ID.nl logo
Doe meer met Adobe Reader DC
© Reshift Digital
Huis

Doe meer met Adobe Reader DC

Adobe Reader DC - voor zowel Windows, Linux als macOS gratis beschikbaar - is een complete PDF-viewer met annotatie-extraatjes aan boord. Kortom: je kunt er meer mee dan alleen pdf'jes bekijken.

PDF is ooit ontwikkeld als universeel bestandsformaat dat er op iedere computer hetzelfde uit moet zien. En ook bij afdrukken altijd hetzelfde resultaat moet geven. Dat is aardig gelukt en het is dan ook het standaardformaat geworden voor het delen en archiveren van documenten. Vrijwel ieder zichzelf respecterend programma dat gebruikersbestanden als teksten, afbeeldingen en combinaties daarvan produceert beschikt over een PDF-exporteermogelijkheid. Ook hebben de meeste besturingssystemen tegenwoordig een universele 'pdf-printer' aan boord. Wat betekent dat je virtueel af kunt drukken naar een pdf-bestand. Kortom: het moet wel heel raar lopen als je op jouw computer geen pdf's kunt maken. Blijft over het lezen. Ook hier geldt dat de meeste besturingssystemen wel een basale viewer aan boord hebben. In Windows is dat bijvoorbeeld de ietwat slaapverwekkende browser Edge. En in macOS is eveneens een viewer aanwezig. Die standaardviewers zijn vaak niet de meest veelzijdige. Uitvinder van het PDF-formaat Adobe heeft al sinds jaar en dag een gratis PDF reader voor je klaarstaan. Het is zeker niet de meest slanke viewer, maar ongetwijfeld wel de meest compatibele. Na installatie kun je PDF-bestanden openen in de reader. En lezen. Maar ook nog wat meer!

Annoteren

Aan de rechterkant van je geopende PDF-bestand vind je een menu met allerlei opties. Helaas geldt voor veel wel dat je en duur betaald abonnement moet nemen op Adobe DC. Eigenlijk is dat gezien de prijsstelling alleen interessant voor 'documenttijgers' in grote bedrijven, zeker ook nu het alleen nog maar in de vorm van een abonnement verkrijgbaar is. Maar annoteren - ofwel het toevoegen van opmerkingen, krabbels en meer - kan wel in Acrobat Reader (of zoals de software anno nu heet Reader DC). Klik daarvoor rechts op Opmerking. Je ziet nu boven je geopende document (je had een PDF'je geopend toch...?) een nieuwe knoppenbalk verschijnen. Hierin zitten flink wat gereedschappen verborgen. Om bijvoorbeeld een opmerking toe te voegen, klik je op de knop met het tekstballonnetje (de eerste aan de linkerkant). Tik een opmerking. Plaats het gele ballonnetje op de gewenste plek en tik een opmerking in het paneel rechts. Klik op - ietwat onlogisch wellicht - Verzenden om de opmerking te bewaren. Ontvangers van jouw geannoteerde PDF kunnen desgewenst ook weer antwoorden op jouw toegevoegde opmerkingen, of zelf nieuwe opmerkingen toevoegen. Erg handig om samen aan een of ander project te werken!

©PXimport

Tekenen en meer

Je ziet in de knoppenbalk ook diverse andere gereedschappen. Zo kun je geselecteerde tekst doorhalen, opmerkingen bij doorgehaalde tekst toevoegen en zelfs tekst toevoegen aan een PDF. Dat laatste doe je door op de knop T te klikken en dan een tekst te tikken. Zelfs lettertype, grootte en kleur zijn dan naar wens aan te passen. Let wel: je bent hier niet de PDF zelf aan het aanpassen, je werkt nog steeds in de 'opmerkingenlaag'. Maar voor het oog maakt dat niet zo veel uit. Met de tekenpen voeg je schetsen - gemaakt met bijvoorbeeld de muis of trackpad - toe. Ook aardig zijn de stempels en via de paperclipknop zijn bijlagen en geluidsopnamen toe te voegen. Praktisch is de vormenknop, zeker als je geen al te vaste (muis)tekenhand hebt. Alle annoteergereedschappen samen leveren een prima basis voor samenwerking op.

©PXimport

Andere extraatjes

Je vindt in Reader DC aan de rechterkant ook nog de optie Invullen en ondertekenen. Hiermee vul je snel en efficiënt PDF-formulieren in en onderteken je ze met een handtekening. Het zijn zomaar wat extraatjes die het programma een stuk veelzijdiger in gebruik maken. En dat zonder dat je er een cent voor hoeft te betalen. Na een tijdje weet je welke knoppen in de knoppenbalk rechts zonder meer gratis zijn te gebruiken. En klik je niet meer mis op een knop die je tot aankoop van een bepaalde functie probeert te verleiden.

▼ Volgende artikel
Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit
Huis

Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit

Bungie, de studio achter de Destiny-franchise en de eerste Halo-games, heeft de releasedatum van hun nieuwe shooter Marathon aangekondigd. Het spel verschijnt op 5 maart.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Eind vorig jaar werd al aangekondigd dat de multiplayergame ergens in maart van dit jaar zou verschijnen, maar nu is dus de exacte releasedatum bekend. Het spel komt op die dag naar PlayStation 5, Xbox Series X en S en Steam.

Verschillende edities

Mensen kunnen de game nu ook alvast reserveren. Er zijn verschillende edities beschikbaar, waarbij de standaard editie 39,99 euro kost. Mensen die deze editie (of de andere edities) aanschaffen, krijgen het gehele jaar door nieuwe content voorgeschoteld, inclusief nieuwe maps en evenementen. Door deze editie te reserveren ontvangt men ook bonussen in de game, waaronder wapenstickers, emblemen en 'charms' voor wapens.

