ID.nl logo
Review Oppo Enco Buds 2 – prima voor de prijs
Huis

Review Oppo Enco Buds 2 – prima voor de prijs

Met de Oppo Enco Buds 2 zet het Chinese merk in op een race naar de bodem. Dat betekent dat de oordoppen als geheel te maken krijgen met wat beperkingen. Maar de vraag is of dat erg is wanneer je minder dan zestig euro neerlegt voor een setje earbuds. We bespreken het betaalbare product uitgebreide in onze Oppo Enco Buds 2-review.

Goed
Conclusie

Voor zestig euro hebben we ook eigenlijk maar weinig te klagen over de Oppo Enco Buds 2. Maar dat betekent niet dat je de kanttekening niet ter harte moet nemen. Er kleven namelijk wat voorwaarden aan het bewerkstelligen van een fijne luisterervaring. Bovendien is er geen passieve of actieve ruisonderdrukking die kan helpen geluiden van buiten te elimineren, waardoor je je nog beter kunt focussen op je muziek. Maar dat betekent allemaal niet dat dit een slecht product is, integendeel. Dat wat er echt toe doet heeft Oppo in de smiezen: de audio. Over het algemeen klinkt die helder en warm, mits je de juiste pasvorm dopjes gebruikt en de muziek op basversterking zet. Ook ligt het er nog maar net aan waar je vaak naar luistert; metalfans kunnen bijvoorbeeld misschien toch even elders kijken (naar de Soundcore Space A40, bijvoorbeeld). Verder valt de bediening helaas wat tegen ook, maar nogmaals: voor zestig euro kun je niet snel beter vinden in Nederland.

Plus- en minpunten
  • Warme, heldere klank
  • Betaalbaar
  • Accuduur
  • Normale stand valt wat tegen
  • Bedieningsopties
  • Case voelt goedkoop aan

Dit is het tweede setje Oppo Enco Buds dat de Chinese fabrikant dit jaar uitbrengt. Aan het begin van het jaar verscheen de Enco Buds, die nu een adviesprijs heeft van om en nabij de vijftig euro. Voor een tientje meer kun je de opvolger nu oppikken, maar moet je dat wel doen? De eerste versie van de Buds wordt nog altijd gezien als een betaalbaar en fijn alternatief op de markt voor goedkopere oordopjes. Ten opzichte van dat eerste model voerde Oppo gelukkig wat verbeteringen door.

Oppo Enco Buds vs Oppo Enco Buds 2

Daarom is een korte vergelijking op z’n plek. De veranderingen zitten hem voornamelijk in het design (ronde versies versus de stammen op de Buds 2), de accuduur en de drivers. De Oppo Enco Buds 2 gaan ongeveer een uurtje langer mee en bieden, in de meegeleverde oplaadcase, iets meer vermogen aan. Daarnaast kun je met tien minuten snelladen een uurtje luisteren. Handig voor situaties waarin je snel weg moet en onderweg niet zonder je muziek wil zitten.

Het oplaaddoosje van de Oppo Enco Buds 2 | Foto: Wesley Akkerman

In totaal gaan de accu’s in de oordoppen, wanneer je hem in de oplader stopt, 28 uur mee. Dat is pakweg tien uur meer dan de batterijen in de voorganger. Het belangrijkste is echter dat Oppo het formaat van de drivers vergrootte. Dit keer zijn die maar liefst 10 millimeter groot, ten opzichte van 8 millimeter in de eerste Enco Buds. Daardoor kunnen de oordoppen zowel luider en helder klinken en is er ook meer ruimte voor de baslagen in de onderste regionen van de audioweergave.

De AirPods-achtige oordoppen bedienen

Qua design lijken de Oppo Enco Buds 2 ontzettend veel op de AirPods Pro van Apple. Vreemd is dat niet, aangezien Chinese concurrenten vaker goed kijken naar de grote spelers op de markt. Het is echter wel een gemiste kans: als je zeker bent van je product, kun je hem vormgeven zoals je wil. Ondanks het feit dat de oordoppen stammetjes hebben, betekent dat niet dat we die gebruiken voor de directe bediening. Je gebruikt alleen het bovenste deel, op de oordop zelf, als het ware.

©WA | ID.nl

De rechteroordop van voren. | Foto: Wesley Akkerman

Dat betekent dat het aanraakgevoelige oppervlakte behoorlijke smal en klein is. Op zich werkt het prima: met een tap pauzeer je de muziek en met twee en drie taps doe je weer andere dingen. Het is alleen een beetje zonde dat we niet het volume kunnen bedienen door naar boven of beneden te vegen over die stammen. Wat de aanrakingen precies doen, kun je overigens regelen in de gratis beschikbare HeyMelody-app, waardoor de oordoppen van OnePlus ook mee werken.

