ID.nl logo
Je leest het (hopelijk) goed: dit moet je weten over computerbrillen
© suebsiri@hotmail.com
Gezond leven

Je leest het (hopelijk) goed: dit moet je weten over computerbrillen

Als je dagelijks urenlang achter een computer zit, dan kunnen je ogen vermoeid raken. Om dit te voorkomen, kun je een computerbril nemen. Dit is een bril op sterkte die perfect is afgestemd op de afstand tussen jou en je beeldscherm. Wanneer heb je zo’n bril nodig? En wat zijn de voor- en nadelen ervan? In dit artikel gaan wij daar dieper op in.

👓Na het lezen van dit artikel weet je: Wat een computerbril doet en wat het verschil is met een normale bril |Wanneer je een computerbril nodig hebt | Wat de voor- en nadelen van deze brillen zijn.

Ook bekijken: 5 tips tegen ... Computerogen


Een computerbril is vergelijkbaar met een leesbril, alleen zijn de lenzen niet afgestemd op de afstand tussen je ogen en je boek, maar op de oogafstand tot je beeldscherm. Meestal gaat het dan om lenzen voor een afstand van 40 tot 100 cm, afhankelijk uiteraard van hoe ver je van je beeldscherm af zit. Er zijn ook brillen die zijn afgestemd op een grotere afstand, denk aan 4 meter, wat handig kan zijn als je vaak achter je laptop zit tijdens vergaderingen of presentaties en dus niet continu naar je scherm tuurt.

Een computerbril is wat anders dan een multifocale bril, omdat deze zich puur richt op korte en middellange afstanden. Bij multifocaal gaat het juist om een overgang van veraf naar dichtbij. Bij multifocale glazen moet je je hoofd vaak wat naar achteren kantelen om het beeld van dichtbij goed te kunnen zien, terwijl je bij een computerbril gewoon een neutrale stand behoudt. Dit voorkomt onder meer nek- en rugklachten.

Blauw schermlicht neutraliseren

Bij de aanschaf van een bril kun je ook kiezen voor een speciale coating, die het blauwe licht van beeldschermen neutraliseert. Hoewel het niet wetenschappelijk is bewezen dat het blauwe licht schadelijk is voor je ogen, ervaren sommige mensen minder klachten door een bril te dragen met een zogenoemde blauwlichtfilter. Wel bevestigen diverse onderzoeken dat frequent of langdurig schermgebruik in de avond samenhangt met verstoorde slaap. Werk je tot laat in de avond door achter je computer, dan kan een bril met blauwlichtfilter dus een aanrader zijn.

Bij goedkopere brillen komt het vaker voor dat de coating heel dun is aangebracht, waardoor je eigenlijk niet profiteert van de effecten van het blauwlichtfilter. Je moet echt een gele gloed zien, om de effecten van het blauwe scherm te minimaliseren.

©PXimport

Beeldschermen geven een blauw licht af, wat je slaap kan verstoren. Een bril met blauwlichtfilter kan een oplossing zijn.

Kritiek op blauwlichtfilter

Overigens is er ook kritiek op brillen met een blauwlichtfilter. Sommige experts vinden het niets meer dan een slimme marketingtruc. Bovendien zijn er zorgen dat de gele waas je perceptie van kleuren in de war brengt, maar dit is niet wetenschappelijk bewezen. Een blauwlichtfilter kan helpen, maar is dus geen wondermiddel.

Wanneer heb je een computerbril nodig?

Experts adviseren een speciale bril te overwegen als je na een werkdag regelmatig last hebt van prikkende of vermoeide ogen. Ook als je regelmatig last hebt van hoofd-, nek-, schouder- of rugpijn kan een computerbril een oplossing zijn.

Meestal spelen dit soort klachten pas bij een leeftijd van 40 jaar of ouder en als je vele uren per dag achter een beeldscherm zit. Het is overigens een misverstand om te denken dat alleen iemand met slecht zicht een computerbril nodig heeft. Iedereen kan er namelijk baat bij hebben.

