Review Sonos Era 100 - Waardige opvolger van de Sonos One
De Sonos Era 100 is de opvolger van de vijf jaar oude Sonos One. De radicaal andere naam is geen lege huls: de speaker is groter, heeft meer en andere functies én biedt beter geluid. Daar betaal je wel een hogere prijs voor. Kom in deze Sonos Era 100 review alles te weten over de slimme speaker.
De Sonos Era 100 is Sonos' nieuwste instap-speaker, maar met een adviesprijs van 279 euro zeker geen impulsaankoop. Het is daarom goed om te weten dat de Era 100 veel waar voor zijn geld biedt. De speaker heeft een strak ontwerp met veel functies, levert krachtig en vol geluid en is naadloos te integreren in het Sonos-ecosysteem. We vinden het wel jammer dat sommige functies alleen bruikbaar zijn met een optionele adapter en dat de Google Assistent-spraakhulp ontbreekt. Al met al is de Era 100 een waardige opvolger van de Sonos One.
- Strak ontwerp met veel functies
- Krachtig en vol geluid
- Prettig Sonos-ecosysteem
- Volwaardige Trueplay (nog steeds) alleen op iOS
- Los verkrijgbare adapter vereist voor alle functies
- Geen Google Assistent
Zoals gezegd is de Sonos Era 100 de opvolger van de Sonos One, Sonos’ populairste speaker van de afgelopen jaren. Dat zal deels door de adviesprijs van 229 euro komen. De later geïntroduceerde One SL schrapte de microfoons voor spraakbesturing en was daarom nog wat goedkoper. Maar in deze tijden van inflatie zit zo’n scherpe prijs er niet meer in. De Era 100 kost 279 euro. Daar krijg je gelukkig ook de nodige verbeteringen voor terug ten opzichte van de One. In deze review lees je er alles over.
Vernieuwd ontwerp
Laten we beginnen met de buitenkant. En dan eigenlijk de binnenkant. Want Sonos geeft aan dat de Era 100 veel eenvoudiger te repareren is dan vorige speakers. Bij de fabricage gebruikt Sonos minder lijm en meer schroefjes voor de speaker, bijvoorbeeld. Zo is de Era 100 duurzamer en makkelijker uit elkaar te halen als een onderdeel defect is, en moet hij ook weer sneller gerepareerd zijn om eveneens sneller terug te keren naar de klant. Een mooie zaak waar je overigens hopelijk nooit mee te maken krijgt. De Era 100 zelf repareren is volgens Sonos wellicht mogelijk als je handig bent en vervangende onderdelen hebt, maar het bedrijf raadt het niet aan. De garantie vervalt namelijk. Na het verlopen van de garantieperiode wordt het dus aantrekkelijker om de speaker zelf te repareren.
Los van het duurzamere ontwerp heeft de Era 100 ook een prettig ontwerp, in de kleur zwart of wit. Ik heb de zwarte versie mogen testen, die overigens wel snel neergedaald stof toont. De speaker heeft een strakke behuizing met veel kleine openingen voor de muziek. De technische onderdelen zie je niet meer door die grill, wat bij de One wel het geval is. De Era 100 is even breed als zijn voorganger, maar wel een stukje hoger. Dat komt omdat de binnenkant meer muziekonderdelen bevat – waarover zo meteen meer – en nieuwe functies huisvest. Denk aan een aanraakgevoelige horizontale balk waar je met je vinger overheen veegt om het volume van de muziek te veranderen. Ik vind dit als jarenlange Sonos One-gebruiker prettiger werken dan de aparte volumeknoppen van de One aantikken. Voorop de Era 100 zitten wel nog aparte aanraakgevoelige knoppen om van nummer te veranderen en het geluid te pauzeren/hervatten. Meer naar achteren zie je een knop die de ingebouwde spraakassistent activeert.
Geen Google Assistent meer
Met een schuifje op de achterkant schakel je de microfoons van de Era 100 in en uit. Ik zou ze lekker uit laten, want de One ondersteunt maar twee spraakassistenten en die spreken allebei geen Nederlands. Jammer en een achteruitgang ten opzichte van de Sonos One die de Nederlandstalige Google Assistent aan boord heeft. De Assistent ontbreekt op de Era 100 omdat Google extra technische eisen stelt die Sonos niet wil inwilligen, zo luidt de redenatie in één zin.
Nieuw: bluetooth!
Positiever is dat Sonos een bluetooth-functionaliteit aan de Era 100 toegevoegd heeft. Die functie mist juist weer op de One. Met de Era 100 kun je eenvoudig schakelen tussen luisteren via wifi en bluetooth via de knop op de achterkant. De bluetooth-functie stelt je in staat om draadloos een platenspeler met bluetooth te gebruiken én om je bluetooth-muziek via de Era 100 ook af te spelen op Sonos-speakers die met wifi verbonden zijn. Sonos heeft de functie dus goed benut.
