ID.nl logo
OnePlus Nord N10 5G: toestel zonder bestaansrecht
© Reshift Digital
Huis

OnePlus Nord N10 5G: toestel zonder bestaansrecht

OnePlus startte als een prijsvechter, bracht daarna steeds duurdere smartphones uit en verkoopt sinds kort zowel dure als goedkope toestellen. In deze OnePlus Nord N10 5G review lees je wat de titel al verklapt: deze smartphone had net zo goed niet uitgebracht kunnen worden. Hoe zit dat?

Een paar jaar geleden verkocht OnePlus één smartphone tegelijk, zijn topmodel. Eind 2020 kun je kiezen uit drie Nord-modellen en drie OnePlus 8-varianten. Voor ieder wat wils dus, maar zijn OnePlus en jij als consument wel gebaat bij smartphones die redelijk in elkaars vaarwater zitten?

De OnePlus Nord N10 5G kost 349 euro en is hiermee iets goedkoper dan de Nord (vanaf 399 euro). De reguliere Nord testte ik deze zomer, en nu heb ik de N10 5G-variant twee weken gebruikt. In deze review leg ik uit hoe de smartphone bevalt en waarom je - naar mijn mening - beter af bent met een ander model.

Plastic ontwerp

De OnePlus Nord N10 5G is gemaakt van plastic en voelt daarom minder luxe aan dan de Nord, die van glas is gemaakt. Helemaal omdat het plastic een magneet is voor vingerafdrukken en stof. Dit design schreeuwt om een hoesje.

De voorkant van de smartphone komt ook wat goedkoper over. Van dikkere randen rond het scherm en het schrappen van de fijne Alert-slider tot een groter gaatje voor de selfiecamera en de capacitieve vingerafdrukscanner op de achterkant: er zijn allerlei compromissen gesloten om tot die lagere verkoopprijs te komen. Op zich niets storends, maar de iets duurdere Nord komt een stuk luxer over.

©PXimport

©PXimport

©PXimport

Geen oled-scherm

De bezuinigingen beperken zich niet tot het ontwerp. OnePlus voorziet de Nord N10 5G ook van een kwalitatief minder goed scherm. De smartphone heeft een lcd-display en dat toont minder fraaie kleuren en een lager contrast dan het oled-scherm van de Nord. In deze prijsklasse zijn er meer smartphones met een oled-scherm, onder andere van Xiaomi en Samsung. De Nord N10 5G moet het op dit vlak afleggen.

Positief is de hogere verversingssnelheid van 90 Hz, waardoor het scherm van de OnePlus-telefoon soepeler oogt dan een 60 Hz-scherm. In dit prijssegment zijn er echter ook toestellen met een nog fraaier 120 Hz-display. Het scherm oogt scherp door de full-hd-resolutie.

©PXimport

Complete specificaties, trage processor

OnePlus-smartphones zijn steevast lekker snel, wat te danken is aan krachtige hardware en geoptimaliseerde software. Sinds de fabrikant schermen met een hogere verversingssnelheid gebruikt, komen de toestellen nog sneller over.

Met de Nord N10 5G lukt dat niet helemaal. De smartphone is voorzien van een Snapdragon 690-processor met 6 GB werkgeheugen, wat op papier voldoende is voor vlotte prestaties. In de praktijk zie ik toch regelmatig haperingen, bijvoorbeeld bij het wisselen tussen apps en opstarten van games. Snel schakelen tussen het fotograferen en een WhatsApp-gesprek levert soms ook een stottering op. Niets geks, maar op concurrerende smartphones heb ik dit minder. De N10 5G voelt langzamer aan, daar kan het 90 Hz-scherm niets aan veranderen. De iets duurdere Nord is overigens beduidend sneller, wat te danken is aan de krachtigere processor en meer werkgeheugen.

©PXimport

De Nord N10 5G doet ook dingen goed. Hij is geschikt voor 5G-internet en hoewel je daar nu nog weinig aan hebt, is de smartphone wel klaar voor het snellere internet dat over een paar jaar beschikbaar komt. De 4300 mAh-accu zingt het bovendien anderhalve dag uit en laadt erg snel op. Dat is te danken aan de 30 Watt usb-c-oplader, die je ook krijgt bij de veel duurdere OnePlus 8 en 8 Pro.

