ID.nl logo
Zijn deze elektrische stepjes de nieuwe Segways?
© Reshift Digital
Huis

Zijn deze elektrische stepjes de nieuwe Segways?

In Nederland zie je ze nu nog niet op straat, maar er zijn meer dan genoeg startups die inmiddels heilig geloven dat elektrische stepjes straks het straatbeeld gaan veroveren. Op de IFA-beurs in Berlijn werd dat beeld alleen maar bevestigd - maar reguleringen zouden wel eens problemen kunnen opleveren.

Het is een wat raar gezicht: zakenmannen, strak in pak inclusief stropdas, die net iets te hard rondrijden op kleine tweewielige stepjes. Op de beursvloer van de Berlijnse IFA is het echter een heel normaal beeld, en als het aan een groot aantal startups ligt ook.

Van alle markten thuis

Het gaat in dit geval om het soort stepjes waar kinderen vaak mee spelen, maar dan een stuk gemoderniseerd. De belangrijkste toevoeging is een motor zodat je je niet hoeft af te zetten, maar vaak hebben ze ook verlichting, betere remmen, en zijn ze een stuk groter en steviger. Sommige hebben ook ingebouwde gps zodat je ze altijd terug kunt vinden.

Er zijn veel verschillende modellen beschikbaar. Met grotere batterijen en krachtigere motoren kun je er langer en sneller mee rijden, en op sommige stepjes zit een zitvlak zodat je niet constant hoeft te staan.

©PXimport

Amerikaans succes

In Amerika zijn dit soort stepjes al gemeengoed. Ze zijn daar beschikbaar in grote steden zoals San Francisco. Enkele grote startups zoals Bird en Line kopen scooters in van Xiaomi en verhuren die via apps. De bedrijven zijn populair en investeerders zien veel potentie: onlangs kregen beide bedrijven kapitaalinjectiesvan meer dan 300 miljoen dollar.

Europese startups

Er zijn echter veel meer startups die de potentie zien in de kleine elektrische stepjes. Op de IFA-beurs in Berlijn staan er tientallen bedrijven opgesteld die hun eigen modellen hebben ontwikkeld. Zo is er Urban Glide, een Frans bedrijf dat zelf scootertjes heeft ontwikkeld. "Dit gaat de toekomst van transport worden", zegt een woordvoerder van het bedrijf, als ware het een parallel met de Segway.

©PXimport

Urban Glide heeft verschillende stepjes beschikbaar. De simpelste is een gewone step met een lithium-ion-batterij waarmee je 25 kilometer per uur kunt rijden. Het duurt 3 uur voor je de accu hebt opgeladen, zodat je er vervolgens 20 tot 25 kilometer mee kunt rijden. De stepjes zijn dus vooral bedoeld voor het gebruik in steden, waar ze makkelijk de fiets kunnen vervangen.

Potentie in Nederland

Daarom ziet Urban Glide veel potentie in Nederland. "Dit is over een paar dé manier om rond te rijden. Stepjes zijn sneller en comfortabeler, en je kunt ze ook makkelijker ergens mee naartoe nemen. Je gooit ze dus zo achterin de auto en kunt van daaruit verder rijden."

Er zijn ook wat Nederlandse startups die veel verwachten van de stepjes. Zo is er SwheelS2Go, die begin volgend jaar deelstepjes in Amsterdam, Rotterdam en Eindhoven wil inzetten.

Reguleringen

Maar het is maar de vraag of we de stepjes daarwerkelijk ooit in Nederland op straat te zien zijn. Omdat het gemotoriseerde voertuigen zijn moeten ze aan veel RDW-eisen voldoen zoals de juist verlichting of een specifiek bandenprofiel. Sommige bedrijven, zoals SwheelS2Go, zijn zich daar erg van bewust. "We zijn vooraf langsgegaan bij de RDW om te kijken waar we allemaal aan moesten voldoen voor we onze voertuigen de weg op kunnen sturen", vertelt oprichter Jair van der Reis Cohen.

Andere bedrijven, zoals Urban Glide, ziet dat anders. "Er is nog helemaal geen goede regulerling omdat dit vervoersmiddel zo nieuw is", zegt een woordvoerder. Het plan van Urban Glide is dan ook om de Nederlandse markt vol te gooien met kleine stepjes en dan later naar regulering te kijken. Een beetje zoals het AirBnB- of het Uber-model dus.

Top of flop

Ondertussen lijkt Urban Glide ook te beseffen dat dat voor het bedrijf wel eens een probleem kan zijn. "We verkopen onze stepjes aan consumenten via ketens als BCC. Dan is het aan de consument om te kijken wat hij er in zijn land wel of niet mee mag."

