ID.nl logo
Android: WhatsApp heeft geen onbeperkte back-ups meer, en nu?
© bongkarn - stock.adobe.com
Huis

Android: WhatsApp heeft geen onbeperkte back-ups meer, en nu?

Voorheen was het zo dat je met je Android-smartphone chats en media van WhatsApp onbeperkt kon opslaan via Google Drive. Een superhandige optie, want dat ging immers niet ten koste van de opslagruimte van je Google-account. Maar aan al het goede komt een einde. En dat werpt de vraag op: welke opties heb je nu tot je beschikking?

Als je op dit artikel bent uitgekomen omdat je problemen ervaart met WhatsApp-back-ups, dan is het goed om alvast het volgende te weten.

  • Je WhatsApp-back-ups tellen voortaan mee voor de opslag van je Google-account.
  • Gelukkig zijn er drie mogelijkheden die het probleem kunnen verhelpen of verlichten.

Lees ook: Werkt WhatsApp niet? 5 tips om het op te lossen


In dit artikel kijken we naar eventuele problemen met het back-uppen van je WhatsApp op Android. Heb je een iPhone, dan wordt de deze back-up opgeslagen in je iCloud (en hangt het dus af van de hoeveelheid ruimte daar of je problemen ervaart of niet).


Tot eind 2023 was het altijd zo dat je onbeperkt WhatsApp-chats kon opslaan op je Google-account. Alles wat gekoppeld was aan dat account, kon je uploaden naar Google Drive en dan downloaden wanneer je een nieuwe smartphone ging instellen. Zodoende had je een fijne (en bovendien gratis) back-up van je WhatsApp-data, terwijl dat niet ten koste ging van de beschikbare opslag van je Google-account. Maar inmiddels tellen die gegevens bij bijna alle gebruikers wél mee voor de ruimte. En dat kan voor moeilijkheden zorgen.

Persoonlijke Google-cloud

Elk Google-account wordt geleverd met 15 GB aan online opslag. Die gebruik je bijvoorbeeld voor het synchroniseren van contacten, mails en foto’s, maar dus ook voor externe diensten of de Google Workspace-apps (zoals Presentaties). De foto’s die je uploadt via Google Foto’s tellen niet mee voor je back-ups, tenzij je ze in de originele kwaliteit wilt opslaan. Kortom: je gebruikt je Google-opslag waarschijnlijk al voor veel dingen, misschien zelfs zonder dat je het weet.

Je WhatsApp-back-ups tellen sinds december 2023 ook mee voor je persoonlijke cloud. Tenminste, sinds die maand rolt Google de update hiervoor uit. Aanvankelijk waren het alleen bètatesters die te maken kregen met de veranderingen. Maar vanaf begin 2024 komt ook de rest aan de beurt. En dat kan voor problemen gaan zorgen, want wanneer ook de back-up van WhatsApp gaat meetellen, is die 15 GB snel vol.

Dit merk je wanneer je je opslagquotum overschrijdt:

  • Je kunt geen nieuwe bestanden of afbeeldingen uploaden naar Google Drive.
  • Je kunt geen back-up van foto's en video's maken in Google Foto's.
  • Je kunt misschien geen e-mail sturen of krijgen via Gmail.

Vooral Gmail-gebruikers kunnen hinder ondervinden. Want als je niet genoeg ruimte hebt, dan kun je geen mails ontvangen met grote bijlagen. Opruimen is dan het toverwoord (want wie heeft nou echt dat ene mailtje met 36 pdf-bestanden nodig uit 2014?). Maar dat is een tijdrovende klus waar je waarschijnlijk geen zin in hebt.

Is de update bij jou nog niet uitgerold? Dat betekent dat je nu nog actie kunt ondernemen om problemen in de toekomst te voorkomen. En als je al de Sjaak bent, dan helpen de onderstaande tips eveneens om de schade te beperken.

Opslagruimte controleren Om te zien hoeveel online opslagruimte je nog hebt van Google, hoef je alleen maar Gmail op het web te openen; daar zie je links onderin een percentage staan. Ook kun je dit checken via de Google Drive-app, die beschikbaar is voor web en als app.

Om ervoor te zorgen dat je straks de back-up van WhatsApp niet verliest, is het alvast handig om te kijken of je überhaupt een back-up aangemaakt hebt. Dat doe je door WhatsApp te openen en naar de instellingen te gaan. Tik daar op Chats en in het nieuwe venster op Back-up. Mocht je nog niets geregeld hebben, dan zie je op deze pagina de optie staan om je Google-account te koppelen. Tik daarop en volg daarna de stappen op die in beeld verschijnen. Na het koppelproces kun je de eerste back-up aanmaken en moet je even wachten totdat dat proces in z’n geheel voltooid is.

1 . Items verwijderen uit WhatsApp-back-up

Zodra je een back-up hebt (aangemaakt) kun je via Instellingen > Opslag en datagebruik > Opslag beheren specifieke items verwijderen om ruimte vrij te maken. Op die pagina zie je snel staan welke items groter zijn dan 5 MB. Door op dat overzicht te tikken, kom je uit in een venster waar je de media kunt selecteren en verwijderen. Je kunt sorteren op Nieuwste, Oudste en Grootste, zodat je snel kunt vinden wat weg kan.

2. Video's niet meenemen in de back-up

Om wat ruimte te besparen, doe je er goed aan video’s niet mee te nemen in de back-upbestanden. Die video’s nemen namelijk meer ruimte in dan alle foto’s en chats bij elkaar. Helemaal onderaan de pagina voor het aanmaken van een back-up vind je daarom een schuifregelaar, waarmee je kunt aangeven of je wilt dat je ook je video’s opslaat. Wij hadden hem altijd aanstaan, maar zetten hem voortaan uit om ruimte te besparen. Mocht je toch bepaalde video’s willen bewaren, kopieer die dan naar je pc. Dat kan handmatig met een usb-kabel, maar natuurlijk ook via een andere clouddienst.

Altijd slim: (extra) kopie van grote bestanden

Op een externe harde schijf

3. Google-accountopslag opruimen

Een laatste tip die we meegeven is je Google-accountopslag toch een keertje gaan opruimen. De ervaring leert dat het weggooien van oude mails de grootste impact heeft. Door jaren aan mails te verwijderen, ontstaat er zo 5 GB aan ruimte, als het niet meer is. Verder kun je Google Drive eens nalopen om te checken wat daar allemaal staat en niet meer hoort. Via Google Foto’s kun je ook allerlei screenshots en zowel wazige als dubbele foto’s verwijderen. Dat doe je door de app te openen, op je profielfoto te tikken en op Opslagruimte beheren te tikken.

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube