ID.nl logo
Update voor Panasonics tv-OS My Home Screen: wat is er nieuw?
Huis

Update voor Panasonics tv-OS My Home Screen: wat is er nieuw?

Panasonic koos in 2015 voor Firefox OS als besturingssysteem voor zijn smart-tv’s en doopte het voor de gelegenheid om tot My Home Screen. Inmiddels is Firefox-ontwikkelaar Mozilla gestopt met het opensource-project, maar Panasonic sleutelt in eigen beheer nog altijd dapper verder aan het systeem, waardoor we momenteel al bij versie 7 zijn aangekomen. Eens kijken wat de laatste telg ons brengt.

Tot vorig jaar sloot Panasonics My Home Screen aan bij het rijtje van LG’s WebOS en Samsungs Tizen. Die systemen gebruiken allemaal een rij iconen of tegels onderaan het scherm, eventueel met een extra rij die content uit de geselecteerde dienst toont. Maar nu LG en Samsung allebei zijn overgestapt naar een schermvullende interface, zoals dat al het geval was voor Android TV en Vidaa U, is Panasonic My Home Screen de laatste overblijver die een wat eenvoudig Home-scherm toont.

En dat is niet per se een slechte zaak. Oké, je krijgt geen eindeloze reeks aanbevelingen te zien, maar we kunnen ons ook goed voorstellen dat niet iedereen daar fan van is. Zoek je dus een smart-tv-systeem dat je niet overlaadt met zaken die je toch niet wilt zien, dan is My Home Screen nog je enige mogelijkheid.

Het Home-scherm

Het Panasonic Home-scherm is nog steeds een lint onderaan het scherm waarin je een aantal cirkelvormige tegels vindt. Die tegels kunnen een snelkoppeling zijn naar apps en externe aansluitingen, maar ook naar live tv-zenders.

Toen My Home screen zijn intrede deed, waren deze drie iconen het startpunt: een groene cirkel voor apps, een blauwe voor alle externe apparaten (van usb-sticks en HDMI tot DLNA-servers) en een  rode cirkel voor live-televisie. Ondertussen is er standaard een aantal apps geïnstalleerd, maar die drie tegels vind je nog steeds terug in de rij. Helemaal links vind je een snelkoppeling naar My Scenery.

Zodra je een tegel selecteert, verschijnt er een tweede rij met content-aanbevelingen. Wanneer je de rode tv-tegel selecteert, verschijnt de lijst met zenders.

Natuurlijk kun je deze lijst naar wens aanpassen. Selecteer een tegel en klik naar beneden om hem te verplaatsen of te verwijderen. Of ga bij de zenders, apparaten of apps naar de tegel die je wilt toevoegen; via de Option-toets op de afstandsbediening kun je hem aan je favorieten toevoegen.

My Scenery

Wil je de tv als een decorstuk integreren in je interieur? Dat kan met My Scenery. Wanneer je geen tv-kijkt, gebruik je deze functie om je eigen foto’s op het scherm weer te geven of om uit het aanbod van Panasonic te kiezen. Mogelijkheden zijn landschappen, ontspannende beelden met natuurgeluiden, beelden voor feestgelegenheden of abstractie kunstwerken. Je kunt er een timer op zetten om My Scenery na bepaalde tijd uit te schakelen.

Meerdere beelden bekijken

In de app-lijst vind je ook de toepassing ‘Meerdere Beelden’. Daarmee kun je twee verschillende bronnen tegelijk bekijken. Aangezien veel Panasonic-toestellen over een dubbele tv-tuner beschikken, is het mogelijk om twee zenders tegelijk te bekijken. Uiteraard zijn niet alle combinaties mogelijk. Zo konden we bijvoorbeeld geen HDMI-ingang als tweede beeld selecteren. Hopelijk breidt Panasonic die mogelijkheden nog wat uit.

Welke apps?

Panasonic My Home Screen heeft altijd wat achterstand gehad op de grotere spelers wat betreft app-aanbod. Gewicht in de markt speelt helaas een belangrijke rol als ontwikkelaars moeten beslissen voor welk platform ze hun apps beschikbaar maken.

