ID.nl logo
Getest: 12 high-end smartphones
© PXimport
Zekerheid & gemak

Getest: 12 high-end smartphones

Wil je een echte alleskunner om de mooiste plaatjes mee te schieten en games mee te spelen, plus een flink scherm dat foto's en video's helder, gedetailleerd en kleurrijk weergeeft? Kortom, wil je een smartphone waar je de komende jaren mee uit de voeten kunt? Dan betaal je daar geen zacht prijsje v

BlackBerry Z10

De BlackBerry-smartphones waren tot een jaar of twee geleden werkelijk niet aan te slepen. Vooral de mogelijkheid om gratis onderling berichten te sturen (pingen) maakte de smartphone populair onder jongeren, naast de andere trouwe zakelijke gebruikersgroep. Maar helaas konden de smartphones de laatste jaren niet meer opboksen tegen iPhones en Android-telefoons die met WhatsApp het pingen overbodig maakte. Een nieuwe versie van smartphone en besturingssysteem lieten te lang op zich wachten.

Deze nieuwe Z10 (zonder fysiek toetsenbord) is sinds begin 2013 verkrijgbaar. Het toestel voelt en oogt elegant en de applicatiewinkel biedt aardig wat apps (die makkelijk van het Android-platform konden worden overgezet). Deze apps zijn echter kwalitatief nog niet optimaal en ook de accuduur is bij lange na niet zo goed als dat we gewend zijn van BlackBerry-smartphones.

Toch mag gezegd worden dat de makers uitstekend werk hebben afgeleverd en dat de smartphone er echt mag wezen, qua werking van het besturingssysteem, specs en uiterlijk. Vooral websites laden in de browser gaan razendsnel. Maar of het genoeg is om oude tijden te doen herleven ... dat betwijfelen we.

Klik hier voor de volledige BlackBerry Z10 review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

Het nieuwe besturingssysteem van BlackBerry is even wennen.

BlackBerry Z10

Prijs los toestel € 599,-

Besturingssysteem BlackBerry 10

Eigenschappen 13 x 6,6 x 0,9 cm, 138 gram

Pluspunten

Elegant ontwerp

Vlotte werking

Minpunten

Accuduur

BlackBerry-internet nodig voor 3G

Levensduur BlackBerry onduidelijk

SCORE 7/10

Nokia Lumia 920

Voor een smartphone in het hoogste prijssegment is de Lumia 920 van Nokia bijzonder lomp. Het toestel is zwaar, groot en dik en ligt daarom niet prettig in de hand. Dit zou goed te praten zijn als de smartphone van metaal was afgewerkt, maar nee, het is een groot plastic blok waarbij de randen los zitten naast het scherm. Het contrast kan haast niet groter zijn met de andere Windows Phone uit deze test, de 8X van HTC.

Waarom zou je dan de Lumia 920 kiezen? Allereerst voor de camera, die dankzij de Pureview-techniek vooral in donkere omstandigheden alle smartphones achter zich laat, hoewel de smartphone wel aardig wat tijd nodig heeft om zo'n foto te maken.

De Nokia-apps (waaronder een volwaardig offline-navigatiesysteem) zijn een waardevolle aanvulling. Deze apps zijn echter ook terug te vinden op andere Nokia-toestellen met een kleiner formaat en lagere prijs. Ook de beeldkwaliteit (helderheid, scherpte) is het vermelden waard. Toch springt het toestel er wat ons betreft vooral negatief uit.

Klik hier voor de volledige Nokia Lumia 920 review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

Het toptoestel van Nokia is een bijzonder grote verschijning.

Nokia Lumia 920

Prijs los toestel € 520,-

Besturingssysteem Windows Phone 8

Eigenschappen 13 x 7,1 x 1,1 cm, 185 gram

Pluspunten

Camera

Scherm

Nokia-apps

Minpunten

Prijs

Afwerking

Gewicht

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 6/10

Apple iPhone 4S

De iPhone 4S was een perfect toestel geweest voor de middensegment-test. Helaas is het prijskaartje van deze anderhalf jaar oude smartphone er niet naar. Toch wel jammer, want met een schappelijker prijskaartje zou de smartphone nog een interessante optie zijn voor wie niet nóg meer wenst te betalen voor een iPhone 5, maar wel graag een iPhone wil.

Ondanks dat het toestel al anderhalf jaar oud is, draait het iOS en het gros van de apps nog als een zonnetje. Ook qua camera kan de iPhone 4S nog meekomen in het topsegment: foto's worden snel geschoten en zijn in goede lichtomstandigheden erg helder.

Uiteraard is de iPhone 5 qua specificaties een stuk beter, bovendien beschikt deze over een nieuwe aansluiting (Lightning-connector) waarmee alle nieuwe iPhones en iPads worden uitgerust. Deze ontbreekt op de 4S, waardoor veel nieuwe accessoires niet werken met dit toestel. Overigens is de levensduur van een iPhone wel uitstekend. Tenminste, als we het over de ondersteuning van de nieuwste versie van iOS hebben en het draaien van de nieuwste apps. We verwachten dat het bij deze iPhone 4S niet anders zal zijn, waardoor je met dit toestel rustig nog twee jaar mee kunt komen.

Klik hier voor de volledige Apple iPhone 4S review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

De ideale mid-range smartphone is helaas één van de duurste smartphones.

