ID.nl logo
Slim laden en flexibel rijden: dit is hoe je het aanpakt!
© Have a nice day - stock.adobe.com
Mobiliteit

Slim laden en flexibel rijden: dit is hoe je het aanpakt!

Rijd je veel elektrisch? Dan is het vaak de moeite waard een thuislader aan te schaffen. Met keuze uit Plug & Charge-laders, die aan één stuk door opladen, en zogeheten slimme laders. Deze passen het laden aan op de omstandigheden. Door slim te laden kun je onder meer besparen op je laadkosten en zo veel mogelijk duurzaam laden met zonne-energie.

In samenwerking met Greenchoice.

Dynamisch laden om geld te besparen

Om slim te laden heb je natuurlijk een slimme laadpaal nodig. Dat is een autolader die door middel van een internetverbinding gebruik kan maken van een aantal ‘slimme’ extra functies. Verderop gaan we dieper in op het vinden van een geschikte slimme lader (want er zijn veel varianten), maar eerst bespreken we een aantal van de belangrijkste functies.

Wat misschien wel het handigst is van een slimme lader, is dat deze dynamisch kan laden. In plaats van dat je de stekker in de auto stopt en deze aan een stuk door gelijkmatig oplaadt tot de accu vol is, kan een slimme lader op basis van de omstandigheden en jouw wensen gedurende bepaalde periodes sneller en langzamer laden.

Dat kan bijvoorbeeld worden gebruikt om de auto automatisch op te laden wanneer dat voor jou het voordeligst is. Dat zijn de momenten waarop het rustig is op het stroomnet. Voorheen was dat vooral ’s nachts, toen er relatief weinig stroomvraag was. Tegenwoordig is dat steeds meer overdag als de zon schijnt en de wind waait. Het laadproces duurt zo wel wat langer, maar als je de auto pas de volgende dag weer nodig hebt, merk je daar niks van. Zo heb je ‘s ochtends én gewoon een volle accu, én minder betaald. Bovendien belast je het stroomnet op deze manier een stuk minder.

©graja

Laden met zonne-energie en dynamic load balancing

Als je zonnepanelen op het dak hebt liggen, kun je de slimme laadpalen ook zo veel mogelijk laten laden met zonne-energie. De laadpalen proberen je auto dan met de op dat moment beschikbare zonne-energie op te laden en zo min mogelijk stroom af te nemen van het elektriciteitsnet. Dat laatste kost geld, terwijl je voor de opgewekte eigen zonne-energie niks extra’s hoeft te betalen. Zeker als straks de salderingsregeling wordt afgebouwd, kun je daarmee geld besparen, nu al duurzaam laden op zonne-energie en tegelijkertijd het elektriciteitsnetwerk ontlasten. De eventuele meerprijs van zo'n slimme lader verdien je vanzelf weer terug.

Daarnaast is er nog een andere handige functie: dynamic load balancing. Hiermee houdt de laadpaal rekening met je overige stroomverbruik in huis. Als andere apparaten veel energie verbruiken, kan de lader ervoor kiezen om gedurende dat soort momenten even minder stroom voor het opladen van de auto te gebruiken. Dat voorkomt overbelasting van je huisaansluiting en een eventuele stroomstoring.

Wil jij echt groen elektrisch rijden?

Ontdek hier alle mogelijkheden!

Het vinden van een geschikte slimme laadpaal

De ene slimme laadpaal is de andere niet, en hoewel we zojuist de belangrijkste functies hebben benoemd, die (vrijwel) iedere slimme laadpaal wel heeft, zijn er ook nog een hoop mogelijkheden die niet per se alomtegenwoordig zijn. Zo kunnen sommige laadpalen laadsessies zakelijk verrekenen en zijn ze voorzien van een laadpasscanner, zodat je ze kunt delen met andere gebruikers en daar een vergoeding voor kunt ontvangen. Ook kan een (vooralsnog klein) aantal 'bidirectioneel laden', waarmee ze stroom van de auto-accu kunnen terugleveren naar het elektriciteitsnet om zo de algehele elektriciteitsvraag beter in balans te houden.

