ID.nl logo
Nederlanders nog niet duurzaam met oude mobieltjes, laptops en  tablets
© stokkete - stock.adobe.com
Energie

Nederlanders nog niet duurzaam met oude mobieltjes, laptops en tablets

Wat doe jij als je een nieuwe smartphone koopt? Breng je de oude naar de recycling of verdwijnt hij ergens in huis in een doos? Veel Nederlanders doen dat laatste, blijkt uit cijfers die het CBS, het Centraal Bureau voor de Statistiek, vandaag bekendgemaakt heeft.

In dit artikel lees je:

  • Dat Nederlanders hun e-waste zoals oude smartphones en laptops nog maar weinig recyclen
  • Waar jij terecht kunt om je e-waste in te leveren
  • Hoe je goede doelen kunt steunen met je oude apparatuur

Ook interessant voor jou: onze Duurzaam Thuis-artikelen.

Meeste oude smartphones worden niet gerecycled

Van oude smartphones belandt maar liefst 55 procent thuis in een doos of la. 24 procent wordt verkocht of weggegeven. Slechts 14 procent belandt bij de recycling. Twee procent wordt in de vuilnisbak gegooid. Ook met oude laptops en tablets en wordt nog niet echt duurzaam omgegaan, concludeert het CBS op basis van het onderzoek ‘ICT-gebruik van huishoudens en personen 2022’, waaraan 5800 Nederlanders van 16 jaar en ouder hebben meegedaan.

©junpinzon - stock.adobe.com

Geef toe: zo'n la kennen we allemaal ... Foto: Junpinzon - stock.adobe.com

Desktop-pc’s wél naar het Milieuplein

Van oude laptops wordt 15 procent ingeleverd bij de recycling, van oude tablets 10 procent. Positieve uitzondering vormen oude desktop-pc’s: daarvan gaat 36 procent naar de recycling. Heel verwonderlijk is dat niet: waar je een oude telefoon of tablet inderdaad makkelijk ergens in een la gooit, neemt een oude computer veel ruimte in. Daar willen veel mensen dus wel vanaf.

ApparaatNiks mee gedaan, nog thuisVerkocht/weggegevenIngeleverd voor recyclingWeggegooid
Smartphone55%24%14%2%
Laptop42%16%15%3%
Tablet39%17%10%3%
Pc/desktop23%19%36%8%

Duurzame ouderen

Het zijn vooral 65-plussers die de weg naar het milieuplein en andere inleverpunten weten te vinden: 22 procent leverde in 2022 oude mobieltjes in, tegen 11 procent van de ondervraagde 65-minners. Bij die laatste groep werden oude telefoons wel vaker weggegeven of verkocht.

Nieuwe kopen? Energieverbruik en milieuvriendelijkheid spelen nauwelijks een rol

Bij het kopen van nieuwe apparaten wordt ook (nog) niet echt gelet op duurzaamheid. Voor het merendeel van de Nederlanders, 60 tot 70 procent, zijn voor al snelheid en geheugencapaciteit belangrijk. De helft geeft aan dat de prijs een belangrijke factor is. Wat duurzaamheid betreft, speelt dan vooral het energieverbruik een rolletje: dat weegt mee voor ongeveer 10 procent. Hoe milieuvriendelijk (of onvriendelijk) een apparaat is, daar kijkt maar 1 op de 20 ondervraagden naar.

Dus? Inleveren! (en dat kan hier)

Zoek je een inleverpunt voor je oude elektrische apparaten (ook wel e-waste genoemd)? Kijk dan op de site van Wecycle, waar ruim 13.00 inzamelpunten verzameld zijn. Uiteraard kun je ook gewoon naar het Milieuplein in je eigen gemeente, maar grote kans dat er dichter bij huis een Wecycle-inleverpunt zit, vooral als het om klein e-waste zoals smartphones of batterijen gaat.

Oude smartphones voor het goede doel

Er zijn daarnaast ook goede doelen die oude smartphones en/of tablets inzamelen, zoals CliniCLowns, Stichting Aap en KNGF Geleidehonden. Ze willen je oude spullen graag hebben!

💡Wil jij zelf groene stroom opwekken? Overweeg zonnepanelen!

Vraag een offerte aan voor zonnepanelen:

▼ Volgende artikel
Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan
Huis

Bloober Team kondigt horrorspel Layers of Fear 3 aan

De Poolse ontwikkelaar heeft Layers of Fear 3 aangekondigd, een nieuw deel in diens horrorgamefranchise.

Bloober Team hintte al een tijdje naar een nieuwe aankondiging - er was geruime tijd een timer te zien die afliep naar Valentijnsdag afgelopen weekend. Die timer bleek dus voor Layers of Fear 3 te zijn.

Er is nog geen gameplay van het spel getoond, maar er werd wel een live-action teaserfilmpje online geplaatst waarin een man het gericht 'The Sick Rose' van William Blake voorleest. Meer info over de game werd niet gegeven.

Watch on YouTube

In de eerste Layers of Fear-game uit 2016 besturen spelers een schilder die in een Victoriaans landhuis probeert zijn meesterwerk af te maken, terwijl het landhuis geheimen over zijn verleden onthult. Er kwam een vervolg uit, alsmede een remake uit 2023 die simpelweg 'Layers of Fear' heet en de verhalen van de eerste twee games combineert en nieuw materiaal toevoegt.

