ID.nl logo
Huis

Cybersecurity ziekenhuizen blijft hoofdpijndossier

Er is genoeg reden om sceptisch te zijn over de cybersecurity van ziekenhuizen. Zorginstellingen digitaliseren net als de rest van de maatschappij mee, en lopen daarbij evengoed regelmatig tegen problemen aan. Denk aan hoge kosten en slechte beveiliging. We gaan in dit artikel in op enkele risicofactoren.

Het uitwisselen van medische data wordt steeds makkelijker, maar ook belangrijker. De overheid pleit al jaren voor een landelijk elektronisch patiëntendossier (EPD), maar daar verzetten tegenstanders zich met hand en tand tegen. De uit de hand lopende ict-kosten spelen het landelijk EPD parten, maar er zijn ook zorgen om de privacy. Organisaties als Bits of Freedom bijvoorbeeld zijn bezorgd over het afnemen van privacy als gevolg van toenemend gebruik van technologische en internettoepassingen.

Het landelijk EPD mag dan inmiddels van tafel zijn, maar in plaats daarvan zijn er allerlei lokale EPD’s opgekomen. Ziekenhuizen of grote zorginstellingen bouwen bijvoorbeeld hun eigen systeem (of laten dat doen), en regionale instellingen werken samen om dat te regelen. Vervolgens kan informatie uit die systemen worden uitgewisseld via het zogenaamde ‘Landelijk Schakel Punt’ (LSP).

Er is dus geen centrale database met alle gegevens van alle patiënten in Nederland. Een extra voordeel is dat alleen gegevens in een bepaalde regio mogen worden uitgewisseld - een Brabantse patiënt kan zijn gegevens dus niet delen met een Fries ziekenhuis. Patiënten moeten tevens expliciete toestemming voor het uitwisselen van gegevens geven.

Grote ict-projecten van de overheid zijn notoir duur en vertraagd. Bovendien levert de grootte vaak privacy- en beveiligingsproblemen op. Wat dat betreft is het misschien een goede zaak dat er geen landelijk EPD is gekomen. Van de andere kant is het een groot probleem dat al die losse systemen nu hun eigen standaarden hebben en daarom vaak moeilijk (of helemaal niet) compatibel zijn met elkaar.

Medische apparatuur met internet verbonden

Uit onderzoek van securitybedrijf McAfee bleek dat heel veel ziekenhuizen PACS (Picture Archiving and Communication Systems) gebruiken om afbeeldingen zoals CT-scans, röntgenfoto’s of ultrasounds op te slaan. Idealiter wordt die informatie alleen lokaal opgeslagen of via een air gap of goede firewall afgeschermd van het reguliere netwerk, maar de praktijk is helaas vaak anders. Een snelle zoektocht op IoT-zoekmachine Shodan laat namelijk zien dat er meer dan 1.100 van zulke apparaten via internet benaderbaar zijn. McAfee ontdekte ook dat die apparaten vaak notities bevatten zoals ‘IE 6 support only’, of gebruikmaakten van oude Java-code. Niet heel erg up-to-date dus!

Toen de onderzoekers van het bedrijf verder keken bleken ze nog veel meer informatie te kunnen achterhalen. Zoveel zelfs dat het één van hen lukte om een model van een knie en een bekken te maken op een 3D-printer, door middel van alle informatie die zij wisten te vinden.

©PXimport

Het échte gevaar zit nog steeds in de systemen die ziekenhuizen gebruiken. Laten we immers WannaCry niet vergeten, een agressieve vorm van ransomware die in 2017 honderden ziekenhuizen over de hele wereld platlegde. Een half jaar na de aanval bracht de Britse National Audit Office een evaluatierapport uit. Dat bevatte harde conclusies. Ziekenhuizen waren slecht voorbereid op een cyberaanval en hadden heel simpele preventiemaatregelen kunnen nemen.

De communicatie verliep bovendien slecht, uitgerekend doordat de ransomware systemen had geblokkeerd, waardoor e-mailcommunicatie veel moeizamer ging. Uit het rapport bleek bovendien ook dat veel zorginstellingen hun systemen naderhand nog steeds niet gepatcht hadden.

