ID.nl logo
Doe meer met Adobe Reader DC
© Reshift Digital
Huis

Doe meer met Adobe Reader DC

Adobe Reader DC - voor zowel Windows, Linux als macOS gratis beschikbaar - is een complete PDF-viewer met annotatie-extraatjes aan boord. Kortom: je kunt er meer mee dan alleen pdf'jes bekijken.

PDF is ooit ontwikkeld als universeel bestandsformaat dat er op iedere computer hetzelfde uit moet zien. En ook bij afdrukken altijd hetzelfde resultaat moet geven. Dat is aardig gelukt en het is dan ook het standaardformaat geworden voor het delen en archiveren van documenten. Vrijwel ieder zichzelf respecterend programma dat gebruikersbestanden als teksten, afbeeldingen en combinaties daarvan produceert beschikt over een PDF-exporteermogelijkheid. Ook hebben de meeste besturingssystemen tegenwoordig een universele 'pdf-printer' aan boord. Wat betekent dat je virtueel af kunt drukken naar een pdf-bestand. Kortom: het moet wel heel raar lopen als je op jouw computer geen pdf's kunt maken. Blijft over het lezen. Ook hier geldt dat de meeste besturingssystemen wel een basale viewer aan boord hebben. In Windows is dat bijvoorbeeld de ietwat slaapverwekkende browser Edge. En in macOS is eveneens een viewer aanwezig. Die standaardviewers zijn vaak niet de meest veelzijdige. Uitvinder van het PDF-formaat Adobe heeft al sinds jaar en dag een gratis PDF reader voor je klaarstaan. Het is zeker niet de meest slanke viewer, maar ongetwijfeld wel de meest compatibele. Na installatie kun je PDF-bestanden openen in de reader. En lezen. Maar ook nog wat meer!

Annoteren

Aan de rechterkant van je geopende PDF-bestand vind je een menu met allerlei opties. Helaas geldt voor veel wel dat je en duur betaald abonnement moet nemen op Adobe DC. Eigenlijk is dat gezien de prijsstelling alleen interessant voor 'documenttijgers' in grote bedrijven, zeker ook nu het alleen nog maar in de vorm van een abonnement verkrijgbaar is. Maar annoteren - ofwel het toevoegen van opmerkingen, krabbels en meer - kan wel in Acrobat Reader (of zoals de software anno nu heet Reader DC). Klik daarvoor rechts op Opmerking. Je ziet nu boven je geopende document (je had een PDF'je geopend toch...?) een nieuwe knoppenbalk verschijnen. Hierin zitten flink wat gereedschappen verborgen. Om bijvoorbeeld een opmerking toe te voegen, klik je op de knop met het tekstballonnetje (de eerste aan de linkerkant). Tik een opmerking. Plaats het gele ballonnetje op de gewenste plek en tik een opmerking in het paneel rechts. Klik op - ietwat onlogisch wellicht - Verzenden om de opmerking te bewaren. Ontvangers van jouw geannoteerde PDF kunnen desgewenst ook weer antwoorden op jouw toegevoegde opmerkingen, of zelf nieuwe opmerkingen toevoegen. Erg handig om samen aan een of ander project te werken!

©PXimport

Tekenen en meer

Je ziet in de knoppenbalk ook diverse andere gereedschappen. Zo kun je geselecteerde tekst doorhalen, opmerkingen bij doorgehaalde tekst toevoegen en zelfs tekst toevoegen aan een PDF. Dat laatste doe je door op de knop T te klikken en dan een tekst te tikken. Zelfs lettertype, grootte en kleur zijn dan naar wens aan te passen. Let wel: je bent hier niet de PDF zelf aan het aanpassen, je werkt nog steeds in de 'opmerkingenlaag'. Maar voor het oog maakt dat niet zo veel uit. Met de tekenpen voeg je schetsen - gemaakt met bijvoorbeeld de muis of trackpad - toe. Ook aardig zijn de stempels en via de paperclipknop zijn bijlagen en geluidsopnamen toe te voegen. Praktisch is de vormenknop, zeker als je geen al te vaste (muis)tekenhand hebt. Alle annoteergereedschappen samen leveren een prima basis voor samenwerking op.

