ID.nl logo
Xiaomi worstelt met Nederlandse markt: keert de 14-reeks het tij?
© Wesley Akkerman
Huis

Xiaomi worstelt met Nederlandse markt: keert de 14-reeks het tij?

Tijdens Mobile World Congress 2024 zet Xiaomi een flink media-offensief in. Het bedrijf nodigde pers en publiek uit aanwezig te zijn tijdens de keynote in de International Barcelona Convention Center, waar het zijn producten voor de komende maanden uit de doeken doet. En dat is nodig, vooral voor de Nederlandse markt. “Laat ik hier eerlijk over zijn: het is een worsteling.”

Dit artikel in het kort:

  • Xiaomi introduceert HyperOS, een Android-gebaseerd platform voor hun nieuwe ecosysteem 'Human x Car x Home'
  • Het ecosysteem verbindt meer dan 200 productcategorieën en 600 miljoen apparaten, inclusief smartphones, huishoudelijke apparaten, en een elektrische auto
  • De Xiaomi 14-serie, waaronder de Xiaomi 14 en Xiaomi 14 Ultra met Leica-camera's, wordt aangekondigd
  • De Xiaomi 14 Ultra heeft geavanceerde camerafuncties en een Photography Kit voor 199 euro
  • Andere producten zoals de Xiaomi Pad 6S Pro 12.4-tablet en wearables zoals de Xiaomi Smart Band 8 Pro en Xiaomi Watch S3 worden ook onthuld

Tijdens het lanceringsevenement kondigt Xiaomi niet alleen een aantal nieuwe apparaten aan, maar ook een nieuw platform én een eigen ecosysteem. Of nou, een nieuw platform is wellicht wat overdreven, aangezien het zogenaamde HyperOS ‘gewoon’ op Android draait. Dat aangepaste besturingssysteem komt naar een groot aantal slimme apparaten (ook voor in je smarthome), en al die apparaten vallen dan onder de noemer 'Human x Car x Home'. Zoals de naam al doet vermoeden, brengt Xiaomi hiermee alle huidige en nieuwe producten samen.

Elektrische auto en robothond

Het nieuwe ecosysteem brengt meer dan tweehonderd productcategorieën samen en bedient bijna 600 miljoen apparaten wereldwijd. Daar vallen in elk geval de smartphones en tablets onder die tijdens MWC 2024 zijn gepresenteerd, maar ook de slimme apparaten in huis. Denk dan aan een slimme stofzuiger, een koelkast, een was-droogcombinatie, allerlei keukenapparaten, wearables én de onlangs gepresenteerde elektrische auto. Al weten we momenteel nog vrij weinig over de Xiaomi SU7 – daar kon de fabrikant tijdens de beurs niets over vertellen.

Een ander product waar weinig mee gedaan werd, is de Cyberdog 2. Dat is een vernieuwde versie van de robothond van Xiaomi, die op afstand bestuurbaar is via een app. Hij kan filmen, backflips doen en hondenbewegingen maken, en alles werkt via een app. Het is geen autonome robot en ook niet echt een product dat massaal zal worden geproduceerd. Op de vraag wat dan precies het praktisch nut is van zo’n robothond, kregen we dan ook het antwoord: “Om te laten zien wat we kunnen.”

©Wesley Akkerman

HyperOS-logo.

De ster van de show: Xiaomi 14 Ultra

De meeste aandacht gaat uit naar het nieuwe smartphone- en mobile-portfolio van Xiaomi. Tijdens de keynote in de International Barcelona Convention Center, waar pers en fans van het merk zich van over de hele wereld hebben verzameld, kondigt de fabrikant de Xiaomi 14-reeks groots aan. Oplettende lezers weten dat het toestel een paar dagen ervoor al voor de Chinese markt is gepresenteerd, en deze presentatie was dan ook voor Europa bedoeld. Net als vorig jaar kunnen we twee nieuwe smartphones verwelkomen, namelijk de Xiaomi 14 en de Xiaomi 14 Ultra.

