ID.nl logo
Saldering van energie uit zonnepanelen: hoe werkt het en wat gaat er veranderen?
© photoschmidt 2023
Energie

Saldering van energie uit zonnepanelen: hoe werkt het en wat gaat er veranderen?

Wek je zelf stroom op met zonnepanelen? Dan levert niet alleen de energie die je gebruikt, maar ook wat je overhoudt voordelen op. Met de zogenaamde salderingsregeling ontvang je namelijk een vergoeding voor stroom die je teruglevert aan het energienet. Hoe dat precies werkt lees je in dit artikel.

Partnerartikel - In samenwerking met Greenchoice

In eerste instantie wek je met zonnepanelen stroom op die je zelf kunt gebruiken. In sommige gevallen en/of sommige periodes leveren je panelen echter meer energie op dan dat je zelf verbruikt. Het gedeelte van de opgewekte energie dat je zelf niet direct gebruikt in je woning gaat naar het elektriciteitsnet. Dit noemt men terugleveren. 

Wat is salderen?  

Salderen gaat om de verrekening van de door jou teruggeleverde stroom met je afgenomen stroom op de jaar- of eindnota van je energieleverancier. De elektriciteitsmeter houdt exact bij hoeveel stroom er wordt afgenomen en teruggeleverd. En met de salderingsregeling ontvang je vervolgens voor de stroom die je teruglevert hetzelfde tarief als je betaalt voor de stroom die je afneemt, bestaande uit je leveringstarief, de energiebelasting en eventuele Opslag Duurzame Energie en de btw.  

Zo haal je dus altijd voordeel uit je zonnepanelen, ook als je de door je zonnepanelen opgewekte stroom niet direct zelf gebruikt. Zonnepanelen zijn dan ook een slimme investering. Na ongeveer 8 jaar heb je 10 zonnepanelen terugverdiend en de winst na 25 jaar is daardoor te vergelijken met een spaarrente van 5 procent (Bron: Milieu Centraal).   

Heb je minder stroom teruggeleverd dan je hebt afgenomen? Dan betaal je voor je netto verbruik per tariefperiode je variabele leveringskosten en het verbruik. Lever je meer stroom terug dan je afneemt? Dan lever je stroom netto terug aan het elektriciteitsnet. Je ontvangt voor deze netto teruglevering een netto terugleververgoeding. Deze vergoeding varieert momenteel per energieleverancier. 

Nieuwe salderingsregeling vanaf 2025 

De Nederlandse regering heeft echter besloten de huidige salderingsregeling met ingang van 2025 aan te passen. In de periode van 2025 tot 2031 wordt de salderingsregeling (hoogstwaarschijnlijk) stapsgewijs afgebouwd, totdat de regeling in 2031 eindigt. Volgens het huidige wetsvoorstel wordt in 2025 eenmalig een grote afbouwstap van 36% gezet. Daarna wordt de regeling als volgt stapsgewijs afgebouwd: 

~ 2025: 64% saldering
~ 2026: 64% saldering
~ 2027: 55% saldering
~ 2028: 46% saldering
~ 2029: 37% saldering
~ 2030: 28% saldering
~ 2031 en verder: 0% saldering

De Eerste Kamer moet, op het moment van schrijven, nog stemmen over het nieuwe wetsvoorstel. Dit betekent dat het nog niet zeker is of de salderingsregeling daadwerkelijk afgebouwd gaat worden zoals hierboven beschreven. 

Krijg inzicht in wat zonnepanelen voor jou kunnen betekenen

Weet direct hoeveel je kunt opwekken

Salderen per tariefperiode 

In het nieuwe wetsvoorstel legt de overheid ook duidelijker vast welk levertarief energieleveranciers moeten gebruiken voor de teruglevering bij verschillende levertarieven. Een leverancier moet net als nu over een periode van 12 maanden de levering aan een klant verrekenen met de teruglevering van diezelfde klant. Maar nu wordt in de wet vastgelegd dat als een klant meerdere tariefperiodes in die 12 maanden heeft, de energieleverancier voor het te salderen gedeelte dezelfde tarieven moet gebruiken voor teruglevering als voor afname per periode. Dit geldt ook voor de eventuele terugleververgoeding als meer wordt teruggeleverd op jaarbasis dan wordt afgenomen, waarbij dan wel de regels gelden voor de hoogte van de terugleververgoeding. 

