ID.nl logo
Warmtepomp kopen? Houd rekening met lange levertijden!
Energie

Warmtepomp kopen? Houd rekening met lange levertijden!

Veel mensen overwegen momenteel een warmtepomp. Met zo’n warmtepomp kun je immers op een duurzame manier je huis verwarmen. Dat kost wat in de aanschaf, maar op de langere termijn kun je er flink geld mee besparen. Maar als je nú een warmtepomp wilt kopen, loop je tegen lange levertijden aan. Laat je daar echter niet door weerhouden.

Het idee achter een warmtepomp is vrij eenvoudig: je verwarmt je huis zonder gebruik te maken van gas. De pomp haalt de warmte uit de grond of uit de lucht en geeft die via een warmtewisselaar door aan je verwarmingssysteem. Je hebt de keuze uit twee soorten pompen: een elektrische of een hybride variant. Als je kiest voor het eerste model, dan zet je gas helemaal buitenspel, terwijl een hybride warmtepomp ook gebruikmaakt van een (eventueel bestaande) cv-ketel. 

Een warmtepomp aanschaffen kan voor veel huishoudens een goed idee zijn. Op de lange termijn kun je zoals gezegd een hoop besparen op je energierekening. Bovendien is het uiteindelijk beter voor het milieu, omdat we minder gebruikmaken van gas. De initiële aanschaf kan voor sommige mensen wel vrij fors zijn: een hybride model kost vaak al rond de 4000 euro, terwijl een grondwaterpomp tot wel 25.000 euro kan kosten. Via deze pagina kun je zelf – geheel vrijblijvend – een persoonlijke offerte opvragen.

Warmtepomp kopen, en dan?

Maar dan heb je op een gegeven moment een warmtepomp gekocht, en dan? Dan is de kans groot dat je lang moet wachten totdat de pomp daadwerkelijk wordt geïnstalleerd. In sommige gevallen is de actuele levertijd twaalf maanden vanaf het moment dat je bestelt. Dat heeft te maken met het beleid vanuit de overheid. Vanaf 2026 ben je namelijk verplicht een warmtepomp aan te schaffen wanneer je een cv-ketel vervangt. Daarmee hoopt Nederland minder afhankelijk te worden van aardgas. 

De overheid heeft zichzelf ten doel gesteld dat alle huishoudens in Nederland tegen 2050 klimaatneutraal zijn. Om de ontwikkeling wat vaart mee te geven, is er een regeling opgesteld. Via een subsidie kun je tot 30 procent van het aankoopbedrag van zo’n warmtepomp terugkrijgen. Gemiddeld genomen duurt het vijf tot tien jaar voordat je de kosten eruit hebt. Dat zal per huishouden verschillen en is afhankelijk van de samenstelling van het gezin en het huis zelf.

Lange levertijden

Dat verklaart die lange levertijden slechts gedeeltelijk. Het is logisch om aan te nemen dat veel mensen juist nu investeren in een (hybride) warmtepomp, omdat ze via een subsidie dus geld terugkrijgen. Daardoor is het een populair product, en populaire producten zijn de laatste maanden schaars door wereldwijde productieproblemen. Eerst vanwege de coronapandemie en nu gedeeltelijk door de oorlog in Oekraïne. Sommige onderdelen moeten namelijk uit dat land komen, dat momenteel onder vuur ligt van Rusland.

©Tomasz Zajda

Naast lange levertijden is er ook een enorm tekort aan monteurs van warmtepompen.

Dan komen we aan bij een volgend probleem. Stel: je hebt een bestelling gedaan en de onderdelen liggen voor je klaar, wie gaat hem dan installeren? Verschillende bedrijven die warmtepompen aanbieden, waaronder Feenstra, melden een tekort aan monteurs te hebben. Dan zijn de onderdelen er dus wel, maar dan zijn er helaas geen mensen die de pomp kunnen installeren. Niet alleen Feenstra kampt met dat probleem; vroeg of laat krijgen alle aanbieders hiermee te maken.

