ID.nl logo
Review Punkt MP02 - Helpt je telefoon meer met rust te laten
Huis

Review Punkt MP02 - Helpt je telefoon meer met rust te laten

Met de Punkt MP02-telefoon kun je op een eigen manier ontkoppelen van een drukke samenleving. Deze zogenaamde dumbphone biedt een hoop dingen niet aan (en dat is in veel gevallen maar goed ook), en dankzij de focus op privacy heeft die een mooie troef achter de hand. De telefoon kost 329 euro.

Uitstekend
Conclusie

Met een accuduur van twee tot drie dagen (afhankelijk van gebruik), een minimalistische interface en een doeltreffend design kunnen we de telefoon aan iedereen aanbevelen die wil ontkoppelen van de digitale wereld. De verouderde Android-versie baart nog wat zorgen, maar het lijkt er in elk geval op dat Punkt er alles aan doet om de telefoon veilig te houden. Het typen is even wennen, je hebt geen routenavigatie en het is jammer dat er geen volumeknoppen zijn, maar dat zijn de grootste struikelblokken. Voor de rest zorgt het toestel ervoor dat je minder met je telefoon bezig bent.

Plus- en minpunten
  • Minimalistische benadering
  • Ondersteuning voor Signal (Pigeon)
  • Basisfuncties
  • Bediening met één hand
  • Accuduur
  • Geen fysieke volumeknoppen
  • Geen gps-navigatie
  • T9-typen is even wennen
  • Prijs
  • Oude Android-versie

Het is geen geheim dat we allemaal te vaak en te lang met onze smartphones bezig zijn. Als je dat zat bent, kun je daar wat aan doen. Je kunt je smartphone op specifieke manieren instellen of bijvoorbeeld investeren in toestellen als de Light Phone II of deze Punkt MP02. Dit toestel is al een tijdje verkrijgbaar; maar omdat we met ID.nl aandacht willen besteden aan alle facetten van de techwereld, en daarin niemand willen overslaan, leggen we deze dumbphone nu onder de loep. Een dumbphone is een telefoon waar je mee kunt bellen, sms’en en simpele taken mee uitvoert.

De Punkt-telefoon doet denken aan een DECT-telefoon.

Punkt MP02 laat een positieve eerste indruk achter

De Punkt MP02 doet precies dat. Je kunt geen apps voor dit toestel downloaden, maar dat betekent niet dat er helemaal geen extra functionaliteit aanwezig is. Naast de bel- en sms-functies, kun je ook rekenen op een rekenmachine, een notitieblok (helaas zonder stemaansturing), agenda en een klok. Je gaat dus echt terug naar de basis. Wanneer je het toestel inschakelt en naar het thuisscherm gaat, zie je alleen de tijd en datum staan – meer niet. Het is ontzettend rustig voor je ogen en je hersenen en je wordt niet constant verleid om bepaalde handelingen uit te voeren. Want je kunt niets.

Je kunt geen games opstarten. Je kunt geen browser gebruiken. Je kunt niet snel even iets opzoeken of stiekem je mail checken op vakantie of in het weekend. Dat kan allemaal niet. En als je dit toestel op het oog hebt, dan wil je dat waarschijnlijk niet. In de dagelijkse ervaring laat Punkt MP02 meteen een positieve indruk achter. De software, gebaseerd op Android 8.1, is opgeruimd, netjes en rustig en laat witte letters zien op een zwarte achtergrond. Het scherm kan kleuren weergeven, maar die zie je alleen wanneer iemand je een foto of afbeelding stuurt via een berichtje.

Lees ook: smartphone detox, een maand zonder smartphone

Watch on YouTube

Oude Android-versie baart zorgen

Nu baart de Android-versie nog veel zorgen. Dit is inmiddels een flink verouderde versie, dus hoe veilig kan het systeem dan zijn? Nou, we hebben navraag gedaan bij Punkt en die legt uit dat het met de online veiligheid wel goed zit. De telefoon beschikt niet over een browser of andere manier waarop je ongecontroleerd het internet kunt bereiken. Daarnaast ziet de fabrikant de software-omgeving als een soort afgesloten tuin. Los van de weinige apps die je kunt downloaden (zoals Signal-vork Pigeon) is er geen manier om aan extra content op het toestel te komen.