Hopeloos verouderd

Eén van de problemen die inmiddels al wel duidelijk zijn is dat Nederlandse ziekenhuizen nog schrikbarend vaak gebruik maken van Windows XP. Het besturingssysteem krijgt al sinds april 2014 geen beveiligingsupdates meer, maar uit een steekproef van de NOS bleek dat 14 van de 25 ondervraagde ziekenhuizen in ieder geval op een paar afdelingen nog gebruik maakten van Windows XP.

Het is mogelijk je daar als bedrijf alsnog tegen te wapenen door Microsoft te betalen voor updates - de overheid doet dat voor sommige instanties nog steeds. Bij ziekenhuizen worden die kosten echter niet gemaakt. Het probleem is tweeledig. Aan de ene kant is het een kostbare zaak om een heel ziekenhuis, met vaak duizenden medewerkers en zeker zoveel computers, te upgraden naar een nieuw besturingssysteem. Niet alleen kosten de nieuwe Windows-licenties geld, maar bij de manuren die je kwijt bent met zo’n project lopen de kosten al snel op.

Maar het grotere probleem zit in de specifieke medische apparatuur die ziekenhuizen gebruiken. Apparaten zoals MRI-scanners zijn bijvoorbeeld vaak alleen compatibel met Windows XP. Nieuwe software wordt er niet gemaakt, en bestaande software wordt zelden geüpdatet om compatibel te zijn met nieuwere besturingssystemen. Zoals bij veel instellingen geldt dan ook in dit geval: “If it ain’t broke, don’t fix it.”

Meer uitdagingen

Medisch opgeleid personeel is over het algemeen minder bezig met digitale veiligheid. Ze hebben minder ervaring met het herkennen van phishing-mails, en minder tijd om ingewikkelde processen als tweestapsverificatie te implementeren en te gebruiken. Ziekenhuizen en medische instellingen groeien bovendien hard of fuseren vaker. Dat maakt het op organisatorisch niveau erg lastig om stabiele securityprocessen op te zetten en om een consistent updatebeleid te implementeren voor alle bedrijfssystemen.

Bovenstaande risico's maken ziekenhuizen tot een heel interessant doelwit voor hackers. Veel persoonlijke gegevens bij elkaar in combinatie met een doorgaans matige beveiliging én een hoge bereidheid te betalen voor ransomware zijn een goudmijn voor kwaadwillenden. Eenvoudige oplossingen zijn niet zomaar voor handen, en daarom blijft dit voorlopig een hoofdpijndossier.

▼ Volgende artikel
Dit zijn de winnaars van Kieskeurig Best Reviewed van het Jaar 2025
Huis

Dit zijn de winnaars van Kieskeurig Best Reviewed van het Jaar 2025

Benieuwd wat afgelopen jaar de échte uitblinkers op het gebied van consumentenelektronica waren? Kieskeurig.nl reikt voor het eerst de Best Reviewed van het Jaar-awards uit. Deze 64 producten scoorden consistent de hoogste cijfers bij echte gebruikers. Bekijk hieronder de complete lijst met winnaars en ontdek welke producten de ultieme publieksprijs verdienen én de beste koop zijn voor jou.

Als je op zoek bent naar een nieuwe televisie of stofzuiger, wil je eigenlijk maar één ding weten: ga ik spijt van deze aankoop krijgen of niet? Al jaren helpen de maandelijkse Best Reviewed-labels op Kieskeurig.nl je om die keuze te maken: die predicaten zijn namelijk gebaseerd op de ervaringen van gebruikers die het product al in huis hebben.

Dit jaar doen we daar nog een schepje bovenop. We introduceren namelijk een gloednieuwe onderscheiding voor de absolute uitblinkers die niet slechts even, maar het hele jaar door favoriet waren: de Best Reviewed van het Jaar-award.

Het winnen van deze prijs is het bewijs dat een product een vaste waarde is gebleken waar consumenten het hele jaar (2025 in dit geval) blind op hebben kunnen bouwen. Het is daarmee de ultieme publieksprijs, want er komt geen vakjury aan te pas. De enige jury die telt, is de eindgebruiker die zijn ongezouten mening heeft achtergelaten op Kieskeurig.nl.

©AK | ID.nl

De winnaars

We hebben de balans over het afgelopen jaar opgemaakt en dat heeft geresulteerd in een prachtige lijst met winnaars. In totaal zijn er 64 producten in de prijzen gevallen, variërend van televisies en koelkasten tot de nieuwste gadgets. Stuk voor stuk zijn dit apparaten die de hoogste beoordelingen kregen en die de verwachtingen van de koper echt hebben waargemaakt. Ben je benieuwd welke producten zich de allereerste Best Reviewed van het Jaar mogen noemen en daarmee de veiligste keuze zijn voor jouw volgende aankoop? Bekijk hieronder het volledige overzicht van alle winnaars per categorie.

