ID.nl logo
Huis

Fifa 09

Je kunt de klok er op gelijkzetten; ieder jaar verschijnt er rond de feestdagen nieuwe editie van de FIFA gameserie. De belangrijkste vraag is dus ook nu weer: wat heeft Electronic Arts ditmaal toegevoegd om een eventuele aanschaf van versie '09 te rechtvaardigen?

Muiscontrole

Het levert altijd weer interessante discussies onder gamers op. Kun je met een beetje fatsoen voetballen op de pc of heb je daar toch echt een PlayStation of Xbox voor nodig? Toch is het antwoord simpel. Zolang je één of meerdere controllers/gamepads aan de pc hebt gekoppeld, maakt het eigenlijk niet zoveel uit en is het vooral een kwestie van smaak. Een soepel potje voetballen met het toetsenbord en de muis lijkt daarentegen uitgesloten. Zelfs als een nieuwe versie een verbeterde muiscontrole claimt. Toch is de beschikbaarheid van muis en toetsen een bijkomend voordeel bij FIFA en al helemaal bij de meest recente release. Want dat het bij dit spel alleen om voetbalactie gaat, is een illusie. Er verschijnen steeds meer 'toeters en bellen' waarbij het draait om tactiek, managementskills en wetenswaardige club- en spelersinfo. Om daar snel en soepel gebruik van te maken, is de beschikbaarheid van muis en toetsen natuurlijk een pre.

Adidas Live

Ook FIFA 09 bevat veel nieuwe extra's op dat vlak. Zo is er een aanpasbaar widgetmenu dat je online verbindt met de FIFA-community en je op de hoogte op houdt van het laatste nieuws over je favoriete club. Deze, door Adidas gesponsorde Live-seizoenwidget levert wekelijks bijgewerkte vormgegevens van voetballers op basis van hun prestaties in echte wedstrijden. Dit onderdeel geldt in eerste instantie voor enkele buitenlandse (o.a. Engeland, Duitsland, Italie en, ehhh Mexico) competities en natuurlijk niet– we hadden niet anders verwacht – voor de Eredivisie. Overigens zul je de portemonnee open moeten trekken als je de Live-updates van meer dan één land wilt ontvangen.

Knokken om de bal

Op het gebied van de gameplay zijn er geen al te schokkende veranderingen te bespeuren. Wat wel opvalt, is dat er op het veld harder wordt gewerkt en 'geknokt'. Bijvoorbeeld als een bal dreigt uit te gaan of in 1-tegen-1 duels. Dat vergt nog meer van het tactisch inzicht en gevoel voor timing. Dit vernieuwde fysieke bots- en afschermsysteem met snelle vrije trappen en verrassende inworpen is dus een absolute aanwinst. De kunstmatige intelligentie van de tegenstanders is wederom op niveau, al lijkt het er wel op dat door een verbeterd realisme in AI-tactiek de speelbaarheid er in grote lijnen iets makkelijker op is geworden.

Kruip in huid

Met meer dan 500 officiële teams, 30 competities, 61 toernooien, waaronder 42 officiële in licentie gegeven toernooien, zul je je niet snel vervelen. Uiteraard kun je desgewenst een eigen team creëren en zelf een toernooi organiseren. Gelukkig is ook de 'Be A Pro-modus' weer helemaal terug in FIFA 09. Hierbij kruip je in de huid van één enkele voetballer en laat je de rest van de teambesturing aan de AI over . Door goed positiespel, fraaie passes , geslaagde tackles en het maken van (wereld)goals, verdien je – hopelijk - een hoge(re) waardering in het team.

Derde generatie

Met de grafische presentatie van FIFA 09 zit het – ook de pc – helemaal snor. Het spel wordt aangedreven door de derde generatie EA SPORTS-voetbalengine. Dankzij het nieuwe physicsmodel is het soort acties afhankelijk van de snelheid en het gewicht van de speler. Hiervoor zijn er meer dan 350 nieuwe animaties toegevoegd. Het realisme bij de weergave van de spelers en het speelveld (gras in 3D) is sterk verbeterd en ook de snelheid van spelen blijft in deze hogere resoluties op prima niveau.

Helaas online

Helaas kun je maar met maximaal twee spelers online tegen elkaar spelen. Dat is in vergelijking met de consolevariant (10-tegen-10) een redelijke teleurstelling. Wil je met meer dan twee spelers in FIFA 09 aan de slag dan kan dat slechts op één pc of via een netwerk.PluspuntenMinpuntenConclusie

  • verbeterde (grafische) engine

  • AI is slimmer en feller

  • be A Pro!

  • geen Eredivisie in de Adidas Live-widget

  • maximaal 1-tegen-1 in online-optie

Ja! Helaas! De ware voetballiefhebber met een pc zal opnieuw naar de winkel moeten om ook dit jaar EA's FIFA aan te schaffen. Alle verbeteringen en uitbreidingen in versie '09 zorgen voor een grote stap vooruit en leveren opnieuw het bewijs dat je voor de beste sport niet per se achter de tv hoeft te zitten.

Uitstekend
▼ Volgende artikel
AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen
© AGON by AOC
Huis

AOC brengt 260 Hz en G-SYNC-compatibiliteit naar betaalbare 24- en 27-inch schermen

AGON by AOC breidt zijn G4-serie uit met twee snelle instapmonitors voor competitieve games: de AOC GAMING 24G4ZR (23,8 inch) en 27G4ZR (27 inch). Beide modellen combineren een Fast IPS-paneel met een verversingssnelheid tot 260 Hz (240 Hz standaard) en een lage bewegingsonscherpte.