Mocht de keuze tussen al die verschillende slimme laadpalen je wat te veel worden, dan is het misschien handig om te weten dat energieleverancier Greenchoice al een mooie selectie heeft gemaakt in het overweldigende laadpalenaanbod. Greenchoice kan jou middels persoonlijk advies helpen om daartussen een exemplaar te vinden die precies past bij jouw wensen.

Daarnaast kan de energieleverancier ook de installatie van de laadpaal voor zijn rekening nemen. Zo blijven je een hoop tijd en kopzorgen bespaard. Door stroom af te nemen van Greenchoice, heb je bovendien de garantie dat alle elektriciteit die je wél nog van het stroomnetwerk koopt 100 procent duurzaam is. Alle stroom van Greenchoice wordt namelijk duurzaam opgewekt met wind, zon en biomassa. Er wordt geen gebruik gemaakt van steenkool, aardolie of nucleaire energie.

©chartphoto - stock.adobe.com

Voor lange ritten: gebruik een laadpas voor tussentijds bijladen

Ook bij lange ritten waarbij je alsnog tussentijds moet bijladen, kun je dat ‘slim’ doen. Gebruik daarvoor de laadpas van Greenchoice. Hiermee kun je namelijk bij maar liefst 270.000 Europese publieke laadpunten in 22 landen laden terecht. Je kunt dus vrijwel elke openbare laadpaal gebruiken. In tegenstelling tot veel andere laadpassen zit je ook niet vast aan een maandelijks abonnement; je betaalt alleen per laadsessie.

Het gaat dan om een starttarief van 0,36 euro (inclusief btw), met een maximum van 10,29 euro per maand. Als je dat bedrag aantikt, hoef je dus geen starttarief meer te betalen. Wel betaal je uiteraard nog de stroomtarieven van de exploitant van de laadpaal. Dat bedrag verschilt per lader, maar dankzij dit handige overzicht kun je zien waar de openbare laadpalen zich bij jou in de buurt bevinden én welk tarief deze laadpalen hanteren. Zo kom je nooit voor vervelende verrassingen te staan.

Wil jij echt groen elektrisch rijden?

Ontdek hier alle mogelijkheden.
▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 gamingmuizen voor minder dan 120 euro
© ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 gamingmuizen voor minder dan 120 euro

Ben je fanatiek gamer en doe je dat op een desktopcomputer of laptop? Dan mag een goede gamingmuis natuurlijk niet ontbreken. Wij vonden op Kieskeurig.nl goede gamingmuizen voor minder dan 100 euro.

Logitech G Pro X

Logitech G Pro X Superlight is een draadloze muis die communiceert via een meegeleverde 2.4 GHz USB-ontvanger met je Windows-computer. Binnenin bevindt zich een Hero 25K-sensor, waarmee je de gevoeligheid kunt instellen tot een maximum van 25.600 dpi. Je laadt de ingebouwde accu op via de meegeleverde micro-USB-kabel. Wanneer de batterij volledig is opgeladen, gebruik je het apparaat tot 70 uur onafgebroken voordat je deze weer op de stroom moet aansluiten. Het ontwerp weegt 63 gram en heeft een symmetrische vorm, al bevinden de twee duimknoppen zich uitsluitend aan de linkerkant.

In totaal heb je de beschikking over vijf programmeerbare knoppen: de linker- en rechtermuisknop, een klikbaar scrollwiel en de twee genoemde zijknoppen. Aan de onderkant van de behuizing zitten teflon-voetjes (PTFE) die contact maken met de ondergrond. Via de Logitech G Hub software op je pc pas je de instellingen van de DPI en de knoppen aan. De muis heeft een polling rate van 1000 Hz, wat betekent dat de positie duizend keer per seconde aan het systeem wordt doorgegeven.