Levert de klant 1000 kWh terug in een bepaalde maand, en zijn de variabele leveringskosten op dat moment hoger dan in de rest van de verrekenperiode? Dan krijgt de klant voor die 1000 kWh het hogere tarief. 

Redelijke terugleververgoeding 

De momenteel per aanbieder wisselende terugleververgoeding wordt in het nieuwe wetsvoorstel verder verduidelijkt. In het voorstel is vastgelegd dat energieleveranciers tussen 1 januari 2025 en 1 januari 2027 een wettelijke minimale terugleververgoeding moeten hanteren. De leverancier is daarbij verplicht minimaal 80% van het levertarief (exclusief overheidsheffingen) uit te betalen als terugleververgoeding. Deze verplichting heeft twee uitzonderingen:  

  • De ondergrens van de minimale terugleververgoeding is 0 euro. 

  • De minimale terugleververgoeding krijgt een bovengrens. Hoe hoog deze gaat zijn, wordt nog bepaald. 

Voorbeelden 2025 - start afbouw salderingsregeling met 64% (Bron: Greenchoice) 

Meer afname dan teruglevering:

Afname

Teruglevering

Te salderen

Netto energiebelasting te betalen

3500 kWh

3000 kWh

1920 kWh (64% van 3000 kWh)

1580 kwH

Je betaalt voor de afname het kale levertarief voor 3500 kWh. Verder betaal je energiebelasting voor 1580 kWh (3500 kWh verbruik – 3000 kWh teruglevering * 64% salderen). En tot slot ontvang je een vergoeding van minstens 80% van het levertarief voor de 3000 kWh teruglevering. 

Minder afname dan teruglevering: 

Afname

Teruglevering

Te salderen

Netto energiebelasting te betalen

2500 kWh 

3000 kWh 

1920 kWh (64% van 3000 kWh) 

580 kWh 

Je betaalt voor de afname het kale levertarief voor 2500 kWh. Verder betaal je energiebelasting voor 580 kWh (2500 kWh verbruik – 3.000 kWh * 64% salderen) Ook ontvang je voor de teruglevering een vergoeding van minstens 80% van het levertarief voor 2500 kWh (tot aan de hoeveelheid die je afneemt) en voor de overige 500 kWh de in het contract afgesproken netto-terugleververgoeding. 

In 2030 kan je volgens het nieuwe wetsvoorstel nog 28% van je teruglevering salderen. Daarna moet over al je stroomverbruik energiebelasting worden betaald. Voor alle teruggeleverde stroom ontvang je vanaf 2031 een in het contract afgesproken terugleververgoeding. 

Gratis aanbod op maat 

Wil je meer weten over zonnepanelen? Check dan alle informatie op www.greenchoice.nl. Wil je liever direct weten hoeveel jij kunt opwekken én hoeveel het je gaat kosten als je zonnepanelen aanschaft? Vul dan je gegevens in en vraag een aanbod op maat aan. Zo krijg je eenvoudig en snel inzicht in wat zonnepanelen voor jou kunnen betekenen.  

▼ Volgende artikel
Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling
Huis

Ontslagen bij Ubisoft Toronto, Splinter Cell-remake nog wel in ontwikkeling

Ubisoft heeft bevestigd dat er ongeveer veertig werknemers van diens studio in Toronto, Canada worden ontslagen. Wel benadrukt het bedrijf dat de Splinter Cell-remake nog altijd in ontwikkeling is.