Zoals bij enkele voorgangers ook het geval was, staat de samenwerking met Leica centraal. Dat is een Duitse fabrikant van optische apparatuur, dat onder meer camera’s, lenzen en richtkijkers maakt. Deze samenwerking heeft voor de Xiaomi 14 Ultra een quad-cameraconfiguratie opgeleverd, met brandpuntsafstanden variërend van 12 tot 120 millimeter. De hoofdcamera van 50 megapixel heeft een traploos variabel diafragma van ƒ/1,63 tot ƒ/4,0 en biedt belichtingsaanpassingen in allerlei scenario's. Ook is er een 1-inch LYT-900-beeldsensor met een dynamisch bereik tot 14 EV.

©Wesley Akkerman

Xiaomi 14 Ultra.

De set-up van vier lenzen wordt aangevuld door de ‘zwevende’ telefotocamera van 75 millimeter, een periscoopcamera van 120 millimeter en de ultragroothoeklens van 12 millimeter. Met dit systeem kun je video’s in 8K bij 30 frames per seconde opnemen, of 4K-video bij 120 fps. Andere trucjes zijn 5x slow-motioneffecten, Dolby Vision-opnamen en beeldstabilisatie. En met een extra microfoon kun je tevens geluid in surroundsound opnemen. Met de Movie-modus zou je zelfs een complete film in topkwaliteit kunnen schieten – tenminste, als we de promotiebeelden mogen geloven.

Zo’n promotiefilmpje overdrijft een specifieke mogelijkheid om bepaalde ideeën extra scherp over te brengen. Maar om het idee toch wat kracht bij te zetten, brengt Xiaomi een speciale Photography Kit uit voor 199 euro. Dat is een speciale grip voor je smartphone die beschikt over een tweestaps-ontspanknop (hadden we die maar in het echte leven), een zoomhendel, een instelbare video-opnameknop en een extra draaiknop. Ook is er een powerbank die de accucapaciteit uitbreidt met 1.500 mAh (boven op de 5.300 mAh in het toestel zelf).

©Wesley Akkerman

Xiaomi 14 Ultra.

'Een groot getal'

Verder beschikt de Ultra over een Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (waar de Qualcomm-directeur trots over kwam vertellen op het brede podium) en in Nederland beschikbaar in één opslagvariant (in andere landen heb je de keuze uit 256 GB, 512 GB en 1 TB). Het ltpo-amoledscherm is 6,73 inch groot en heeft een wqhd+-resolutie. De beelverversing bedraagt maximaal 120 Hz. Verder is er ondersteuning voor Dolby Vision en HDR10+, en kun je uitgaan van een maximale helderheid van 3000 nits. De kosten: minimaal 1499 euro. Dat is niet mals, weet ook Xiaomi zelf.

"Het is een groot getal, ja", zegt Michael Cige, deputy countrymanager van Xiaomi in de Benelux, in een interview met ID.nl. "We hopen dat het desondanks een succes wordt. Maar laat ik eerlijk zijn: we weten dat dit een hoge prijs is." Tussen de Xiaomi 14 en Ultra zit een groot prijsverschil van 500 euro. Waar komt dat vandaan? Wij vermoeden dat de extensieve samenwerking met Leica daar een rol in speelt, en het feit dat de Xiaomi 14 Ultra een veel beter camerasysteem heeft. "Dat klopt, maar dat is natuurlijk niet het enige verschil. Maar de camera speelt hier wel een grote rol in."

Ondanks die prijs gelooft Cige dat de Xiaomi 14 Ultra een succes kan worden. "De eerste pre-order-resultaten zijn veelbelovend", legt hij uit. Het toestel werd eerder voor China uitgebracht en is sinds deze week dus ook te bestellen in Europese landen. "Zeker in landen als Duitsland en Frankrijk zijn die resultaten quite okay, quite nice." Cige benadrukt meerdere keren tijdens het gesprek dat dit het eerste toestel van Xiaomi binnen dit prijssegment is. De Xiaomi 13 Ultra had in 2023 nog een fors prijskaartje van 1299 euro. Met 1499 euro gaat de Xiaomi 14 Ultra daar flink overheen.

©Wesley Akkerman

Xiaomi Pad 6S Pro 12.4

Waar voor je geld

"Met dit toestel willen we werken aan de high-end perceptie van de consument." Daarvoor haalt Xiaomi een hoop uit de kast. "Daarom werken we zo nauw samen met Leica en met Qualcomm, en nodigen we de directeuren uit op het podium tijdens onze aankondiging." Maar daar blijft het niet bij. "We voorzien mensen van de beste technologie", claimt Cige. "En de beste technologie heeft z’n prijs. Dat geldt voor alle merken. Daar gaan we het nu verder niet over hebben, maar ook bij hen zijn de prijzen omhooggegaan. En ja, voor Xiaomi is dit echt een grote stap."