Apple iPhone 4S

Prijs los toestel € 574,-

Besturingssysteem iOS 6.1

Eigenschappen 11,5 x 5,9 x 0,9 cm, 140 gram

Pluspunten

Prima camera

Minpunten

Te duur

Geen nieuwe accessoires

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor geheugenkaart

SCORE 6/10

Apple iPhone 5

Uiteraard is de nieuwste iPhone een van de beste smartphones uit deze test. De iPhone werkt razendsnel, heeft nauwelijks vastlopers en is zo eenvoudig dat zelfs kleine kinderen ermee overweg kunnen. Ook qua voorkomen is het heel wat: de iPhone 5 voelt dankzij de metalen achterkant erg stevig en is erg licht en erg dun ... en erg klein vergeleken met de andere smartphones uit deze hoge-prijsklassetest.

Het scherm van 4 inch is eigenaardig langwerpig. De ontwikkelaars wilden graag een groter scherm implementeren, maar daarbij wel het toestel bruikbaar houden voor aansturing met één hand. Bezit je al een iPhone met enkele accessoires en wil je graag upgraden naar de iPhone 5, dan is de Lightning-aansluiting een zure appel om doorheen te bijten. Je moet nieuwe accessoires aanschaffen.

Qua hardware is er een goede reden om voor de iPhone 5 te kiezen: de camera. Deze stelt erg snel scherp (hoewel je de focus niet zelf kunt richten) en schiet bijzonder snel prachtige foto's. De camera moet alleen in wat lastigere omstandigheden de Nokia Lumia 920 voor zich dulden.

Het vernieuwende (revolutionaire) van de iPhone en het besturingssysteem is er inmiddels wel vanaf. Het oogt en voelt allemaal wat verouderd en statisch aan. Daarvoor kan je beter bij Android en Windows Phone terecht, al is het natuurlijk een kwestie van smaak.

Klik hier voor de volledige Apple iPhone 5 review.

©PXimport

Iedereen kan overweg met de iPhone.

Apple iPhone 5

Prijs los toestel € 676,- (16 GB), € 778,- (32 GB), € 879,- (64 GB)

Besturingssysteem iOS 6.1

Eigenschappen 13 x 6,6 x 0,9 cm, 138 gram

Pluspunten

Camera

Snelle werking

Bouwkwaliteit

Beschikbaarheid accessoires

Minpunten

Prijs

Beeldverhouding

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 8/10

Sony Xperia Z

Sony (Ericsson) maakt al jaren uitstekende smartphones, maar wist gewoon niet op te boksen tegen grootmachten Samsung en Apple. Met de Xperia Z doet Sony een ultieme poging om een grotere speler te worden in de smartphonemarkt. Het resultaat mag er wezen, de Xperia Z valt op vele manieren op.

Allereerst het uiterlijk. De Xperia Z heeft op papier een fors schermformaat (5 inch), maar zijn voorkomen is nog aardig bescheiden. Sterker nog, de Xperia Z is het dunste toestel uit de test. De afwerking is zeer netjes en ondanks dat het geheel van plastic is gemaakt, voelt het bijzonder stevig.

Het toestel is waterdicht. Natuurlijk is het grappig om het toestel onder de kraan schoon te kunnen maken of in zee een onderwaterfoto te maken, maar in praktijk is het vooral fijn dat je waterschade (en stofschade) voorkomt. Zoals we van Sony mogen verwachten, levert de camera foto's op van hoge kwaliteit.

Over de gehele linie genomen is de Xperia Z een van de beste smartphones van dit moment. Mooi, stevig, snel en het waterdichte is een unieke eigenschap. Smetje is wel dat we tijdens het testen al heel snel krasjes op het scherm kregen.

Klik hier voor de volledige Sony Xperia Z review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

Alle aansluitingen zitten netjes weggewerkt om de smartphone waterdicht te maken.

Sony Xperia Z

Prijs los toestel € 549,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 13,9 x 7,1 x 0,7 cm, 146 gram

Pluspunten

Waterdicht

Camera

Scherm

Specs

Minpunten

Scherm krast snel

Batterij niet vervangbaar

Bloatware

SCORE 9/10

HTC 8X

Als we prijzen zouden uitdelen voor het toestel dat het fijnst in de hand ligt, dan wint de HTC 8X deze met vlag en wimpel. De smartphone is licht, heeft een bollende achterkant en is zeer stevig afgewerkt. Het 4,3inch-formaat is ook uitstekend werkbaar, ook omdat het Windows Phone 8 draait. De tegels zijn niet te missen en hebben daar hebben we ook geen groter scherm voor nodig.

In de conclusie van de middensegment-smartphones stelden we vast dat Windows Phone-toestellen juist voor de wat lager geprijsde smartphones geschikt is, ook omdat het besturingssysteem simpel, maar erg beperkt is. Fijn is daarom ook dat deze smartphone qua prijs (net boven de 400 euro) nog aardig bescheiden is. Zijn de goedkoopste Windows Phones je daarom te klein of langzaam, dan is de 8X van HTC zeker geen slechte keuze.