Audio & beeld

Autoradio: Kenwood DMX5020BTS

Draadloze speaker: JBL Grip

Koptelefoon: Sony WH-1000XM6

Televisie: LG OLED55C56LB

Computer, gaming & telefonie

Computermuis: Trust Fyda

Gamingaccessoires: Trust GXT 721 Ruya Pro

Laptop: Acer Aspire 14 AI A14-52M-56CK

Router: TP-Link Deco BE25

Smartphone: Google Pixel 10 Pro

Smartwatch: Huawei WATCH GT6

Software: NordVPN Plus Premium Vpn Services

Toetsenbord: Trust GXT 871 Zora

Keukenapparatuur klein

Blender: Philips HR2670

Eierkoker: Philips HD9137

Frituurpan: Tefal Easy Fry XL Surface FW4018

Grill: Tefal OptiGrill Elite XL GC760D

Handmixer: Philips HR3781

IJsmachine: Tefal Dolci IG602A

Keukenmachine: Kenwood Go KZM35GY

Pastamachine: Philips HR2665

Rijstkoker: Philips HD3080

Staafmixer: Philips HR2531

Tosti-ijzer: Philips HD2331/90

Wafelijzer: Philips HD2332


Huishouden & wonen

Bijverwarming: Philips CX3120

Elektrische deken: Beurer HK 48 Cosy

Kledingstomer: Tefal AeroSteam DT9814

Luchtbevochtiger: Philips HU5710

Luchtontvochtiger: Philips DE5305

Luchtreiniger: Philips  PureProtect Quiet 2200-serie AC2221

Robotstofzuiger: Rowenta X-Plorer Serie 135+ RR91D5

Stofzuiger: Rowenta X-Force Flex 15.60 RH99F1

Stoomgenerator: Tefal Pro Express Eco GV9E21

Strijkijzer: Tefal Freemove Power FV6675E0

Vloerreiniger: Rowenta X-Clean 10 GZ7035

Wasdroger: Hisense DH5S102BW

Wasmachine: LG F4WX809Y

Wastafelkraan: GROHE Start Wastafelkraan

Keukenapparatuur groot

Afzuigkap: ETNA AB791ZT

Fornuis: ETNA FIV560RVS

Inbouwkoelkast: Liebherr IRD 3900-22

Inbouwmagnetron: ETNA CM250TI

Inbouwoven: ETNA CM250MZ

Inbouwvaatwasser: ETNA VW544N

Inbouwvriezer: Liebherr IFND 3924-22

Koelkast: ETNA KCV282NRVS

Kookplaat: ETNA KIV354RVS

Magnetron: ETNA ECM153WIT

Vaatwasser: ETNA VWV144ZWA

Vriezer: Liebherr FNE 5207-22

Koffie & thee

Espressomachine: Krups Sensation Milk M50 EA9129

Koffiemolen: WMF Lumero Espresso

Melkopschuimer: Inventum MK350

Kookgerei

Keukenaccessoires: Philips Airfryer XXL HD9957/00 Bakset

Pan: Tefal Ingenio So Light 16-delig

Persoonlijke verzorging

Elektrische tandenborstel: Laifen Wave

Föhn: Remington D6077

Krul- en stijltang: Shark Glam 5-in-1 HD6051SEU

Massageapparaat: Beurer MG 89 CompactPower

Scheerapparaat: BaByliss X-Blade Super-X Metal Series OT991E

Smarthome

Beveiligingscamera: Trust IPCAM-2700

Slimme deurbel: TP-Link Tapo D210

Sport & vrije tijd

Loopband: Moovv SmartStep Pro v3 

Huisdieren

Dierbenodigdheden: POOPY NANO 2

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 Amerikaanse koelkasten met energielabel C tot E
© ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 Amerikaanse koelkasten met energielabel C tot E

Bij ID.nl zijn we gek op producten voor een mooie prijs of die iets extra's of bijzonders te bieden hebben. Daarom gaan we een paar keer per week voor jullie op zoek naar leuke deals. Dit keer: Amerikaanse koelkasten met een energielabel van C tot E, en voor een mooie prijs.