Sommige kwaaltjes kun je vaak zelf al oplossen (of in ieder geval verminderen) door te letten op je gezondheid. Zorg er bijvoorbeeld voor dat je tijdens een werkdag even van je scherm weg bent. Experts adviseren om iedere 20 minuten even 20 seconden bij je beeldscherm weg te zijn. Blijf gehydrateerd om hoofdpijn te voorkomen en pas eventueel de instellingen van je beeldscherm aan. Zo hebben veel apps tegenwoordig een nachtmodus, waardoor je ogen meer rust krijgen.

Lees ook: Zo zet je alle apps automatisch in de nachtmodus op je smartphone

©PXimport

Zelf kun je vaak ook al wat kwaaltjes voorkomen. Je hoeft dus niet direct naar de opticien te rennen.

Kosten van een computerbril

In tegenstelling tot leesbrillen zijn (kwalitatief goede) computerbrillen vaak vrij duur in de aanschaf. Afhankelijk van de glazen, kunnen de prijzen variëren van 250 tot 400 euro. Er zijn goedkopere, generieke modellen te koop, maar die kunnen mogelijk niet het gewenste resultaat opleveren. Als je lang achter een computer zit, wil je bovendien dat de bril ook goed zit om irritatie te voorkomen. Het beste kun je dan ook naar een optiekwinkel gaan om je te laten adviseren.

In de Arbowet is opgenomen dat jouw werkgever verplicht is om oogklachten zo veel mogelijk te voorkomen en te beperken. Als uit oogonderzoek blijkt dat je een computerbril kunt gebruiken, dan dient je werkgever deze bril (gedeeltelijk) te vergoeden. Hoeveel je vergoed krijgt, verschilt per werkgever.

Een zorgverzekeraar kan een computerbril ook deels vergoeden, maar alleen als je een aanvullende verzekering hebt voor een bril of lenzen.

©Who is Danny - stock.adobe.com

Een computerbril kan aardig in de kosten lopen.

Conclusie

Een computerbril kan dus een oplossing zijn als je op een dag vele uren achter een beeldscherm zit en je geregeld last hebt van moeheid, prikkelende ogen, hoofdpijn of andere lichamelijk klachten. Werk je in de avonden door, dan kan een bril met blauwlichtfilter helpen bij het verbeteren van je nachtrust, al is dit geen wondermiddel. Met enkele simpele gezondheidstips kom je eigenlijk al een heel eind. Probeer af en toe even van je scherm weg te lopen en gebruik in de avond de nachtmodus om je ogen meer rust te geven, voordat je de aanschaf van een bril overweegt. Nog steeds last? Maak dan een afspraak met een opticien voor een oogtest.


▼ Volgende artikel
Super Mario-medley wint een Grammy
Huis

Super Mario-medley wint een Grammy

Een medley gebaseerd op soundtracks uit Super Mario-games van het Jazzorkest 8-Bit Big Band heeft afgelopen zondagnacht een Grammy gewonnen.

De medley ‘Super Mario Praise Break’ won een Grammy Award voor beste arrangement (instrumentaal of a capella). In de medley zijn nummers als Gusty Garden Galaxy uit Super Mario Galaxy en Bomb-Omb Battlefield uit Super Mario 64 te horen.

De 9-Bit Big Band is afkomstig uit New York en heeft al eens eerder een Grammy gewonnen voor gamemuziek. In 2022 won het orkest een Grammy voor het nummer Meta’s Knight’s Revenge uit de SNES-game Kirby Superstar.

View post on X

De Grammy Awards

De Grammy Awards worden al sinds 1959 georganiseerd en worden gezien als een van de belangrijkste prijzen voor muziek ter wereld. Ze worden vaak vergeleken met de Oscars, die worden uitgereikt aan films. Dit jaar won Bad Bunny de prijs van album van het jaar, en ging Billie Eilish er vandoor met een Grammy voor nummer van het jaar. Overigens won Austin Wintory een Grammy in de categorie beste gamesoundtrack voor de soundtrack van Sword of the Sea.