Daarmee verwijst de country manager naar een oude filosofie van de fabrikant: value for money. "Soms denken mensen nog weleens dat je geen waarde voor je geld meer aanbiedt, als je boven de duizend euro gaat zitten met je prijs. Maar dat doen we nog steeds", zegt Cige zelfverzekerd. "Zeker in vergelijking met de concurrentie. We zijn immers goedkoper en we hebben betere specificaties." De country manager is tot slot van mening dat Xiaomi als merk groot genoeg is om die prijs te kunnen verantwoorden – ook al staat het voornamelijk bekend als budgetmerk.

©Wesley Akkerman

Xiaomi Watch S3.

Het gaat ook om naamsbekendheid

De meeste smartphonemerken brengen jaarlijkse meerdere smartphones uit. Tussen oude en nieuwe versies zit doorgaan tien tot twaalf maanden. En de vraag is dan eigenlijk altijd: hoe rendabel is dat? "We vinden niet dat we te veel smartphones uitbrengen", zo begint Cige. "Het gaat ons ook om naamsbekendheid. We moeten daarnaast toestellen uit blijven brengen om onze technologie tentoon te stellen. Daar stoppen we immers een hoop geld in." Cige is er niet van overtuigd dat de wowfactor per toestel groter zou zijn als er meer tijd tussen de releases zou zitten.

De manager vindt dat de stappen tussen bijvoorbeeld de Xiaomi 13 en Xiaomi 14 groot genoeg zijn om een nieuwe release te rechtvaardigen. Maar die strategie legt niet overal windeieren. In Nederland gaan de zaken niet goed. "Laat ik hier eerlijk over zijn: het is een worsteling. En we weten ook niet waarom, in vergelijking met andere West-Europese landen. Maar we blijven dingen uitproberen en de markt onderzoeken, zodat we uiteindelijk een oplossing voor het probleem vinden. Hopelijk brengen we Xiaomi dan weer naar de vierde plek op de Nederlandse markt, maar het is moeilijk."

©Wesley Akkerman

Xiaomi Smart Band 8 Pro.

Overige aankondigingen

Naast de Xiaomi 14 Ultra komen tijdens de keynote ook andere producten voorbij. Zo kunnen we rekenen op de reguliere versie van de Xiaomi 14, die met een prijskaartje van 999 euro een stuk goedkoper is. Die heeft vrijwel dezelfde specificaties, met als belangrijkste verschillen een iets ander camerasysteem, een kleiner scherm en een kleinere accu. Ook zien we de Xiaomi Pad 6S Pro 12.4, een tablet die je onder meer als previewscherm voor de Xiaomi 14 Ultra kunt gebruiken. Het apparaat heeft een 12,4inch-scherm, een beeldverhouding van 3:2 en beeldverversing van 144 Hz.

De schermresolutie van de Xiaomi Pad 6S 12.4 bedraagt 3048 x 2032 pixels en de accu heeft een capaciteit van 10.000 mAh. Onder de motorkap zit een krachtige Snapdragon 8 Gen 2-processor. Dat mag dan wel het model van vorig jaar zijn, maar vergis je niet in de snelheid en kracht van deze chip.

Tot slot komen er nog wat wearables aan. Denk dan aan de Xiaomi Smart Band 8 Pro, Xiaomi Watch S3 en de Xiaomi Watch 2. De S3 is een multifunctionele smartwatch met een klassiek ontwerp, terwijl de Watch 2 meer gericht is op een jonger publiek met een wat simpel doch stijlvol ontwerp.

©Wesley Akkerman

Xiaomi Watch 2.

Prijs en beschikbaarheid

De Xiaomi 14 kost minimaal 990,99 euro en is verkrijgbaar in de kleuren zwart, wit en groen. De Xiaomi 14 Ultra kost 1.499,99 euro en kun je kopen in de kleuren zwart en wit. De Xiaomi 14 Ultra Photography Kit is vanaf 22 mei afzonderlijk verkrijgbaar voor 199,99 euro. De Xiaomi Pad 6S Pro 12.4 is verkrijgbaar vanaf 699,99 euro.