Het besturingssysteem is goed dichtgetimmerd. Je kunt als gebruiker geen ontwikkelaarsopties (en daarmee experimentele functies) aanzetten, je kunt geen data aanpassen en kunt ook geen apps side-loaden (een methode waarbij je apps buiten een app store om installeert). Verder is het zo dat de communicatie tussen de server van Punkt en het toestel versleuteld is en dat elke software-update wordt gescand op malware en virussen, voordat die bij gebruikers aankomt. Tot slot kun je ook geen phishing-linkjes openen die eventueel via sms binnenkomen, vanwege het gebrek aan een browsers.

“De MP02 begon met Android 8.1, maar beschikt inmiddels over een op maat gemaakte, afgesloten besturingssysteem”, aldus een ontwikkelaar van Punkt. “Mettertijd heeft de software veel updates gehad, waardoor die kon groeien en veiliger geworden is. Je zou het systeem daarom niet als achterhaald of oud moeten bestempelen, maar meer als een oud en wijs systeem.” Voor nu is het in elk geval uitgesloten dat de Android-versie er ooit op vooruitgaat. Maar een opvolger van de telefoon sluit de fabrikant niet uit. Daar heeft het bedrijf echter nog niets over bekendgemaakt.

Minimalistisch design

Naast een minimalistische benadering ten aanzien van de software, zien we hetzelfde bij de hardware. Belangrijke specificaties zijn de usb-c-poort onderop, waardoor je ook andere opladers kunt gebruiken, en de 4g-verbinding voor het bellen. Daarmee is de Punkt MP02 modern op de punten die ertoe doen. Oudere g-netwerken houden op een gegeven moment op te bestaan, en dan is elke telefoon zonder 4g nagenoeg waardeloos. Verder kom je lekker ouderwetse knoppen tegen, en moet je meerdere keren op hetzelfde cijfers drukken om een bepaalde letter te kunnen gebruiken.

Typen via T9, zoals je dat noemt, is voor een oudere generatie prima. Maar ik kan me voorstellen dat jongere mensen hier flink aan moeten wennen. Hoewel de knopjes lekker klikken, duurt het wel even voordat je een bericht ingetikt hebt. Daardoor ben je sneller geneigd iemand even snel een belletje te geven. Links van het toetsenbord zitten nog navigatieknoppen, waarmee je door het menu scrolt of snel toegang krijgt tot je berichten of contacten. Wat ik wel echt mis zijn fysieke volumeknoppen. Als je iets of iemand harder wil horen, dan moet je het menu induiken en de opties opzoeken.

De Punkt MP02 ligt lekker in de hand en is perfect met één hand te bedienen. Zeker wanneer je simpelweg een telefoongesprek aanneemt of even iets wil instellen. Typen met één hand gaat wat langzaam. De telefoon is niet breed genoeg om comfortabel met twee handen vast te houden; en de knoppenindeling werkt daar ook niet aan mee. Het is duidelijk dat de ontwerper wil dat je dit ding zo weinig als mogelijk gebruikt. Je kunt dit zien als nadelen, maar hiermee behaal je wel het doel van die telefoon links te laten liggen. Je hoeft er immers niet mee bezig te zijn.

Twee moderne functies

De Punkt MP02 heeft twee moderne functies waar ik blij mee ben. Je kunt dit apparaat als een hotspot voor andere devices gebruiken, zoals een laptop. Toegegeven, de internetverbinding is ontzettend traag, maar je bent in elk geval niet overgeleverd aan openbare wifi-netwerken als je even iets op je laptop moet doen en je onderweg bent. Ook goed om te weten overigens: de dumbphone ondersteunt bluetooth, waardoor je er headsets op kunt aansluiten. Er is geen koptelefoonaansluiting, maar je kunt nog steeds handsfree bellen indien nodig.