De Super Mario-reeks van Nintendo valt op diverse spelcomputers van het bedrijf te spelen, waaronder de Nintendo Switch 2 en Nintendo Switch. Onder de meest recente grote hoofddelen vallen Super Mario Wonder en Super Mario Odyssey.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Column: De PlayStation 6 mag nog jaren op zich laten wachten
Huis

Column: De PlayStation 6 mag nog jaren op zich laten wachten

De PlayStation 6 zou wel eens pas ergens na 2028 uit kunnen komen, zo claimde een analist onlangs. Dat betekent dat we minstens acht jaar met de PlayStation 5 opgescheept zitten. Maar niet getreurd: dat is juist goed nieuws voor de gemiddelde gameliefhebber.

Dat de PlayStation 6 in ontwikkeling is bij Sony, mag voor zich spreken. Nadat een nieuwe spelcomputer is uitgekomen, beginnen consolebedrijven vaak al snel met de research voor diens opvolger. Onderzoek naar de juiste specificaties en features van consoles beslaat vaak meerdere jaren, om nog maar te zwijgen over het maken van afspraken met bedrijven die de componenten daadwerkelijk leveren, en natuurlijk het produceren ervan.

Het is dan ook waarschijnlijk dat de specificaties van de PlayStation 6 al geruime tijd vastliggen, en dat Sony intern ook een schatting heeft gemaakt voor een releaseperiode voor de langverwachte console. Misschien was het bedrijf er zelfs van overtuigd dat het de console volgend jaar uit zou kunnen brengen.

Watch on YouTube

Verlengde levenscyclus

Onlangs meldde MST Financial-analist David Gibson dat Sony nu echter overweegt om de PS6 pas ergens na 2028 te leveren. “Sony verwacht dat de levenscyclus van de PlayStation 5 wordt verlengd, en dat de PlayStation 6-release langer op zich laat wachten dan de meesten voorspellen.” Dat zou betekenen dat de PS6 misschien pas ergens in 2029 of zelfs later in de winkels ligt.

De eerdere voorspellingen van ingewijden mikten voorheen vooral op eind 2027 of in de loop van 2028, op basis van wanneer de productie oorspronkelijk zou beginnen. De PlayStation 5 kwam in het najaar van 2020 uit, dus dat zou de console al een levenscyclus van ruim zeven jaar geven voordat de opvolger op de markt komt. Dat is in principe een zeer ruime levensloop voor een spelcomputer, en een release in 2027 of 2028 zou dan ook volkomen logisch zijn.

©PXimport

Stijgende RAM-prijzen

Maar de wereld houdt geen rekening met consolereleases, en gezien de huidige ontwikkelingen is de komst van een PlayStation 6 in 2027 of 2028 helemaal niet zo logisch meer. Dat heeft voor een groot deel te maken met de prijzen van RAM (Random Access Memory), die steeds hoger oplopen. RAM is namelijk in grote getale nodig om de alsmaar populairder wordende AI-assistenten als ChatGPT en Gemini draaiende te houden.

Als gevolg daarvan wordt RAM steeds schaarser en dus duurder, en laten spelcomputers nu ook net RAM nodig hebben. In deze periode een nieuwe spelcomputer uitbrengen zou dan ook betekenen dat de prijs van de console mogelijk erg hoog komt te liggen, wat de verkoop niet bepaalt stimuleert. Een dergelijke ‘valse’ start van de levenscyclus van een spelcomputer is iets dat veel bedrijven willen vermijden.