Het opslaggeheugen is met 128 GB even groot als op concurrerende smartphones, en ruim voldoende voor veel apps, foto's en games. Prettig is dat je het geheugen kunt vergroten met een micro-sd-kaartje. De Nord N10 5G heeft ook een nfc-chip om contactloos te betalen in winkels. Er is zelfs een 3,5mm-hoofdtelefoonaansluiting aanwezig, een feature die OnePlus al jaren weglaat op dure smartphones.

©CIDimport

©CIDimport

Beperkte camera's

Over de camera's ben ik minder enthousiast. Dat komt met name omdat OnePlus kwantiteit in plaats van kwaliteit levert. De Nord N10 5G heeft vier cameralenzen op de achterkant en hoewel dat indrukwekkend klinkt, zijn de mogelijkheden van de camera's beperkt.

Zo helpt een 2 megapixel monochrome-lens het contrast van foto's te verbeteren en kun je uiteenlopende kleurfilters gebruiken. Andere smartphones doen dit gewoon met de primaire camera. Met een goede groothoekcamera kun je naast extra wijde beelden ook foto's van heel dichtbij schieten. De Nord 10 5G heeft een redelijke groothoeklens, maar de resolutie is met 8 megapixel voor het leuke te laag. Bovendien is hij niet goed genoeg voor macrobeelden. Daarom heeft het toestel een aparte 2 megapixel macrocamera, maar door die lage resolutie ogen foto's simpelweg alsof ze uit 2013 komen. De plaatjes zijn oké voor Instagram, maar ontoereikend voor een fotoboek of canvasdoek.

©CIDimport

Tot slot de hoofdcamera. Die heeft een indrukwekkende resolutie van 64 megapixel en fotografeert standaard in 16 megapixel, waarbij hij vier pixels samenperst tot één (64 : 4 = 16). De plaatjes ogen niet altijd helemaal realistisch qua kleuren. Bladeren kunnen er wat levendiger uitzien, terwijl een blauwe lucht juist wat grijzer is. Onder de streep is de fotokwaliteit prima voor dit type smartphone, en helpt de nachtmodus bij het schieten van aardige foto's in het donker.

Matig updatebeleid

OnePlus staat bekend als een merk dat zijn smartphones snel en langdurig updates geeft. Reken op twee jaar versie-updates en twee tot drie jaar beveiligingsupdates. Nieuwe toestellen verschijnen direct met de nieuwste Android-versie. Zo kwam de OnePlus 8T uit met Android 11.

Wie de Nord N10 5G op het oog heeft vanwege die uitstekende softwareondersteuning, komt van een koude kermis thuis. De smartphone draait op moment van schrijven nog steeds op Android 10, krijgt op een onbekend moment Android 11 en dan houdt het op. OnePlus bevestigt dat het toestel niet in aanmerking zal komen voor Android 12. Dat is simpelweg ondermaats, zowel voor OnePlus-begrippen als in vergelijking met de concurrentie (uitgezonderd Motorola).

De Nord N10 5G ontvangt bovendien slechts twee jaar beveiligingsupdates, terwijl veel concurrerende modellen verzekerd zijn van drie jaar updates. De beroerde softwareondersteuning is voor mij één van de redenen dat ik de OnePlus Nord N10 5G niet kan aanbevelen. De iets duurdere OnePlus Nord krijgt immers wél Android 12 én drie jaar beveiligingsupdates.

Wel positief ben ik over de OnePlus-softwareschil over Android heen. Die is licht, erg snel en voegt wat handigheidjes toe die - als je ze niet nodig hebt - niet in de weg zitten. Fabrikanten als Samsung, Huawei en Oppo passen Android graag helemaal aan promoten eigen diensten, maar OnePlus doet dat gelukkig niet.

©CIDimport

Conclusie: OnePlus Nord N10 5G kopen?

Als je de review of zelfs alleen maar de tussenkoppen gelezen hebt, weet je wat ik ga zeggen. De OnePlus Nord N10 5G is een smartphone die vanwege zijn ontwerp en specificaties goedkoper overkomt dan de prijs doet vermoeden. OnePlus' updatebeleid doet ook geen recht aan het prijskaartje van de smartphone.