De andere functie waar ik heel blij mee ben, is ondersteuning voor Signal (met een omweg). Signal is een beveiligde communicatiedienst waarmee je berichten kunt versturen en ontvangen, en mee kunt bellen. De verbinding is altijd versleuteld en dus veilig. Sms’jes kunnen bijvoorbeeld onderschept worden. Maar bij berichten die je via Signal verstuurt, gebeurt dat niet zomaar. Signal is niet als app beschikbaar op deze telefoon, maar je kunt hiervoor wel Pigeon activeren. Dit doe je via simpelweg via het menu. Na een korte installatie kun je communiceren met mensen die de Signal-app gebruiken.

Je contactpersonen gebruiken Signal waarschijnlijk op een smartphone en kunnen je daardoor foto’s en afbeeldingen sturen. Zelf kun je dat niet, maar je kunt die wel bekijken op het kleurendisplay. Naast berichten en telefoontjes, kun je ook stemberichten inspreken en zelfs berichten naar jezelf versturen. Daarmee verandert de Punkt MP02 in één klap in een soort digitale kluis voor je communicatie en persoonlijke notities. Het bedrijf heeft dus niet alleen minimalisme hoog in het vaandeel staan, maar hecht ook ontzettend veel waarde aan digitale privacy. Heel fijn.

Voorlopig blijft Signal, in de vorm van Pigeon, nog actief op de Punkt MP 02. Eén van de eisen is dat Signal Android 5.0 nodig heeft; en het lijkt er niet op dat die voorwaarde snel verandert. Mocht dit wel het geval zijn, dan zal Punkt een benodigde software-update klaarstomen.

Missende functies op de Punkt MP02

Dat gezegd hebbende, mis ik toch wat functies op de Punkt MP02. Zo kun je geen qr-codes weergeven (net als op de Light Phone II, overigens). Als je naar een concert of festival gaat en je liever geen dure smartphone meeneemt, of dit je standaardtelefoon is, dan moet je dus kaartjes printen. Ook zou het fijn zijn als de telefoon iets van een navigatiesysteem heeft, voor de momenten waarop je even niet weet waar je heen moet gaan. Er is een gps-chip aanwezig, dus dit had qua hardware gekund. Verder is het jammer dat er geen cloudsynchronisatie voor je agenda of contacten is.

Toegegeven, dit zijn al behoorlijk luxe dingen die ik opnoem. Maar ik merk wel dat het in de weg zit voor het dagelijkse gebruik. Aan de andere kant is dit misschien een soort stuiptrekking die ik ervaar. Want ik vind het blijkbaar belangrijk om constant m’n agenda te kunnen checken, helemaal als je iets wil afspreken. Terwijl je natuurlijk ook nog ergens later op kunt terugkomen, of even achter de computer kunt duiken om je planning te bekijken. Het grappige aan dit soort telefoons is: je wordt heel bewust van de manier waarop je je smartphone al die jaren gebruikt hebt.

Punkt MP02 kopen of niet?

Met een accuduur van twee tot drie dagen (afhankelijk van gebruik), een minimalistische interface en een doeltreffend design kunnen we de telefoon aan iedereen aanbevelen die wil ontkoppelen van de digitale wereld. De verouderde Android-versie baart nog wat zorgen, maar het lijkt er in elk geval op dat Punkt er alles aan doet om de telefoon veilig te houden. Het typen is even wennen, je hebt geen routenavigatie en het is jammer dat er geen volumeknoppen zijn, maar dat zijn de grootste struikelblokken. Voor de rest zorgt het toestel ervoor dat je minder met je telefoon bezig bent.

