ID.nl logo
Ouderlijk toezicht op smartphones stel je zo in
© Reshift Digital
Huis

Ouderlijk toezicht op smartphones stel je zo in

Op mobiele apparaten zijn er ingebouwde functies waarmee je bepaalde activiteiten of inhoud voor je kinderen kunt beperken. In iOS heb je Schermtijd en op een Android-telefoon kun je ouderlijk toezicht instellen via Family Link. Ouderlijk toezicht op smartphones stel je zo in.

Schermtijd (iOS)

Bij Instellingen in iOS vind je de functie Schermtijd. Selecteer Schakel schermtijd in, bevestig met Ga door en kies Dit is de <apparaat> van mijn kind. Kies Niet nu (2x) en Ga door tot je om een Toegangscode voor ‘Schermtijd’ wordt gevraagd. Kies een toegangscode die verschillend is van de code voor het ontgrendelen van het apparaat. 

Bevestig met je Apple ID en wachtwoord. Dit kun je gebruiken om de toegangscode voor schermtijd opnieuw in te stellen als je die ooit vergeet.

Wanneer je nu opnieuw Schermtijd opent kun je bij Apparaatvrije tijd instellen binnen welke tijdsstippen het toestel niet kan worden gebruikt. Maar er zijn nog heel wat andere functie die je kunt instellen, waaronder Applimieten, Communicatielimieten en Beperkingen. Deze laatste laat je toe allerlei app- en inhoudsfilters te activeren, waaronder Muziek(video’s), Films, Apps en Webmateriaal

Open dit laatste en kies Beperk expliciete websites voor automatische filtering. Je kunt hier zelf uitzonderingen toevoegen bij Sta altijd toe of Sta nooit toe. Een andere optie is Alleen toegestane websites, maar dan moet je wel zelf alle toegelaten sites toevoegen.

Een andere optie bij Beperkingen is nog iTunes Store en App Store, waarbij je zelf bepaalt of bijvoorbeeld Apps installeren en In-app aankopen zijn toegestaan.

Je kunt de functie schermtijd natuurlijk ook altijd weer uitschakelen. Ga opnieuw naar Instellingen / Schermtijd en scrol tot bij Schakel schermtijd uit. Bevestig je aanvraag met je toegangscode of Face/Touch ID.

Family Link

Om op een Android-apparaat ouderlijk toezicht in te stellen kun je gebruikmaken van de Google-app Family Link. Het eigenlijke beheer kan trouwens ook vanaf een iOS-apparaat gebeuren.

Deze app is wel bedoeld voor kinderen die nog niet de minimumleeftijd hebben bereikt om een eigen Google-account te beheren. In Nederland is dit 16 jaar; in België en de meeste andere landen is dit 13 jaar. In dit geval kun je met je Family Link een Google-account voor je kind maken en vervolgens allerlei controles uitvoeren, zoals het appgebruik beheren en monitoren, de schermtijd beperken en de geografische locatie opvragen.

Start de app op je eigen toestel en houd het apparaat van je kind bij de hand. Kies Aan de slag en geef aan dat het om het apparaat van een Ouder gaat. We gaan ervan uit dat je kind inmiddels al over een eigen Google-account beschikt. Op het apparaat van je kind open je dan Instellingen en kies je Google / Ouderlijk toezicht en volg je de verdere instructies om het account te koppelen. 

Na de koppeling vind je je kind terug in je Family Link-app en kun je onder meer Schermtijd instellen. Houd er rekening mee dat daglimieten in principe van toepassing zijn op alle Android- of Chromebook-apparaten die je kind gebruikt.

©CIDimport

Je vindt hier ook de optie Bedtijd waar je eveneens een tijdsplanning voor kunt instellen. Je kunt ook op elk moment het toestel van je kind op afstand vergrendelen of, via Instellingen beheren / Google Play aangeven welk inhoudstype je hoe wilt filteren. 

Verdere informatie vind je nog op onder meer www.kwikr.nl/linkfam.

▼ Volgende artikel
Criminelen hebben het gemunt op slachtoffers Odido-hack met claimwebsite
© PixelBiss - stock.adobe.com
Huis

Criminelen hebben het gemunt op slachtoffers Odido-hack met claimwebsite

Criminelen hebben een website opgetuigd waar slachtoffers van de Odido-hack zich kunnen melden voor een schadevergoeding door middel van een massaclaim. Hiervoor moeten potentiele deelnemers enkele tientjes overmaken.

