ID.nl logo
Loont het huren van een warmtepomp?
© Creative_Bird - stock.adobe.com
Energie

Loont het huren van een warmtepomp?

Een warmtepomp is een duurzame oplossing om de woning en tapwater te verwarmen, maar het blijft een forse investering. Wie dat geld niet zomaar op zijn spaarrekening heeft staan, kan sinds kort ook een warmtepomp huren. Dit heeft voor- en nadelen …

Het zelf kopen van een warmtepomp is zoals gezegd een fikse investering. Omdat de elektriciteitsprijs per kWh veel hoger is dan die van aardgas, heb je die investering pas na zeven jaar of langer terugverdiend (zie ook het kader Energiebronnen vergelijken). Maar net als bij zonnepanelen en thuisbatterijen kun je tegenwoordig ook een warmtepomp huren. Hiermee ben je van enkele zorgen af, maar je op termijn betaal je wel meer. In dit artikel lees je:

  • De pilot van Eneco
  • Vast bedrag per maand
  • Subsidie naar verhuurder
  • Opties bij verhuizing
  • Voor de prijs van zes jaar huur, koop je een warmtepomp
  • Contractduur varieert sterk
  • Voor- en nadelen van huren
  • Kemkens: 4 of 6 kW
  • Delta Energie: ook volledig elektrisch

Lees ook: Zo houd je het stroomverbruik van je warmtepomp zo laag mogelijk

ENERGIEBRONNEN VERGELIJKEN Wie de prijzen van verschillende energiebronnen wil vergelijken, kan niet zomaar de gasprijs per kubieke meter (m³) vergelijken met de elektriciteitsprijs per kWh. Dat is appels met peren vergelijken. Energiebronnen zoals gas en elektriciteit vergelijk je met de prijs per kWh aan energie die ze produceren.

De gemiddelde gasprijs van april is bijvoorbeeld 1,39 euro per m³, tegen 0,227 euro per kWh voor elektriciteit, maar met 1 kuub gas produceer je maar liefst 11,6 kWh aan energie. Als je 1,39 euro deelt door 11,6, betaal je dus maar 0,12 euro per kWh. De gemiddelde elektriciteit per kWh is dus veel hoger dan die van aardgas.

Er zijn verschillende spelers op de markt die zo’n warmtepomp te huur aanbieden. Met de verhuur van warmtepompen komen bedrijven niet alleen tegemoet aan mensen voor wie de aanschaf te duur is, ze vermijden ook dat de verkoop van warmtepompen zou stilvallen.

Ook interessant: De warmtepomp 2.0 - recente innovaties en trends

De pilot van Eneco

Eneco biedt hybride warmtepompen te huur aan. Het gaat om een lucht-waterwarmtepomp die je combineert met een gascondensatieketel. De warmtepomp haalt energie uit de buitenlucht om de woning en het sanitairwater mee te verwarmen. Is het buiten te koud, dan springt de gasketel bij. Een voordeel van de verhuurformule is dat je 24/7 bijstand krijgt bij storingen.

Als we dit schrijven, heeft Eneco de verhuur tijdelijk opgeschort. De woordvoerder vertelt dat het om een pilot ging. “We hebben tussen januari en eind maart zo’n 75 warmtepompen verhuurd. Nu loopt trouwens het stookseizoen op zijn einde, maar we starten in september de formule opnieuw op. We zien dit als een mooie manier om bij te dragen aan verduurzaming.”

Vast bedrag per maand

Eneco verhuurt de Remeha Elga Ace-lucht-waterwarmtepomp van 4 kW, dat is het kleinste model dat in Nederland wordt geproduceerd. Eneco werkt met eigen installateurs. De huurprijs bedraagt 49,95 euro en de minimale huurperiode is 18 maanden. In de huurprijs zijn de installatie en het periodieke onderhoud inbegrepen. Wie huurt bij Eneco, hoeft voor stroom en gas niet over te stappen naar deze provider. De levering van stroom en gas staat los van de huur.

©Remeha

Subsidie naar verhuurder

Wie een warmtepomp huurt, kan zelf geen subsidie aanvragen. Eneco vraagt wel subsidie aan voor de verhuurde warmtepomp. Die subsidie wordt dan niet uitbetaald aan de huurder, maar Eneco houdt dit bedrag als verhuurder zelf.

Opties bij verhuizing

Als je zou verhuizen zijn er drie mogelijkheden:
1. De nieuwe bewoner neemt het huurcontract over.
2. Je koopt de warmtepomp over, waarmee je voortaan zelf de eigenaar bent.
3. Je zegt het huurcontract op en Eneco haalt de warmtepomp weg. Je krijgt dan wel een rekening voor de verwijderkosten.

