ID.nl logo
Nederlanders hebben flink gestookt door hoge gasprijs
© MG | ID.nl
Energie

Nederlanders hebben flink gestookt door hoge gasprijs

Steeds meer Nederlanders zijn overgegaan op het stoken van hout en houtpellets om hun woning te verwarmen. Uit onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat 30% van de huishoudens met een haard of kachel het afgelopen jaar meer is gaan stoken dan voorheen.

Uit een recent onderzoek van het CBS bleek 30 procent van de 1,2 miljoen huishoudens met een haard of kachel meer te stoken dan voorheen, terwijl 19 procent juist minder hout of houtpellets verbrandde. De belangrijkste drijfveer voor deze toename in stookgedrag bleek de hoge gasprijs te zijn.

Hoge gasprijs

Het CBS-onderzoek wees uit dat maar liefst 84 procent van de huishoudens die meer stookten dan voorheen, dit voornamelijk deden als reactie op de stijgende gasprijzen. Andere genoemde redenen waren onder meer de beschikbaarheid van hout of houtpellets, een toename in thuiswerkdagen en en het ervaren van koudere temperaturen dan voorheen. Uit het onderzoek kwam ook naar voeren dat een aanzienlijk aantal huishoudens juist minder hout of houtpellets, voornamelijk vanwege de impact op het klimaat (44 procent). Ongeveer een kwart van hen noemde kosten en gezondheidszorgen als reden om terughoudend te zijn in het gebruik van hun haard of kachel.

StookgedragHuishoudens met haard of kachel (in %)
Hebben haard of kachel nog geen 12 maanden4,6
Meer gestookt dan voorheen29,9
Minder gestookt dan voorheen18,9
Evenveel gestookt als voorheen30,7
Nooit gestookt15,8

Manieren van stoken

Het onderzoek wees ook uit dat huishoudens in vrijstaande woningen en oudere huizen vaker beschikten over een haard of kachel waarin hout of houtpellets verbrand kunnen worden. Dit gold met name voor koopwoningen en woningen gebouwd vóór 1945. Een opvallende bevinding van het onderzoek was dat 28 procent van de huishoudens met een lage welvaart aangaf hun woning niet voldoende te kunnen verwarmen op koude dagen. Dit staat in schril contrast met slechts 7 procent van de huishoudens met een hogere welvaart. Over het geheel genomen gaf 15 procent van de huishoudens aan onvoldoende warmte te ervaren op koude dagen, vooral in huur- of slecht geïsoleerde woningen.

Subsidie

In de gemeente Utrecht wordt sinds begin 2023 afgeraden om nog langer hout en kolen te stoken, met name vanwege de overlast en geur die dit verspreidt, maar ook omdat koolstofmonoxide en stikstof wordt uitgestoten. Inwoners van deze gemeente kunnen een subsidie van maximaal 1.500 euro ontvangen als ze hun houd- of pelletkachel wegdoen. Ook moeten ze het rookkanaal onklaar maken of helemaal verwijderen.

Vraag een offerte aan voor vloerverwarming :

▼ Volgende artikel
Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan
Huis

Voormalige Assassin's Creed-baas klaagt Ubisoft aan

Marc-Alexis Côté, die voorheen de Assassin's Creed-gamefranchise bij Ubisoft overzag, heeft dat bedrijf nu aangeklaagd.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Afgelopen oktober werd aangekondigd dat Côté vertrokken was bij het bedrijf. Dat gebeurde rond dezelfde tijd als dat Ubisoft de Assassin's Creed-franchise onderbracht onder Vantage Studios, een nieuwe dochteronderneming die het samen met Tencent heeft opgericht. Côté heeft decennialang aan de Assassin's Creed-franchise gewerkt en stond de laatste jaren aan het hoofd van de populaire spellenreeks.

Côté zou toen Assassin's Creed naar Vantage Studios ging een aanbod van Ubisoft hebben gekregen om een andere leidende positie binnen het bedrijf aan te nemen. Côté liet kort daarna publiekelijk weten dat deze positie niet vergelijkbaar was met zijn eerdere werk.

De aanklacht

Nu klaagt Côté Ubisoft dus aan, zo meldt CBC Radio Canada. Volgens hem zou hij de rol van 'Head of Production' aangeboden hebben gekregen binnen Ubisoft nadat Assassin's Creed binnen Vantage Studios werd ondergebracht, gevolgd door een mogelijke positie als 'Creative House'.