Toch kan de 8X qua specificaties nog prima meekomen met de duurdere toestellen, met z'n 1,5 GHz dualcore-processor. De groothoekcamera waar HTC het toestel mee aanprijst klinkt leuk, maar voegt in praktijk nauwelijks meerwaarde toe. Enig minpunt is dat de Windows Phone-apps van HTC die met dit toestel meekomen, weinig toevoegen. Op dit gebied scoort Nokia meer punten.

©PXimport

De HTC 8x moet het vooral hebben van zijn bouwkwaliteit.

HTC 8X

Prijs los toestel € 410,-

Besturingssysteem Windows Phone 8

Eigenschappen 13 x 6,6 x 1 cm, 130 gram

Pluspunten

Prijs

Afwerking

Ligt uitstekend in de hand

Minpunten

HTC-apps voegen weinig toe

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 7/10

HTC One X+

De HTC One X+ verscheen het afgelopen najaar op de markt en is eigenlijk niet meer dan een iets snellere versie van de One X die een half jaar eerder verscheen. Deze toestellen moesten HTC uit het slop trekken en weer wat marktaandeel terugsnoepen dat verloren was aan Samsung. Dat lukte de HTC One X+ niet.

Aan de spierballen van het toestel ligt het niet, want het gaat hier om een snelheidsmonster, met enorm veel opslaggeheugen (64 GB) een camera die kleurrijke foto's vastlegt en een helder, kleurrijk scherm. Misschien zijn de kleuren zelfs zo versterkt dat het onrealistisch begint te lijken.

Door de komst van het nieuwe HTC-vlaggenschip HTC One, is de prijs van de One X+ behoorlijk gezakt. Dat maakt het een interessant toestel. Ondanks zijn leeftijd laat het veel concurrenten achter zich met zijn specificaties. Minpunt is echter wel dat HTC Sense, de skin van HTC over Android, het toestel er nodeloos ouderwets uit laat zien en veel capaciteit opvraagt. Gelukkig kunnen we hier een update van verwachten, wanneer weten we nog niet. Maar je leest hier meer over in de test van de HTC One.

Klik hier voor de volledige HTC One X+ review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

De One X+ van HTC lijkt veel op zijn voorganger, de One X.

HTC One X+

Prijs los toestel € 499,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 13,4 x 6,9 x 0,9 cm, 130 gram

Pluspunten

Levendige schermkleuren

Geweldige specificaties

Beats Audio

Minpunten

HTC Sense

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 8/10

HTC One X

De One X is een half jaartje ouder dan de One X+, maar ziet er qua uiterlijk exact hetzelfde uit. Alleen de processorsnelheid, batterijcapaciteit en opslaggeheugen liggen iets lager. Net als de prijs, wat de One X ook een uitstekende keuze maakt, met nog steeds meer dan genoeg spierballen voor de zwaarste apps en taken.

HTC One

Wouw. Dat is het enige woord dat je nog uit weet te spreken als je de HTC One voor het eerst in handen krijgt. HTC heeft alles op alles gezet om weer een grote speler op de smartphonemarkt te worden en dat is te zien ook. Het scherm is prachtig, scherp en HTC heeft zijn Sense-schil eindelijk echt strak vormgegeven. Ook de bouwkwaliteit is bijzonder goed en stevig dankzij de aluminium behuizing.

Opvallend is dat de smartphone twee speakers aan de voorkant heeft, wat de geluidskwaliteit ontzettend ten goede komt. HTC's Sense-interface was hard aan vernieuwing toe. Ook daar heeft HTC zichtbaar veel tijd in gestoken. Alles ziet er strak en elegant uit. Ook zijn onderdelen duidelijk geïnspireerd door de Windows Phone-8 tegeltjesinterface, zoals in de galerij en de nieuwe widget Blinkfeed.

Qua specificaties hoeft de HTC One alleen de Galaxy S IV boven zich te dulden. Ruim genoeg om alles vlot te laten werken. De camera lijkt op papier met 4 megapixel een tegenvaller. Hierdoor zijn de resultaten minder scherp, maar een door HTC genoemde 'Ultrapixel-technologie' zorgt ervoor dat de foto's minder ruis bevatten en helder zijn, zelfs in het donker.

Klik hier voor de volledige HTC One review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

Blinkfeed doet erg veel denken aan de tegels van Windows Phone.

HTC One

Prijs los toestel € 699,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 13,8 x 6,8 x 0,9 cm, 143 gram

Pluspunten

Scherp beeld

HTC Sense oogt strak

Dubbele speaker

Bouwkwaliteit

Minpunten

Prijs

Functieknop maakt plaats voor HTC-logo

Bloatware

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 9/10

Samsung Galaxy S III

De Galaxy S III was vorig jaar het uithangbord van Samsung. Maar inmiddels is zijn opvolger al in de winkel verschenen. Maar de komst van de opvolger is niet negatief voor de Galaxy S III, de smartphone is verre van verouderd en kan zich nog uitstekend meten met de top. De prijs is echter al flink gezakt.

De Galaxy S III heeft dus prima specificaties, maar tijdens de aankondiging werd vooral de nadruk gelegd op handige foefjes die softwarematig zijn ingebakken, zoals Smart Stay (wat het scherm aan houdt zolang je ernaar kijkt), S Beam (gegevensdeling op basis van NFC-chip, vergelijkbaar met een ov-chipkaart), S Voice (Samsungs Siri-alternatief) en een eigen applicatiewinkel. Deze functies zijn overigens ook aanwezig in de Note II en de S IV. Helaas zijn niet alle toevoegingen de moeite waard, in praktijk zal je bijvoorbeeld S Voice, S Beam en de applicatiewinkel waarschijnlijk nooit gebruiken.

