ID.nl logo
Android 11: dit is waarom camera-apps beperkt worden
© Reshift Digital
Huis

Android 11: dit is waarom camera-apps beperkt worden

Google voert een verandering door aan Android 11 die apps forceert gebruik te maken van de ingebouwde camerafuncties – zelfs wanneer je een third-party camera-applicatie geïnstalleerd en als standaard ingesteld hebt.

Google gelooft hiermee een prima kruispunt gevonden te hebben tussen privacy en beveiliging. De reden hiervoor is namelijk heel simpel: camera-apps hebben het te bont gemaakt, waardoor Google op deze manier de rotte appels uit de mand wil halen. Die kunnen zodoende namelijk je gevoelige data, zoals je locatie, niet meer buitmaken. Het is geen drastische verandering die de gebruikerservaring van Android op z’n kop zet, aangezien veel apps nog steeds op dezelfde manier blijven werken.

Tegelijkertijd maken vertegenwoordigers van twee van de grootste camera-apps op dit moment zich toch zorgen om deze ontwikkeling. Zo hopen niet dat Google nog lang doorgaat met deze manier van handelen. Dit kan nog wel eens effect gaan hebben op hun business.

©PXimport

Android 11 beperkt cameragebruik applicaties

Er gaan dus dingen veranderen, maar er blijven ook een hoop dingen hetzelfde. Je kunt nog steeds third-party camera-apps gebruiken door hem handmatig te openen vanaf het thuisscherm. Je kunt ook nog steeds gebruikmaken van de ingebouwde camerafuncties van populaire apps als Snapchat en TikTok. Ook kun je nog steeds je snelkoppeling gebruiken voor het openen van een camera-app naar keuze (zoals dubbel tappen op de powerknop). Tot slot: apps kunnen nog steeds je favoriete camera-app openen op Android 11, maar foto’s en video’s importeren lukt niet meer.

De enige verandering is: als Android-apps gebruik willen maken van je camera-app, dan gaan ze direct naar de standaard, ingebouwde camera van je systeem – ze hoeven dus geen eigen interface meer te bouwen en laten gebruikers derhalve dus ook niet kiezen.

En dat is een belangrijk verschil, want dat betekent dat die apps dus niet zomaar je locatie doorsturen wanneer ze gebruikmaken van de ingebouwde camerafunctie. In de richtlijnen voor ontwikkelaars legt Google precies uit waarom: het bedrijf is bang dat apps om foto’s vragen, zodat ze ongestoord je locatie kunnen volgen. Wanneer je een foto maakt, dan worden er soms geotags aan toegevoegd. Die tags bevatten gps-coördinaten van de exacte locatie en die gegevens kunnen door niet-camera-apps doorgestuurd worden door gebruik te maken van de (malafide) camera-app.

Hoeveel apps zich hier in het verleden schuldig aan gemaakt hebben, is niet duidelijk. Maar dat het gebeurt, is zeker. Apps zoals Shutterfly zijn op dit gedrag betrapt. Sommige ontwikkelaars van camera-apps maken zich nu zorgen dat dit besluit invloed gaat hebben op hun bedrijven, terwijl anders maken hun schouders ophalen en zich realiseren dat gebruikers nog steeds hun apps kunnen gebruiken –middels een omweg weliswaar, maar het is niet onmogelijk.

▼ Volgende artikel
Tweede seizoen van Battlefield 6 is van start
Huis

Tweede seizoen van Battlefield 6 is van start

Het tweede seizoen van Battlefield 6 is na uitstel gisteren van start gegaan.

Het tweede seizoen had eigenlijk op 20 januari van start moeten gaan, maar dat werd vier weken uitgesteld omdat het tweede seizoen nog niet klaar voor release was. Dat is nu blijkbaar wel, en spelers van de shooter kunnen dan ook aan de slag met het tweede seizoen.

Het tweede seizoen bestaat uit drie fases van een maand, die elk nieuwe content met zich meebrengen. De eerste fase heet Extreme Measures en is begonnen. Spelers kunnen aan de slag met een nieuwe multiplayermap genaamd Contaminated, dat geschikt is voor alle gevechtsgroottes. Ook is er een nieuwe tijdelijk beschikbare modus in de vorm van VL-7 Strike, en de battle royale-game Battlefield RedSec krijgt de modi Gauntlet: Altered State en Battle Royale: Synthesis. Ook zijn er nieuwe wapens en gadgets.

View post on X

De tweede fase heet Nightfall en start op 17 maart, en zal onder andere de nieuwe map Hagental Base en nieuwe Nightfall-modus - waarbij het nacht is en het zich dus slecht is - bevatten. Op 14 april begint de derde fase, Hunter / Prey, met een nieuwe gelimiteerde modus genaamd Operation Augur.

Battlefield 6 kwam afgelopen najaar uit voor pc, PlayStation 5 en Xbox Series-consoles en bleek een groot succes. In de eerste drie dagen werden er meer dan zeven miljoen exemplaren van verkocht. Tegelijkertijd kreeg de game concurrentie uit onverwachtse hoek, namelijk van de ook vorig najaar uitgekomen extraction shooter Arc Raiders.

Watch on YouTube
Watch on YouTube
▼ Volgende artikel
Nieuwe Samsung Galaxy S26-teaser laat AI-fotomogelijkheden zien
© Samsung
Huis

Nieuwe Samsung Galaxy S26-teaser laat AI-fotomogelijkheden zien

Samsung geeft alvast een voorproefje van de nieuwe camerafuncties die het volgende week onthult tijdens Galaxy Unpacked. De stap vooruit zit dit keer vooral in de software: foto's en video's bewerken moet veel natuurlijker gaan, simpelweg door in je eigen woorden te zeggen wat je wilt.

Samsung noemt voorbeelden als een foto veranderen van dag naar nacht, een ontbrekend stukje herstellen of meerdere beelden automatisch samenvoegen. In plaats van verschillende apps openen of instellingen zoeken, beschrijf je kort wat je voor ogen hebt en doet de telefooncamera de rest. Vastleggen, aanpassen en delen moeten daardoor meer als één vloeiende handeling aanvoelen.

Ook in uitdagende situaties moet de software een groter deel van het werk overnemen. Denk aan fotograferen bij weinig licht, een sterrenhemel vastleggen of video's met een filmische uitstraling maken. Samsung spreekt wel over een helderder camerasysteem, maar geeft nog geen technische details. Uit alles blijkt dat de nadruk ligt op slimmer bewerken, niet op nieuwe lenzen of sensoren.

Lees ook: Samsung Galaxy S26-teaser richt zich op het privacyscherm

©Samsung

Wanneer wordt de Samsung Galaxy S26-lijn onthuld?

Samsung organiseert op 25 februari de nieuwste editie van het tweejaarlijkse Galaxy Unpacked-evenement. Het kan niet anders dan dat daar de nieuwe Samsung Galaxy S26-lijn wordt onthuld. Vanaf 19.00 uur  's avonds (Nederlandse tijd) weten we meer!

Watch on YouTube
Watch on YouTube
Watch on YouTube