De beste beveiliging: 13 Internet Security-suites getest
Geen computer zou met internet verbonden moeten zijn zonder een betrouwbare virusscanner. Een virusscanner voorkomt dat kwaadaardige software op de computer terechtkomt. Met de vele mogelijkheden is de keuze tegenwoordig niet meer gemakkelijk. We testen alle nieuwe versies voor je.
Alleen een virusscanner is tegenwoordig niet meer voldoende, nu we steeds meer persoonlijke en zakelijke transacties via het internet afhandelen. Hoewel elke nieuwe versie van Windows veiliger is dan de voorganger, weten cybercriminelen altijd weer manieren te vinden om toch een computer binnen te dringen of om de communicatie tussen de pc en de webshop af te tappen.
Beveiligingssoftware is dus essentieel, maar het juiste pakket kiezen is niet eenvoudig. Er zijn veel fabrikanten van antivirussoftware, die bovendien ook nog eens meerdere versies van hun producten aanbieden. Sommige varianten zijn gratis, andere behoorlijk prijzig. Welke versie is dan de juiste? Welke maatregelen heb je nu wel nodig en welke niet?
Een paar jaar geleden was een firewall die behalve het ingaande ook het uitgaande netwerkverkeer controleerde een belangrijk verkoopargument voor de overstap van alleen antiviruspakket naar een Internet Security-pakket. Inmiddels is de Windows Firewall echter robuust en zo volautomatisch, dat enkele fabrikanten van beveiligingssoftware al zijn gestopt met de eigen firewall.
Dat een Internet Security-suite in de meeste gevallen toch de beste keuze is, komt door nieuwe technieken die de suites introduceren, zoals antiphishing, beveiliging van internetbankieren, wachtwoordbeheer en ouderlijk toezicht. Hoewel de functionaliteit van de verschillende producten op papier veel op elkaar lijkt, zijn er in de praktijk toch grote verschillen die het kiezen van uiteindelijk de beste beveiligingssuite, opmerkelijk gemakkelijk maken.
Besproken fabrikanten
Avast - AVG - Avira - Bitdefender - BullGuard - Eset - F-Secure - G-Data - Kaspersky - McAfee - Panda - Symantec - Trend Micro
©PXimport
Behalve dat antimalwaresoftware de pc continu controleert, kun je ook zelf scans van de pc of delen ervan starten.
©PXimport
McAfee detecteert software met bekende gevaarlijke fouten en helpt met upgraden.
Prijs en licenties
Koop je een Internet Security-suite dan koop je het recht om het product voor één of meerdere jaren op één of enkele computers te installeren. Tijdens die periode krijg je alle beveiligingsupdates en vaak ook nieuwe versies van het product. Je beschikt dus altijd over de laatste versie en geniet de maximale bescherming.
De fabrikanten presenteren de koop als een abonnement en willen natuurlijk het liefst dat je dat telkens verlengt. Zij doen je dan ook tegen het einde van de abonnementsperiode meermaals een 'persoonlijk aanbod' voor verlenging. Je bent echter vaak goedkoper uit door dat abonnement in elk geval niet direct te accepteren. Niet alleen wordt met elk aanbod dat zij je doen de prijs lager, online rondkijken loont zo mogelijk nog beter.
Via de webshop van de fabrikant worden nieuwe kopers gelokt met lage prijzen of gratis upgrades naar geavanceerdere versies. Niets staat je in de weg opnieuw van zo'n aanbod gebruik te maken. De licentiesleutel die je dan krijgt, kan veelal zonder problemen worden gebruikt om het aflopende abonnement weer te verlengen. Panda is de uitzondering op dit verhaal. Dat bedrijf hanteert als enige in de eigen webshop fors hogere prijzen dan in de winkel en bij online wederverkopers. De oorzaak is het prijsbeleid van het Spaanse hoofdkantoor dat ook de Panda-website beheert, en het Nederlandse kantoor dat lagere prijzen hanteert.
Twijfel je welk product voor jou het meest geschikt is, download dan eerst een proefversie. Van alle geteste producten is zo'n proefversie beschikbaar die je meestal een maand gratis kunt gebruiken. Zo'n proefversie laat zich prima omzetten in een betaalde versie zonder daarvoor eerst de software te moeten deinstalleren.
Meerdere pc's
Heb je in huis meerdere computers, dan is het voordelig deze met hetzelfde product te beveiligen door een licentie voor meerdere pc's te nemen. De meeste Internet Security-suites controleren het aantal computers waarop ze zijn geïnstalleerd. Je kunt die gegevens meestal online inzien en vaak is het ook mogelijk om een licentie over te zetten naar een andere computer.
De portals van Norton en Avast! zijn mooi en gemakkelijk te gebruiken, je kunt hier de licenties beheren en ook de beveiligingsstatus van elke pc zien. Bij McAfee is het licentiebeheer een stuk lastiger. Voor elk product wordt namelijk een aparte gebruikersnaam en wachtwoord gegenereerd, en wanneer je één daarvan opvraagt, krijg je ook van alle eerdere jaren de licenties te zien. Je moet dan zelf puzzelen welke de juiste is.
©PXimport
Met Avast! Kun je online de licenties beheren en de beveiligingsstatus van elke pc zien.
Systeembelasting
Het argument om bewust geen beveiligingssoftware te installeren vanwege de gevolgen voor de systeemprestaties of vanwege stabiliteitsproblemen, geldt niet meer. De makers van de beveiligingssuites hebben hun producten goed op orde want geen ervan was merkbaar aanwezig tijdens de test op onze testsystemen.