Klik hier voor de Samsung Galaxy S III videoreview.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

De beste smartphone van 2012 is nu nog steeds een uitstekende (en betaalbare) keuze.

Samsung Galaxy S III

Prijs los toestel € 440,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 13,7 x 7,1 x 0,9 cm, 133 gram

Pluspunten

Dalende prijs

Prima specificaties

Minpunten

Samsung Apps, S Beam en S Voice

SCORE 7/10

Samsung Galaxy Note II

De grootte van de Galaxy Note II roept bij veel mensen snel vooroordelen op. 5,5 inch is dan ook immens vergeleken met alle andere geteste toestellen. Maar in de meeste (heren)broekzakken past het toestel en ook in gebruik blijkt het formaat eigenlijk prima werkbaar. Zelfs met één hand, omdat de meeste functietoetsen onderin geplaatst zijn en je eigenlijk nooit met je vingers naar de linkerbovenhoek moet gaan. Het enige dat je nodig hebt is een weekje gewenning.

Het is de moeite volledig waard om gewend te raken aan het formaat, want het grote scherm biedt in feite dezelfde voordelen als een kleine Android-tablet. Bovendien huist er in de smartphone een enorme batterij, waardoor je twee dagen met een acculading kunt doen: iets waar je wel heel snel aan zult wennen.

Een andere unieke eigenschap van de Note II is dat er een stylus bij zit, die je eenvoudig in de onderkant van het toestel kunt wegwerken. In combinatie met de S Note-app kan je hiermee aantekeningen maken (met handschriftherkenning), tekenen, of de stylus gebruiken voor gewone aansturing. In de praktijk kwam de stylus bij ons echter zelden echt van pas.

Klik hier voor de volledige Samsung Galaxy Note II review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

De Note II heeft een gigantisch formaat, waardoor er ook een grote batterij in past.

Samsung Galaxy Note II

Prijs los toestel € 540,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 15 x 8 x 0,9 cm, 183 gram

Pluspunten

Accuduur

Voordelen van een tablet

Stylus en S Note

Minpunten

Formaat niet voor iedereen geschikt

Samsung Apps, S Beam en S Voice

SCORE 8/10

Samsung Galaxy S4

De Galaxy S4 heeft meer in zijn mars dan je aanvankelijk denkt. Allereerst het formaat. Hoewel het toestel nauwelijks groter is dan zijn voorganger, is het scherm dat erin geplaatst is van groter formaat. Een scherm dat er qua helderheid en kleurweergave werkelijk uit spat. Bovendien is de resolutie bijzonder hoog. Alleen het scherm van de grote concurrent HTC One oogt net even een slagje scherper.

Ten opzichte van de S III is bij de S4 ook de camera verbeterd. Hij heeft meer megapixels en de sensor weet kleuren helder af te vangen. Alleen in donkere omstandigheden zien de foto's van de Xperia Z en Lumia 920 er beter uit.

De smartphone draait op Android, maar daar is ook alles mee gezegd. Samsung heeft het toestel met zijn TouchWiz-schil dusdanig onder handen genomen dat er weinig meer van te herkennen is. Er zitten bijzonder veel slimmigheidjes in, die we niet tegenkomen op andere smartphones. Alle toevoegingen zorgen er helaas wel voor dat je de helft van de ingebouwde 16 GB opslagruimte kwijt bent, en dat is behoorlijk veel. Gelukkig kan je het opslaggeheugen uitbreiden met een geheugenkaart, wat we ook aanraden.

De Galaxy S4 is dus geen S III-plus te noemen. Vooral onder de motorkap zijn er grote veranderingen, in software en hardware. Het uiterlijk is weinig veranderd. De smartphone is nog steeds van plastic, maar voelt iets steviger en lichter aan dan zijn voorganger. Door de plastic constructie is het ook mogelijk de batterij te vervangen, wat zijn voordelen heeft.

Klik hier voor de volledige Samsung Galaxy S4 review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

De extra sensoren openen een nieuwe wereld voor apps.

Samsung Galaxy S4

Prijs los toestel € 699,-

Besturingssysteem Android 4.2

Eigenschappen 13,7 x 7 x 0,8 cm, 130 gram

Pluspunten

Scherm

Camera

Snelheid

Android-toevoegingen

Extra sensoren

Minpunten

Samsung-applicatiewinkel en Hub

Plastic afwerking

Onoverzichtelijk instellingenscherm

SCORE 9/10

LG Optimus G

De LG Optimus G is al een tijd verkrijgbaar in het buitenland, maar pas sinds kort ook in Nederland. Opvallend is dat de smartphone als twee druppels water lijkt op de Nexus 4, de testwinnaar van de mid-range smartphones. Verschil is dat dit het toptoestel van LG zelf is, en dat dus ook de LG-interface over Android is uitgesmeerd. Qua specificaties zijn er weinig verschillen te vinden tussen de twee toestellen. Het scherm lijkt wel wat kleurrijker en helderder, er is meer opslaggeheugen en de camera heeft meer megapixel. De foto-resultaten kunnen zich qua scherpte echter niet meten met de iPhone 5 of de Xperia Z.

