ID.nl logo
Hoe werkt het huren van elektrische scooters of steps?
© Reshift Digital
Mobiliteit

Hoe werkt het huren van elektrische scooters of steps?

Elektrische scooters of e-steps duiken steeds vaker op in het straatbeeld en zijn de ideale manier om in korte tijd relatief kleine afstanden af te leggen. In het buitenland worden ze steeds populairder, maar in Nederland loopt het nog niet zo storm. Hoe komt dat? En hoe kun je alsnog een e-step of scooter huren?

Heb je recentelijk nog een stedentripje gedaan naar enkele grote Duitse of Franse steden, dan zal het je waarschijnlijk zijn opgevallen dat er veel elektrische steps langs de weg staan. Stedelingen in onder meer Berlijn, Lyon en Parijs gebruiken ze om snel korte afstanden af te leggen in de stad, maar zo'n elektrische scooter of step is ook een ideaal middel om als toerist een stad te ontdekken.

Door middel van een app (de app Tier is bijvoorbeeld erg populair in Scandinavië en Duitsland, maar ook Bird, Lime en Dott zijn bekende namen) kun je zien welke steps of scooters er beschikbaar zijn in de buurt en of ze volledig zijn opgeladen (of in andere woorden: hoe ver je ermee kunt).

In theorie kun je met een step meestal op een volledig opgeladen accu ruim 20 kilometer vooruit, maar in de praktijk is dit vaak nog wat verder. Scooters kunnen nog wat verdere afstanden afleggen. Ben je klaar, dan zet je de step of scooter weer ergens neer voor de volgende gebruiker. Doorgaans moet dit binnen een bepaald aantal kilometers van het stadscentrum zijn. Zet je je step of scooter daarbuiten, dan betaal je daar een boete voor. Dit bedrag wordt via de app verrekend.

©PXimport

Kosten

Doorgaans betaal je via de app een startbedrag plus een tarief per minuut om de elektrische step of scooter te mogen gebruiken. De kosten voor lange tripjes kunnen hierdoor aardig oplopen. Om een idee te geven: je hebt meestal een starttarief van 1 euro, terwijl het tarief per minuut kan oplopen van 0,15 tot zelfs 0,23 euro.

Sommige apps bieden ook een soort dagpas aan voor circa 10 euro. Je kunt dan onbeperkt afleggen en eventueel kun je ook overstappen op andere steps of scooters, als degene die je gebruikt bijna leeg is.

Go Sharing doet stapje terug

De elektrische deelscooters van Go Sharing kun je nu nog in veel Nederlandse steden zien, maar dat gaat veranderen. Go stelt in een verklaring dat de scooters nog niet vaak genoeg worden gehuurd om rendabel te zijn. Daarom verdwijnen de deelscooters van Go uit 45 steden in Nederland. Straks zijn de scooters alleen nog te huren in 13 steden, waaronder Haarlem, Delft, Den Haag en Rotterdam.

Geen regelgeving

In België vind je deelsteps vooral in Brussel. In Nederland loopt het nog niet storm, omdat er met name voor e-steps nog geen uitgebreide regelgeving is. De e-steps vallen nu nog onder dezelfde regelgeving als elektrische bromfietsen, hetgeen in de toekomst vermoedelijk zal veranderen. Bovendien vallen ook niet alle steps onder deze regelgeving: de meeste zijn namelijk niet legaal in Nederland. Op de website van het RDW is te vinden welke wel de weg op mogen.

Het ontbreken van een specifieke regelgeving is een van de redenen waarom er in grote Nederlandse steden nog geen deelsteps zijn te vinden, ondanks dat steden als Breda en Rotterdam wel interesse hebben. Het is dus vooral afwachten tot er een landelijke regelgeving komt.

Wil je toch een elektrische scooter of step huren in Nederland, dan kun je terecht bij diverse verhuurorganisaties. Hier kun je ze voor een dagje (of langer) huren, bijvoorbeeld om een toer te doen door de Veluwe. Wel zijn er in sommige steden als Groningen en Den Haag tests bezig omtrent het huren van e-scooters. Partijen als Felyx hebben scooters door de heel de stad staan. Deze zijn via een applicatie te huren. Je scant jouw rijbewijs van te voren in de app. Hier betaal je ook per minuut.

▼ Volgende artikel
Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1
Huis

Een nieuw begin! - Power-Up Podcast #1

New mask, same task! Ondanks het zware afscheid van ons geliefde merk, zijn we meer dan ooit gemotiveerd om van ID Games opnieuw iets groots te maken. In deze allereerste Power-Up Podcast leggen we uitgebreid uit wat onze toekomstplannen zijn voor het magazine en de website, delen we de enorme hoeveelheid toffe berichten die we hebben ontvangen én moeten we helaas ook een paar uitspraken rechtzetten. Natuurlijk ontbreekt het vaste recept niet: Simons poepverhalen, Martins boomer-programma’s en een flinke dosis games. Zo hebben we het onder andere over Dispatch, Halo en 2XKO. En hoewel sommige dingen veranderen, blijft traditie gewoon bestaan. Dus: Check snel de aflevering, baklap!