Tot slot kijken we nog even naar de wearables. De fitnessband is met 69 euro het goedkoopst, terwijl de Watch S3 149,99 euro kost en de Watch 2 199 euro moet opleveren. De meeste producten kun je nu vooruitbestellen of soms zelfs al kopen via verschillende kanalen.

▼ Volgende artikel
Haar voor je geld: 5 stylingtangen en föhns voor een piekfijne Moederdag
© Prostock-studio
Gezond leven

Haar voor je geld: 5 stylingtangen en föhns voor een piekfijne Moederdag

Op zoek naar een leuk cadeau voor moeder? Maak niet de fout om aan te komen met wasmiddel, een stofzuiger of iets anders uit de categorie 'nuttig', maar verras haar met iets waar ze écht blij van wordt. We hebben voor jou een selectie gemaakt van vijf föhns en stijltangen die door andere gebruikers gewaardeerd worden met minimaal een 8. Zo laat je haar (haar) deze Moederdag echt shinen!

DYSON Airwrap I.D. Straight + Wavy Multistyler

De Dyson Airwrap I.D. is een veelzijdige 6-in-1 multistyler die droogt, krult, golft, gladmaakt, volume geeft en pluizig haar temt. Dankzij intelligente warmte- en luchtstroomregeling hoef je je geen zorgen te maken over (hitte)beschadiging van je haar. Het conische Airwrap-opzetstuk met taps toelopende punt maakt het mogelijk om dichter bij de haaraanzet te stylen. In de praktijk betekent dat: strakkere krullen met behoud van volume en veerkracht. Handig: via bluetooth kun je het apparaat koppelen aan de MyDyson-app voor gepersonaliseerde stylinginstellingen.

Toepassingen: drogen, krullen, golven, gladmaken, volume geven, pluizig haar temmen Bijgeleverde accessoires: Fast Dryer, Flyaway + Smoother, Conisch Airwrap, 40mm Airwrap lang, zachte gladmakende borstel, grote ronde volumeborstel, opbergcase, filterreinigingsborstel Consumentenscore op Kieskeurig.nl: 8,8

BaByliss Hydro Fusion 2100 (D773DE)

De BaByliss Hydro Fusion 2100 is een krachtige föhn met een vermogen van 2100 watt, uitgerust met geavanceerde plasmatechnologie en een dubbel ionensysteem. Deze technologie hydrateert het haar en vermindert pluizigheid tijdens het drogen, wat resulteert in glad en glanzend haar. Met een gewicht van slechts 420 gram en een 2,5 meter lange kabel is deze föhn licht en gebruiksvriendelijk. De meegeleverde diffuser is ideaal voor het definiëren van natuurlijke krullen en textuur.

Toepassing: drogen, gladmaken, krullen definiëren Bijgeleverde accessoires: smalle blaasmond, diffuser Consumentenscore op Kieskeurig.nl: 8,6

Remington ONE Dry & Style (D6077)

De Remington ONE Dry & Style is een veelzijdige föhn met een 2000 watt motor die luchtstromen tot 120 km/u genereert voor snel drogen. Dankzij de Thermacare-sensor wordt de luchttemperatuur gereguleerd om het haar te beschermen tegen oververhitting. Met acht warmte- en snelheidsinstellingen kun je de föhn aanpassen aan jouw haartype. De vier meegeleverde opzetstukken, waaronder een diffuser en een flyaway-tamer, maken het mogelijk om verschillende stijlen te creëren.

Toepassing: drogen, gladmaken, krullen definiëren, pluizig haar temmen Bijgeleverde accessoires: smalle blaasmond, diffuser, flyaway-tamer, opbergtas Consumentenscore op Kieskeurig.nl: 8,4

Philips StyleCare Prestige BHB876/00

De Philips StyleCare Prestige BHB876/00 is een automatische krultang met een slimme krultechnologie die het haar automatisch oprolt en krult. Met drie temperatuurinstellingen (170°C, 190°C en 210°C), drie timerinstellingen (8s, 10s, 12s) en drie instelbare krulrichtingen kun je verschillende krulstijlen creëren, van losse golven tot strakke krullen - Philips zelf heeft het over 27 verschillende looks. De verticale grip en de langere cilinder maken het mogelijk om meer haar in één keer te stylen. De keratine-keramische coating beschermt het haar tegen hittebeschadiging.