Voor de prijs van zes jaar huur, koop je een warmtepomp

Om huren met zelf kopen te vergelijken, gaan we uit van dezelfde hybride warmtepomp waarvan de aanschaf en installatie je minstens 10.500 euro kost. Op subsidie van de overheid hoef je zoals gezegd niet te rekenen in de huurformule. Als je dezelfde warmtepomp zou kopen, dan kost die ongeveer 6000 euro, maar ontvang je wél een subsidie van 2400 euro. Dat betekent dat je voor deze nieuwe hybride warmtepomp 3600 euro uit eigen zak betaalt, wat gelijk staat aan zes jaar huren bij Eneco. Voor het rekenvoorbeeld mag je ervan uitgaan dat deze warmtepomp 20 jaar meegaat. De kosten smeer je uit over deze hele periode. Huren blijft inderdaad altijd duurder dan kopen.

Contractduur varieert sterk

Ben je van plan om een warmtepomp te huren, check dan altijd de contractduur. Bij sommige leveranciers loopt een contract slechts een paar maanden, andere leveranciers bieden een contract van 12 jaar aan. Overweeg dus welke contractduur het beste bij jou past, zeker als je al plannen hebt om over enkele jaren te verhuizen.  

Opties

De huurprijs van zo’n warmtepomp is afhankelijk van het benodigde vermogen. En dat verschilt dan weer naargelang het type woning en het gasverbruik. Laat je hierover vooraf informeren door de installateur van de warmtepomp. Bij sommige woningen red je het niet met een toestel van 4 kW. Als richthuurprijs voor een 4kW-toestel gaan we uit van 50 euro per maand. Het is ook mogelijk om daarbij de HR-ketel te huren.

Je kunt tegenwoordig zelfs een volledig elektrische warmtepomp huren voor 95 euro per maand die zowel het huis als het water verwarmt, zonder de hulp van een cv-ketel. Je bent daarmee volledig van het gas af.

Bij de verhuurbedrijven zijn de onderhoudskosten in de huurprijs inbegrepen. Dat is mooi, want op die manier ben je gerust dat je altijd over een goed werkende warmtepomp beschikt en dat je nooit wordt verrast door extra kosten. 

EN LEASEN? Ook bij leasen betaal je een vast bedrag per maand waarbij de onderhouds- en servicekosten in het maandbedrag zijn inbegrepen. Het verschil met huren is dat je bij leasen na afloop van de contractperiode eigenaar wordt van de warmtepomp. Leasen blijft een verkapte lening en op lange termijn is leasen duurder dan kopen. Leasen begint bij 99 euro per maand. Een leasecontract is bedoeld voor zakelijke klanten die de fiscale voordelen zoals de investerings- en renteaftrek boekhoudkundig willen inbrengen. Ook bij een financial lease heb je geen recht op subsidie.

Voordelen van huren

* Je hoeft geen eenmalige grote investering te doen om gas te besparen.
* Je hoeft je geen zorgen te maken over onderhoud.
* Je hebt zekerheid over het goed functioneren van de warmtepomp, want eventuele interventies gebeuren snel.
* Geen onverwachte kosten.

Nadelen van huren

* Je wordt nooit eigenaar van de warmtepomp.
* Op de lange termijn betaal je meer dan dat je de warmtepomp koopt.

Kemkens: 4 of 6 kW

Bij Kemkens (de gehele regio Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Gelderland) kun je zowel een Remeha Elga Ace of Nefit Bosch Compress hybride warmtepomp huren. Beide merken zijn beschikbaar in 4 en 6 kW. En je huurt hier al een hybride warmtepomp vanaf 56 euro per maand. Hoeveel je werkelijk betaalt, is afhankelijk van het type warmtepomp dat je kiest. Voor de installatie betaal je eenmalig 199 euro. Ook hier is het mogelijk om een cv-ketel te huren in combinatie met de hybride warmtepomp. De minimale huurperiode van een cv-ketel is 5 jaar, die van een hybride warmtepomp is 12 jaar.

Delta Energie: ook volledig elektrisch

Bij Delta Energie (Zeeland, en een deel van Noord-Brabant en Zuid-Holland) huur je een Daikin hybride warmtepomp van 4 kW voor 64,50 euro per maand. Wil je tegelijk de cv-ketel huren, dan betaal je maandelijks 97,50 euro. Er is ook een Daikin volledig elektrische warmtepomp beschikbaar, inclusief een boiler van 200 liter, vanaf 116,50 euro. Als je ook stroom en gas van Delta afneemt dan ontvang je 2,50 euro korting op de maandelijkse huurprijs.

Weten welke warmtepomp bij jou past?

Doe de check op Kieskeurig.nl en je weet het binnen 5 minuten!
▼ Volgende artikel
Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien
Huis

Korte nieuwe The Super Mario Galaxy Movie-trailer te zien

Er is een korte nieuwe trailer uitgekomen van de aankomende animatiefilm The Super Mario Galaxy Movie.