Voor de internationale diensten is My Home Screen vrij goed uitgerust: Netflix, Prime Video, Disney+ en Apple TV zijn beschikbaar. In Nederland zijn NPO Start, Pathé Thuis, Videoland, KIJK en NL Ziet ook van de partij, maar voor België ontbreekt werkelijk alle steun. Geen Streamz, VTM Go, VRT Nu of Telenet Flow.

Je hebt geen account nodig om bijkomende apps uit de appstore binnen te halen. YouTube en Netflix kun je casten vanaf je smartphone en er is ondersteuning voor het spiegelen van je smartphone-scherm.

Quick Menu

Panasonic heeft zeer uitgebreide menu’s, maar daar hoef je niet elke keer doorheen te lopen als je iets wilt aanpassen. Het Quick Menu verschijnt eerst op het scherm en geeft je de mogelijkheid om tal van opties van daaruit aan te passen. Dan denken we bijvoorbeeld aan de beeld- en geluidsmodus.

Ook dit menu kun je naar eigen inzicht aanpassen; scrol gewoon helemaal naar rechts en selecteer ‘Wijzig’.

Quick Access

Op de Panasonic-afstandsbediening staan sneltoetsen voor Netflix, Rakuten, Prime Video, Disney+ en YouTube. Daarnaast is er één toets (My App) die je zelf aan een favoriete app kunt toewijzen. Dat doe je door in het app-overzicht je favoriete app te selecteren, de Option-toets in te drukken en ‘Toewijzen als Mijn App’ te kiezen.

Ook verkrijgbaar: Android TV Sinds 2020 biedt Panasonic op zijn goedkopere modellen Android TV aan in plaats van My Home Screen. Dit jaar geldt dat voor de lcd-modellen vanaf de LXW834 en lager. Voor meer informatie daarover kun je natuurlijk terecht op onze Android TV gids (link naar Android TV).

Algemene indrukken

Panasonic is ondertussen de enige fabrikant wiens smart tv-systeem niet het volledige scherm overneemt. Daar zijn we niet rouwig om; de concurrenten overladen het scherm vaak met onnodige zaken of aanbevelingen. Bovendien werkt My Home Screen bijzonder vlot, de interface is erg responsief. Zodra je de functies die je veel gebruikt op het Home-scherm hebt gepind, is het gebruiksgemak uitstekend.

Het belangrijkste nadeel van My Home Screen is echter dat het app-aanbod vrijwel altijd achterloopt op dat van de grootste concurrenten (LG WebOS, Samsung Tizen en Android TV van Philips, Sony en TCL). Heb je een bepaalde app absoluut nodig, dan is het echt wel belangrijk dat je nagaat of die beschikbaar is. Je moet er ook rekening mee houden dat nieuwe versies niet doorstromen naar oudere modellen.

▼ Volgende artikel
PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake
Huis

PlayStation sluit de ontwikkelaar van Demon's Souls-remake

Sony PlayStation sluit in maart Bluepoint Games, de studio achter de remake van Demon's Souls.

Dat heeft een woordvoerder van Sony aan Bloomberg bevestigd. Door de sluiting zullen ongeveer zeventig werknemers hun baan verliezen. Volgens de woordvoerder is het besluit om de studio te sluiten genomen na "een recente zakelijke beoordeling."

"Bluepoint Games is een enorm getalenteerd team en hun technische expertise heeft exceptionele ervaringen voor de PlayStation-gemeenschap opgeleverd", zo stelde de woordvoerder. "We bedanken ze voor hun passie, creativiteit en vakmanschap."

Hermen Hulst aan het woord

In een bericht die via ResetEra werd gedeeld, liet PlayStation Studios-baas Hermen Hulst - voorheen van de Amsterdamse studio Guerrilla Games - weten dat het besluit werd genomen vanwege "een toenemende uitdagende industrie-omgeving". Aldus Hulst: "Stijgende ontwikkelkosten, een vertraging in de groei van de industrie, veranderingen in het gedrag van spelers en bredere economische tegenwind maken het moeilijker om games duurzaam te bouwen."

Watch on YouTube

Hulst vervolgt: "Om ons in deze realiteit te navigeren moeten we ons aanpassen en moeten we evolueren. We hebben goed gekeken naar ons bedrijf om er zeker van te zijn dat we hedendaags leveren, terwijl we ook klaar zijn voor de toekomst. Daarom zullen we Bluepoint Games in maart sluiten."