Samsung RS68A884CSL

Deze Samsung is een van de zuinigere keuzes in dit segment met een energielabel C. Met een totale inhoud van 635 liter heb je een enorme hoeveelheid ruimte tot je beschikking. De wanden zijn dankzij de SpaceMax-technologie dunner dan gebruikelijk, waardoor je aan de binnenkant meer liters overhoudt zonder dat de koelkast aan de buitenkant groter is. Het koelgedeelte (409 liter) en vriesgedeelte (226 liter) worden gekoeld door twee aparte systemen, waardoor geurtjes niet over en weer gaan en de luchtvochtigheid op peil blijft. Je sluit dit model aan op de waterleiding voor koud water en ijsblokjes, dus je hoeft geen reservoirs bij te vullen.

In het vriesgedeelte vind je hierdoor een ruime indeling met vier legplateaus en twee transparante lades onderin. Doordat de ijsmachine in de deur is verwerkt, lever je geen ruimte in op de legplanken zelf. Dit zorgt ervoor dat je de volledige diepte van de planken kunt benutten voor pizzadozen of grote verpakkingen. De vriezer wordt gekoeld door een apart systeem, waardoor er geen geuroverdracht plaatsvindt vanuit het koelgedeelte.

Totale inhoud:
635 liter (409L koel / 226L vries)
Afmetingen (hxbxd): 178 x 91,2 x 71,6 cm
Geluidsniveau: 36 dB
Dispenser: Ja (waterleiding)
No Frost: Ja
Energielabel: C

Energielabels: hoe zit het ook al weer?

Door die nieuwe indeling lijkt de energieklasse van veel koelkasten lager dan voorheen. Een model dat vroeger bijvoorbeeld als A+++ werd bestempeld, krijgt nu bijvoorbeeld een B- of C-label. Dat betekent niet dat het apparaat meer stroom verbruikt dan vroeger. De meetmethode en de eisen achter het label zijn simpelweg aangescherpt en kunnen beter worden vergeleken met modernere apparaten.Begin 2024 zijn de regels opnieuw aangepast.

Sinds maart van dat jaar mogen fabrikanten geen nieuwe koelkasten en vriezers met energielabel F of G meer introduceren. Vanaf de zomer van 2024 geldt dat verbod ook voor de verkoop in winkels. Met deze maatregelen wil de Europese Unie fabrikanten aanzetten om energiezuinigere koel- en vriesapparatuur te ontwikkelen. De hier besproken Amerikaanse koelkasten hebben een energielabel variërend van C tot E.

LG GSLV70PZTD

Met energielabel D doet deze LG het netjes qua verbruik. Het is een klassiek side-by-side model waarbij het vriesvak aan de linkerkant zit en het koelvak rechts. De totale capaciteit is 635 liter, verdeeld over 416 liter koelen en 219 liter vriezen. Een handige eigenschap is de speciale koeling in de deur, waardoor producten die je in de deurvakken zet sneller koud worden en beter op temperatuur blijven. Ook dit model vereist een vaste wateraansluiting voor de dispenser aan de voorzijde. De Inverter Linear Compressor zorgt ervoor dat de temperatuur constant blijft en het geluidsniveau beperkt blijft tot 35 decibel.

De indeling van deze LG is gericht op overzicht en gemak. Aan de linkerkant bevindt zich het vriesgedeelte, dat is uitgerust met vier glazen legplateaus en twee vrieslades voor losse producten. Daarnaast heb je in de deur van de vriezer nog twee extra opbergvakken, handig voor kleinere items die je snel wilt kunnen pakken. De Inverter Linear Compressor zorgt voor een constante temperatuur, wat ijsvorming op de producten tegengaat. Voor het ijs en koude water sluit je dit apparaat aan op een vaste wateraansluiting, waarbij het UVnano-systeem de uitgang van de dispenser automatisch reinigt.

Totale inhoud:
635 liter (416L koel / 219L vries)
Afmetingen (hxbxd): 179 x 91,3 x 73,5 cm
Geluidsniveau: 35 dB
Dispenser: Ja (waterleiding)
No Frost: Ja
Energielabel: D

Haier HSR3918ENPG

Als je geen behoefte hebt aan een water- of ijsdispenser in de deur, is deze Haier een interessante optie. Doordat de dispenser ontbreekt, heb je aan de binnenkant van de vriesdeur meer bruikbare ruimte. De totale inhoud is met 528 liter iets compacter dan de modellen van Samsung en LG, maar voor de meeste gezinnen nog steeds ruim voldoende. De vriezer heeft een inhoud van 191 liter en de koelkast 337 liter. De Multi Air Flow-techniek zorgt ervoor dat de koude lucht gelijkmatig door de hele koelkast wordt verspreid. Met energielabel E valt hij in de middenmoot wat betreft zuinigheid voor moderne Amerikaanse koelkasten.