Explosieve stijging gasprijzen

Een andere verklaring is natuurlijk de explosieve stijging van de gasprijzen de laatste paar maanden. Dat heeft eveneens te maken met de oorlog die Rusland aan Oekraïne verklaarde. Veel van ons gas komt (of kwam) immers uit Rusland, waardoor we daar redelijk afhankelijk van waren. Door sancties over en weer is de toevoer van het Russische gas voor het grootste deel tot stilstand gekomen, waardoor de Europese Unie als geheel op zoek moest naar alternatieve bronnen.

Ondertussen moeten we onze huizen blijven verwarmen. De verwarming gaat her en der aan, maar dat gebeurt lang niet overal op de oude manier. Mensen zien de kosten immers de pan uit rijzen en vragen zich af of het ook anders kan. En dat antwoord is ja. Als je genoeg geld hebt, kun je investeren in een (hybride) warmtepomp en de kosten binnen enkele jaren terugverdienen. Combineer dat met die subsidie en je hebt een flinke prikkel om over te stappen.

K-k-koud thuis...?

Probeer eens een elektrische warmtedeken op de bank!

Actuele levertijden warmtepompen

Het zou natuurlijk fijn zijn om een overzicht te kunnen bieden van de actuele levertijden van verschillende merken, maar dat moeten we je helaas schuldig blijven. De leveranciers tonen op hun websites helaas geen levertijden en laten alleen weten dat het lang kan duren. Pas als je ergens een bestelling plaatst, kom je eventueel te weten wanneer je aan de beurt bent. Maar als je samen een datum overeenkomt, kun je de leverancier daar wettelijk gezien gewoon aan houden.

Ondertussen hoef je niet stil te zitten. Zo kun je alvast kijken of je een nieuwe cv-ketel kunt (laten) installeren die energiezuiniger is (handig voor de mensen die straks overgaan op een hybride warmtepomp). De beste tip die we voor nu kunnen geven: wees geduldig. Zo langzamerhand bereiken ons berichten die aangeven dat het de goeie kant op gaat met de levering van warmtepompen. De fabrikanten zijn de productie in elk geval flink aan het opschalen, en dat is een goed teken!

▼ Volgende artikel
Audio-Technica introduceert vernieuwde AT33x-cartridges
Huis

Audio-Technica introduceert vernieuwde AT33x-cartridges

Audio-Technica heeft voor het eerst sinds 2014 een grote update van zijn phono-cartridgelijn uitgebracht. De nieuwe AT33x-serie bestaat uit vijf verschillende modellen, waaronder drie zogeheten stereo moving coil-cartridges en twee mono moving coil-cartridges.

De nieuwe serie introduceert verschillende technische vernieuwingen die de geluidskwaliteit moeten verbeteren. Een belangrijke innovatie is bijvoorbeeld het eerste gebruik van gegoten zink door Audio-Technica in cartridges. Dit materiaal heeft een hoge dichtheid en stijfheid, waardoor ongewenste trillingen worden geminimaliseerd en een rijkere en meer gearticuleerde weergave wordt bereikt, vooral in het midden- en lage frequentiebereik.

Audio-Technica heeft ook een nieuw ophangingsmechanisme ontwikkeld met een iets lagere dynamische compliantie dan conventionele cartridges. Deze aanpassing zorgt voor meer flexibiliteit bij het instellen en betere compatibiliteit met verschillende toonarmen, wat gebruikers meer vrijheid geeft bij het aanpassen van het geluid.

Alle cartridges uit de AT33x-serie worden volgens Audio-Technica in Japan vervaardigd en met de hand afgewerkt door ervaren vakmensen. De nauwkeurige bewerking en zorgvuldige afstelling zijn het resultaat van tientallen jaren ervaring, wat resulteert in een kwaliteits- en betrouwbaarheidsniveau dat volgens Audio-Technica niet mogelijk zou zijn met enkel geautomatiseerde processen. Dit weerspiegelt de Japanse ambachtelijke traditie waar Audio-Technica veel waarde aan hecht.

De verschillende modellen

De stereo-modellen in de serie hebben elk hun eigen kenmerken. De AT33xEN is uitgerust met een elliptische naald die een rijk geluidsveld combineert met stabiele controle, terwijl de AT33xMLD en AT33xMLB microlineaire naaldmodellen zijn die zorgen voor verfijnde expressiviteit en uitzonderlijke controle over een brede bandbreedte bieden.