Hij eindigde zijn bericht met het volgende: "Ik weet dat dit moeilijk nieuws is om te horen, maar ik ben zeker van de richting die we hebben gekozen. Creativiteit, innovatie en het bouwen van onvergetelijke ervaringen voor spelers blijven de kern van PlayStation Studios. We hebben een robuuste line-up voor het fiscale jaar 2026, en hebben de komende maanden veel om naar uit te kijken."

Watch on YouTube

Over Bluepoint Games

Bluepoint werd in 2021 overgenomen door Sony Interactive Studio. Daarvoor werkten de bedrijven al veel samen, en de studio stond vooral bekend om hun expertise bij het creëren van remakes en remasters. Denk aan de remake van Demon's Souls die tegelijk uitkwam met de PlayStation 5, maar ook God of War Collection, de remake van Shadow of the Colossus en Uncharted: The Nathan Drake Collection.

Vorig jaar bleek al dat Sony een liveservicegame die ontwikkeld werd door Bluepoint had geannuleerd. Volgens geruchten ging het om een liveservicegame gesitueerd in het God of War-universum. Daarna begon Bluepoint mensen aan te nemen voor een onaangekondigde third-person-actiegame.

Sony heeft de afgelopen jaren meer studio's gesloten. In 2024 sloten bijvoorbeeld Firesprite, Firewalk en Neon Koi hun deuren.

▼ Volgende artikel
Waar voor je geld: 5 NVMe-ssd's van 2 TB voor je laptop
© ID.nl
Huis

Waar voor je geld: 5 NVMe-ssd's van 2 TB voor je laptop

De prijzen van NVMe-chips voor ssd's zijn flink aan het stijgen. Ben je van plan om je laptop van een grotere opslagcapaciteit te voorzien? Dan is dit het moment om te kijken waar je de beste deal kunt vinden. Wij vonden op Kieskeurig.nl een vijftal NVMe-ssd's, met uiteenlopende prijzen. Wees er snel bij, want deze prijzen kunnen snel verder stijgen.

Samsung 990 PRO 2 TB NVMe SSD

Met de Samsung 990 PRO 2 TB NVMe SSD kun je je computer of spelconsole voorzien van een extra snelle opslagoplossing. Deze M.2‑module maakt gebruik van de PCIe 4.0‑interface en haalt sequentiële leessnelheden tot 7.450 MB/s en schrijfsnelheden tot 6.900 MB/s. Volgens Samsung liggen de willekeurige lees‑ en schrijfsnelheden 40 % en 55 % boven die van de vorige 980 PRO, waardoor de drive geschikt is voor data‑intensieve toepassingen zoals videobewerking, 3D‑ontwerp of gaming.

Het energiemanagement is volgens Samsung verbeterd: de ssd levert ruim 50 % meer prestaties per watt ten opzichte van zijn voorganger. Om je systeem stabiel te houden, beschikt de controller over slimme temperatuurbeheersing en een slanke heatsink zodat oververhitting en lawaaierige ventilatoren worden vermeden. Deze NVMe‑schijf werkt in pc’s en consoles en is ook geschikt voor de PlayStation 5. Verder ondersteunt de Samsung Magician‑software het monitoren van de schijftemperatuur en het kopiëren van gegevens.

Leessnelheid: tot 7.450 MB/s
Schrijfsnelheid:
tot 6.900 MB/s

WD Black SN770 2 TB NVMe SSD

De WD Black SN770 2 TB NVMe SSD is een M.2‑ssd die is bedoeld om je laptop of desktop een turboboost te geven. Het model ondersteunt de PCIe Gen 4‑interface en levert leessnelheden tot 5.150 MB/s. WD noemt een 20 % hogere energie‑efficiëntie in vergelijking met de vorige generatie, zodat je systeem minder energie verbruikt tijdens intensieve sessies. Voor gamers is er een speciale ‘gamingmodus’ in het WD Black‑dashboard: hiermee kun je de piekprestaties optimaliseren en tegelijkertijd de status van de schijf in de gaten houden.