Watch on YouTube

00:00 Intro
02:05 Een ‘goed’ begin
04:25 Warme berichten
08:35 Correcties
12:00 Het magazine
18:00 De nieuwe site
20:45 Kopzorgen & Irene Moors
23:15 Simon zijn wc-avonturen (deel 2)
27:10 Dispatch
31:35 Opsporing: games gezocht
37:00 Ubisoft-chaos
51:25 Simons laatste Halo-avonturen
57:25 Toekomst van de gamesmedia
01:01:55 Terug naar de programma’s
01:07:00 The Rip
01:13:05 2XKO
01:16:15 Outro

Je kan ook de podcast beluisteren hieronder of via deze link!

▼ Volgende artikel
Kijk hier naar de  Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6
© Xbox Game Studios
Huis

Kijk hier naar de Xbox Developer Direct met Fable, Forza Horizon 6

Eens in de zoveel tijd geeft Microsoft ons een kijkje in de keuken van verschillende ontwikkelaars middels een Xbox Developer Direct. Deze week is het weer zover, en krijgen we meer te weten over aankomende games Fable, Gran Turismo 6 en Beast of Reincarnation. Hieronder vind je de stream, de tijden en onze verwachtingen.

De Xbox Developer Direct is een presentatie waarin de ontwikkelaars van verschillende games rechtstreeks aan spelers kunnen vertellen over hun aankomende titels. De eerste editie van 2026 wordt op donderdag 22 januari, om 19:00 uur Nederlandse tijd uitgezonden. 

De presentatie is dan te bekijken op het YouTube- en Twitch-kanaal van Xbox, maar is ook hieronder live te zien. De lengte van deze Developer Direct is nog niet zeker, maar vorige edities namen zo’n vijftig minuten in beslag. 

Watch on YouTube

Programma van de Developer Direct

Daarbij is al bekend welke games er getoond gaan worden. Twee daarvan komen uit de stal van Playground Games, de ontwikkelaar van de Forza Horizon-games die dan ook het zesde deel in die racefranchise en de nieuwe spelwereld in Japan uitgebreid laat zien. Ook is het goed mogelijk dat de releasedatum van het spel tijdens de Developer Direct wordt onthuld, gezien die vorige week mogelijk gelekt is

Maar Playground werkt ook al jarenlang aan een ander, zeer geanticipeerd project: Fable. Dit gaat niet om een remake, maar een gloednieuwe game in de geliefde fantasyfranchise. De game werd in 2020 aangekondigd dus de hoop is dat het spel ergens dit jaar verschijnt. Gezien Playground blijkbaar klaar is om meer te gaan onthullen over het spel achten we dat ook wel mogelijk. Er is vooralsnog maar weinig bekend over deze nieuwe Fable-titel, dus we hopen vooral veel te zien over hoe het speelt en hoe diep we in de wereld van Albion kunnen duiken. De diepgang van de quests was immers wat Fable zo grijpend maakte.

Watch on YouTube

Een ietwat onverwachte verschijning in een Xbox-presentatie is ontwikkelaar Game Freak. Dit Japanse bedrijf staat immers bekend om de Pokémon-games die exclusief op Nintendo-consoles uitkomen, maar zoals vorig jaar duidelijk werd, wordt er ook gewerkt aan een geheel andere game. Beast of Reincarnation is een prachtig ogende rpg die zich afspeelt in een post-apocalyptische versie van Japan, en er is een hele grote hond van de partij. De interesse is dus wel gewekt, maar Game Freak moet wel even bewijzen dat er meer redenen zijn om geïnteresseerd te worden dan “de Pokémon-makers maken een Xbox-game”. 

Fallout-remasters?

Opvallend aan deze editie van de Xbox Developer Direct is dat er drie games uitgelicht worden. In eerdere edities waren dit er vier, waardoor fans speculeren dat er nog een geheime aankondiging komt. Insiders als Jez Corden, die in het verleden correcte informatie naar buiten heeft gebracht, zeggen dat er inderdaad een vierde aankondiging is. Er is een mogelijkheid dat dit remasters van Fallout 3, Fallout: New Vegas of beide betreft. Geruchten over opgepoetste versies van die spellen gaan al geruime tijd rond, en gezien het tweede seizoen van de Fallout-serie op Amazon Prime Video bijna ten einde komt, lijken de sterren er perfect voor in de hemel te staan.

©Obsidian Entertainment

Het lijkt echter iets anders te lopen, gezien diezelfde Jez Corden nu claimt dat de Fallout-remasters 'niet bepaald aanstaande' zijn, en niet á la The Elder Scrolls 4: Oblivion Remastered plotseling uitgebracht worden tijdens de Developer Direct.

Daarbij gaan er andere geruchten rond vanuit onder andere de website VGC, dat deze vierde aankondiging een ‘kleinschalige, originele game van een first-party Xbox-ontwikkelaar’ is. Geen bestaand IP dus, wat speculatie over wat het zou kunnen zijn lastig maakt. Enfin, donderdag komt er ongetwijfeld duidelijkheid.