Lees ook: 5 goede bluetooth-speakers
Over een platenspeler gesproken: die kun je ook bekabeld aansluiten op de Era 100. Maar dan moet je wel een adapter á 25 euro aanschaffen. Er is ook een 45 euro kostende adapter die naast de line-in-poort ook een ethernetpoort heeft. Die ethernetpoort – om de speaker bekabeld met je thuisnetwerk te verbinden – is namelijk wegbezuinigd uit de Era 100. Volgens Sonos omdat slechts een paar procent van de mensen de ethernetfunctie gebruikt. Desalniettemin een aandachtspunt, want met zo’n adapter kost de Era 100 opeens rond de driehonderd euro.
De Sonos-omgeving
Wie een of meerdere Sonos-producten gebruikt, is bekend met de bijbehorende app. Die is heel belangrijk voor de gebruikservaring, want je gebruikt ‘m voor het installeren van de speaker(s), het beheren van de instellingen en het bedienen van de muziek/podcasts/andere audiomedia. Dat laatste kun je ook doen via andere diensten zoals Spotify en in het geval van de Era 100 ook Apple AirPlay 2. De Sonos S2-app is voor de Era 100 niet veranderd en werkt soepel. Je installeert de speaker in een handomdraai en koppelt ‘m indien van toepassing en gewenst aan andere speakers. Ken je de Sonos-app niet, dan is de Era 100 een kennismaking met een compleet ecosysteem. Hieronder vind je wat schermafbeeldingen die de installatie en het gebruik van de Sonos S2-app tonen.
Trueplay
Eén van de functies die je via de Sonos S2-app kunt instellen, is Trueplay. Trueplay is Sonos’ benaming voor een foefje dat de microfoons van je smartphone en de Sonos-speaker gebruikt om de plaatsing in de kamer te detecteren en de audioweergave te optimaliseren voor de plaatsing in de ruimte. Van oudsher werkte Trueplay alleen op een Apple iPhone. Deze functie werkt ook met de Era 100 en biedt de beste resultaten. Heb je geen iPhone maar een Android-smartphone, dan kun je gebruikmaken van de automatische Trueplay-tuning die alleen de speaker aan het werk zet. Het is de moeite waard om deze functie te gebruiken, want de Era 100 klinkt vervolgens iets beter omdat hij weet ‘waar’ hij staat.
Geluidskwaliteit
In het verlengde van de vorige alinea, beoordeel ik de geluidskwaliteit van de Sonos Era 100 ná het voltooien van de automatische Trueplay-kalibratie via mijn Android-smartphone. Voor de test heb ik verschillende muziekgenres opgezet en wat audioboeken afgespeeld. Wat mij als jarenlange luisteraar van de Sonos One en andere typen Sonos-speakers opvalt, is dat de Era 100 wat krachtiger en voller klinkt dan de One. Dat belooft Sonos ook. De woofer is 25 procent groter en de speaker heeft in tegenstelling tot zijn voorganger niet één maar twee tweeters. Die staan onder verschillende hoeken gemonteerd om allebei één kanaal te verzorgen en zo beter stereogeluid te produceren. Het verschil met de One is subtiel; instrumenten lijken meer links of rechts georiënteerd, in plaats van ‘meer naar links’ of ‘meer naar rechts.’ Aangezien de Era 100 een compacte speaker is, kan hij geen volwaardig stereogeluid realiseren.
Wat hij wél kan, is je hele woonkamer of andere ruimte vullen met muziek. Het volume kan namelijk lekker hoog, zelfs voor op een feestje nog té hoog (al kun jij hier natuurlijk anders over denken). Prettig is dat het geluid ook op een hoger volume indruk blijft maken. De speaker biedt lekker veel bas, produceert heldere stemmen en raakt zichzelf niet kwijt in nummers die sterk wisselen tussen lagere en middentonen met een vocale hoge uitschieter ertussendoor. Heb je geen hele grote (woon)kamer, dan is de Era 100 voldoende voor kamervullend geluid. In een grotere kamer of voor meer verdeeld geluid in de kamer, raad ik twee speakers aan. De Era 100 kan niet tippen aan een speciale, bekabelde hifi-speaker die hi-res-audio afspeelt terwijl je nipt aan een bijzonder glas whiskey, maar voor het gemiddelde Nederlandse huishouden biedt de speaker echt lekker geluid.
Ook fijn is dat je de Era 100 ook als stereopaar kunt gebruiken. Ook als surroundset in combinatie met een moderne Sonos-soundbar als de Beam (Gen 2) of Arc. Omdat ik één Era 100 ontvangen heb, kon ik de stereo- en surroundfuncties niet testen. Je kunt er wel vanuit gaan dat twee Era 100’s als stereopaar de audio realistischer verdelen tussen links en rechts, zoals de One dit ook kan.
Conclusie: Sonos Era 100 kopen?
De Sonos Era 100 is Sonos' nieuwste instap-speaker, maar met een adviesprijs van 279 euro zeker geen impulsaankoop. Het is daarom goed om te weten dat de Era 100 veel waar voor zijn geld biedt. De speaker heeft een strak ontwerp met veel functies, levert krachtig en vol geluid en is naadloos te integreren in het Sonos-ecosysteem. We vinden het wel jammer dat sommige functies alleen bruikbaar zijn met een optionele adapter en dat de Google Assistent-spraakhulp ontbreekt. Al met al is de Era 100 een waardige opvolger van de Sonos One.