De veertig ontslagen werknemers beslaan ongeveer acht procent van de complete Ubisoft Toronto-studio. Dat is een van de grotere Ubisoft-studio's. "Dit besluit is niet lichtzinnig gemaakt en zegt niets over het talent, de motivatie en bijdrage van de individuen", zo stelde een woordvoerder.

Ubisoft Toronto heeft odner andere Far Cry 6, Splinter Cell: Blacklist en Watch Dogs Legion ontwikkeld. Ook werkt het al geruime tijd aan een remake van Splinter Cell. Ubisoft heeft benadrukt dat die remake in ontwikkeling blijft bij de studio.

Remake van Splinter Cell

In 2021 werd de remake van de klassieke stealthgame Splinter Cell aangekondigd. Sindsdien is er maar mondjesmaat informatie over de game naar buiten gekomen. Kort na de aankondiging werd gemeld dat het verhaal wordt herschreven voor een moderner publiek.

Eind vorig jaar bleek dat David Grivel terugkeerde naar Ubisoft Toronto om aan het spel te werken. Hij nam de regie van de remake oorspronkelijk op zich, maar vertrok in 2022. Inmiddels is hij dus weer terug op het oude nest en werkt hij weer aan het spel.

Watch on YouTube

Reorganisatie van Ubisoft

Afgelopen januari kondigde de Franse uitgever en ontwikkelaar Ubisoft al een grootschalige reorganisatie van het bedrijf aan, waarbij ook zes games werden geannuleerd - waaronder de remake van Prince of Persia: The Sands of Time.

Ubisoft noemde de reorganisatie een "grote organisatorische, operationele en portfolio-reset". Daarbij wil het bedrijf nog meer letten op de kwaliteit die het uitgeeft. Ubisofts nieuwe model gaat zich richten op verschillende 'creatieve huizen' die zich elk met andere soorten games bezighouden. Een daarvan is Vantage Studios, de vorig jaar met Tencent opgerichte dochteronderneming waar Assassin's Creed, Far Cry en Rainbow Six nu onder vallen.

Ubisoft heeft daarnaast aangekondigd dat het thuiswerken niet meer toelaat en dat alle werknemers worden geacht om fulltime op kantoor aanwezig te zijn. Wel krijgen werknemers een "een jaarlijkse toelage bestaande uit thuiswerkdagen". Twee studio's van Ubisoft sloten daarnaast hun deuren: de studio's in Halifax en Stockholm. Gedurende de volgende twee jaren wil het bedrijf nog eens 200 miljoen euro besparen.

Ubisoft heeft de laatste jaren wisselend succes met zijn games. Zo viel de verkoop van het miljoenenproject Star Wars Outlaws tegen. Zover bekend is het begin vorig jaar uitgekomen Assassin's Creed Shadows wel een verkoopsucces.

▼ Volgende artikel
De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd
Huis

De eerste volledige Toy Story 5-trailer is gearriveerd

Na een korte teaser vorig najaar is deze week de eerste volledige trailer van de aankomende animatiefilm Toy Story 5 uitgebracht.

In het vijfde deel van de uiterst succesvolle Pixar-animatiefilmreeks maakt het levende speelgoed kennis met de Lilypad. Dat is een tablet waar alle aandacht naar uit gaat en dus een bedreiging vormt voor het speelgoed.

Met dat concept speelt de film slim in op de hedendaagse tijd. Tablets en smartphones zijn immers niet meer weg te denken uit de hedendaagse maatschappij, ook onder de jeugd. Lilypad luistert zelfs altijd mee, een duidelijke referentie naar de vrees dat onze smartphones ook alles wat we doen vastleggen.

Woody, Buzz en het andere speelgoed dat we nog kennen uit de vorige vier Toy Story-films zal er in ieder geval een stokje voor proberen te steken. Hoe dat afloopt, is vanaf 19 juni in de Amerikaanse bioscopen. Vaak is de Nederlandse premièredatum een dagje eerder op donderdag - in dit geval 18 juni - en waarschijnlijk geldt dat ook voor Toy Story 5.

Watch on YouTube