Gewicht: 63 gram
Programmeerbare knoppen: 5
Sensor: 25.600 dpi

Razer DeathAdder V3

Razer DeathAdder V3 verbind je met je computer door middel van een vaste, gevlochten kabel met een USB-A-aansluiting. Deze muis heeft een asymmetrisch ontwerp dat specifiek is gevormd voor rechtshandig gebruik. Onder de linker- en rechtermuisknop zijn optische schakelaars geïnstalleerd die door middel van een lichtsignaal registreren wanneer je klikt. De interne Focus Pro 30K optische sensor ondersteunt resoluties tot maximaal 30.000 dpi.

Je bedient in totaal zes knoppen, waaronder een speciale knop aan de onderkant waarmee je schakelt tussen verschillende, vooraf ingestelde DPI-profielen zonder dat je de software hoeft te openen. Verder ondersteunt het model een maximale polling rate van 8000 Hz. Dit houdt in dat de muis vaker per seconde gegevens naar je Windows-pc stuurt dan standaardmodellen. Het gewicht van de behuizing bedraagt 59 gram. Om de functies van de knoppen toe te wijzen of macro's in te stellen, gebruik je de Razer Synapse 3-software. Je slaat deze instellingen vervolgens direct op in het ingebouwde geheugen van het invoerapparaat, zodat ze behouden blijven als je hem op een ander systeem aansluit.

Gewicht: 59 gram
Programmeerbare knoppen: 6
Sensor: 30.000 dpi

SteelSeries Rival 5

SteelSeries Rival 5 beschikt over negen afzonderlijk programmeerbare knoppen. Aan de linkerzijde van de behuizing vind je naast de reguliere knoppen ook een tuimelschakelaar die je zowel omhoog als omlaag kunt bewegen, plus een extra knop aan de voorkant van het duimgedeelte. Het apparaat is ontworpen voor rechtshandigen en weegt 85 gram. De registratie van je bewegingen gebeurt via een TrueMove Air optische sensor.

Deze sensor heeft een maximaal bereik van 18.000 dpi en een registratiesnelheid van 400 IPS. Je sluit het apparaat aan op een vrije USB-poort van je Windows-systeem via de vaste, met microvezel beklede kabel. De behuizing bevat tien verlichtingszones die onafhankelijk van elkaar in te stellen zijn via de SteelSeries GG-software. In deze applicatie pas je ook de CPI-waarden en de toewijzing van de negen knoppen aan. De hoofdschakelaars onder de muisknoppen zijn ontworpen met een IP54-certificering, wat inhoudt dat ze afgeschermd zijn tegen de invoer van stof en opspattend water. Er zijn grote glijders van PTFE op de onderkant gemonteerd voor de verplaatsing over een muismat.

Gewicht: 85 gram
Programmeerbare knoppen: 9
Sensor: 18.000 dpi

Corsair M65 RGB Ultra

Corsair M65 RGB Ultra is opgebouwd rondom een frame van geanodiseerd aluminium. Aan de onderkant van dit frame bevinden zich drie uitsparingen waar je meegeleverde gewichtjes in kunt plaatsen. Hiermee verander je het standaardgewicht van 97 gram naar maximaal 115 gram en pas je het zwaartepunt van het apparaat aan. Een opvallend kenmerk aan de linkerzijkant is de zogeheten 'sniper-knop'. Wanneer je deze ingedrukt houdt, verlaagt de muis tijdelijk de DPI-waarde, wat de cursorbeweging in Windows vertraagt.

In totaal zijn er acht programmeerbare knoppen aanwezig. De optische Marksman-sensor registreert bewegingen tot een instelbaar maximum van 26.000 dpi. De verbinding verloopt via een vaste USB-kabel en het apparaat maakt gebruik van AXON-technologie. Deze technologie maakt een polling rate tot 8000 Hz mogelijk. Binnenin is een zes-assige gyroscoop en versnellingsmeter ingebouwd. Met deze sensoren meet het apparaat de fysieke kanteling, waardoor je via de iCUE-software acties kunt koppelen aan het optillen of scheefhouden van de muis.