Omdat deze Haier geen water- of ijsdispenser heeft, is de binnenkant van de vriesdeur volledig beschikbaar voor opslag. Je vindt hier drie ruime deurvakken waar je flessen of potjes in kwijt kunt. Het vriescompartiment zelf bestaat uit vijf niveaus met legplateaus en twee lades aan de onderzijde. Doordat de dispenser ontbreekt, heb je over de gehele breedte van het vriesvak evenveel diepte tot je beschikking. De Multi Air Flow-techniek verspreidt de koude lucht gelijkmatig, zodat het op elk plateau even koud is. Deze koelkast heeft een E-label.

Totale inhoud:
528 liter (337L koel / 191L vries)
Afmetingen (hxbxd): 177,5 x 90,8 x 64,7 cm
Geluidsniveau: 38 dB
Dispenser: Nee
No Frost: Ja
Energielabel: E

LG GSXV90MCDE

Dit model onderscheidt zich direct door het glazen paneel in de rechterdeur. Als je hier twee keer op klopt, wordt het glas transparant en kun je zien wat er in het voorste compartiment staat zonder de deur te openen. Dit voorkomt dat je koude lucht verliest. De koelkast heeft een totale inhoud van 635 liter en beschikt over een dispenser voor water, ijsblokjes en crushed ice. Hiervoor is een vaste wateraansluiting nodig. In de dispenser zit een UV-lampje dat de uitgang van het water automatisch reinigt. Qua energieverbruik valt dit model in klasse E.

Dit model biedt in het vriesgedeelte een bijzondere extra: de Craft Ice-maker. Naast gewone ijsblokjes en crushed ice maakt dit systeem langzaam smeltende ijsballen. De ijsmachine is in de deur geïntegreerd, waardoor je in het vriesvak zelf meer plankruimte overhoudt. Je beschikt over vier legplateaus en twee transparante lades. De metalen afwerking aan de achterwand (Metal Fresh) helpt om de kou vast te houden en geeft het interieur een strakke uitstraling. Uiteraard is ook dit model volledig No Frost, dus handmatig ontdooien is niet nodig.

Totale inhoud:
635 liter (416L koel / 219L vries)
Afmetingen (hxbxd): 179 x 91,3 x 73,5 cm
Geluidsniveau: 36 dB
Dispenser: Ja (waterleiding) + Craft Ice
No Frost: Ja
Energielabel: E

Hisense RS694N4TFE

Zoek je de luxe van koud water en ijsblokjes maar heb je geen waterleiding in de buurt van je koelkast? Deze Hisense lost dat op met een ingebouwd waterreservoir van 4,5 liter dat je handmatig bijvult. Het model heeft een strakke afwerking en biedt in totaal 562 liter inhoud, waarvan 371 liter voor de koeling en 191 liter voor de vriezer. Met energielabel E is het een prima optie gezien de grootte van dit model. De No-Frost technologie zorgt er bovendien voor dat je het vriesgedeelte nooit handmatig hoeft te ontdooien, wat ook weer gunstig is voor het energieverbruik op de lange termijn.

De vriezer van deze Hisense bevindt zich aan de linkerzijde en heeft een nettocapaciteit van 191 liter. De indeling bestaat uit vier legplateaus en twee lades, aangevuld met drie deurvakken. Omdat dit model een ingebouwd watertankje in de koelkastdeur heeft in plaats van een vaste wateraansluiting, ben je flexibeler in waar je het apparaat in de keuken plaatst. De vriescapaciteit is groot genoeg om 11 kilo per 24 uur in te vriezen en bij stroomuitval blijven je producten tot 6 uur bevroren.

Totale inhoud:
562 liter (371L koel / 191L vries)
Afmetingen (hxbxd): 178,6 x 91 x 68,9 cm
Geluidsniveau: 42 dB
Dispenser: Ja (waterreservoir 4,5L)
No Frost: Ja
Energielabel: E