De skin van LG laat Android er kleurrijk uitzien, wat er op het heldere scherm werkelijk vanaf spat. Sommige onderdelen zijn echter een beetje knullig, bijvoorbeeld de quadcore-optie in de instellingen, die alleen bedoeld is om te pochen met het feit dat er een quadcore-processor in de smartphone zit. Ook de applicatiewinkel LG Smartworld is behoorlijk overbodig.

De LG Optimus G is een uitstekende smartphone, maar niet de beste keuze. Het toestel is vrij duur, er zijn betere keuzes in zijn prijsklasse te vinden. Ook vinden wij de Nexus 4 een betere optie omdat dit toestel een schone Android-installatie heeft (en een lagere prijs).

Klik hier voor de volledige LG Optimus G review.

(Review op persoonlijke noot redacteur)

©PXimport

Op alle fronten een prima toestel, alleen ligt de prijs net iets te hoog.

LG Optimus G

Prijs los toestel € 530,-

Besturingssysteem Android 4.1

Eigenschappen 13,2 x 6,9 x 0,9 cm, 145 gram

Pluspunten

Helder en scherp beeld

Vlot toestel

Stevige bouwkwaliteit

Minpunten

Prijs

Batterij niet vervangbaar

Geen ruimte voor microSD-kaart

SCORE 7/10

▼ Volgende artikel
Review LG OLED EVO 65G56LS – Opnieuw de grens verlegd
Huis

Review LG OLED EVO 65G56LS – Opnieuw de grens verlegd

LG blijft verbetert de oled-techniek nog veel verder en dat werpt dit jaar eindelijk zijn vruchten af. De LG OLED EVO 65G56LS is uitgerust met een nieuw type oled-paneel dat aanzienlijk meer piekhelderheid en kleurbereik levert. Daarnaast heeft LG webOS 25 uitgerust met een aantal AI-functies die het gebruiksgemak moeten verbeteren.

Fantastisch
Conclusie

LG toont met de G5 dat er nog flink wat vooruitgang geboekt kan worden in oled-technologie. Perfect is deze tv echter nog niet, vooral in heel donkere beelden moet LG de software nog aanpassen om ruis en zichtbare gradaties te vermijden.  De LG OLED EVO 65G56LS haalt uit het nieuwe oled-paneel echter wel een indrukwekkende piekhelderheid, en erg ruim kleurvolume. We durven bijna zover gaan om te zeggen dat hij de klassieke zwakke punten van oled elimineert. Samen met de uitstekende kalibratie geniet je zo in Filmmaker Mode van bijna referentie beeldkwaliteit. De ingebouwde luidsprekers leveren een aangename klank, wel jammer dat LG DTS-ondersteuning geschrapt heeft. De nieuwe AI-features in webOS 25 moeten duidelijk nog verder rijpen, voorlopig leveren ze geen meerwaarde, maar webOS blijft wel erg gebruiksvriendelijk. De nieuwe afstandsbediening sluit aan bij de moderne trend met minder toetsen. Gamers tot slot vinden op de G5 alles wat ze maar kunnen wensen. Dit is een topmodel, met een bijhorend prijskaartje, maar hij is het zeker waard.

Plus- en minpunten
  • Alpha11-processor met uitstekende beeldverwerking
  • Fantastische HDR-beelden in HDR10 en Dolby Vision
  • Goede kijkhoek en anti-reflectie
  • WebOS 25, met vijf jaar lang nieuwe versies
  • Advertenties op het Home-scherm
  • Geen ondersteuning voor HDR10+ en DTS
  • Voorlopig weinig meerwaarde met AI

 

LG OLED EVO 65G56LS (2025)

  • Adviesprijs: 3,299 euro
  • Wat: Ultra HD 4K 165 Hz W-OLED-tv
  • Aansluitingen: 4x HDMI (4x v2.1 (48 Gbps), ARC/eARC, ALLM, VRR, HFR), 3x usb, 1x optisch digitaal uit, 2x antenne, 1x IR-blaster, Wifi 6 (802.11ax), ethernet, Bluetooth 5.3, WiSA
  • Extra’s: HDR10, HLG, Dolby Vision IQ, Dolby Atmos, webOS 25, AirPlay 2, Google Cast, USB/DLNA-mediaspeler, DVB-T2/C/S2, CI+-slot, Alpha 11 gen2 processor
  • Afmetingen: 1.441 x 910 x 263 mm (incl. voet)
  • Gewicht: 26,6 kg (incl. voet)
  • Verbruik (per 1000 uur): SDR 85 kWh (E) / HDR 222 kWh (G) 

De nieuwe G-serie van LG is verkrijgbaar in twee versies. Een met een centrale voet in doos zoals ons testmodel, te herkennen aan de letters ‘LS’ achteraan en een model met een meegeleverde wandbeugel, die modellen hebben de letters ‘LW’ achteraan. De G-reeks mikt nog steeds in eerste instantie op wandmontage. Het toestel zelf is 24mm diep, dat lijkt misschien veel, maar die dikte heeft het wel over het hele oppervlak. Er is geen behuizing voor elektronica die verder uitsteekt. De rand is afgewerkt met een zilverkleurige strip, en dat geeft deze tv van opzij bekeken echt een premium look. De wandbeugel is verstelbaar, je kunt het toestel beperkt links en rechts draaien. De voet kun je monteren in twee posities, hoog en laag, in de hoge positie is er ruim plaats voor een soundbar. Het moet gezegd ook op een tv-meubel ziet hij er prima uit, wandmontage is zeker geen verplichting. 