Al met al zou ik niet weten wie een goede koop doet met de OnePlus Nord N10 5G. In deze prijsklasse zijn er simpelweg betere smartphones te koop, inclusief serieuze softwareondersteuning. Ben je bereid een paar tientjes meer uit te geven? Dan is de reguliere OnePlus Nord één van de betere opties. De N10 5G-variant lijkt een haastklus waar OnePlus weinig in investeert, en is voor mij een toestel zonder bestaansrecht.

Ondermaats
Conclusie

**Adviesprijs** € 349,- **Kleur** Zwart **OS** Android 10 **Scherm** 6,49 inch lcd (2400 x 1080, 90 Hz) **Processor** 2 GHz octacore (Snapdragon 690) **RAM** 6 GB **Opslag** 128 GB (uitbreidbaar) **Batterij** 4.300 mAh **Camera** 64, 8, 2 en 2 megapixel (achter), 16 megapixel (voor) **Connectiviteit** 5G, 4G, Bluetooth 5.1, wifi, gps, nfc **Formaat** 16,3 x 7,5 x 0,89 cm **Gewicht** 190 gram **Overig** Hoofdtelefoonpoort **Website** [www.oneplus.com/nl](https://www.oneplus.com/nl/n10-5g)

Plus- en minpunten
  • Complete specificaties voor scherpe prijs
  • Accu laadt snel op
  • Software zonder fratsen
  • Goedkope behuizing
  • Langzamer dan de concurrentie
  • Camera's beperkt nuttig
  • Updatebeleid
  • Prijs-kwaliteitsverhouding
▼ Volgende artikel
Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen
Huis

Fortnite-makers moeten in Nederland miljoenenboetes betalen

Epic Games, de ontwikkelaar en uitgever van Fortnite, moet in Nederland twee boetes van in totaal 1,125 miljoen euro betalen. Dit omdat het bedrijf kinderen op een oneerlijke manier aanzet om aankopen te doen in het populaire battle royale-spel.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

De Autoriteit Consument & Markt (ACM) legde Epic Games in 2024 al de boetes op. Epic Games ging in hoger beroep, maar de rechtbank in Rotterdam heeft eerder deze week besloten dat de boetes blijven staan en de aanklacht van de ACM dus correct is.

Redenen voor de boetes

Epic heeft met Fortnite volgens de rechtszaak op drie punten de wet overtreden. Zo bevat het spel de Item Shop, waarbij items elke 24 uur worden vervangen. Hiermee wordt volgens het oordeel kunstmatig schaarste gecreëerd en worden kinderen onder tijdsdruk gemotiveerd om snelle en dus mogelijk ondoordachte aankopen te doen. Dit is overigens een vrij vaak voorkomende verkoopstrategie in diverse multiplayergames.

Daarnaast worden Fortnite-spelers - en dus ook kinderen - gebombardeerd met verschillende beelden, video's en berichten die tot aankoop aanzetten. Op die manier wordt het voor hen verleidelijker gemaakt om items en zogeheten Battle Passes te kopen. Volgens Epic Games zetten deze advertenties niet rechtstreeks aan tot aanschaf, omdat men na het klikken op zo'n bericht nog meer stappen moet zetten, maar de rechtbank wuift dat weg.

Tot slot staan er bij sommige items in de Item Shop timers die aflopen. Daarmee wordt gesuggereerd dat sommige items spoedig uit de verkoop gehaald worden, terwijl dat niet altijd het geval is. Ook dit probeerde Epic Games te weerleggen - zonder succes.

Naast de boete moet Epic Games Fortnite aanpassen om jongere spelers te beschermen. Dat zal het bedrijf mogelijk meer geld en moeite kosten dan de daadwerkelijke boetes betalen. Epic heeft de timer inmiddels al uit de Item Shop gehaald, en spelers onder de 16 jaar kunnen geen aankopen met echt geld meer doen zonder ouderlijke toestemming. Daarbij kan er ook ouderlijk toezicht worden ingesteld

Kritische kijk op games

Nederland is niet het enige land waar met een vergrootglas naar Fortnite wordt gekeken: in de Verenigde Staten werden ook al boetes uitgedeeld voor soortgelijke zaken. Sowieso wordt er wereldwijd steeds kritischer gekeken naar de manier waarop met name videogames met een online component met jeugdige spelers omgaan. Een ander bekend voorbeeld is Roblox, dat volgens critici door sommige spelers met kwade bedoelingen als platform wordt gebruikt om kinderen te lokken.