Gewicht: 97 gram / aanpasbaar tot 115 gram
Programmeerbare knoppen: 8
Sensor: 26.000 dpi

Glorious Model O 2 Wired

Glorious Model O 2 Wired heeft een gesloten voorkant, maar is op de handpalmsteun en de onderzijde voorzien van uitsparingen in een honingraatpatroon. Door deze fysieke structuur te gebruiken, is het totale gewicht van de behuizing op 59 gram gehouden. Aan de voorzijde bevindt zich een vaste, flexibele kabel met een standaard USB-A-stekker voor in je pc. Het apparaat maakt gebruik van een BAMF 2.0 optische sensor. Je past de resolutie van deze sensor handmatig aan tot een bovengrens van 26.000 dpi, waarbij snelheden tot 650 IPS worden geregistreerd.

De linker- en rechtermuisknop zijn voorzien van mechanische schakelaars. Bovenop de muis, direct achter het scrollwiel, bevindt zich een knop waarmee je stapsgewijs de DPI-waarde wijzigt. De actuele stand lees je af aan een indicator aan de onderkant. Via de Glorious Core-software pas je in Windows zaken aan zoals de 'lift-off distance', de polling rate (tot 1000 Hz) en de reactietijd van de knoppen. Er zijn in totaal zes knoppen in de behuizing verwerkt.

Gewicht: 59 gram
Programmeerbare knoppen: 6
Sensor: 26.000 dpi

▼ Volgende artikel
Microsoft Gaming-baas Phil Spencer en Xbox-president Sarah Bond vertrekken
Huis

Microsoft Gaming-baas Phil Spencer en Xbox-president Sarah Bond vertrekken

Microsoft Gaming-ceo Phil Spencer en Xbox-directeur Sarah Bond vertrekken bij het Amerikaanse bedrijf.

Dat hebben verschillende media vernomen, en Spencer zelf heeft het inmiddels ook bevestigd via social media. Daarbij publiceerde IGN ook interne e-mails van Microsoft's ceo Satya Nadella, de te vertrekken Spencer en de nieuwe Microsoft Gaming-ceo Asha Sharma en Matt Booty.

Naar verwachting vertrekt Spencer, die bijna veertig jaar bij Microsoft werkzaam was, aanstaande maandag. Xbox-president Sarah Bond - waarvan voorheen werd gedacht dat ze Spencer uiteindelijk zou vervangen - gaat ook weg. Asha Sharma is op dit moment nog de president van Microsofts CoreAI en gaat dus Microsoft Gaming bestieren. Matt Booty, het hoofd van Xbox Game Studios, wordt gepromoot naar chief content officer en zal nauw samenwerken met Sharma.

"Afgelopen najaar deelde ik met Satya dat ik nadacht over mijn vertrek en het beginnen aan het volgende hoofdstuk van mijn leven", zo stelt Spencer in zijn e-mail. "Vanaf dat moment gingen we aan de slag met onze aanpak, met het oog op het behoud van stabiliteit en het versterken van de fundering die we hebben gebouwd. Xbox is altijd meer dan een bedrijf geweest. Het is een levendige gemeenschap bestaande uit spelers, makers en teams die erg veel geven om wat we bouwen en hoe we dat doen. Het verdient een goed doordacht plan voor de toekomst."

"Ik wil Phil bedanken voor zijn uitzonderlijke leiderschap en samenwerking", aldus Nadella in zijn e-mail naar werknemers. "In meer dan 38 jaar bij Microsoft, waaronder 12 jaar aan het hoofd van de gamedivisie, heeft Phil geholpen met het transformeren van wat we doen en hoe we dat doen."