Toepassing: automatisch krullen Bijgeleverde accessoires: staafreinigingsaccessoire Consumentenscore op Kieskeurig.nl: 8,6

Rowenta Infinite Looks 14-in-1 (CF4231)

De Rowenta Infinite Looks 14-in-1 is een alles-in-één multistyler die het mogelijk maakt om te krullen, stijlen, volume toe te voegen en meer. Met een conische krultang, een 32 mm ronde verwarmde borstel en een 2-in-1 stijltang/krimper kun je eindeloos variëren in haarstijlen. De keramische coating zorgt voor glad en glanzend haar. De set wordt geleverd met diverse accessoires, waaronder haarclips en een opbergtas, voor gebruiksgemak en veelzijdigheid.

Toepassing: krullen, stijlen, krimpen, volume toevoegen Bijgeleverde accessoires: conische krultang, ronde borstel, stijltang/krimper, haarclips, opbergtas Consumentenscore op Kieskeurig.nl: 9,3

▼ Volgende artikel
Review Xiaomi 15 Ultra – Camerasmartphone verfijnd
© Wesley Akkerman
Huis

Review Xiaomi 15 Ultra – Camerasmartphone verfijnd

Vorig jaar introduceerde Xiaomi met de 14 Ultra een moderne camerasmartphone, en met de Xiaomi 15 Ultra zien we dat de fabrikant flink aan verfijning doet. Gigantische stappen vooruit hoef je echter niet te verwachten. Maar dat geldt gelukkig ook voor het prijskaartje: ook dat is niet gigantisch gestegen.

Uitstekend
Conclusie

Xiaomi speelt het dit jaar op veilig, en dat is op zich geen bezwaar. De stap van de 14 Ultra naar de 15 Ultra is echter klein, waardoor een upgrade voor bestaande gebruikers weinig toevoegt. Bekende minpunten blijven: een relatief beperkt updatebeleid, vooraf geïnstalleerde apps en AI-functies die niet overtuigen. Verder wordt de Snapdragon 8 Gen 3 (Elite)-chipset flink heet bij hoge belasting – maar dat is meer een Qualcomm-probleem. Geen enkele smartphonefabrikant lijkt dat probleem op te kunnen lossen. Kies je voor de 15 Ultra, dan krijg je wel een krachtige camerasmartphone die heel wat in zijn mars heeft.

Plus- en minpunten
  • Kwaliteit foto's en video's
  • Verschillende opnamemogelijkheden
  • Snel besturingssysteem
  • Prachtig beeldscherm
  • Veel invloed op uitkomst foto's en video's
  • Bloedsnelle processor
  • Periscooplens van 200 megapixel
  • Prijs is behoorlijk hoog
  • Overige functies zijn modern, maar niet uniek
  • Wat vooraf geïnstalleerde apps
  • Dure Photography Kit
  • Updatebeleid kan beter
  • Chipset wordt bloedheet

Dat gezegd hebbende kost de Xiaomi 15 Ultra nog steeds 1499 euro, maar daar krijg je dan 16 GB aan werkgeheugen en 512 GB aan interne opslagruimte voor terug. Koppel dat aan de Qualcomm Snapdragon 8 Elite-chipset, waarmee onder meer ook de Galaxy S25 Ultra en Zenfone 12 zijn uitgerust, en je houdt een indrukwekkend pakket over. Maar eerlijk is eerlijk, daar betaal je dan ook een flinke duit voor. En we vonden de OnePlus 13 destijds al prijzig…

Over de processor hebben we inmiddels veel geschreven in andere recensies. De cpu is extreem krachtig en eigenlijk overgekwalificeerd voor dagelijkse dingen als mailen, bellen of WhatsAppen. Zwaardere taken vormen dan ook geen probleem: – er zal geen Android-game zijn die hier niet soepel op draait. Die rekenkracht heeft wel een nadeel. Onder hoge belasting wordt de chipset gloeiendheet, en die warmte verspreidt zich over het hele toestel.