▼ Volgende artikel
Nieuwe FromSoftware-game The Duskbloods komt echt alleen naar Switch 2
Huis

Nieuwe FromSoftware-game The Duskbloods komt echt alleen naar Switch 2

The Duskbloods, de nieuwe game van Elden Ring- en Dark Souls-ontwikkelaar FromSoftware, zal echt alleen op Nintendo Switch 2 uitkomen.

Dat heeft de ontwikkelaar benadrukt bij het bekendmaken van zijn kwartaalcijfers (via VGC). Daarbij werd ook nog eens benadrukt dat The Duskbloods nog altijd gepland staat om ergens dit jaar uit te komen, net zoals de Switch 2-versie van Elden Ring.

Over de exclusieve Switch 2-release van The Duskbloods: "Het wordt verkocht via een samenwerking met Nintendo, met verkoopverantwoordelijkheden verdeeld per regio. De game komt alleen voor Nintendo Switch 2 beschikbaar." Daarmee is dus duidelijk gemaakt dat Nintendo een nauwe samenwerking met FromSoftware is aangegaan voor de game en dat het spel niet zomaar op andere platforms uit zal komen.

Over The Duskbloods

The Duskbloods werd begin vorig jaar aangekondigd in een speciale Nintendo Direct waarin de eerste Switch 2-games werden getoond, maar sindsdien zijn er geen nieuwe beelden van het spel uitgebracht. Zoals gezegd is de game ontwikkeld door FromSoftware, het Japanse bedrijf dat naam voor zichzelf heeft gemaakt met enorm uitdagende spellen, waaronder de Dark Souls-serie en Bloodborne. Met de openwereldgame Elden Ring scoorde de ontwikkelaar enkele jaren geleden nog een megahit.

Watch on YouTube

The Duskbloods wordt een PvPvE-game, waarbij spelers het dus tegen elkaar en tegen computergestuurde vijanden opnemen. Maximaal acht spelers doen aan potjes mee. Na het kiezen van een personage in een hub-gebied wordt men naar een gebied getransporteerd waar er met andere spelers en vijanden gevochten wordt, al kan men soms ook samenwerken om vijanden te verslaan.

Spelers besturen een 'Bloodsworn', wezens die dankzij een speciaal bloed dat in hun lichaam zit meer krachten tot hun beschikking hebben dan reguliere mensen. Ondertussen is het einde van de mensheid nabij, en bestaat de wereld uit verschillende tijdperken, wat voor een mengelmoes van stijlen zorgt.

▼ Volgende artikel
Beeldverversing versus pixels: waarom soepel gamen beter is dan scherp
© Gorodenkoff Productions OU
Huis

Beeldverversing versus pixels: waarom soepel gamen beter is dan scherp

Resolutie is marketing, refreshrate is beleving. Waar 4K zorgt voor een mooi plaatje, zorgt een hoge verversing (Hz) ervoor dat je daadwerkelijk wint. Hieronder lees je waarom snelheid in feite de échte koning is in gaming.

Veel gamers staren zich blind op 4K-resolutie. Ze kopen een duur scherm, zetten de settings op Ultra en vragen zich vervolgens af waarom hun spel stroperig aanvoelt. De misvatting is dat 'mooier' gelijkstaat aan 'beter'. In werkelijkheid is de vloeibaarheid van het beeld – de refreshrate, oftewel verversingssnelheid – veel bepalender voor hoe direct en responsief een game aanvoelt. Aan het eind van dit artikel weet je precies of jij moet kiezen voor pixels of snelheid.

Hoe je ogen bedrogen worden door Hertz

Stel je voor dat je snel met je muis over je bureaublad beweegt. Op een standaard 60Hz-scherm zie je de cursor in schokjes over het beeld springen; je hersenen vullen de gaten in. Op een 144Hz- of 240Hz-gaming-monitor verdwijnen die gaten.

