
It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game
Huis

It Takes Two- en Split Fiction-maker bezig met opnames voor nieuwe game

Hazelight Studios, de ontwikkelaar van de succesvolle coöperatieve games It Takes Two en Split Fiction, heeft een nieuwe game in ontwikkeling en is op dit moment bezig met de opnames ervoor.

Enige tijd geleden gaf regisseur Josef Fares al aan dat er een nieuwe game in ontwikkeling was bij de studio, maar nu heeft hij op social media een foto geplaatst waarop Fares te zien is met drie acteurs in motion capturing-pakken. Daarmee wordt dus duidelijk gemaakt dat de opnames voor de game in ieder geval al in volle gang zijn.

Overigens is de identiteit van de acteurs niet bekend. Fares houdt zijn arm voor de gezichten van de acteurs. Mogelijk zijn het dus bekende acteurs en wil hij dat nog verhullen, al is dat speculatie. Over speculatie gesproken: het feit dat er drie acteurs te zien zijn, doet sommige fans vermoeden dat de nieuwe game van Hazelight mogelijk met drie spelers tegelijk te spelen valt in plaats van twee, maar ook dat is nog alles behalve bevestigd.

View post on X

Over de games van Hazelight Studios

Hazelight Studios is gespecialiseerd in het creëren van games die coöperatief doorlopen moeten worden. No Way Out, It Takes Two en Split Fiction vergen allen twee spelers. Daarbij draait het om samenwerken, wat hun games een populaire bezigheid maakt voor gamende koppels en vrienden.

It Takes Two bleek een grote hit voor de studio. In het spel spreekt een dochter van een ruziënd stel een vloek over het tweetal uit, waardoor ze minuscuul worden. Ze zullen moeten leren communiceren en samenwerken om zich uit deze hachelijke situatie te redden, terwijl ze als kleine poppen door een uitvergrote versie van hun huis en tuin reizen.

Na het succes van It Takes Two bracht Hazelight het conceptueel vergelijkbare Split Fiction uit. Die game draait om twee schrijvers, Mio en Zoe, die worden ingehuurd om verhalen te creëren voor een technologie die deze verhalen levensecht kan simuleren. De vrouwen worden door het bedrijf achter de technologie echter gevangen in een simulatie, en in de game wordt er constant tussen de twee verhalen van Mio en Zoe geschakeld. Dat levert zowel fantasievolle als futuristische settings op.

Zowel It Takes Two als Split Fiction komen met een Friend Pass. Dat houdt in dat maar één speler de game hoeft te kopen, en de tweede speler gratis online mee kan spelen. De games zijn ook via splitscreen samen op de bank speelbaar.

Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance
Huis

Apple is nu de volledige eigenaar van hitserie Severance

Apple heeft de volledige rechten op de Apple TV-serie Severance overgenomen, en gaat de serie voortaan binnenshuis produceren.

De eerste twee seizoenen van Severance staan al op Apple TV, maar de serie werd geproduceerd door Fifth Season. Apple Studios was alleen de distributeur. Daar is nu verandering gekomen: Apple heeft iets minder dan 70 miljoen dollar betaald voor de volledige rechten op de serie.

Dat betekent dat het bedrijf de productie van de serie voortaan ook zelf gaat doen, al zal Fifth Season wel als executive producer aangesteld blijven. Ook showrunner Dan Erickson en uitvoerden producent Ben Stiller (die we natuurlijk ook kunnen van vele comedyfilms) blijven hun rollen bekleden, dus aan de kwaliteit van de serie verandert als het goed is niets.

Watch on YouTube

Financiële stabiliteit

Volgens Deadline zou de overname mogelijk gedaan zijn om de productie van de show financieel stabiel te houden. In het tweede seizoen waren de productiekosten naar het schijnt zo'n 20 miljoen dollar per aflevering, en Apple kan door zijn formaat dit beter dragen.

Het plan is dat Severance in totaal vier seizoenen krijgt - al worden een vijfde seizoen en een spin-off ook niet uitgesloten. De opnames van het langverwachte derde seizoen moet aankomende zomer starten. De makers van de serie willen eerst de scripts zover mogelijk afkrijgen, zodat ze bij schrijfwerk van de laatste afleveringen van het seizoen nog relatief goedkoop terug kunnen gaan naar scripts van eerdere afleveringen om wijzigingen aan te brengen waar nodig.

Watch on YouTube

Over Severance

De Apple TV-serie Severance draait om Mark S., die een opmerkelijke kantoorbaan bij het bedrijf Lumon Industries heeft: zodra hij op kantoor komt, weet hij niets van zijn leven buiten kantoor. Wanneer hij klaar is en weer naar huis gaat, weet hij niets van zijn werk. Dat komt door een speciale procedure waardoor de herinneringen van de werkplek in het privéleven gescheiden worden.

Dit concept is de voedingsbodem voor een ingewikkelde en verrassende serie waarin Mark samen met zijn collega's langzaam maar zeker probeert te achterhalen hoe de vork precies in de steel steekt bij Lumon. Zoals gezegd zijn er inmiddels twee seizoenen uitgekomen, die beiden op streamingdienst Apple TV te zien zijn.