De nieuwe G4ZR-modellen richten zich op gamers die vooral snelheid zoeken, maar tegelijkertijd op hun budget willen (of moeten) letten. AOC zet de monitors standaard op 240 Hz en laat je optioneel naar 260 Hz overklokken via het OSD-menu of de G-Menu-software. De responstijden worden opgegeven als 1 ms GtG en 0,3 ms MPRT, waarbij die laatste waarde vooral iets zegt over bewegingsscherpte met backlight-strobing ingeschakeld.

Voor vloeiend beeld ondersteunen de 24G4ZR en 27G4ZR Adaptive-Sync en zijn ze volgens AOC NVIDIA G-SYNC-compatibel. Ook is er MBR Sync, waarmee variabele verversingssnelheid en backlight-strobing tegelijk gebruikt kunnen worden. Dat moet tearing en haperingen tegengaan, terwijl snelle bewegingen scherper blijven.

©AGON by AOC

Beeldkwaliteit, standaard en aansluitingen

Qua beeldkwaliteit kiest AOC voor Fast IPS, wat doorgaans snellere pixelovergangen combineert met IPS-eigenschappen zoals brede kijkhoeken. De 27-inch variant haalt volgens AOC 121,5% sRGB en 92,3% DCI-P3; de 23,8-inch versie 111,7% sRGB en 87,7% DCI-P3. De helderheid is 300 cd/m² en de kijkhoeken zijn 178 graden, zodat kleuren ook bij een schuine kijkpositie redelijk consistent blijven.

De ZR-modellen krijgen een volledig verstelbare standaard met 130 mm hoogteverstelling, plus kantelen, draaien en pivot. Handig als je je schermhoogte en -hoek precies wilt afstellen voor lange sessies. Daarnaast zijn de monitoren VESA 100x100-compatibel voor een arm- of wandmontage. Aansluiten kan via 2x HDMI 2.0 en 1x DisplayPort 1.4. Verder noemt AOC flicker-free en een hardwarematige low blue light-stand om vermoeide ogen te beperken.

©AGON by AOC

Naast de twee nieuwe modellen komen later ook varianten met een eenvoudiger voet die alleen kan kantelen: de 24G4ZRE en 27G4ZRE. Die gebruiken volgens AOC hetzelfde paneel en dezelfde snelheidsspecificaties, maar zijn bedoeld voor wie geen uitgebreide ergonomie nodig heeft.

Beschikbaarheid en prijzen

De AOC GAMING 24G4ZR, 27G4ZR, 24G4ZRE en 27G4ZRE hebben de volgende adviesprijzen: de 24G4ZR kost 149 euro en de 27G4ZR 169 euro. De tilt-only varianten zijn goedkoper: 129 euro voor de 24G4ZRE en 149 euro voor de 27G4ZRE.

Wat betekent MPRT?

MPRT staat voor 'Moving Picture Response Time' en gaat over bewegingsscherpte: hoe scherp een object blijft als het snel over het scherm beweegt. Fabrikanten halen lage MPRT-waardes vaak met backlight-strobing (de achtergrondverlichting knippert heel kort), wat bewegingen scherper kan maken. In ruil daarvoor kan het beeld wat donkerder worden en werkt het niet altijd even prettig voor iedereen.

▼ Volgende artikel
Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard
Huis

Gerucht: Nexon werkt aan Starcraft-shooter voor Blizzard

Het Zuid-Koreaanse zou een shooter gebaseerd op Starcraft in ontwikkeling hebben voor IP-eigenaar Blizzard.

Dat claimt The Korean Economic Daily. Een team binnen Nexon dat gespecialiseerd is in shooters zou zich op dit moment volledig richten op de nog onaangekondigde game. De ontwikkeling zou nog niet lang geleden zijn gestart, en dus zou de shooter nog lang op zich laten wachten.

Verdere details zijn er nog niet, behalve dat Choi Jun-ho ook bij het project betrokken zou zijn. Hij maakte eerder de populaire Shinppu-mapmod voor Starcraft.

Starcraft

Er gaan al langer geruchten over een shooter gebaseerd op Starcraft. Vorig jaar meldde Bloomberg-journalist Jason Schreier al in zijn boek 'Play Nice: The Rise, Fall and Future of Blizzard Entertainment' dat Blizzard aan een shooter zou werken. Volgens Schreier is de shooter van Nexon echter niet gerelateerd aan de shooter van Blizzard - het zouden om twee afzonderlijke projecten gaan.

De Starcraft-reeks bestaat uit real-time strategygames. De eerste verscheen in 1998, en een vervolg kwam in 2010 uit. Blizzard heeft al vaker geprobeerd shooters gebaseerd op de Starcraft-franchise te maken, maar die werden vooralsnog altijd geannuleerd.

Mogelijke onthulling op Blizzcon

Voor het eerst in enkele jaren organiseert Blizzard op 12 en 13 december de Amerikaanse beurs Blizzcon, waar alles rondom de uitgever wordt gevierd. Het is mogelijk dat één van de hierboven genoemde shooters daar wordt onthuld.