De mono-cartridges in de serie zijn speciaal ontworpen voor liefhebbers van mono-vinyl. De AT33xMONO/I brengt volgens Audio-Technica de volledige aantrekkingskracht van mono vinyl over, terwijl de AT33xMONO/II zich onderscheidt met een warm, meeslepend geluid. Dit laatste model is het enige in de AT33x-serie dat gebruikmaakt van een samarium-kobaltmagneet en een zuiver ijzeren juk voor een soepele, stabiele en rijk gestructureerde weergave.

Technische innovaties

De AT33x-serie bevat technische innovaties, waaronder dubbele bewegende spoelen voor uitstekende kanaalscheiding en brede frequentierespons, een duraluminium cantilever die harder is dan standaard aluminium, en een hybride behuizing die drie materialen combineert om resonantie over de hele cartridge te verspreiden voor een gebalanceerd, natuurlijk geluid.

De cartridges zijn verder voorzien van PCOCC-spoelleiders zonder kristalkorrelgrenzen voor verminderde signaalverstoring, goudgeplateerde geluidsterminalpennen met een dikkere goudlaag dan conventionele producten, en schroefdraadgaten voor eenvoudigere directe montage op geïntegreerde toonarmen en de meeste standaard headshells.

Beschikbaarheid en prijzen

De Audio-Technica AT33x-serie is vanaf 23 oktober 2025 verkrijgbaar. De stereo-modellen hebben een adviesprijs vanaf 599 euro, terwijl de mono-modellen een adviesprijs hebben vanaf 399 euro.

Platenspelers van Audio-Technica op Kieskeurig.nl:

▼ Volgende artikel
Review Dreame Matrix 10 Ultra – Veel meer opties, veel minder werk
© Wesley Akkerman
Huis

Review Dreame Matrix 10 Ultra – Veel meer opties, veel minder werk

Dreame timmert hard aan de weg met verschillende robotstofzuigers en presenteert met de Dreame Matrix 10 Ultra een nieuw model. In de basis is dit een soort opgevoerde X50, maar dan met een veel uitgebreider station én meerdere dweilpads.

Fantastisch
Conclusie

De Dreame Matrix 10 Ultra neemt flink wat werk uit handen en presenteert allerlei extra mogelijkheden. De zuig- en dweilprestaties zijn beter dan ooit en het is erg prettig dat je nu drie soorten schoonmaakmiddelen in de zeepbak kunt gebruiken. Het enige wat jij nog hoeft te doen, is af en toe het water bijvullen en het vieze water weggooien. Voor de rest heb je hier eigenlijk geen omkijken meer naar.

Plus- en minpunten
  • Klimt over drempels
  • Inschuifbare sensortoren
  • 30.000 Pa aan zuigkracht
  • Stiller dan ooit
  • Uitschuifbare dweilpad en zijborstel
  • Drie soorten dweilpads
  • Drie verschillende soorten zeep
  • Min of meer vol-automatisch
  • Ontzettend duur
  • Zuigprestaties op vloerkleed

Dreame blijft stevig aan de weg timmeren, en dat zie je terug in de nieuwe Matrix 10 Ultra. Zoals we van het merk gewend zijn, bouwt het voort op eerdere modellen met slimme verbeteringen in plaats van een compleet nieuw ontwerp. Denk aan de H15 Pro en de H15 Mix of de H15 FoamWash – allemaal varianten die het topmodel van hun tijd nét iets praktischer of completer maakten. De Matrix 10 Ultra zet die lijn voort waar de X50 Ultra destijds ophield.

Met een adviesprijs van 1599 euro(!) is de Matrix 10 Ultra fors duurder dan de X50 Ultra, die nu rond de 1200 euro kost. Maar daar krijg je ook heel wat voor terug. Alles wat de X50 kon, kan deze robot ook, én meer. Zo heeft hij een uitschuifbare dweil en borstel, wielen die moeiteloos drempels trotseren en een intrekbare cameramodule, zodat de robot ook onder meubels kan schoonmaken.

©Wesley Akkerman

Dreame Matrix 10 Ultra

Om niet te veel in herhaling te vallen, concentreren we ons vanaf hier op de belangrijkste verschillen en toevoegingen. Zo beschikt de Dreame Matrix 10 Ultra nu over 30.000 Pa aan zuigkracht (tegenover 20.000 Pa op de X50) en gaat hij langer mee op een volle batterij (die overigens even groot is), waardoor je er 60 minuten meer uit perst. Verder vallen de iets grotere waterbakken en de kleinere stofbak in de stofzuiger op, maar daar blijft het bij.