View post on X

De nieuwe Microsoft Gaming-ceo aan het woord

Sharma, de nieuwe ceo van Microsoft Gaming, meldt in haar e-mail: "Mijn eerste taak is simpel: begrijpen hoe dit werkt en het vervolgens beschermen. Dat begint bij drie verplichtingen. Ten eerste geweldige games - daar begint alles mee. We moeten geweldige games hebben die door onze spelers geliefd worden." Vervolgens vertelt Sharma over het belang van onvergetelijke personages, de macht geven aan ontwikkelstudio's en iconische franchises.

"Ten tweede: de terugkeer van Xbox. We verbinden ons opnieuw aan onze trouwe Xbox-fans en -spelers, die de afgelopen 25 jaar in ons hebben geïnvesteerd, en de ontwikkelaars waar we de uitgebreide universa en ervaringen die onze spelers wereldwijd omarmen mee hebben gebouwd. We zullen onze afkomst eren met een vernieuwde inzet voor Xbox, te beginnen bij de console, die heeft gevormd wie we zijn." Sharma benadrukt daarbij dat games tegenwoordig op meerdere apparaten te vinden zijn, en spreekt uit dat Microsoft zich niet wil limiteren aan één apparaat. "Terwijl we uitbreiden op pc, mobiel en cloud, moet Xbox naadloos, onmiddellijk en waardig voor de gemeenschappen die we serveren voelen."

Het derde punt van Sharma is "de toekomst van spelen. We nemen de heruitvinding van spelen waar. Daarom zullen we investeren in nieuwe zakenmodellen en nieuwe manieren om te spelen door gebruik te maken van wat we al hebben: iconische teams, personages en werelden waar mensen van houden. Maar we zullen die werelden niet behandelen als statische IP om uit te melken en geld uit te onttrekken. We bouwen een gedeeld platform en gereedschappen die ontwikkelaars en spelers de macht geven om hun eigen verhalen te creëren en delen."

Over Spencer en de staat van Xbox

Phil Spencer werd in 2014 hoofd van Xbox, toen hij de opdracht had Xbox One van een gebrekkige release het jaar ervoor te redden. Tijdens die consolegeneratie werd onder andere het populaire Xbox Game Pass gelanceerd. Dankzij onder andere die service en zijn veelvuldige interviews werd hij al snel populair onder gamers.

Na de Xbox Series X en S-release in 2020 begon de mening over Spencer om te slaan, vooral gevoed door de veranderingen rondom Xbox als merk. Sinds enkele jaren komen de spellen van Xbox-ontwikkelaar zelfs vaak ook op andere platforms uit - bijvoorbeeld op PlayStation 5 en Nintendo Switch. Tegelijkertijd loopt de verkoop van de huidige Xbox Series X en S-consoles flink terug. Spencer zelf verscheen de afgelopen jaren steeds minder vaak in interviews, en ook de vele ontslagrondes en studiosluitingen binnen de Xbox-divisie zorgden voor reputatieschade.

Tegelijkertijd werden onder Spencers leiding grote aankopen als Bethesda en Activision Blizzard gedaan, bekend van gamefranchises als The Elder Scrolls, Fallout en Call of Duty.

Microsoft heeft eerder laten weten aan een nieuwe console te werken, die de grenzen tussen consoles en pc moet vervagen. Voor zover bekend wordt dit een apparaat die in feite pc-games af gaat spelen, alsmede Xbox-games, en waarop verschillende digitale pc-winkels bereikbaar zullen zijn - en dus niet alleen die van Microsoft zelf.

Het vertrek van twee belangrijke kopstukken binnen Microsofts gamedivisie is opvallend, zeker in combinatie met het feit dat de gametak van het bedrijf schijnbaar in een transitieperiode zit. Ook het feit dat de nieuwe ceo van Microsoft Gaming van CoreAI afkomt, houdt de gemoederen onder gamers bezig. Microsoft zet groots in op kunstmatige intelligentie, maar onder gamers heerst vooral onvrede over de invloed die AI tegenwoordig heeft op hun hobby. Sharma benadrukte in haar interne e-mail echter dat Xbox zich niet gaat richten op "zielloze AI-slop".