Een multicore-processor en minimaal 4 GB RAM lijken daarmee voldoende voor een foutloze werking van Windows 7 of 8 met elk van de geteste beveiligingsproducten. Dat geldt ook voor de suites van G Data en McAfee die door AV-Comparatives en AV-TEST werden aangemerkt als de producten met de grootste resourcehonger. Beide zijn daarom apart gedurende meerdere maanden op onze twee belangrijkste productiesystemen gebruikt en opnieuw zonder problemen.
Uiterlijk
Dat de makers van de verschillende producten erg goed op elkaar letten is duidelijk. Zo laat iedere suite direct op het eerste scherm zien of de pc veilig is of niet. Ook lijkt het uiterlijk van de programma's erg op elkaar.
Een vervelend punt is dat alle suites een programmavenster met een vaste grootte gebruiken. Je kunt het venster dus niet herschalen of op het volledige scherm gebruiken. Dat is niet erg wanneer je nooit verder komt dan het eerste scherm van het beveiligingsprogramma. Duik je wel dieper in de werking en mogelijkheden, dan kan dit tot echte frustraties leiden.
Bij Trend Micro kun je bijvoorbeeld nooit alle gezinsleden die onder het ouderlijk toezicht vallen in één overzicht zien. En bij McAfee is het venster waarin je voor de kinderen de toegangstijden tot internet aangeeft, zo klein dat er zelfs geen hele dag in past, laat staan de hele week.
Extra onderdelen
Bij een aantal leveranciers kun je na de installatie van de internetbeveiligingssuite nog extra onderdelen downloaden en toevoegen. Dat geldt voor de software voor ouderlijk toezicht bij Norton en de module voor het maken van een opstartdisk bij ESET. Het zou handiger zijn wanneer dit soort onderdelen direct bij de installatie meekomen.
Toch is dat nog altijd beter dan functionaliteit die helemaal niet bestaat, zoals opnieuw ESET dat stoer gratis beveiligingstraining aanbiedt, waarvan uiteindelijk blijkt dat die alleen door inwoners van de VS, Canada en de Cariben gebruikt mag worden.
©PXimport
Panda heeft zich voor de nieuwe interface laten inspireren door Windows 8.
©PXimport
Door de vaste grootte van het McAfee-scherm lukt het nooit om het hele tijdschema in één keer te zien.
©PXimport
Helaas is de cybertraining alleen voor mensen in de VS, Canada en Cariben.
Antivirus
Een van de belangrijkste onderdelen van een Internet Security-suite is de antivirusmodule. De antivirusmodule beschermt je computer en gegevens tegen schadelijke software zoals computervirussen trojans, wormen en spyware maar ook schermkapers, ransomware, keyloggers en rootkits.
De werking van de antivirusmodule berust op een engine die het scanwerk doet en de signatures (die zorgen dat de scanengine de malware herkent) bijhoudt. Daarnaast kan een antivirusprogramma malware ook aan het gedrag herkennen, bijvoorbeeld wanneer achter elkaar enkele gebeurtenissen plaatsvinden die samen typerend zijn voor malware. Behalve malware opsporen moet een antivirusmodule ook malware kunnen verwijderen en nieuwe infecties kunnen stoppen voor de malware echt op de pc staat.
De meeste producenten gebruiken een eigen engine, met uitzondering van G Data en BullGuard die beide de engine van Bitdefender gebruiken. BullGuard zal ergens dit jaar nog overstappen op een eigen engine. G Data, dat altijd twee engines gebruikte, verruilde vorig jaar de Avast!-engine voor een eigen exemplaar die als een addon op de Bitdefender-engine werkt.
Testlabs
AV-Comparatives en AV-TEST zijn twee onafhankelijke en internationaal erkende laboratoria die de verschillende producten meermaals per jaar testen. Dit doen ze op onder andere het herkennen van malware, onterechte virusmeldingen en de effectiviteit van het verwijderen van een infectie.
Door de resultaten van alle tests van het afgelopen jaar te sommeren en vergelijken is in elk geval één duidelijke winnaar aan te wijzen: Kaspersky, op de voet gevolgd door Bitdefender. Andere titels die bovengemiddeld scoren zijn F-Secure, BullGuard, Norton, Trend Micro, en G Data.
Behalve de standaardscanner biedt een aantal leveranciers nog aanvullende scanners om agressiever op malware te jagen. Voorbeelden zijn de Panda Cloudcleaner en Norton Powereraser die je beide vanaf het internet kunt starten wanneer je zelf malware vermoedt die de standaardscanner niet ziet. Met uitzondering van AVG, BullGuard en F-Secure bieden alle producten ook de mogelijkheid een opstartschijf of -stick te maken om de pc buiten Windows om te scannen.
Bij Panda kun je de Cloud Cleaner ook aan de opstartopties van de pc toevoegen, maar dit werkt vaker niet dan wel.
Software kwetsbaarheden
Een aantal van de Internet Security-suites scant de pc behalve op malware ook op kwetsbaarheden in geïnstalleerde software. Voorbeelden zijn een oude Acrobat Reader of Java. Wanneer deze kwetsbaarheden gerapporteerd worden, kun je de software updaten en zo de kans op malware verkleinen.
©PXimport
Zoals elk programma biedt ook Norton opties om te sturen hoe de software precies scant op malware.