Aansluitingen

De selectie aansluitingen die LG gebruikt is al enige tijd onveranderd gebleven, maar is dan ook erg goed. Met vier hdmi-poorten die allemaal de maximale hdmi 2.1-bandbreedte (48Gbps) leveren, zitten gamers in ieder geval gebeiteld. Verdere gamingfuncties zijn ALLM, 4K120 en VRR (AMD FreeSync en NVIDIA G-Sync). PC-gamers kunnen zelfs tot 4K165 gaan, dat is een duidelijke upgrade ten opzichte van vorig jaar. Input-lag is altijd een sterk punt geweest bij LG, dat is dit jaar niet anders, in 4K60 meten we 10,5ms, in 2K120 zelfs maar 5,5ms. Op poort 2 kan je ARC/eARC gebruiken, gamers die een soundbar willen aansluiten, houden nog steeds drie volwaardige HDMI-poorten over. 

Wil je de opstelling zo netjes mogelijk houden, altijd mooi bij een premium tv, dan kun je de bijgeleverde IR-blaster gebruiken om brontoestellen te besturen met de LG-afstandsbediening, ook als die apparaten bijvoorbeeld in een kast staan. De G5 ondersteunt het WiSA-protocol (Wireless Speaker and Audio Association), maar is beperkt tot 2.1-configuraties. Daarmee is jammer genoeg geen draadloze surroundopstelling mogelijk. Alle kabels kun je via twee clips en twee verzonken kanalen wegleiden naar de voet. 

Nieuw oled-paneel, nieuw record

Nieuwe ontwikkeling op vlak van oled-technologie zijn niet uitzonderlijk. Twee jaar geleden introduceerde LG bijvoorbeeld oled-panelen met een laag microlenzen die voor een mooie verbetering in helderheid zorgden. Die microlenzen zijn op de G5 echter niet meer aanwezig. In ruil gebruikt dit model een gloednieuw paneel dat een andere opbouw van de oled-materialen gebruikt. Onder de naam OLED evo Met Brightness Booster Ultimate belooft de G5 hogere piekhelderheid en een breder kleurbereik. En dat blijken geen loze beloftes. Op het 10%-venster haalt de G5 2409 nits, en op een volledig wit beeld zelfs 356 nits. 

Lees ook: Zo testen we televisies

Dat alles gemeten in de uitstekend gekalibreerde HDR Filmmaker mode. Ter verduidelijking, dat is een 50 procent verbetering tegenover de G4 van vorig jaar, en voldoende om de kop van het oled-peloton aan te voeren. Vooral de verbetering op het volledig wit veld is impressionant. Daardoor moet de G5 nu de helderheid veel minder laten dalen als het beeld veel wit bevat, iets wat op vorige generaties nog merkbaar was. Ook het kleurbereik is weer groter geworden, en met 99,9% P3 is de G5 perfect uitgerust voor prachtige HDR-beelden. Het paneel had een uitstekende uniformiteit en weert zeer goed reflecties. De kijkhoek is prima.

De Filmmaker Mode is er voor wie minimale beeldverwerking wil, en de mooiste beelden getrouw aan de intentie. In SDR laat dat prachtige resultaten zien, maar de echte pracht van de G5 komt tevoorschijn bij HDR-beelden. Ook hier is de kalibratie nagenoeg perfect met enorm veel witdetail, intense kleuren, en dankzij de hoge piekhelderheid tintelende lichtaccenten. Kleuren worden goed bewaard als ze zeer helder zijn, dat dankt de tv aan het nieuwe paneel. Enkel in de donkerste beelden laat de G5 wat steken vallen. Er is veel schaduwdetail, maar in sommige beelden merken we veel ruis die het beeld ruw maakt en detail verbergt. In een ander geval was er wat blokvorming en bandvorming zichtbaar. We hopen dat LG nog wat aan de software kan sleutelen. 

Prima beeldverwerking

De Alpha11 beeldprocessor is aan zijn tweede generatie toe, maar nieuwe features lijken er niet te zijn. De upscaling en ruisonderdrukking zijn erg goed. In deinterlacing van 1080i-beeld merkten we op een testpatroon opnieuw een foutje waardoor kamvorming zichtbaar was, al bleek dat bij de meeste content niet tot problemen te leiden. Kleurstroken in zachte gradiënten elimineer je met de Vloeiende Gradatie-instelling, maar activeer die enkel als je het echt nodig acht, en dan alleen in de laagste stand. In een van onze testclips veegde die instelling ook wolken uit de lucht. Ook de dynamische tonemapping waar we gebruikelijk erg tevreden over zijn, laat je op dit model beter uit inactief.