©PXimport

Andere extraatjes

Je vindt in Reader DC aan de rechterkant ook nog de optie Invullen en ondertekenen. Hiermee vul je snel en efficiënt PDF-formulieren in en onderteken je ze met een handtekening. Het zijn zomaar wat extraatjes die het programma een stuk veelzijdiger in gebruik maken. En dat zonder dat je er een cent voor hoeft te betalen. Na een tijdje weet je welke knoppen in de knoppenbalk rechts zonder meer gratis zijn te gebruiken. En klik je niet meer mis op een knop die je tot aankoop van een bepaalde functie probeert te verleiden.

▼ Volgende artikel
Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt
Huis

Microsofts Xbox Developer Direct heeft de code gekraakt

Het is ergens in 2025 als Fable voor het eerst, een soort van, getoond wordt. Beelden volgen elkaar in rap tempo op. We zien de dame die de hoofdrol lijkt te spelen, geen HUD en vooral heel veel mooie filmpjes. Daarna begint het wild speculeren, de klachten over het hoofdpersonage, de vraagtekens over de gameplay. Gelukkig was daar gister de Xbox Developer Direct, waar Microsoft eens te meer bewees de code gekraakt te hebben.

Vóór de pandemie, toen de Electronic Entertainment Expo (E3) nog bestond en online showcases, Directs en State of Plays nog niet echt een ding waren, wisten gameboeren hun spellen prima te verkopen. Ontwikkelaars verschenen op het podium tijdens liveshows, praatten over hun games, speelden live een demo (wat net zo vaak goed als faliekant misging) en dergelijke presentaties werden afgewisseld met teasers, hypetrailers en (nog verder terug) zelfs weleens grafieken en verkoopcijfers. Hoe anders is de wereld anno nu.

Watch on YouTube

Trailers vol trailers

Klaar zitten voor The Game Awards, een gemiddelde Direct, Showcase of Summer Game Fest is leuk, maar niet hetzelfde als ‘toen’. Want de formule is inmiddels bekend. Een half uur, een uurtje, een paar uur lang wordt er de ene na de andere trailer op je hersenen afgevuurd. Wat is ‘reclame’ en wat niet? Geen idee. Standaard zijn de animegames die elkaar zo rap opvolgen dat de gemiddelde kijker niet eens meer weet waar de ene game begint en de ander ophoudt. Meestal zit er een klapper aan het begin, waarna het grote wachten op de klapper aan het einde begint.

Vraag iemand een week later wat ie gezien heeft, en meer dan de helft van de getoonde games is waarschijnlijk uit het geheugen verdwenen.  En al die flarden van beelden zonder fatsoenlijke uitleg leiden vaker wel dan niet tot hetzelfde als die ene soort van trailer van Fable: speculaties, wild geroep en vraagtekens. Het komt de online discussie rondom games niet ten goede.

©Playground Games

Hoe anders was de inmiddels traditionele Xbox Developer Direct. Langer dan een uur, voor maar vier games. Die games kregen zodoende alle tijd, net als de ontwikkelaars. Gameplaybeelden zijn niet aan te slepen, verscheidene modi worden uitgebreid besproken en zelfs de kleinste details krijgen meer dan genoeg ademruimte. Zo horen we tijdens de Forza Horizon 6-presentatie dat het nummer van je eigen hangar (78) gekozen is omdat de game zich afspeelt in Japan, en die cijfers daar een positieve lading hebben. Fijn om te horen hoe scherp het oog voor detail van een ontwikkelaar is. Dat zegt iets over het project. En het is ook iets wat je never nooit in een hypetrailer van anderhalve minuut langs had zien komen.