Daarnaast is er ook een Deluxe Edition voor 59,99 euro beschikbaar. Hierbij ontvangt men onder andere extra cosmetische items voor wapens, een voucher voor een Premium Rewards Pass en 200 'Silk Rewards Pass Tokens'. Tot slot is er een Collector's Edition die via de Bungie Store beschikbaar komt met daarin een Thief Runner Shell-beeldje, een miniatuur WEAVEworm en meer.

Stemmencast

Bungie heeft verder ook de Engelstalige cast bekendgemaakt die stemmen voor de game verzorgd. Onder de stemacteurs vallen Krizia Bajos, Samantha Béart, Beau Bridgland, Ry Chase, Roger Clark, Darin De Paul, Jennifer English, Dave Fennoy, Nika Futterman, Morla Gorrondona, Reina Guthrie, Donnla Hughes, Keston John, Sohm Kapila, Rich Keeble, Elliot Knight, Erica Lindbeck, Piotr Michael, Brent Mukai, Neil Newbon, Ariana Nicole George, Emily O’Brien, Lee Shorten, Jason Spisak, Ben Starr, JB Tadena, Fred Tatasciore, Craig Lee Thomas, Elias Toufexis, Oliver Vaquer, Scott Whyte, Tracy Wiles en Erin Yvette.

Over Marathon

Marathon is een player-versus-player extraction-shooter met een sciencefictionthema. In de game besturen spelers een soort futuristische huurmoordenaars die ook wel Runners worden genoemd. Spelers verkennen een verloren kolonie op de planeet Tau Ceti IV en vechten het tijdens het verzamelen van loot tegen elkaar uit. Er kan in teamsverband of alleen gespeeld worden.

Het ontwikkeltraject van de nieuwe Marathon alles behalve vlekkeloos verlopen. De game had in eerste instantie afgelopen september moeten uitkomen. Tijdens alfatests gaven spelers echter wisselende feedback over de ervaring. Daarnaast bleek er artwork in de game te zitten die was gestolen. Hoewel de persoon die daar verantwoordelijk voor was niet meer werkzaam was bij het bedrijf toen dit ontdekt werd, moest het spel toch uitgesteld worden - niet alleen om de ervaring te verbeteren, maar ook om de gestolen assets te vervangen.

Overigens is Marathon geen compleet nieuwe franchise. Bungie ontwikkelde in de jaren negentig van de vorige eeuw - nog voordat het bedrijf voor Microsoft de Halo-franchise creëerde - al Marathon-spellen. In feite keert de ontwikkelaar, die inmiddels onderdeel uitmaakt van PlayStation Studios, met de nieuwe Marathon dus weer terug naar zijn roots.

Watch on YouTube

Destiny-maker Bungie brengt Marathon op 5 maart uit

▼ Volgende artikel
Gratis Xbox Cloud Gaming-abonnement lijkt er dit jaar te komen
Huis

Gratis Xbox Cloud Gaming-abonnement lijkt er dit jaar te komen

Het ziet er naar uit dat Microsoft binnenkort een gratis Xbox Cloud Gaming-abonnement beschikbaar stelt. Hiermee zou je in ruil voor het bekijken van advertenties gratis Xbox-games via de cloud kunnen spelen.

Nieuw op ID: het complete plaatje

Misschien valt het je op dat er vanaf nu ook berichten over games, films en series op onze site verschijnen. Dat is een bewuste stap. Wij geloven dat technologie niet stopt bij hardware; het gaat uiteindelijk om wat je ermee beleeft. Daarom combineren we onze expertise in tech nu met het laatste nieuws over entertainment. Dat doen we met de gezichten die mensen kennen van Power Unlimited, dé experts op het gebied van gaming en streaming. Zo helpen we je niet alleen aan de beste tv, smartphone of laptop, maar vertellen we je ook direct wat je erop moet kijken of spelen. Je vindt hier dus voortaan de ideale mix van hardware én content.

Vorig jaar gaf Microsoft al aan tests uit te voeren met een gratis abonnement op Xbox Cloud Gaming, al werden er toen nog geen andere details gegeven en liet Microsoft ook niet weten wanneer dit abonnement beschikbaar zou komen. Op dit moment is er nog altijd een betaald Xbox Game Pass-abonnement nodig om gebruik te kunnen maken van Xbox Cloud Gaming.

Een uur per sessie

Onlangs lekte een advertentie waarop gemeld wordt dat men "een uur aan door advertenties ondersteunde speeltijd per sessie" kan innen voor Xbox Cloud Gaming. Volgens een artikel van Windows Central zou deze advertentie bedoeld zijn voor de promotie van een gratis 'tier' van Xbox Cloud Gaming die ergens in de loop van dit jaar beschikbaar komt.

View post on X

Het zou daarbij specifiek gaan om Xbox-games die men al in het bezit heeft, en dus niet games die op het betaalde Xbox Game Pass staan. Via Xbox Cloud Gaming kan men de Xbox-games die men in het bezit heeft op elk ondersteund apparaat spelen.

Meer details zijn er nog niet, maar vorig jaar gingen er al geruchten dat de gratis tier inderdaad voor een uur per sessie is, en maximaal vijf uur per maand. Daarbij krijgen mensen natuurlijk wel zo nu en dan advertenties te zien in ruil voor de gratis service.

Op moment van schrijven heeft Microsoft geen officiële aankondiging gedaan over wanneer de gratis versie van Xbox Cloud Gaming beschikbaar komt.

View post on Instagram