Fortnite is speelbaar op alle moderne platforms, waaronder PlayStation, Switch-consoles, Xbox, pc en smartphones. Het is een van de populairste games van deze tijd. In het spel landen honderd spelers op een eiland en vechten ze het uit tot er maar één speler overblijft. De game is in de loop der jaren echter uitgegroeid tot meer dan dat: er zijn festivals met echte artiesten die optreden, spelers kunnen het uiterlijk van uiteenlopende personages uit allerlei franchises ontgrendelen voor hun eigen personage - van Marvel tot South Park - en er zijn zelfs een racegame en een Lego-versie binnen het platform beschikbaar.

▼ Volgende artikel
Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films
Huis

Vertrokken Lucasfilm-baas geeft update over aankomende Star Wars-films

Kathleen Kennedy, de voorzitter van Lucasfilm die eerder deze week aankondigde te vertrekken bij het bedrijf, heeft een update gegeven over verschillende Star Wars-films die er aan zitten te komen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Dat deed ze in een interview met Deadline, waarin ze ook terugblikt op haar tijd bij Lucasfilm. We wisten al van het bestaan van de aankomende films die ze vervolgens aanhaalde, maar op deze manier wordt er iets meer duidelijkheid gecreëerd over de status van deze projecten.

Mogelijke projecten

Zo werken James Mangold en Beau Willimon aan een script voor een film over het ontstaan van de Jedi - mogelijk genaamd Dawn of the Jedi. Volgens Kennedy heeft het duo een geweldig script geschreven, maar ligt de progressie rondom de film nu tijdelijk stil.

Daarnaast heeft ook Taika Waititi - bekend van de moderne Thor-films, What We Do in the Shadows en Jojo Rabbit - een script ingeleverd die blijkbaar "hilarisch" is. "Het is alleen niet mijn besluit (wat ermee gebeurt), zeker nu ik wegga." Steve Soderbergh en (acteur) Adam Driver willen daarnaast een script van Scott Burns verfilmen. Eerder werd er al een film rondom Drivers personage Ben Solo afgeschoten.

Tot slot is er nog de mogelijkheid dat Rian Johnson, de maker van The Last Jedi, terugkeert. Kennedy legt uit dat Johnson het erg druk heeft met de Knives Out-films, en dat hij ook bang is geworden van de kritiek die online werd geplaatst rondom zijn meest recente Star Wars-film. In eerste instantie zou Johnson een geheel nieuwe Star Wars-trilogie regisseren, maar dat lijkt nu dus onwaarschijnlijk. Kennedy kon dan ook geen uitsluitsel geven.

Aankomende bevestigde Star Wars-films

Er is in ieder geval veel onduidelijk over de staat van de toekomstige Star Wars-films, maar gelukkig weten we van enkele films dat ze sowieso uitkomen - mede omdat ze al zijn opgenomen.

Zo is daar de Mandalorian-film - The mandalorian and Grogu - geregisseerd door Jon Favreau - die in mei uitkomt - en volgend jaar Star Wars: Starfighter. In die film hebben onder andere Ryan Gosling, Flynn Gray en Matt Smith rollen. Fans kunnen zich de komende jaren dus nog opmaken voor meer dan genoeg Star Wars.

Het vertrek van Kathleen Kennedy

Zoals gezegd treedt Kathleen Kennedy dus af als voorzitter van Lucasfilm. Zij speelde zo'n veertien jaar lang een belangrijke rol binnen deze gigantische franchise. Ze zal wel deels betrokken blijven bij de reeks, onder andere als producent van The Mandalorian and Grogu en Starfighter.

Dave Filoni en Lynwen Brennan nemen het stokje van Kennedy over. Filoni gaat zich richten op de creatieve koers van Lucasfilm en Star Wars, terwijl Brennan de zakelijke kant op zich neemt. Beiden zullen onder leiding staan van Disney-voorzitter Alan Bergman.