Het was te verwachten dat criminele organisaties zouden inspelen op de Odido-hack, door potentiële slachtoffers te benaderen via e-mail of sms met de mededeling dat ze in aanmerking komen voor bijvoorbeeld compensatie.

De website odidoschadevergoeding.nl zegt slachtoffers van de Odido-hack te willen helpen met een claim tegen de internetprovider. Hiervoor moeten er eerst veel persoonlijke gegevens worden ingevoerd, waaronder voor- en achternaam, e-mailadres woongegevens en telefoonnummer.

Opvallend is ook dat de website het Odido-klantnummer wil weten, alsmede welk type abonnement het slachtoffer van de hack bij de provider had afgenomen.

Tienduizenden euro's

Zijn al je gegevens ingevuld, dan beweert odidoschadevergoeding.nl dat je wel zo'n 10.000 euro aan schade kunt verhalen. Volgens de Consumentenbond zou het echter nog veel te vroeg zijn voor een dergelijke schadeclaim omdat het onderzoek ernaar nog niet is afgrond. Daarnaast zijn de beloofde bedragen erg hoog.

Bovendien moet je - om mee te kunnen doen met de claim - een bedrag van 49,99 euro betalen. Je krijgt zelfs 'korting' als je de claim via WhatsApp deelt met je vrienden en familie.

Gegevens

Op de website odidoschadevergoeding.nl wordt een adres in Eindhoven genoemd als zijnde contactgegevens, maar dit blijkt een restaurant te zijn. Het is dus niet duidelijk wie er achter deze website zit. Het domein is pas geregistreerd op 16 februari 2026, daags nadat de hack naar buiten kwam. De eigenaar lijkt Kollox.nl te zijn, maar dit is een webdesign-bedrijf, geen rechtsgeldig advocatenkantoor.

▼ Volgende artikel
Pokémon Presents 2026 aangekondigd: hier kijk je en wat te verwachten
© The Pokémon Company
Huis

Pokémon Presents 2026 aangekondigd: hier kijk je en wat te verwachten

The Pokémon Company heeft een Pokémon Presents aangekondigd voor op 27 februari - ofwel Pokémon Day - waarin nieuwe aankondigingen voor de franchise gedaan zullen worden.

Dat kondigde het bedrijf aan op X. De presentatie vindt dus plaats op donderdag 27 februari, om 15:00 uur Nederlandse tijd middels een livestream, die op het YouTube-kanaal van The Pokémon Company te bekijken is. Ten tijde van de presentatie werken wij dit bericht ook aan, zodat de stream hieronder te zien is. 

View post on X

Hoe lang de presentatie gaat duren is niet vermeld, maar uitgaande van eerdere presentaties kan het tussen de vijftien en dertig minuten duren. Deze Pokémon Presents is wel bedoeld om de dertigste verjaardag van de franchise te vieren, dus wellicht is deze editie wel voller dan normaal.

The Pokémon Company heeft in ieder geval al één aankondiging de deur uit gedaan: namelijk dat Pokémon FireRed en LeafGreen op Pokémon Day beschikbaar worden op de Nintendo Switch. De games zijn nu al te pre-orderen op de Nintendo eShop voor 19,99 euro per stuk. 

Verwachtingen voor de Pokémon Presents

Bovenstaande aankondiging is iets waar fans al jaren om smeken, dus dat laat ons afvragen wat het bedrijf nog meer in petto heeft. 

De hoop is in ieder geval dat de Pokémon-games van de tiende generatie uit de doeken worden gedaan, gezien de huidige releasevolgorde van Pokémon-titels. Eerst komt er een Legends-titel uit, en het jaar daarna een nieuwe ‘mainline’ Pokémon-game. Na Pokémon Legends: Z-A in 2025 zou dit najaar dus een nieuwe hoofdtitel aan de beurt zijn. 

©The Pokémon Company

Eerder in 2025 doken er ook geruchten op dat The Pokémon Company werkt aan een soort gigantische MMO, die de regio’s van de eerste vier Pokémon-generaties naadloos met elkaar verbindt en spelers vrij laat om daar te verkennen. Als dit project echt bestaat kan die wellicht ook voorbij komen tijdens de Pokémon Presents.

Verder valt te verwachten dat er een aantal updates komen over de Trading Card Game en diens virtuele Pocket-variant, met wellicht ook nieuws over aankomende animatieprojecten als nieuwe anime en Pokémon Concierge.