De fabrikant benadrukt dat de drive dankzij thermische technologie consistent presteert, zelfs wanneer je langdurig speelt of grote bestanden verwerkt. Het compacte M.2‑formaat maakt hem geschikt voor moderne moederborden en laptops. Doordat de SN770 zowel voor pc als laptop is geformatteerd, kun je hem zonder speciale aanpassingen installeren.

Leessnelheid: 5.150 MB/s
Schrijfsnelheid: 4.850 MB/s

Kingston FURY Renegade 2 TB NVMe SSD

De Kingston FURY Renegade 2 TB NVMe is ontworpen voor gebruikers die hun pc of gameconsole willen uitrusten met veel opslag en hoge snelheden. Deze M.2‑drive maakt gebruik van een Gen 4x4‑NVMe‑controller en 3D‑TLC‑NAND; hierdoor zijn sequentiële lees‑ en schrijfsnelheden tot 7.300 MB/s en 7.000 MB/s mogelijk.

Kingston meldt bovendien dat de drive maximaal 1.000.000 IOPS haalt, wat van belang is bij multitasking of het laden van grote games. Om de prestaties stabiel te houden bij langdurige belasting, heeft Kingston een low‑profile grafeen‑aluminium warmtegeleider ontwikkeld. Voor de PlayStation 5 is een uitvoering met geïntegreerde heatsink beschikbaar; deze extra koellaag helpt de schijf koel te houden wanneer je console continu wordt belast. Met een capaciteit van 2 TB heb je genoeg ruimte voor games en multimediabestanden, en de M.2‑vormfactor maakt hem geschikt voor moderne moederborden.

Leessnelheid: tot 7.300 MB/s
Schrijfsnelheid:
tot 7.000 MB/s

Seagate FireCuda 520N 2 TB NVMe SSD

De Seagate FireCuda 520N 2 TB NVMeis een compacte NVMe‑schijf die speciaal is ontworpen voor handheld gamingapparaten en ultracompacte pc’s. Met een M.2 2230‑vormfactor past hij in handheld consoles zoals de Steam Deck en de ASUS ROG Ally. De drive gebruikt een PCIe Gen4 x4‑interface en levert sequentiële leessnelheden tot ongeveer 5.000 MB/s en schrijfsnelheden tot 3.200 MB/s.

Het door Seagate opgegeven uithoudingsvermogen vermeldt voor de 2 TB‑versie een schrijflast van 660 TBW, wat duidt op de hoeveelheid data die je in de levensduur kunt wegschrijven. Dankzij het compacte formaat en de bijbehorende 5‑jaar garantie is de drive bedoeld als duurzame upgrade voor draagbare systemen. Je hoeft daarbij geen adapters te gebruiken omdat de drive rechtstreeks in het M.2‑2230‑slot past, wat montage vereenvoudigt. Met 2 TB aan opslagruimte is er voldoende ruimte voor games, apps en systeemupdates op een handheld platform.

Leessnelheid: tot 5.000 MB/s
Schrijfsnelheid:
tot 3.200 MB/s

SanDisk SN7100 2 TB NVMe SSD

De SanDisk SN7100 2 TB NVMe SSD richt zich op gamers en professionals die behoefte hebben aan hoge bandbreedte. In zijn 2 TB‑uitvoering gebruikt deze M.2 2280‑drive een PCIe 4.0 x4‑interface met NVMe 1.4‑protocol. Volgens een review haalt hij sequentiële leessnelheden tot 7.250 MB/s en schrijfsnelheden tot 6.900 MB/s, terwijl de random leesprestaties tot 1.000 K IOPS en de random schrijfprestaties tot 1.400 K IOPS reiken. De SN7100 combineert een BiCS8 TLC‑flashgeheugen met een host‑memory‑buffer (HMB), waardoor de drive DRAM‑loos is maar toch hoge prestaties levert. De review benadrukt dat de schijf energiezuinig is en gericht is op langdurig gebruik. Op Kieskeurig wordt vermeld dat deze SSD geschikt is voor zowel pc’s als gameconsoles en een opslagcapaciteit van 2 TB heeft. Daardoor kun je hem gebruiken in een desktop, laptop of console zonder dat je extra configuratie nodig hebt.

Leessnelheid: tot 7.250 MB/s
Schrijfsnelheid:
tot 6.900 MB/s