Trailers vol trailers

En dus zit ik gisteravond te genieten. Niet eens per se van de games, want ze vallen net niet in mijn straatje. Forza Horizon 6 vind ik héél indrukwekkend en de game zal ongetwijfeld miljoenen spelers perfect bedienen, maar ik ben niet zo van het racen. Game Freak - de makers van Pokémon die eindelijk hun vleugels uitslaan met graphics uit dit decennium - komen met Beast of Reincarnation. Het ziet er oké uit. Double Fine vindt in mij ook geen fan en een multiplayer-pottenbakgame (Kiln) is niet iets wat hoog op mijn lijstje stond. Zelfs afsluiter Fable wist me met z’n levenssimulaties ook niet te overtuigen. Maar, nogmaals, wat heb ik genoten. Van ontwikkelaars die ruim de tijd kregen. Van de games, die van alle kanten belicht werden. Van de antwoorden die we kregen.

©Playground Games

Want wat ik nou precies van die games vond, is niet eens zo heel belangrijk. Veel belangrijker is dat iedereen dit keer in ieder geval een uitgebreid beeld kreeg van wat deze games nu precies worden. Een Xbox Developer Direct creëert geen valse hype. Van die vier getoonde games, weten we nu eigenlijk alles wat we redelijkerwijs moeten weten. Zoals bijvoorbeeld dat Fable een character creation-modus heeft, om maar iets te noemen. En plots zie je de discussies rondom de games gaan om… de inhoud. En niet op wilde speculaties rondom hoofdpersonages die helemaal niet vast blijken te staan. Love it.

▼ Volgende artikel
Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln
Huis

Xbox-presentatie toont Beast of Reincarnation en Kiln

Tijdens de Xbox Developer Direct gisteren werden er naast Fable en Forza Horizon 6 ook twee andere games getoond: Game Freaks actie-rpg Beast of Reincarnation en de nieuwe Double Fine-game Kiln.

De Xbox Developer Direct werd gisterenavond uitgezonden en richt zich zoals elk jaar op het aan het woord laten van diverse ontwikkelaars. Daarbij lag de focus vooral op de studio Playground Games, en toonden zij de aankomende spellen Fable en Forza Horizon 6. Maar er werd meer getoond.

Beast of Reincarnation

Eén van de games die de revue passeerden, was Beast of Reincarnation. Deze actie-rpg speelt zich af in een post-apocalyptische versie van Japan. Daar gaan spelers op avontuur met Emma en Koo. Laatstgenoemde is een wolf die Emma vergezelt.

Het Japan in deze game wordt geteisterd door de 'Blight', en Emma en Koo moeten dit tegengaan door het op te nemen tegen krachtige vijanden genaamd Nushi en vervolgens hun krachten absorberen. Daarbij delen Emma en Koo een speciale connectie: wanneer Emma bijvoorbeeld een vijandelijke aanval tegenhoudt, zullen Koo's krachten zich opbouwen tot ze zogeheten Blooming Arts kan inzetten als aanval.

Beast of Reincarnation komt in de loop van aankomende zomer uit voor Xbox Series X en S, pc en PlayStation 5. Ook zal het spel meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Opvallend daarbij is dat de game ontwikkeld wordt door Game Freak, dat vooral bekend is van de Pokémon-games. Game Freak zelf is echter onafhankelijk van Nintendo.

Watch on YouTube

Kiln

De andere game die tijdens de Xbox Developer Direct gisteravond werd getoond, is Kiln. Deze nieuwe game van Double Fine Productions - een studio bekend om zijn unieke spellen zoals Psychonauts, Keeper en Broken Age - betreft een online multiplayergame waarin spelers aardewerk creëren met klei om een kleine geest uitrusting te geven.

Spelers bepalen daarbij zelf het uiterlijk van het harnas van dit wezen. De potten waarin hij plaats kan nemen kunnen vervolgens ook gedecoreerd worden naar smaak. Wanneer de uitrusting af is, vecht men het uit in 4v4-gevechten. Daarbij moet wel gelet worden op de vorm van het aardewerk, want een grotere creatie maakt de speler logischerwijs ook langzamer.

Kiln komt ergens aankomend voorjaar uit voor Xbox Series-consoles, PlayStation 5 en pc, en zal op release ook meteen op Xbox Game Pass komen te staan. Geïnteresseerden kunnen zich alvast aanmelden voor een bètatest. Na de release van de game is het de bedoeling dat er nieuwe maps en modi aan het spel worden toegevoegd.

Watch on YouTube
Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.