Het technische verschil zit hem in de verversingssnelheid: het aantal keren per seconde dat het beeld wordt vernieuwd. Bij 60 Hz krijg je elke 16,6 milliseconden een nieuw beeld. Bij 144 Hz is dat elke 6,9 milliseconden. Dat klinkt als een klein verschil, maar je voelt het direct. Het gestotter dat je onbewust gewend bent verdwijnt. Bewegingen voelen boterzacht aan, alsof de cursor (of je crosshair) aan je hand vastgeplakt zit in plaats van er achteraan zwemt. Dit effect wordt motion clarity genoemd: objecten blijven scherp, zelfs als ze snel door het beeld bewegen.

©Framestock

De winst in shooters en snelle actie

Wanneer werkt dit in je voordeel? Vooral in competitieve shooters zoals Call of Duty, Counter-Strike of Valorant. In dit soort games telt elke milliseconde. Een hogere refreshrate vermindert de input lag, oftewel de tijd tussen jouw klik en de actie op het scherm.

Stel, je draait je personage snel om. Bij een lage refreshrate wordt de vijand een fractie later getoond en zie je veel bewegingsonscherpte (motion blur). Met een hoge refreshrate zie je de vijand eerder en scherper, waardoor je sneller kunt reageren. Je hebt letterlijk actuelere informatie dan je tegenstander. Om dat te bereiken heb je wel een krachtige videokaart nodig die genoeg beelden per seconde (FPS) kan genereren om je snelle scherm bij te houden.

Wanneer resolutie het toch wint van snelheid

Is snelheid altijd heilig? Nee. Als je vooral tragere, meer verhalende games speelt (zoals Cyberpunk 2077 in de 'sightseeing' modus), Microsoft Flight Simulator of grafische RPG's, dan voegt 240 Hz weinig toe. In deze titels kijk je vaak naar stilstaande of langzaam bewegende omgevingen.

In dat geval wil je juist de texturen van de bomen, de reflecties in het water en de details in gezichten zien. Een 4K-monitor op 60 of 120 Hz is dan een logischer keuze dan een onscherp 1080p-scherm op 360 Hz. De visuele pracht weegt hier zwaarder dan de milliseconden reactietijd. Ook voor console-gamers die op de bank zitten, is een goede televisie met 4K en HDR vaak indrukwekkender dan puur de hoogste framerates.

Situaties waarin een hoge refreshrate zinloos is

Er zijn momenten dat investeren in een snel scherm weggegooid geld is. Dat gebeurt bijvoorbeeld als je hardware de snelheid niet kan leveren; als je videokaart maar 50 frames per seconde kan leveren, heeft een 144Hz-scherm geen nut omdat het scherm wacht op de computer. Daarnaast beperken oude kabels je bandbreedte, waardoor je monitor soms terugvalt naar 60 Hz zonder dat je het doorhebt. Ook op oudere consoles zoals de Nintendo Switch of de standaard PS4 heb je niets aan snelle schermen, omdat deze hardware fysiek gelimiteerd is op 60 Hz of lager.

Bepaal wat jouw setup aankan

Kijk dus kritisch naar je huidige situatie voordat je naar de winkel rent. Heb je een high-end pc die makkelijk 120+ FPS haalt in jouw favoriete games? Dan is een upgrade naar een 144- of 165Hz-monitor de grootste sprong in spelplezier die je kunt maken. Speel je op een PlayStation 5 of Xbox Series X? Zoek dan specifiek naar een scherm met HDMI 2.1-ondersteuning om 120 Hz op 4K mogelijk te maken. Zit je ver van je scherm af en speel je relaxed? Investeer dan liever in resolutie en kleurdiepte.

©Proxima Studio

Kortom: snelheid is de sleutel tot succes!

Verversingssnelheid is belangrijker dan resolutie voor iedereen die actie- of competitieve games speelt. Het zorgt voor een vloeiender beeld, minder input lag en betere motion clarity, wat je direct een voordeel geeft in het spel. Resolutie is vooral luxe voor het oog, maar refreshrate is pure prestatie voor de speler.