Volgens Côté zou hij daardoor leiderschap krijgen over "tweederangs" Ubisoft-franchises. Aangezien hij daarvoor de Assassin's Creed-franchise overzag, voelde dit voor hem als een wezenlijke stap terug.

Côté nam naar eigen zeggen twee weken vrij om over deze situatie te reflecteren. Aan het einde van die periode zou Ubisoft hebben geëist dat hij een besluit moest maken en besloot Côté dat dit een onacceptabele situatie was, en een "ontslag in vermomming". Hij eiste dan ook ontslagvergoeding, waarna hij te horen kreeg dat hij niet meer op werk hoefde te komen en Ubisoft aankondigde dat hij was vertrokken.

Volgens Côté heeft Ubisoft geclaimd dat hij vrijwillig is vertrokken, zodat men geen ontslagvergoeding hoefde te betalen. Côté eist nu twee jaar aan loon als ontslagvergoeding en 75.000 dollar aan schadevergoeding vanwege machtsmisbruik en schade aan zijn reputatie. In totaal komt dat neer op meer dan 1,3 miljoen dollar. Ook wil hij dat het concurrentiebeding komt te vervallen.

Vantage Studios en Assassin's Creed

Ubisoft richtte vorig jaar samen met het Chinese Tencent de dochteronderneming Vantage Studios op. Daar zijn de drie belangrijkste Ubisoft-franchise in ondergebracht, namelijk Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six. Ook de ontwikkelteams die aan deze reeksen werken maken nu onderdeel uit van Vantage Studios.

De Assassin's Creed-franchise is al jarenlang een van de belangrijkste gamereeksen van de Franse uitgever Ubisoft. In de spellen gebruiken spelers parkour, stealth en gevechten om diverse exotische locaties uit de geschiedenis te verkennen. Het meest recente deel is het vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows.

▼ Volgende artikel
ChatGPT krijgt advertenties in gratis versie en goedkoopste abonnement
© Robert - stock.adobe.com
Huis

ChatGPT krijgt advertenties in gratis versie en goedkoopste abonnement

OpenAI gaat advertenties tonen in ChatGPT - voor nu alleen nog in de Verenigde Staten, al is het mogelijk dat dit uiteindelijk wereldwijd uitgerold wordt.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De populaire AI-tool ChatGPT wordt wereldwijd door vele miljoenen mensen gebruikt, dus advertenties konden eigenlijk niet uitblijven. OpenAI gaat de komende weken dan ook tests in de Verenigde Staten beginnen rondom advertenties, zo schrijft het bedrijf. Aangezien het om een test gaat, lijkt het haast vanzelfsprekend dat ze uiteindelijk ook wereldwijd ingezet gaan worden, al heeft OpenAI hier nog geen duidelijkheid over gegeven.

Over de advertenties in ChatGPT

De advertenties zullen onder het antwoord die de AI-tool op vragen van de gebruiker geeft verschijnen. Daarbij benadrukt OpenAI dat de advertenties niet de antwoorden van de tool zullen beïnvloeden, en dat minderjarige gebruikers de advertenties voor nu nog niet zullen zien.

View post on X

Daarnaast houdt ChatGPT ook rekening met de onderwerpen die in de AI-tool worden besproken. Bij gevoelige onderwerpen, zoals mentale gezondheid en politiek, zullen de advertenties vooralsnog niet verschijnen. Daarbij is het de bedoeling dat de advertenties gerelateerd zijn aan het onderwerp dat besproken wordt.

ChatGPT Go

De reclames verschijnen alleen in gesprekken van gratis gebruikers en het Go-abonnement. ChatGPT Go is het goedkoopste betaalde abonnement van de AI-tool en kost 8 euro per maand. ChatGPT Go werd vorig jaar al in specifieke markten beschikbaar gesteld, en is sinds enkele dagen wereldwijd beschikbaar. Verder zijn er nog de duurdere Plus-, Pro-, Business- en Enterprise-abonnementen. Daar zullen geen advertenties op verschijnen.

Zoals gezegd is deze test met advertenties voor nu alleen nog maar voor de Verenigde Staten bedoeld. OpenAI heeft nog niets gecommuniceerd over wanneer we ze in andere landen, zoals in Nederland, te zien gaan krijgen. Hieronder is een voorbeeld te zien van hoe advertenties er op ChatGPT uit kunnen gaan zien.