Bloober Team heeft de laatste jaren flink aan de weg getimmerd als leverancier van horrorspellen. Naast de Layers of Fear-games heeft het bedrijf ook de remake van Silent Hill 2 gemaakt, alsmede Cronos: The New Dawn, Blair Witch en The Medium. Het bedrijf werkt samen met Konami ook aan een remake van de eerste Silent Hill.

▼ Volgende artikel
Mixen, pureren en hakken? Deze Philips handmixer is dé keukenfavoriet van 2025
© Philips
Huis

Mixen, pureren en hakken? Deze Philips handmixer is dé keukenfavoriet van 2025

De Philips HR3781/20 Handmixer is door consumenten uitgeroepen tot Best Reviewed van het Jaar 2025. En dat is niet zonder reden: deze alleskunner overtuigt in prestaties, gemak en veelzijdigheid - en dat zie je terug in de reviews.

Partnerbijdrage - in samenwerking met Philips

De publieksfavoriet volgens échte gebruikers

De Best Reviewed van het Jaar-award draait niet om mooie verkooppraatjes, maar om ervaringen van mensen die het product echt hebben gebruikt. Op Kieskeurig.nl delen duizenden consumenten hun mening over apparaten, gebaseerd op hoe die in de praktijk bevallen. Die ongefilterde reviews vormen de basis voor de jaarlijkse awards. Alleen producten die consequent goed scoren op gebruiksgemak, prestaties en tevredenheid komen in aanmerking. De Philips HR3781/20 handmixer heeft zich een jaar lang bewezen in keukens door het hele land - en dat leverde hem een plek op als publieksfavoriet van het jaar.

Een mixer die méér kan

De Philips HR3781/20 is geen gewone handmixer. Deze krachtpatser uit de 5000-serie levert 500 watt vermogen, wat bovengemiddeld is in deze productcategorie. Of je nu luchtig beslag mixt, brooddeeg kneedt of een warme soep pureert - dit apparaat draait er zijn hand niet voor om.

Wat de set echt compleet maakt, zijn de meegeleverde accessoires: naast gardes en deeghaken krijg je ook een staafmixer-opzetstuk, een hakmolen én een maatbeker met slimme opbergfunctie. Alles past netjes in elkaar en is makkelijk op te bergen.

Ook aan het gebruiksgemak is gedacht. Dankzij het ergonomische ontwerp ligt de mixer prettig in de hand, en het antispat-ontwerp zorgt ervoor dat je keuken schoon blijft - zelfs bij het mengen van vloeibare ingrediënten. Met vijf snelheden en een turbofunctie pas je de kracht eenvoudig aan je bereiding aan.

©Philips

Waarom gebruikers deze mixer aanraden

Wat gebruikers vooral waarderen aan de Philips HR3781/20, is hoe veelzijdig en compleet hij is. Velen geven aan dat de mixer in korte tijd onmisbaar is geworden. Zo noemt iemand het "een multifunctionele handmixer, niet meer weg te denken uit de keuken door de vele opties en manieren van gebruik." Van beslag kloppen tot soep pureren en groenten hakken: alles werkt soepel, en de opzetstukken klik je eenvoudig vast. Een gebruiker schrijft: "Ik gebruik hem voor simpele dingen zoals beslag maken of slagroom kloppen, maar ook voor soep pureren en groenten hakken. De accessoires werken goed en klikken makkelijk vast."

Ook de krachtige motor maakt indruk: "Zelfs bij het kneden van zwaardere brooddegen houdt hij zich goed staande," merkt een reviewer op. Het antispat-ontwerp valt eveneens in de smaak, met name door de slimme softstartfunctie: "Daardoor zit niet de hele keuken onder de spetters als je begint met mixen." Daarnaast krijgt ook het opbergsysteem veel lof. Zoals iemand opmerkt: "De accessoires klik je gewoon vast in het deksel. Zo ligt er niets los rond en dat bespaart echt veel ruimte."

Al met al is de toon in de reviews overtuigend positief: een krachtige, praktische mixer die aanvoelt alsof je meerdere apparaten in één keer in huis haalt.

©Philips

Een eerlijk oordeel

Natuurlijk is geen enkel apparaat zonder minpunten. Sommige gebruikers vinden het snoer aan de korte kant, wat vooral in keukens met minder gunstig geplaatste stopcontacten wat behelpen kan zijn. Ook wordt genoemd dat de mixer bij langdurig gebruik wat zwaar in de hand kan liggen. En bij heel stevig deeg moet je soms even doorzetten. Toch blijken dit voor de meeste mensen geen dealbreakers. Ze roemen vooral de kracht, veelzijdigheid en het gemak waarmee je de mixer gebruikt én weer opbergt. Daardoor wegen de kleine nadelen niet op tegen de dagelijkse voordelen. Of je nu een fanatieke thuisbakker bent of gewoon een handige hulp zoekt die meerdere apparaten vervangt: de Philips HR3781/20 is een slimme, doordachte keuze - en dat zie je terug in de enthousiaste beoordelingen.

©Philips

De Philips 5000 Series HR3781/20 handmixer

Ontdek hem