Mocht je een smartphone van Oppo hebben, dan heb je die app niet nodig. Dan zitten alle functies direct in het besturingssysteem gebouwd en kun je de instellingen vinden binnen de bluetoothopties. Los van de knoppen kun je ook een ander geluidprofiel inschakelen. Je kunt kiezen uit normaal, meer bas of nadruk op stemmen (voor podcast of telefoongesprekken, bijvoorbeeld). Ook is er een gamemodus die de vertraging tussen games en de oordoppen probeert te minimaliseren.

En van achteren. | Foto: Wesley Akkerman

Subtiele bas, fijne hoogtes

Tijdens het luisteren houden we constant in het achterhoofd dat de Oppo Enco Buds 2 nog geen zestig euro kosten. Maar dat hoor je er niet altijd van af. Het ligt er wel aan naar wat voor soort muziek je luistert. Heavy metal, zoals Nightwish, kan voor een prettige kakofonie zorgen en stellen de oordoppen echt op de proef. Maar ondanks dat klinken de hoogtes fijn en de laagtes subtiel. Je moet hiervoor wel de basversterking activeren, want anders klinkt de audio wat hol en schel.

Luister je naar wat meer popachtige muziek, of met wat meer invloeden vanuit R&B of andere muziek met warme klinken, en maakt de artiest het niet te bont, dan functioneert de Oppo Enco Buds 2 prima. Je leest dat er dus nogal wat voorwaarden aan verbonden zijn als het om een prettige luisterervaring gaat, maar dat komen we ook nog wel eens tegen tijdens het testen van oordoppen die twee tot drie keer zo duur zijn. Onderaan de streep staat er in elk geval een mooie voldoende.

Helaas is het zo dat de Oppo Enco Buds 2 enkel SBC en AAC als audiocodecs ondersteunen. AptX schittert dus in afwezig en dat gaat wel ten koste van de ruimte die de muziek krijgt. Dat is iets waar je rekening mee moet houden. Maar als je daar niet bekend mee bent, merk je dat verschil mogelijk niet op. Verder moet je ervoor zorgen dat de oordoppen echt goed strak zitten, want dan komen de onderste lagen het beste tot hun recht. Gelukkig kun je enkele siliconen tipjes uitproberen.

Dit opties binnen de HeyMelody-app. | Foto: Wesley Akkerman

Conclusie: Oppo Enco Buds 2 kopen?

Voor zestig euro hebben we ook eigenlijk maar weinig te klagen over de Oppo Enco Buds 2. Maar dat betekent niet dat je de kanttekening niet ter harte moet nemen. Er kleven namelijk wat voorwaarden aan het bewerkstelligen van een fijne luisterervaring. Bovendien is er geen passieve of actieve ruisonderdrukking die kan helpen geluiden van buiten te elimineren, waardoor je je nog beter kunt focussen op je muziek. Maar dat betekent allemaal niet dat dit een slecht product is, integendeel.

Dat wat er echt toe doet heeft Oppo in de smiezen: de audio. Over het algemeen klinkt die helder en warm, mits je de juiste pasvorm dopjes gebruikt en de muziek op basversterking zet. Ook ligt het er nog maar net aan waar je vaak naar luistert; metalfans kunnen bijvoorbeeld misschien toch even elders kijken (naar de Soundcore Space A40, bijvoorbeeld). Verder valt de bediening helaas wat tegen ook, maar nogmaals: voor zestig euro kun je niet snel beter vinden in Nederland.

▼ Volgende artikel
De Nothing Phone (3a) Lite is goedkoop, maar iets minder Nothing
© Nothing
Huis

De Nothing Phone (3a) Lite is goedkoop, maar iets minder Nothing

Het merk Nothing is inmiddels berucht én geliefd om zijn semi-transparante telefoons, dappere designkeuzes en de knipoog naar oldskool tech. Vandaag voegt het bedrijf daar een betaalbare variant aan toe: de Phone (3a) Lite. Die naam roept meteen vragen op, want hoe 'Lite' is hij eigenlijk?

Vandaag heeft Nothing de Phone (3a) Lite officieel onthuld. Vanaf 4 november ligt het toestel ook daadwerkelijk in de winkel voor een bedrag van 249 euro. Er zijn twee uitvoeringen beschikbaar met 8 GB RAM en 128 of 256 GB opslag, en die zijn leverbaar in de kleuren zwart en wit. Beide varianten bieden ruimte voor een microSD-kaart tot 2 TB, wat in deze prijsklasse vrij uitzonderlijk is.

Met die vriendelijke prijs positioneert Nothing het toestel overigens slim tussen de budget- en middenklasse in. Dus ónder de Nothing Phone (3a), maar boven instappers van bijvoorbeeld Realme of Motorola.

©Nothing

Kleine concessies

De transparante achterkant blijft, maar het Glyph-systeem – de lichtstrips waarmee je meldingen op de achterkant kunt waarnemen – lijkt te ontbreken. Nothing vermeldt het in elk geval niet op de officiële pagina, wat doet vermoeden dat het systeem hier is geschrapt of versoberd. Het toestel heeft een glass finish en een IP54-certificering tegen stof en spatwater, maar is vermoedelijk niet volledig van glas.