De deelstepjes kunnen twee kanten op: óf ze veroveren straks steden als Amsterdam net zoals AirBnB dat doet, óf ze gaan dezelfde kant op als de Segway. Hoe de stepjes straks gereguleerd worden is daarbij misschien wel het belangrijkste vraagstuk.

▼ Volgende artikel
Resident Evil Village en meer titels komen naar PlayStation Plus-gamecatalogus
Huis

Resident Evil Village en meer titels komen naar PlayStation Plus-gamecatalogus

Sony heeft bekendgemaakt welke spellen deze maand aan de gamecatalogus voor PlayStation Plus Extra- en Premium-leden worden toegevoegd, en Resident Evil Village is er een van.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Het lijkt geen toeval dat de game naar de catalogus komt, want eerder bleek al dat Village deze maand ook op Xbox Game Pass verschijnt. Daarbij zal eind februari het negende deel in de reeks, Resident Evil Requiem, uitkomen, dus dit is het ideale moment om nog even het geheugen op te frissen met Village, dat het achtste deel in de horrorfranchise betreft.

Deze games komen op 20 januari naar PS Plus Extra en Premium:

Andere spellen die vanaf 20 januari worden toegevoegd, zijn onder andere Like a Dragon: Infinite Wealth, A Quiet Place; The Road Ahead, de oorspronkelijke Ridge Racer en Art of Rally. Voor de duidelijkheid: de moderne spellen op onderstaande lijst zijn speelbaar voor alle PlayStation Plus Extra- en Premium-leden, de klassieke game is alleen voor Premium-leden bestemd.

  •        Resident Evil Village (PS5 / PS4)

  •        Like a Dragon: Infinite Wealth (PS5 / PS4)

  •        Expeditions: A MudRunner Game (PS5 / PS4)

  •        A Quiet Place: The Road Ahead (PS5 / PS4)

  •        Darkest Dungeon 2 (PS5 / PS4)

  •        The Exit 8 (PS5 / PS4)

  •        Art of Rally (PS5 / PS4)

  •        A Little to the Left (PS5 / PS4)

Deze game komt op 20 januari naar PS Plus Premium:

  • Ridge Racer

Meer informatie over deze games valt te vinden op PlayStation Blog.

View post on X
▼ Volgende artikel
Kratos-acteur voor God of War-televisieserie bekend
Huis

Kratos-acteur voor God of War-televisieserie bekend

Amazon Prime Video en Sony hebben bekendgemaakt wie de rol van hoofdpersonage Kratos in de aankomende God of War-televisieserie gaat spelen. Het gaat om Ryan Hurst.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Hurst is onder andere bekend voor zijn rol als Opie Winston in de serie Sons of Anarchy. Gamers zullen hem wellicht vooral kennen voor een rol die hij al in het spel God of War Ragnarök heeft gespeeld. Daarin vertolkte hij namelijk de rol van Thor, waar hij zelfs een BAFTA-nominatie voor ontving. In de tv-serie zal hij dus niet Thor, maar Kratos zelf spelen.

Er kwam ook een officiële beschrijving van de tv-serie naar buiten. "God of War volgt vader Kratos en zoon Atreus op hun reis om het as van hun vrouw en moeder Faye te verspreiden. Gedurende hun avonturen probeert Kratos zijn zoon te leren om een betere god te zijn, terwijl Atreus probeert van zijn vader een beter mens te maken."

God of War meets God of War Ragnarök

De beschrijving maakt duidelijk dat de tv-serie de laatste twee hoofddelen in de God of War-reeks gaat verfilmen, God of War (2018) en God of War Ragnarök. Die games wisselden de Griekse setting uit de vroegere delen in voor een Noordse mythologische setting, inclusief de aanwezigheid van Noordse goden.

Sony en Amazon kondigden in 2022 aan dat er een tv-serie rondom God of War zou komen. Afgelopen jaar werd ook bekendgemaakt dat er minstens twee seizoenen gemaakt zullen worden. Voordat het zover is, moet natuurlijk het eerste seizoen uitkomen op Amazon Prime Video, maar dat kan nog wel even duren: de opnames gaan waarschijnlijk in februari van start. Frederick E.O. Toye, bekend van onder andere The Boys en Fallout, zal de eerste twee afleveringen regisseren.

Tot slot doen er ook al geruchten de ronde over wie Thor in de tv-serie gaat spelen, aangezien Hurst natuurlijk al de rol van Kratos vertolkt. Dat zal mogelijk Olafur Darri Olafsson worden, een Amerikaans-IJslandse acteur.

View post on X