Die maakte het beeld te helder, waardoor het aan contrast en impact verliest. Bovendien levert de G5 ook zonder dynamische tonemapping knap beeld. Goede punten waren er voor de bewegingsscherpte. Het oled-paneel laat nauwelijks of geen dubbele rand optekenen rond bewegende voorwerpen. Wie in 24Hz-filmmateriaal te veel last heeft van judder bij snelle camerabewegingen, activeert best TruMotion, bijvoorbeeld in ‘Cinematografische Beweging’ als je minimale invloed wenst. Maar ook hogere instellingen leverden goede resultaten, en de G5 toonde erg weinig beeldfouten zelfs met TruMotion in de Vloeiend-stand. 

Geen DTS-ondersteuning meer

Het is jammer, maar de G5 ondersteunt alleen nog maar Dolby Atmos, geen DTS meer. Vooral voor mensen met een uitgebreide bibliotheek Blu-ray schijven is dat een tegenvaller. Streaming gebruikt overwegend Dolby Atmos, dus daar weegt dat gebrek minder. De 60 Watt 4.2 kanaalsoplossing leek ons onveranderd. De klank is goed gebalanceerd, met een warm karakter en duidelijke baslijn. Zelfs surround is goed hoorbaar. Voor veel mensen zal dit volstaan, maar voor echte bioscoop audio zal een soundbar toch vereist zijn. Nieuw dit jaar is de Personal Sound Wizard. Die laat je een aantal keer in groepen van vier fragmenten horen met verschillende geluidsinstellingen, jij duidt aan wat je het best vindt klinken. Na de test bepaalt de processor op basis van je keuzes je geprefereerde klankinstellingen. Iets gelijkaardig bestond vorig jaar al voor beeld, maar we vinden dat je daar beter voor Filmmaker Mode of Cinema beeldmode kiest. Bij audio mogen persoonlijke voorkeuren wat meer doorwegen. 

WebOS 25, AI als persoonlijk hulpje

Kunstmatige intelligentie moet de nieuwe troef zijn van webOS 25, maar al deze nieuwe functies bleken niet te werken in het Nederlands. Voice ID, waarbij de tv je herkent op basis van je stem is nog niet beschikbaar in Nederlands. Maar ook andere functies, zoals de AI Chatbot die je moet helpen bij eenvoudige vragen zoals het aanpassen van beeldkwaliteit of aanbevelingen geven voor content, leek zelden te weten wat hij met onze vragen moest doen. LG kondigde ook generatieve kunst aan die je kan gebruiken in de screensaver, maar ook dit was nog niet beschikbaar. Nu missen we die AI-functies wel niet, de G5 is zo ook gebruiksvriendelijk, maar we hopen toch dat dit via software updates verbeterd wordt. 

In dit overzichtsartikel vind je alle informatie over webOS. WebOS 25 is van uitzicht niet echt veranderd op wat details na. Zo kan je live tv en HDMI-ingangen nu als tegels toevoegen in de rij met apps op het Home-scherm. Apps en Quick Cards die je niet gebruikt, kan je verbergen. Het app-aanbod is erg ruim en de G5 ondersteunt Airplay2 en Google Cast. LG toont helaas reclame op het Home-scherm en in de screensaver, lees in dit artikel hoe je reclame verwijdert.

De ‘Magic Remote’ heeft een nieuw ontwerp gekregen. Een rechthoekige vorm met afgeronde hoeken, en vooral minder toetsen. Weg zijn de cijfer- en kleurtoetsen, de volume- en kanaaltoetsen zijn nu kanteltoetsen. De mute-toets is verdwenen, muten doe je door de volume knop lang naar beneden te duwen. De ingangen-toets is vervangen door een Home Hub-toets, maar wanneer je die lang indrukt, toont de tv de ingangen. De aanwijsfunctie is gebleven, je kan de cursor op het scherm besturen door de afstandsbediening te bewegen. De afstandsbediening oogt moderner, en het gebruiksgemak is prima, maar we zouden hem niet beter noemen dan de oude versie. 

Conclusie

LG toont met de G5 dat er nog flink wat vooruitgang geboekt kan worden in oled-technologie. Perfect is deze tv echter nog niet, vooral in heel donkere beelden moet LG de software nog aanpassen om ruis en zichtbare gradaties te vermijden.  De OLED65G56LS haalt uit het nieuwe oled-paneel echter wel een indrukwekkende piekhelderheid, en erg ruim kleurvolume. We durven bijna zover gaan om te zeggen dat hij de klassieke zwakke punten van oled elimineert. Samen met de uitstekende kalibratie geniet je zo in Filmmaker Mode van bijna referentie beeldkwaliteit.

De ingebouwde luidsprekers leveren een aangename klank, wel jammer dat LG DTS-ondersteuning geschrapt heeft. De nieuwe AI-features in webOS 25 moeten duidelijk nog verder rijpen, voorlopig leveren ze geen meerwaarde, maar webOS blijft wel erg gebruiksvriendelijk. De nieuwe afstandsbediening sluit aan bij de moderne trend met minder toetsen. Gamers tot slot vinden op de G5 alles wat ze maar kunnen wensen. Dit is een topmodel, met een bijhorend prijskaartje, maar hij is het zeker waard.

▼ Volgende artikel
Tekst kopiëren en plakken? Zo krijg je toegang tot het klembord op Android
Huis

Tekst kopiëren en plakken? Zo krijg je toegang tot het klembord op Android

Het is misschien niet het eerste waar je aan denkt, maar ook Android heeft – net als Windows – een klembord. Daarmee kun je gemakkelijk tekst kopiëren van de ene app naar de andere. Maar hoe open je dat klembord eigenlijk? En waar vind je wat erop staat? Je leest het in dit artikel!