Het scherm is een 6,77-inch amoledpaneel met een resolutie van 1084 × 2392 pixels, een piekhelderheid van 3000 nits en een adaptieve verversing van 120 Hz. Het toestel draait op een MediaTek Dimensity 7300 Pro-chip (8-core, 4 nm, tot 2,5 GHz) met een Mali-G615 GPU. Niet de snelste op aarde, maar ruim voldoende voor dagelijks gebruik en je favoriete spelletjes. De batterij heeft een vermogen van 5000 mAh en kun je met 33 watt opladen; in twintig minuten zit je op 50 procent, volledig laden duurt ongeveer een uur. Ook reverse charging (5 watt) wordt ondersteund.

De camera’s zijn inmiddels officieel bevestigd: een 50 MP-hoofdcamera (f/1.88), een 8 MP-ultragroothoeklens (f/2.2) en een 2 MP-macrocamera (f/2.4). De selfiecamera telt 16 MP. Video’s schiet je in 4K met 30 fps of 1080p met tot 60 fps. Daarmee is het een nette, zij het eenvoudige, cameraconfiguratie voor deze prijsklasse.

Software

De telefoon draait op Nothing OS 3.5 (gebaseerd op Android 15). Versie 4.0, gebaseerd op Android 16, volgt later met nieuwe camera- en lockscreenfuncties zoals Stretch mode en Lock Glimpse.

Die laatste optie zorgt trouwens wel voor enige opschudding: Lock Glimpse zou advertenties laten zien op je vergrendelscherm. Gebruikers moeten naar links vegen om ze te bekijken en de functie is weliswaar opt-in, maar het is wél een breuk met Nothings eerdere ‘geen bloatware, geen onzin’-imago. Het voelt een beetje wrang: het merk dat ooit minimalisme predikte, introduceert nu vrijwillige reclame. Maar goed, een kleine prijs voor een lage prijs, zullen we maar zeggen.

Niettemin lijkt de Nothing Phone (3a) Lite een charmant compromis. Minder luxe, minder toeters en bellen, maar nog steeds een eigen gezicht in een markt vol generieke toestellen. Wie vooral design en merkbeleving zoekt voor een zacht prijsje, zal hier vermoedelijk blij van worden.

©Nothing

Conclusie

Met de Phone (3a) Lite brengt Nothing een deel van zijn kenmerkende design naar een lagere prijsklasse. De hardware is degelijk, de prijs scherp en de uitstraling is toch herkenbaar. Maar er zijn ook duidelijke concessies: geen Glyph-lichtshow deze keer, de camera’s zijn bescheiden, en die optionele advertenties...? Nou ja, een aantrekkelijke instapper dus, zolang je weet wat je inlevert voor dat lagere prijskaartje.

▼ Volgende artikel
Roamingkosten verdwijnen op Noordzee: geen hoge en onverwachte rekeningen meer
© Marc Venema
Huis

Roamingkosten verdwijnen op Noordzee: geen hoge en onverwachte rekeningen meer

Reizigers die de oversteek maken op de Noordzee naar Groot Brittannië of Noorwegen kennen het probleem: je moet je roaming uitzetten omdat je anders onbedoeld verbinding maakt met een dure maritieme provider. Dat is binnenkort verleden tijd, want door een samenwerking met Tampnet betaal je - net als in Nederland - gewoon de normale kosten voor het gebruik van je mobiele data en gesprekken bij in ieder geval KPN en Odido.

Mobiele provider KPN heeft aangeven dat klanten vanaf 1 november 2025 geen extra roamingkosten meer betalen als ze gebruik maken van mobiel internet en telefonie tijdens bijvoorbeeld een overtocht met een ferry naar Groot Brittannië. Door een samenwerking met maritiem provider Tempnet worden er geen exorbitante prijzen meer gerekend als je met je smartphone op internet surft. Ook klanten van Youfone en Simyo vallen onder deze nieuwe regeling.

Odido volgt in januari

Ook Odido heeft eerder al bekend gemaakt dat de roamingkosten voor klanten van deze provider, waar ook klanten van Ben en Simpel onder vallen, verdwijnen en ook deze klanten dus niet meer betalen dan in Nederland. Bij Odido verdwijnen de roamingkosten per 1 januari 2026.

Het is nog niet bekend wanneer andere provider zoals Vodafone roamingkosten zullen aanschaffen voor reizigers op de Noordzee, maar de verwachting is dat ook dit rond de jaarwisseling zal worden doorgevoerd.

Voorheen hoge kosten
Wanneer reizigers op het oude maritieme netwerk verbinding maakten met internet, konden de kosten extreem hoog oplopen. Bij Odido kon je bijvoorbeeld bundels afkopen voor 3 euro voor 25MB of of 25 euro voor 500MB, bedragen waar je dus behoorlijk diep in de buidel voor moet tasten. Had je geen bundel en maakte je per ongeluk verbinding, dan liepen de kosten nog verder op.