Wat zorgt dan voor dat grote prijsverschil? Om te beginnen is het station veel groter en uitgebreider. Dat komt door de ondersteuning voor drie soorten dweilpads: één voor reguliere vloeren en schoonmaak, één voor badkamervloeren en één voor de vettere vlekken in huis (zoals in de keuken). Alle drie de soorten bewaar je netjes in het deurtje van het oplaad- en schoonmaakstation en hoef je bovendien niet handmatig om te wisselen.

©Wesley Akkerman

De uitgebreidere basis

Voordat je een schoonmaaktaak start en je de Dreame Matrix 10 Ultra de opdracht geeft te dweilen, pakt het systeem zelf de pads die het nodig heeft. Dat gebeurt via een intern systeem in de vorm van een soort robotarm zoals je die ook in frisdrankautomaten kunt tegenkomen. Die beweegt op en neer en plaatst de dweilpads direct onder de stofzuiger, waar de dweilen dankzij krachtige magneten op hun plaats klikken. Dat proces kost wat meer tijd, maar dan heb je ook wat.

Het is bovendien zo dat je drie verschillende soorten schoonmaakmiddelen in dezelfde basis kunt inzetten. In de doos zitten drie flesjes met reguliere zeep, zeep voor houten vloeren en een middel waarmee je nare geurtjes verwijdert die huisdieren achterlaten. Zoals altijd raadt Dreame aan alléén de door het bedrijf verkochte middelen te gebruiken, maar in principe staat het je vrij om ook je eigen schoonmaakmiddel te gebruiken dat specifiek bij jouw vloer past.

©Wesley Akkerman

Meer dan genoeg

De Dreame Matrix 10 Ultra is waarschijnlijk te geavanceerd voor het gemiddelde huishouden, dat vaak ook prima uit de voeten kan met een Dreame L40 Ultra AE of Eufy Omni E25. Maar die laten nog weleens steken vallen of laten qua dweilprestaties iets te wensen. De Matrix 10 Ultra komt echter steeds dichter bij 'de ultieme dweilrobot', en dat is vooral te danken aan zijn veelzijdigheid. Niettemin moet je wel erg veeleisend zijn wil je dit systeem überhaupt overwegen.

Qua navigatie en schoonmaakprestaties doet de Dreame Matrix 10 Ultra het ook gewoon goed. De robot gaat secuur langs muren, plinten (die hij ook gewoon meeneemt) en kasten, waardoor er weinig plekjes overblijven die niet gestofzuigd of gedweild worden. Het enige waar je dan nog een beetje rekening mee moet houden, is dat het basisstation veel ruimte in de breedte inneemt en dat kan onhandig zijn. Ook de zuigprestaties op een kleed kunnen nog altijd beter.

©Wesley Akkerman

Via de app kun je instellen wat je van de Dreame Matrix 10 Ultra verlangt. Je beheert het watergebruik, de zuigkracht en de draaicirkels. Hoe kleiner die zijn, des te groter het oppervlak wordt dat hij schoonmaakt. De app biedt ook een onderhoudsscherm waarin je kunt zien wanneer een bepaald onderdeel aan vervanging of een stofdoek toe is. Ook krijg je daar allerlei tips en updates van de digitale schoonmaakhulp, net zoals bij andere Dreame-producten.

Dreame Matrix 10 Ultra kopen?

Laten we wel wezen: bijna 1600 euro (zonder kortingen) voor een robotstofzuiger is enorm veel geld. Maar de Dreame Matrix 10 Ultra neemt je dan ook flink wat werk uit handen en presenteert allerlei extra mogelijkheden, zonder de gebruiker daarbij op te zadelen met meer werk. De zuig- en dweilprestaties zijn beter dan ooit en het is erg prettig dat je nu drie soorten schoonmaakmiddelen in de zeepbak kunt gebruiken. Het enige wat jij nog hoeft te doen, is af en toe het water bijvullen en het vieze water weggooien. Voor de rest heb je hier eigenlijk geen omkijken meer naar.