Wat gaan we doen?

In dit artikel leggen we uit hoe kopiëren en plakken in Android precies werkt. Dat geldt voor zowel Android-smartphones en Android-tablets.

  • Zo werkt kopiëren, knippen en plakken
  • Knippen en plakken vanuit toetsenbord
  • Verbeteringen dankzij Android 13

Wil je meer weten over de veiligheid van Android? Lees dan het artikel Alles wat je moet weten over Android-beveiliging

Tekst of afbeeldingen kopiëren en plakken: het is een van de basisfuncties van elk besturingssysteem. Ook Android ondersteunt dit natuurlijk. Je kunt iets kopiëren in de ene app en het vervolgens plakken in een andere. Maar het Android-klembord kan meer dan alleen dat. Alles wat je kopieert, wordt daar namelijk tijdelijk opgeslagen. Handig als je per ongeluk iets hebt weggehaald, iets wilt terugvinden of gewoon even wilt kijken wat je allemaal hebt gekopieerd.

Let wel: hoe je precies bij het klembord komt, hangt af van je toestel en de Android-versie die je gebruikt. Zo hebben merken als Samsung en LG hun eigen klembordfunctie ingebouwd. Andere toestellen vereisen meestal een specifieke toetsenbord-app om het klembord te kunnen openen. In dit artikel leggen we je uit hoe je dat doet met zo’n toetsenbord-app.

Klembord binnen toetsenbord-apps

Om toegang te krijgen tot het klembord, heb je een toetsenbord-app nodig die die functie ondersteunt. Populaire keuzes zijn Gboard van Google en SwiftKey van Microsoft. Beide bieden vergelijkbare klembordfuncties, dus je kunt zelf kiezen welke je het prettigst vindt. Download en installeer de app, en stel deze daarna in als je standaard toetsenbord.

©PXimport

Met een ander toetsenbord in Android heb je meer mogelijkheden.

Dat instellen doe je via het instellingenmenu van je Android-telefoon. Gebruik het zoekveld bovenin het scherm en typ 'toetsenbord'. Je krijgt dan een lijst met resultaten. Kies de optie waarmee je het standaard toetsenbord kunt wijzigen en tik daarop.

Kies vervolgens de toetsenbord-app die je net hebt geïnstalleerd, zoals Gboard of SwiftKey. Let op: de vormgeving van de instellingen kan per toestel verschillen. Gebruik je liever een andere toetsenbord-app met klembordfunctie? Geen probleem – zolang je maar de juiste app selecteert bij het instellen.

Tekst kopiëren en plakken

Het klembord werkt meestal alleen met tekst. Wil je iets kopiëren naar een andere app? Selecteer dan een stuk tekst en kopieer het. Open bijvoorbeeld WhatsApp, ga naar een chat en houd het tekstveld even ingedrukt om de tekst direct te plakken. Soms zie je ook een klembordsymbooltje verschijnen, net boven het toetsenbord en onder het tekstveld. Tik daarop om het volledige klembord te openen.

Zie je dat symbooltje niet meteen? Dan krijg je waarschijnlijk eerst de suggestie om alleen de laatst gekopieerde tekst te plakken. Tik in dat geval op het witte rondje met het pijltje naar rechts – zo krijg je alle opties te zien.

Onder het kopje Recent zie je een lijstje met wat je als laatste hebt gekopieerd. Tik op een item om het direct in het tekstveld te plakken. Let wel: deze lijst wordt na een tijdje automatisch geleegd. Gebruik je vaak dezelfde tekst? Dan kun je die vastpinnen, zodat hij bewaard blijft. Zowel Gboard als SwiftKey ondersteunen deze functie: houd het item ingedrukt en kies voor Vastpinnen.

Klembord sinds Android 13

Sinds Android 13 is het klembord flink verbeterd. De basis is nog steeds hetzelfde: je kopieert tekst of een afbeelding in de ene app en plakt die in een andere. Maar de manier waarop je het klembord gebruikt, is een stuk handiger en overzichtelijker geworden. Dat maakt het werken met meerdere fragmenten tegelijk een stuk efficiënter.

Een van de grootste vernieuwingen is dat je nu meerdere items kunt bewaren – zowel tekst als afbeeldingen. Alles wat je kopieert, verschijnt in een nieuw klembordpaneel. Je opent dat paneel via het meldingscentrum of door een tekstveld lang ingedrukt te houden. Daar kun je door je gekopieerde items bladeren, kiezen wat je wilt plakken, en dingen die je niet meer nodig hebt, direct verwijderen. Je kunt zelfs een tekstfragment nog aanpassen voordat je het plakt.

Het klembordpaneel dat in Android 13 zijn intrede heeft gemaakt.

Met de komst van Android 13 werden er ook meteen een aantal nieuwe privacyfuncties voor het klembord geïntroduceerd. In eerdere versies konden apps op de achtergrond soms ongemerkt meelezen wat je had gekopieerd – met alle risico’s van dien. Nu heb je als gebruiker veel meer controle. Zo is er een nieuwe toestemmingsvraag voor klembordtoegang én krijg je een melding als een app probeert mee te kijken. Een stuk veiliger dus.