In de 30 seconden durende spot heeft Yoshi wederom een prominente rol - in de vorige Mario-animatiefilm ontbrak dit personage nog. Er zitten ook een aantal beelden in die al in vorige trailers van de film voorbij kwamen, maar ook compleet nieuwe beelden - waaronder Princes Peach en Toad in een relatief futuristisch ogende omgeving.

Watch on YouTube

Over The Super Mario Galaxy Movie

Nadat enkele jaren geleden de uiterst succesvolle animatiefilm The Super Mario Bros. Movie uitkwam - logischerwijs gebaseerd op de langlopende Mario-reeks van Nintendo - werkt het bedrijf samen met Illumination al enige tijd aan het vervolg, The Super Mario Galaxy Movie.

Net zoals The Super Mario Bros. Movie lijkt ook het vervolg elementen uit allerlei verschillende Mario-games te pakken, al gebruikt deze nieuwe film de insteek van de twee Super Mario Galaxy-games, waarin Mario het universum afreist.

Diverse acteurs uit de eerste film keren terug in dit vervolg. Mario en Luigi worden wederom ingesproken door Chris Pratt en Charlie Day, en Jack Black vertolkt wederom de stem van Bowser. Ook acteurs als Keegan-Michael Key en Anya Taylor-Joy keren terug. De stem van Bowser Jr. zal in deze film ingesproken worden door Benny Safdie - vooral bekend voor zijn regiewerk - en het personage Rosalina krijgt een stem via Oscar-winnares Brie Larson.

The Super Mario Galaxy Movie gaat wereldwijd - op sommige markten na - op 1 april dit jaar in première.

Nintendo-films

Nintendo zet steeds meer in op het uitbrengen van films gebaseerd op IP van het bedrijf. Naast deze Mario-films werkt Nintendo ook aan een live-action verfilming van The Legend of Zelda-reeks, die in 2027 in de bioscoop zal draaien en daarna naar Netflix komt. Volgens geruchten gaat het bedrijf ook werken aan een spin-off-animatiefilm rondom Donkey Kong, die in de Mario-films wordt ingesproken door Seth Rogen.

Nintendo gaf onlangs in een gesprek met investeerders aan dat ze de verfilmingen niet maken om op korte termijn winst te maken, maar om de franchises van het bedrijf bij een nog groter publiek vanzelfsprekend te maken - wat op de lange termijn de games van het bedrijf nog populairder moet maken.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

▼ Volgende artikel
Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'
© ink drop - stock.adobe.com
Huis

Wordt Netflix na Warner Bros.-overname te duur? 'Zeg dan maar op'

Wat Netflix betreft hebben consumenten die Netflix na de overname van Warner Bros. (en dus HBO Max) te duur vinden worden een simpele oplossing: hun abonnement opzeggen.

Netflix en Warner Bros. hebben vorig jaar een overeenkomst gesloten waarbij eerstgenoemde streamingbedrijf het filmproductiebedrijf overneemt. Als dit allemaal doorgaat, zal Netflix dus niet alleen de films van Warner Bros. in handen krijgen, maar ook concurrerende streamingdienst HBO Max, dat van Warner Bros. is.

Onder sommige abonnees bestaat dan ook de angst dat een Netflix-abonnement veel duurder gaat worden, bijvoorbeeld wanneer er Warner Bros.-films die nog maar net uit zijn in de bioscoop op zullen verschijnen, of als HBO Max eventueel met Netflix wordt samengevoegd.

Die angst bestaat ook bij Amerikaanse waakhonden die controleren of de overname wel door kan gaan, en in een verhoor van de senaat onlangs werd een van Netflix' ceo's, Ted Sarandos, daarover aan de tand gevoeld.

Eén klik

Aldus Sarandos: "Netflix en Warner Bros. hebben beiden streamingdiensten, maar ze complementeren elkaar enorm. Sterker nog: 80% van alle HBO Max-leden hebben ook een abonnement op Netflix. We zullen consumenten meer content voor minder geld geven."

Daarna werd gevraagd of Netflix hun abonnementen "betaalbaar" zou houden na de overname. Daarop had Sanandos een duidelijk antwoord: "Je kunt ons abonnement met één klik opzeggen. Als de consument het teveel geld vindt voor wat ze krijgen, kunnen ze hun abonnement met één klik opzeggen."

Klare taal dus, al wordt hieruit niet duidelijk of prijzen na de overname daadwerkelijk zullen stijgen. Het is ook mogelijk dat Netflix beide streamingdiensten gescheiden houdt, of dat het een allesomvattend abonnement voor beide streamingdiensten aan gaat bieden. Op moment van schrijven is dit niet bekend.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.