©Wesley Akkerman

Prestaties dalen onder druk, maar het gebruik blijft soepel

Daar hebben meerdere premium smartphones van dit moment last van. Geen enkele Elite-telefoon kan het hoofd koel houden. Anders dan bij andere smartphones met dezelfde processor lijkt het erop dat Xiaomi de prestaties afknijpt. Vrijwel direct nadat we het toestel onder druk zetten, zakken de prestaties naar tachtig procent van het vermogen. Dat blijft een kwartier stabiel, waarna ze verder zakken – maar in de praktijk merk je daar weinig van.

Het grote oled-paneel van 6,7 inch is net zo high-end als de processor en vrijwel gelijk aan dat van de 14 Ultra. De verschillen zijn klein: een sterkere beschermlaag die beter tegen krassen en vallen zou moeten beschermen, en een iets hogere piekhelderheid van 3200 nits in plaats van 3000. Kleuren ogen rijk en natuurlijk, en dankzij de hoge verversingssnelheid voelt alles soepel aan.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

Snel en uitgebreid

De accu heeft wel een boost gekregen. Xiaomi maakt gebruik van een relatief nieuwe batterijtechnologie (met meer siliciumcarbide, net als de OnePlus 13) om meer vermogen in de accu te stoppen. Dit keer is dat iets meer dan 5400 mAh. Daarmee houd je het twee dagen uit op een volle accu, afhankelijk van wat je doet. Opladen gaat nog altijd razendsnel met 90 watt via de kabel en 80 watt draadloos. Met de juiste oplader heb je het toestel binnen 40 minuten vol.

Net als zijn voorganger draait ook de Xiaomi 15 Ultra op HyperOS, dit keer gebaseerd op Android 15. De software is snel en overzichtelijk, maar lijkt in de praktijk nog altijd op het oude MIUI. Je krijgt bovendien te maken met wat overbodige apps en een beperkte updatebeleid (slechts vier upgrades). Het systeem biedt wel voldoende ruimte voor personalisatie. Zo kun je dit keer meer doen met het vergrendelscherm, maar op een Galaxy S25 is het aantal opties uitgebreider.

©Wesley Akkerman

©Wesley Akkerman

120x

AI-mogelijkheden, alleen met een account

En net zoals op veel andere smartphones kom je ook op de Xiaomi 15 Ultra flink wat AI-opties tegen. Het gros daarvan werkt op basis van Google Gemini. Dit is dan ook de standaard-assistent die je tegenkomt wanneer je de powerknop ingedrukt houdt. Verder beschikt de smartphone over de handige zoekfunctie Circle to Search. Uiteraard moet je dan wel inloggen met een Google-account, anders kun je daar geen gebruik van maken.

Nu zullen veel mensen dat standaard doen. Maar helaas moet je óók inloggen met een Xiaomi-account als je de exclusieve AI-toestelopties wilt gebruiken. Als je dat doet, houd er dan rekening mee dat niet alles vlekkeloos werkt. Je hebt altijd een internetverbinding nodig, je moet plugs-in downloaden en je moet rekening houden met AI-fouten. De opvulfunctie (een AI-functie waarmee je een deel van een foto kunt laten opvullen, bijvoorbeeld wanneer je iets weghaalde, zoals een persoon of boom) laat duidelijke softwarefouten zien; je kunt het beter bij de opties houden die Google standaard aanbiedt.

©Wesley Akkerman

4,3x

©Wesley Akkerman

2x

Dat mooie camerasysteem

Net zoals bij de Xiaomi 14 Ultra draait het bij de Xiaomi 15 Ultra natuurlijk allemaal om het camerasysteem. Dat is waar een groot deel van die 1500 euro naartoe gaat. Net als bij de voorganger kun je ook nu kiezen uit twee duidelijke modi: Leica Vivid of Authentic. Met de eerste optie ogen foto's wat meer verzadigd en geschikt voor sociale media, terwijl de tweede mogelijkheid beelden op een veel natuurlijke manier vastlegt.

Binnen de overzichtelijke camera-app tref je behoorlijk veel opties aan waarmee je foto's precies zo kunt maken zoals je wilt. Toegegeven, op een Sony Xperia 1-model tref je meer knopjes en opties aan, maar we zijn van mening dat Xiaomi een mooie middenweg vindt tussen functionaliteit en ontwerp. Je raakt niet snel verdwaald binnen de app, aangezien alles netjes en op logische plekken neergezet is. Kudos, want dat is ook wel eens anders.