Ook de importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump op producten die buiten de Verenigde Staten worden gemaakt doorvoert, zorgen voor veel onzekerheid. Eerder moesten de prijzen van diverse spelcomputers, waaronder de PlayStation 5, al stijgen om dit op te vangen. Trump is – unieke politieke ontwikkelingen buiten beschouwing gelaten – de komende jaren nog aan de macht, dus ook dat maakt het uitbrengen van een nieuwe console bepaald geen veilige onderneming. De komende jaren een console lanceren is kortom dus een gigantisch risico, dat Sony volgensgeruchten zo klein mogelijk wil houden.

Trage consolegeneratie

Sony hoopt wellicht dat de economie eind dit decennium kalmeert. Dat zou echter wel betekenen dat we nog meerdere jaren op de komst van de PlayStation 6 moeten wachten. Wat mij betreft is dat niet iets om over te treuren, maar juist goed nieuws. Het geeft ontwikkelaars namelijk de kans om echt alles uit de PlayStation 5 te halen. Een kans die ze hopelijk met beide handen aangrijpen.

Hoewel de PS5 in november van 2020 uitkwam – ruim vijf jaar geleden – heb ik nog altijd het gevoel dat deze consolegeneratie nog maar net is begonnen. De generatie kwam sowieso vrij traag op gang, omdat deze middenin de coronapandemie viel. Dat was ook voor spelontwikkelaars een ingewikkelde tijd waarin halsoverkop naar thuiswerkmogelijkheden gekeken moest worden, waardoor veel games die in ontwikkeling waren vertraging op liepen.

Sony’s eigen game-line-up is de afgelopen vijf jaar ook wat karig geweest. Dat heeft deels te maken met een focus op liveservicegames, waarbij diverse projecten die bij Sony’s meest prominente studio’s in ontwikkeling waren uiteindelijk werden geannuleerd. Denk bijvoorbeeld aan de The Last of Us-multiplayergame die na jaren productie in de prullenbak werd gegooid.

Daarbij is de ‘cross-generation’-periode van deze generatie uitzonderlijk lang. Nog altijd komen diverse games niet alleen op PlayStation 5, maar ook op PlayStation 4 uit. Nu is dat iets wat in de toekomst alleen maar vaker voor zal komen – de grenzen tussen consolegeneraties vervagen en daarmee is het ook makkelijker om de prestaties van games terug of juist op te schalen.

Toch zorgt het er ook voor dat er onder gamers een gevoel groeit dat nog lang niet het uiterste uit de PS5 is gehaald. Er is méér met dat apparaat mogelijk, vooral met de bestaande PS5 Pro in het achterhoofd. Een verlengde levenscyclus voor de console geeft ontwikkelaars de kans om een aantal schitterende spellen af te leveren in de laatste jaren van de spelcomputer – de ontwikkeltijd van games wordt immers ook steeds langer. Met toppers als Grand Theft Auto 6, The Witcher 4 en Intergalactic: The Heretic Prophet nog in het verschiet, is er meer dan genoeg potentie om het de komende jaren uit te zingen met de PS5.

Niet zonder risico’s

Natuurlijk brengt het uitstellen van een consolelancering ook risico’s met zich mee, zowel voor Sony als voor de consument. Het is namelijk helemaal niet zeker dat de wereldeconomie er eind dit decennium beter voor staat. Daarnaast zet het Sony voor een moeilijke keuze: gooit het jaren aan research voor de PS6 weg om de console eind dit decennium met moderne specificaties uit te kunnen brengen, of behoudt het simpelweg de huidige specs zodat deze op release mogelijk al deels zijn verouderd?

De eventuele keuze om de PlayStation 6 uit te stellen zal dan ook niet over één nacht ijs gaan. Het is aan de goedbetaalde mensen in topposities binnen het bedrijf om die knoop door te hakken. Maar puur vanuit mijn eigen, egoïstische liefde voor games gezien, heb ik er totaal geen moeite mee om nog een jaar of drie, vier op de PlayStation 5 te spelen. Laat maar eens zien wat die console nog kan, en blaas ons in 2029 of 2030 weg met een nieuwe consolegeneratie die écht een flinke technologische stap zet!