ID.nl logo
Waarom de elektrische Audi A6 e-tron een paleisrevolutie inluidt
© Audi
Mobiliteit

Waarom de elektrische Audi A6 e-tron een paleisrevolutie inluidt

De Audi A6 e-tron neemt een gewaagde stap. Want in tegenstelling tot concurrenten Mercedes-Benz en BMW, stopt Audi resoluut met benzine- en dieselmotoren in zijn nieuwe grote zakenauto. De A6 e-tron Sportback en A6 e-tron Avant zijn volledig elektrisch, en daarmee uit.

©Audi

Download nu GRATIS het EV Duurtest-rapport 2024!

In het EV Duurtest-rapport zijn nieuwe elektrische auto's door verschillende consumenten getest. Alle resultaten vind je terug in dit digitale rapport. Door het invullen van je naam en e-mailadres meld je je aan voor ontvangst van het Kieskeurig EV Duurtest-rapport. Tevens ben je ingeschreven voor de Kieskeurig.nl EV-nieuwsbrief.

Kopers van een grote zakelijke auto staan er nou niet bepaald om bekend dat ze zo progressief in hun keuzes zijn. Wie een Mercedes-Benz E-klasse rijdt, doet dat waarschijnlijk al een eeuwigheid, terwijl de eigenaar van een BMW 5-Serie zich er (in overdrachtelijke zin) nog niet met een stok uit laat slaan. Hetzelfde laken een pak bij de Audi A6. Maar dat gaat nu rigoureus veranderen. De trouwe Audi-klant die dacht nog jarenlang een nieuwe A6 op benzine of diesel te kunnen kopen, wordt nu gedwongen om het over een heel andere boeg te gooien. Een A6 kopen kan nog steeds, maar de auto is voortaan uitsluitend ... elektrisch.

©Audi

Goed, met respectievelijk de EQE en i5 hebben Mercedes en BMW eveneens een grote EV in hun modellengamma, maar die worden náást de traditionele E-klasse en 5-serie met verbrandingsmotor aangeboden. Met het aanbieden van een volledig elektrische zakenauto is Audi misschien aan de late kant, maar het luxemerk van de Volkswagen-groep durft het wél aan om een heel dikke streep te zetten door de versies met benzine- of dieselmotor. En dat kan gerust gezien worden als een paleisrevolutie, in dit conservatieve hoekje van de markt.

©Audi

Audi komt echter wel meteen met twee carrosserievarianten: de A6 e-tron Sportback en de A6 e-tron Avant. De Sportback vervangt de traditionele vierdeurs A6 Limousine - nog zo'n schok. Voor een optimale stroomlijn (en dus efficiëntie) hebben de ontwerpers gekozen voor een aalglad lijnenspel, met een vlak liggende achterruit die helemaal tot aan de achterlichten is doorgetrokken. Om toch een riante toegang tot de bagageruimte te kunnen bieden, scharniert kofferdeksel nu boven de achterruit open. Er past 502 liter bagage achter in de A6 e-tron Sportback.

©Audi

Ontdek jouw ideale elektrische auto

Vergelijk en vind de beste deals op Kieskeurig.nl!

Die 502 liter is precies hetzelfde laadvolume als de A6 e-tron Avant te bieden heeft. Alleen met de achterbank neergeklapt, passen er iets meer spullen in de stationwagon (1422 liter in plaats van 1330 liter). In de A6 e-tron Avant hebben de passagiers op de achterbank bovendien wat meer hoofdruimte tot hun beschikking, doordat het verloop van het langere dak minder nadelig effect heeft op de hoogte vanaf de zitting. Beide versies hebben voorin nog een frunk van 27 liter. Aan de trekhaak mag een trailer met een aanzienlijk geremd gewicht van 2100 kilo worden gekoppeld.

©Audi

De traditionele A6-rijder die de overstap aandurft naar de elektrische A6 e-tron, raakt echter snel vertrouwd met het design van de auto. Wat dat betreft vaart het merk natuurlijk al decennia lang dezelfde koers, en de familiebanden met de nieuwe Audi Q6 e-tron zijn door de platte units voor de dagrijverlichting en 'onzichtbare' koplampen overduidelijk.

Met het interieur hebben de ontwerpers grotere stappen gezet. Dat is nu grotendeels gedigitaliseerd, met een gebogen scherm waarin het instrumentarium en het bedieningspaneel voor het multimediasysteem zijn geïntegreerd. Ook de bijrijder krijgt een touchscreen met tal van functies voor de neus. Voor voice control en ChatGTP zijn eveneens een grote rol weggelegd.

©Audi

De nieuwe A6 e-tron Sportback en A6 e-tron Avant maken gebruik van het nieuwe PPE-platform, dat Audi in samenwerking met Porsche heeft ontwikkeld en waar ook de Audi Q6 e-tron en Porsche Macan Electric op staan. De 100kWh-batterij (netto: 94 kWh) is goed voor een opgegeven actieradius van 750 kilometer. Hoewel dat getal natuurlijk afhankelijk is van allerlei factoren, onder meer de gekozen carrosserievariant en samenstelling van de uitrusting.

Maar ook van de motortechniek. In de Performance-uitvoering beschikt de auto over een enkele elektromotor op de achteras, met een vermogen van 367 pk. Uitgevoerd als sportieve S6 e-tron (zie de foto hieronder), beschikt de auto over een tweede elektromotor voorin, die het systeemvermogen naar 551 pk tilt.

©Audi

Het boordsysteem werkt met een spanning van 800 volt. Aan de snellader wordt een piekvermogen van 270 kW bereikt. Dat komt neer op 310 kilometer bijladen in 10 minuten. Tijdens het bijladen van de batterij van 10 naar 80 procent SoC, verstrijken 21 minuten. De 800V-batterij biedt de mogelijkheid van 'bankladen'. Daarbij wordt de batterij als het ware in tweeën gesplitst, en kunnen beide delen met een maximum vermogen van 135 kW worden opgeladen.

De nieuwe Audi A6 e-tron Sportback en A6 e-tron Avant zijn vanaf september te bestellen. Prijzen worden dan bekendgemaakt.

©Audi

▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.