©Wesley Akkerman

1x

©Wesley Akkerman

1x

200 megapixel

Ten opzichte van de 14 Ultra is er niet ontzettend veel veranderd. Begrijp ons niet verkeerd, dat bedoelen we niet negatief. De 14 Ultra maakt immers immens mooie foto's en bij de 15 Ultra is dat niet anders. Nieuw is dit keer de periscooplens van 200 megapixel, die tot 4,3 keer optisch kan inzoomen. Dat is iets lager dan de vijf keer op de vorige Ultra, maar dit keer zijn de sensor en de resolutie hoger en is de opening sneller. Dat levert in de praktijk betere foto's op.

De andere drie camera's beschikken over 50 megapixel en presteren grotendeels hetzelfde. Het systeem kiest veelal automatisch de juiste brandpuntafstanden voor je wanneer je wat instellingen aanpast, waardoor je behoorlijk gemakkelijk mooie foto's maakt. Het reageert bovendien bijzonder snel. Je kunt heel snel een kiekje ergens van maken. Echter, foto's openen gaat dan wat trager – het is duidelijk dat er nog flink wat nabewerking plaatsvindt.

©Wesley Akkerman

2x

©Wesley Akkerman

4,3x

Mooie foto's

Over het algemeen maakt de Xiaomi 15 Ultra mooi belichte foto's met een fijn en subtiel contrast, waar kleuren precies vastgelegd worden zoals in het echt (in de Authentic-modus, waar we het meest mee gespeeld hebben). De groothoekcamera is de minst sterke van het stel, met iets eenvoudigere specificaties en zonder optische beeldstabilisatie. Toch kun je er prima mee uit de voeten. Zeker als je even stil blijft staan, levert ook deze lens gewoon mooie beelden op.

Ook is het jammer dat de variabele diafragma-opening van de Xiaomi 14 Ultra is verdwenen. In plaats daarvan krijg je nu een vaste f/1.63-opening. Die zorgt voor een korte scherptediepte, waardoor je soms onbedoeld veel waas in beeld krijgt. Tegelijkertijd levert dat juist een sterk diepte-effect op, wat handig is als je daar bewust naar zoekt. Portretmodus is daardoor minder vaak nodig. Afhankelijk van wat je belangrijk vindt, kan dit dus ook positief uitpakken.

©Wesley Akkerman

10x

Het beste systeem?

Het systeem doet an sich niets onder voor de concurrentie. Sterker nog: waarschijnlijk is dit de beste smartphonecamera-ervaring van dit moment. Dat komt door de grote hoeveelheid opties en de algemene camerakwaliteit, waar we bijna niets over te klagen hebben. Ook niet in het donker. Het systeem laat genoeg licht door voor foto's die gedetailleerd en kleurrijk ogen. Daarnaast legt het details in de schaduw ook goed vast.

Tegelijk met de Xiaomi 15 Ultra brengt het bedrijf wederom een nieuwe fotografiekit op de markt. Voor zover wij hebben kunnen zien is dit hetzelfde product als van de Xiaomi 14 Ultra. De kit biedt extra ringen, een powerbank en een cameraknop en kost 199 euro. Het is leuk om te zien dat Xiaomi hier in investeert, want het zou je ervaring kunnen verbeteren. Maar echt essentieel vinden we het pakket niet. Extra lenzen moet je helaas zelf nog apart kopen.

©Wesley Akkerman

0,5x

Xiaomi 15 Ultra kopen?

Xiaomi speelt het dit jaar op veilig, en dat is op zich geen bezwaar. De stap van de 14 Ultra naar de 15 Ultra is echter klein, waardoor een upgrade voor bestaande gebruikers weinig toevoegt. Bekende minpunten blijven: een relatief beperkt updatebeleid, vooraf geïnstalleerde apps en AI-functies die niet overtuigen. Verder wordt de Snapdragon 8 Gen 3 (Elite)-chipset flink heet bij hoge belasting – maar dat is meer een Qualcomm-probleem. Geen enkele smartphonefabrikant lijkt dat probleem op te kunnen lossen. Kies je voor de 15 Ultra, dan krijg je wel een krachtige camerasmartphone die heel wat in zijn mars heeft.